Hradba západu

Uhorské vojsko utrpelo drvivú porážku pri Parkáne. Hordy osmanských bojovníkov pod vedením samotného veľkovezíra prekročili Dunaj a obkľúčili pevnosť Újvár – Nové Zámky. Tú v kresťanskom svete nazývajú Hradba západu a vedia, že ak padne, bude ohrozená celá ríša. Obrancovia sú odhodlaní bojovať do posledného dychu, no čelia mnohonásobnej presile. Na múroch otriasajúcich sa pod tureckou delostreľbou stojí aj kapitán Kornel Báthory. Viac než o pevnosť sa však obáva o osud svojho syna Michala, priateľa Voronina a milovanej Juliany. Tí sa stratili kdesi v kraji zachvátenom nepriateľským drancovaním. Navyše ich stopu zachytila obávaná barónka Rónayová prezývaná Vlčica. Skúsený autor Juraj Červenák v spletitom románe o najkrvavejšej vojne, aká sa kedy odohrala na území dnešného Slovenska, uzatvára príbeh viacerých postáv z epickej ságy o dobrodružstvách kapitána Báthoryho....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/312245/big_hradba-zapadu-g46-312245.jpg 4.7175

Kniha Hradba západu

špulo

Hradba Západu zdolaná. Chvíľu mi to trvalo, pretože táto tématika nie je úplne môj súdok piva. No, odhodlal som sa. A.... Jazda až som sa občas sám zadýchal. Oddychu minimum, príval krvi a iných životných či poživotných hmôt, delostreľba, puško a iná streľba, sekanie mečmi do všetkého useknuteľného najmä od krku vyššie...
Dosť prospelo, keď Ďuro zmenil na chvíľu štýl/spôsob rozprávania - striedanie uhlov pohľadu, fantasy vsuvky. To bol vánok, ktorý sem-tam odvial zápach bojiska z mojej hlavy. A potom zasa späť do režby. Bol to zážitok, ešte teraz smrdím pušným prachom, potom, špinou a krvou a.... A teraz si musím dať niečo oddychové, rozprávkové...

Luigi1
28.08.2021

Tak to tada bylo krve,že by z toho mohla být povodeň:-)))Ale vážně moc pěkně zpracované a popsané boje a život v tehdejší době.Doporučuji

r0st4
14.08.2021

(+ SPOILER) Tak tohle bylo... dost jiné, než jsem čekal po dočtení čtverky. Vlastně si teď ani nejsem jistý, jestli jde opravdu o závěrečný díl Báthoryho dobrodružství, a nebo se s kapitánem ještě někdy shledáme. Tak či tak jsem si ale putování po jeho boku neskonale užil! :)

Ano, po Železném půlměsíci jsem čekal v pravdě epické rozuzlení, místo nějž je však servírováno skoro až komorní drama na pozadí obrovských událostí. Možná ale právě díky tomu, že mě Hradba západu dokázala takhle zaskočit, mě tak neskonale bavila. Červenák je prostě mistr historických fikcí, od kterého si rád přečtu prakticky cokoliv ;)

P.S.: Pokud bych měl přeci jen něco vytknout, moc se mi nelíbila linka s Vlčicí, která je díky přímé práci s nadpřirozenem snad ještě výrazně horší, než byl Černý rytíř v Ďáblově pevnosti. Její finální pasáže absolutně vybočují z žánru, do nějž je nám předkládáno, že kniha patří, a mně to opravdu kazilo zážitek. Naštěstí jen chvíli :)

Hellboy12
17.04.2021

Kniha sa dá zhodnotiť pár slovami...Rež a rúbaj do krve... masaker...tak toto ma fakt bavilo,človek si vzal knižku do nemocnice reku na týždeň jedna stačí a nestačila...za deň prečítané...ďakujem pán Červenák toto je skvelá kniha

bleekemolen
03.04.2021

Bezpochyby zatim nejlepsi dil serie. Autor ziskava zkusenosti s kazdou dalsi knihou, i pres obcasne vyzivani se v nechutnostech, uz tento trend pomalu ustupuje. Coz mi vyhovuje. V knize se tentokrat prolina nekolik dejovych linek a jedna z nich mi prisla jeste zajimavejsi nez samotne oblehani Novych Zamkov. Obcas jsem si vzpomnel na legendarni film The Thing :)
Unaveny Bathory naleza novou energii, Misko zase novy zivotni smer a snad i autor dalsi inspiraci pro pokracovani! Hodnotim 5*, coz si nechavam pro opravdu vyjimecna dila. Nepochybne nalezneme spoustu literarne hodnostnejsich knih, nicmene pan Cervenak mi vazne padl do noty.

nero 13
21.12.2020

Tak děj Hradby západu se dá popsat asi takhle, začne to masakrem, pak probíhají další masakry a končí to jedním velkým masakrem, nejhorší je že když pomineme tu fantasy vložku tak je to realita která se opravdu stala.
Pád Újváru neboli Nových Zámků ovlivnil i země Koruny České, protože Turecko - Tatarské hordy vpadly na Moravu a vyplenily ji až k Brnu, velké množství lidí zabily a odhaduje se že až 100 000. obyvatel bylo odvlečeno do tureckého otroctví. V souvislosti s tím jsem na jaře četl článek nějaké aktivistky, nejspíš absolventky zbytečných genderových studií, že i my Češi můžeme za otrokářství, protože naši předci chodily do kaváren a pily kávu a tím podporovali otrokáře a měli by jsme se tedy kát za své ošklivé předky. Myslím že by si paní aktivistka měla trochu nastudovat historii a zjistila by že největšími otrokáři byly hlavně Arabové, muslimové celkově, a černoši mezi sebou, pokud vím tak ve spoustě Afrických států jsou otroci i v dnešní době, a to už tam bílí kolonisté desítky let nejsou.

Jaruš7
19.11.2020

Pět krvavě rudých *.
Musela jsem si je vygooglit, hrady v Horních Uhrách.
Mohutnost a rozsáhlost staveb budí obdiv a úžas.
Po přečtení románové série si člověk uvědomí čeho a koho si má vážit.

Řež a zmar, vše pod velením zapřísáhlých protivníků, neznajících slabosti.
Citace::
"Ve jménu Božím dejte jim nažrat ohně!"
"Zkáza byla všudypřítomná. Z kouře slzely oči, ze smradu masa prožraného škvrčící smolou dehtem se obracel žaludek."
Oheň a dým, oslepující záblesky výstřelů a explozí. Neustávající déšť hlíny, štěrku, střepů, úlomků, třísek, krve a vlhkých kusů těl. Řev raněných, umírajících a mužů hledajících úkryt, štěkání důstojníků, prosby k Bohu, andělům a všem prorokům a světcům, které kdy nosila zem."
A nakonec, po neskutečné ohnivé smršti, sborový útočný pokřik bušící do bastionu že tří stran." Ve jménu Krista!". Za Boha a za císaře!"

Krvavé dějiny.

MP17
07.11.2020

Nemohu si pomoci, ale Hradba západu je asi nejslabší kniha, kterou jsem od Ďura četl. Napětí a dobrodružství bylo oboje upozaděno natahovaným válčením a to prostě není můj šálek čaje. Z hlediska edukativního hodnotím knihu pozitivně, ve slovenských dějinách mám mezery a Hradba západu mě docela motivovala, abych si vše porovnal s reálnými podklady, nicméně chytlavost nebyla taková jako u předchozích dílů.