Hradba západu

Uhorské vojsko utrpelo drvivú porážku pri Parkáne. Hordy osmanských bojovníkov pod vedením samotného veľkovezíra prekročili Dunaj a obkľúčili pevnosť Újvár – Nové Zámky. Tú v kresťanskom svete nazývajú Hradba západu a vedia, že ak padne, bude ohrozená celá ríša. Obrancovia sú odhodlaní bojovať do posledného dychu, no čelia mnohonásobnej presile. Na múroch otriasajúcich sa pod tureckou delostreľbou stojí aj kapitán Kornel Báthory. Viac než o pevnosť sa však obáva o osud svojho syna Michala, priateľa Voronina a milovanej Juliany. Tí sa stratili kdesi v kraji zachvátenom nepriateľským drancovaním. Navyše ich stopu zachytila obávaná barónka Rónayová prezývaná Vlčica. Skúsený autor Juraj Červenák v spletitom románe o najkrvavejšej vojne, aká sa kedy odohrala na území dnešného Slovenska, uzatvára príbeh viacerých postáv z epickej ságy o dobrodružstvách kapitána Báthoryho....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/312245/hradba-zapadu-g46-312245.jpg 4.856

Dobrodružství kapitána Báthoryho/Dobrodružstvá kapitána Báthoryho (5.)

Romány, Literatura slovenská, Fantasy
Vydáno:, Slovart (SK)

Hradba západu (2018)

Kniha Hradba západu

DDanča

Skvěle napsané! Nemohla jsem se dočkat, až vyjde Hradba západu. Dokonce jsem si teď přečetla znovu celou sérii (přeci jen, čekání bylo dlouhé a není na škodu si obnovit všechny důležité momenty). Příběh začíná přesně tam, kde skončil Železný půlměsíc. Napínavé od začátku do konce a závěr byl dost nečekaný. Jako vždy, super kniha.

SONP

Na "Báthoryho pětku" jsem se hodně těšil už na Vánoce, bohužel papírová kniha nedorazila a e-kniha by se mi nehodila na výstavku. Z anotace sice bylo jasné, že půjde především o válečnou řežbu, což mi obvykle moc nevyhovuje, ale Ďuro je zkrátka Ďuro a v jeho vybraných seriích nesmím minout ani díl. A tak, že jsem se nespletl. Příběh je parádní, postavy super napsané, fantasy/hororový prvek je přítomen, akorát že zkrátka a dobře takových 70% knihy je tvořeno popisem válečné vřavy včetně dobových popisů složení hradeb a zbraní (jak je u Bathoryho zvykem). Představte si bitvu o Helmův žleb rozmáchnutou do 500 stránkové knihy a okořeněné trochou listů encyklopedie historického šermu a dobývání pevností. Nebudu zakrývat, že jsem některé akční pasáže a popisy bitev při čtení poněkud urychlil (vždy mne ovšem zaujal nějaký krvavý detail, povětšinou spočívající v popisu toho, co vypadne z rozpáraného křesťanského či osmanského břichu) , ale o to více jsem si vychutnal ten zbytek. 80%

kleo9554

Další skvělé dobrodružství

Ladys

Takže Báthory popáté a v nejlepší části díla, si myslím.
Nechybí tu akce, napětí, humor a nakonec i nějaká ta magie dodaná prostřednictvím zákeřné baronky Rónayové.
Autor nám během let naservíroval perfektní sérii plnou dobrodružství, cestování, lásky, věrných přátelství i intrikaření politiků, ale také dostatek bitev a střetů a samozřejmě magie.
Bude se mi s Báthorym těžko loučit, jenomže všechno má svůj konec.

oasismanik

Skvelé zakončenie ságy. Červenák je génius, takto zaujímavo a zábavné skĺbiť skutočnú históriu s tou trošku fantáziu, to sa len tak nevidí ... geniálna séria a to najlepšie na koniec. Škoda, že to končí, za mňa je Bathory najlepšia Červenákova séria, aj keď Stein s barbaricom nezaostávavaju o veľa.

hanzmb

Juraje Červenáka jsem vždy bral jako spisovatele fantasy. A to té dle mého lepší sorty, která používá nadpřirozeno jen pro zdramatizování a podbarvení samotného příběhu, který by byl i bez toho životaschopný. (Na rozdíl od několika např. Žambochových nadpřirozených šíleností, které jsem před nedávnem četl.) Nyní už začínám váhat nad tím "fantasy". Tohle je fantastický historický román plný historických reálií a přitom s velmi čtivým příběhem. Tohle už je spíš mnohem blíž k historickým románům Vondrušky. Kdyby Vlčice jen utekla a do pevnosti se vplížila v přestrojení, mohl by být příběh jinak klidně zachován. Ale to bychom přišli o tu vrcholovou třešničku.

tibis

Pre mna najlepsia kniha celej serie. Aj ta stryga zapadla perfektne do historickeho ramca. Skoro dokonalost.A poslednymi slovami nas pekne navnadil na pokracovanie.

Nomia

Do Červenáka jsem se naprosto zamilovala, Slovensko v něm má nemalý poklad a Hradba západu to jen znovu a znovu potvrzuje.

Tahle série prostě má pomyslné "gule". Je tam všechno, co si přejete - je to napínavé, čtivé, skvělé popisy, je znát, že autor je v reáliích kovaný, celá série nijak neztrácí dech a postavy si jen s každou stránkou víc a víc oblíbíte. Jako třešničku na závěr bych už jen zmínila skvělý humor.