Řadou dobových, dosud veřejnosti neznámých či jen zcela výjimečně publikovaných snímků, dokumentů a plakátů bohatě doplněná publikace Zasnoubena se smrtí z pera novinářky, spisovatelky a překladatelky Jany Vrzalové, je inspirována pohnutými životními osudy první české ženy popravené nacisty Ireny Bernáškové (7. 2. 1904 – 26. 8. 1942) a jejího otce, předního českého grafika Vojtěcha Preissiga (31. 7. 1873 – 11. 6. 1944). Irena Bernášková, známá jako Inka, byla mimořádnou osobností dvacátého století. Rodiči vychována v silném vlasteneckém duchu, obdařena talentem na jazyky, analytickými schopnostmi, obrovskou odvahou, jíž převyšovala i muže té doby, po vzniku protektorátu Čechy a Morava všechny své schopnosti vynaložila na osvobození rodné země – Československa. Její odbojová činnost byla úzce spojena především s vydáváním ilegálního časopisu V BOJ, se získáváním prostředků a techniky na jeho výrobu, ale také s převáděním československých vojáků do zahraničí. Po zatčení podle skromných odhadů při výsleších mlčením zachránila na tři stovky spolupracovníků. Veškerou odbojovou práci brala na sebe. Spolu s Inkou Bernáškovou se vracíme do doby, kdy šlo o bytí či nebytí našeho národa i Československa. Knížka, která je zhmotněním paměti o naší minulosti v té nejtragičtější podobě, je prolnutím literatury faktu s beletrií....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/352748/big_zasnoubena-se-smrti-L3G-352748.jpg 3.828

ErikaJ
03.11.2021

Skláním se před nezlomnou odvahou Inky a před její láskou k vlasti, která byla silnější než strach ze smrti.

kozusnice
23.10.2020

Pěkná knížka. Ano psaná čítankově ale proč ne. přečetla jsem jivelmi rychle. Jedním dechem a smekám.. Tehdy byly lidé vlastenci a hlavně měli za co a koho bojovat..

orinka3
15.10.2019

Příliš čítankové, patetické. Řekla bych, že dnešní čtenář ocení spíš ženu z masa a kostí. S chybami.

Kerberos
11.10.2019

Poslouchala jsem audioknihu, dojemný příběh přednášený velmi angažovaně.Inka Bernášková byla určitě velmi statečná,ale také si myslím,že si ji autorka trochu idealizuje.

Eigis
09.09.2019

Člověk musí k paní Ince cítit veliký respekt. Autorka to, ale se svým obdivem k ní trochu přehání, popisuje jí příliš zidealizovaně a mě v příběhu chybí takové ty drobnosti, díky kterým si člověk představí paní Inku také jako obyčejného člověka a ne jen jako neutuchající bojovnici a hrdinku.

mayinka
02.03.2019

Diky teto knize jsem si jeste hodne informaci dohledavala. Font a graficke prace jejiho otce jsou perfektni.

francouz
01.03.2019

Je určitě důležité psát o lidech, kteří, proto, abychom my se měli lépe, a hlavně mohli žít ve svobodné zemi, položili na oltář to nejcenější co mají. Ano položili život za svobodu, za svojí zemi.
V tomto případě je to navíc, žena, která musela, tak jak to je, a v té době to bylo určitě ještě silnější, musela všem dokazovat, že na to má. To jak se rozhodla bojovat je opravdu hodné neskutečného obdivu, i to, že nevolila pocit bezpečí, když se smyčka začala stahovat.
Ano je třeba stále ukazovat takové případy, které nám bohužel v této době chybějí, v době, kdy je důležitější mít správný marketing než hlásat a bojovat za pravdu.
Bohužel tato doba je taková, ale já doufám, že tyto příklady nezůstanou opomenuty a budou připomínany.

i_vanička
25.02.2019

Hluboce se klaním před statečností lidí jako byla Inka Bernášková. Kniha mě přiměla zamyslet se nad rozhodnutími, které pak nezvratně utváří naše životy a nad vlastní statečností. A nebo snad zbabělostí?

osudy žen protifašistický odboj protektorát Čechy a Morava meziválečné období první republika, 1918-1938 český odboj

Jana Vrzalová
česká, 1951
2016  Můj život byl... : Průřez tvorbou Marie Uchytilové
2017  Zasnoubena se smrtí - Zapomenutý příběh Inky Bernáškové, první Češky popravené nacisty

Kniha Zasnoubena se smrtí - Zapomenutý příběh Inky Bernáškové, první Češky popravené nacisty je v

Právě čtených1x