Víkend na Zuydcoote

Vydáním románu Víkend na Zuydcoote, vyznamenaného v roce 1949 cenou Goncourtů, máme možnost seznámit se s dalším dílem tohoto autora, které neztrácí nic ze své čtenářské přitažlivosti a jehož literární hodnoty s odstupem času jen vystupují do popředí. Román je působivým svědectvím o bojích u Dunkerque a jeho evakuaci. Děj se nesoustřeďuje na podrobné líčení událostí, je dramatickou zkratkou, uzavřenou do pouhých dvou dnů, které čtyři kamarádi rozprášené francouzské armády prožívají „v nečinnosti" na břehu moře nedaleko místa, kde se naloďují britští vojáci. Románový hrdina Maillat se pokouší dostat na loď do Anglie, zastřelí dva vojáky, kteří znásilňují nezletilou dívku, loučí se s kamarády a vrací se k oné dívce, která nechce opustit svůj dům, a proto musí zahynout. Vše se děje ve chvílích, kdy jde o život, a člověk se musí rozhodovat, okamžik znamená věčnost, lidé jsou buď silní, nebo slabí, leccos se zjednodušuje. Válka ovládá i deformuje myšlení každého jednotlivce. Víkend na Zuydcoote je tedy působivým svědectvím o člověku, který je postaven tváří v tvář smrti, přemáhá zoufalství, strach a beznaděj a nakonec přes všechno vždy přitakává životu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/18908/vikend-na-zuydcoote-18908.jpg 3.8149
Literatura světová, Romány, Válečné

Vydáno: , Naše vojsko

Week-end á Zuydcoote, 1949

Kniha Víkend na Zuydcoote

francouz
03.02.2019

Je to opět úplně něco jiného od pana spisovatele. Podle názvu bych rozhodně nečekal, že se bude jednat o válečné drama.
Ono je to, ale ještě něco víc, je to sonda do duše vojáka, který vlastně bilancuje svůj dosavadní život, protože se cítí lapen a nevidí úniku. Zejména jestliže se jedná o vojáka francouzského, protože případná evakuace se týkala pouze vojáků anglických. Což je nadherně vidět , Angličané vpravo, Francouzi vlevo.... my se naloďujeme a vy si počkejte až přijedou fridolíni...
Ano bylo to zvláštní doba, svojí atmosférou mě to malinko připomíná film Dunkerk, který má také takový ten nádech čehosi ve vzduchu, skoro hmatatelného, ale neuchopitelného.
Moc se mě tato sonda do života, který visí na vlásku, a nevíte hodiny, kdy to celé skončí.

Malarkey
02.06.2018

Chápu zdejší nadšení, ale rozumím i tomu, že plno lidí knihu přešlo bez povšimnutí. Opravdu se jedná o nahlédnutí do života vojáků za světové války na pláži v Zuydcoote. Nic víc, nic míň. Spisovatel tak pomalu staví atmosféru, v příběhu se nic moc neděje, ale něco Vás neustále nutí číst dál a dál. Jedná se vlastně o takové nahlédnutí do běžného víkendu druhé světové války...a je úplně jedno na jaké straně se nacházíte.

barbarera
09.05.2018

Velmi silný příběh krátkého časového úseku II. světové války.

TipsyChipsy
21.09.2017

Tak tohle je teda síla. Přestože je tato novela krátká a přestože válka vlastně jenom z dáli ohrožuje na pláži lapené francouzské vojáky, je tam všechno, co člověk může pociťovat a prožít. Zpočátku autor jen tak vtahuje čtenáře blíže k hlavnímu hrdinovi, mezi jeho kamarády, aby pak pocítil tu hrůzu o to silněji. Autor se dokázal dotknout hluboko v člověku probíhajících otřesných zážitků, co cítí, když někoho zabije, výčitky, nebo nic a jak ho můžou ovládnout zvířecí pudy a pak to sám nechápe. Jak může podcenit nebezpečí, protože si ho uvědomí, až když je pozdě.

MaxK
16.07.2017

Roberta Merla mám spojeného spíše s katastrofickou sci-fi jako je Malevil, Muži pod ochranou nebo věnující se filosofickému tématu jako Výlučná vlastnost člověka. Víkend na Zuydcoote mi padl do ruky víceméně náhodou při výběru knih v knihovně. Knížka, kterou přečtete pohodlně za den, s několika zvraty a která se výše uvedenému docela vymyká. Pro mě je to zkrátka nová vrstva tohoto autora.

Ivan F
07.06.2016

Predtým som prečítal dve iné Merleho knihy. Neporovnávam, ale Víkend na Zuydcoote je o niečo slabší román, než som si u Merleho nastavil ako štandard. Síce poctivé čítanie, avšak nie je to ono.

KikiZ
11.12.2013

Knihy Roberta Merleho mám moc ráda a Víkend na Zuydcoote patří opravdu k mým oblíbeným - i když no, oblíbeným, jak asi může mít člověk oblíbené knihy o válce? Četla jsem to již několikrát a vždycky mě to zasáhlo. Člověk se úplně vcítil do kůže hlavního hrdiny, prožívá s ním jeho napětí, úzkost i strach o život. Viděla jsem i filmovou verzi s mladičkým J. P. Belmondem, která je rovněž velmi poutavá, ale tak trochu jiným způsobem než kniha.

učtese
13.10.2013

Velice silný a dojemný příběh z války, který Merle dokázal napsat bez patetických scén, bez hrdinských výkonů a velkolepých obrazů. Prožijete dva poslední dny v životě francouzského vojáka, přesto na vás zrůdnost válečného konfliktu dopadne plnou silou.