Ocelové žezlo přehled

Ocelové žezlo
https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/17779/bmid_bohatyr-ocelove-zezlo-17779.jpg 4 330 330

Bohatýr (Wales, trilogie) série

1. díl >

První část trilogie Bohatýr. Píše se rok 965 a mladý kníže Svjatoslav se ujímá vlády nad Kyjevem a Novgorodem. Nehodlá však spravovat zemi z vladařského stolce, nýbrž ze sedla válečného oře. V žilách mu totiž koluje divoká krev varjažských předků a on chce sjednotit blízké i vzdálenější kmeny pod železnou rukou a udělat z knížectví největší mocnářství široko daleko. Jeho první dobyvační tažení směřuje na východ, k říši Bulharů na řece Ityl… Mezitím ve vesnici Karačarovo na území kmene Muromců žije mladík jménem Ilja, odvrhnutý vlastním rodem, slabý, neduživý, napůl chromý. Když osadu jednoho dne vypálí krutí nájezdníci, jedině Ilja přežije a musí se postarat o mrtvé. Právě tehdy zavítají do vesnice tři tajemní žebráci. Ti se nad chromým mladíkem slitují a sejmou z něj kletbu, která jeho nemoci způsobila. Ilja v sedle věrného Buruška vyráží na cestu za pomstou a jeho osud se brzy protne s osudem Svjatoslavovým. Oba totiž upírají svůj zrak k zlověstné Dračí věži v bulharském městě Suwaru… Juraj Červenák po fantasy sérii Černokněžník, ověnčené Cenou Akademie sci-fi, fantasy a hororu v kategorii nejlepší původní kniha za rok 2005, přichází s dalším epickým příběhem inspirovaným slovanskými mýty. V trilogii Bohatýr (která příští rok pokračuje romány Dračí carevna a Bílá věž) se ruské byliny spojily s historií válečných tažení kyjevského knížete Svjatoslava a vytvořily tak dílo, které uspokojí nejen příznivce fantasy, ale i milovníky historicko-dobrodružných příběhů.... celý text

Romány Literatura slovenská Fantasy
Vydáno: , Wales
Originální název:

Oceľové žezlo , 2006


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Ocelové žezlo. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (63)

Gore159
21.05.2024 5 z 5

...řekl bych, takový hodně výpravný a hodně chytlavý čtení....

Kee
15.05.2024 5 z 5

Na tvorbu pana Červenáka si brousím zuby už drahnou dobu... konečně jsem se k jeho příběhům dostala - a mám vážně radost.

Vyrůstala jsem obklopená pohádkami a mýty z celého světa, takže mi dělaly společnost i ty ruské. Znám je jako své boty. (Možná až moc, jelikož jsem čekala, že Ilja "vleze koni do jednoho ucha a vyleze z druhého jako bohatýr" :-). Musím říct, že toto zpracování má své kouzlo, umně se v něm snoubí historická fikce a fantasy prvky. Postavy jsou tvrdé a tuhé jako vařená kůže, ale přirostou k srdci.

Nečekala jsem, že v Ocelovém žezle narazím na důstojného pokračovatele žánru "sword and sorcery". Cítím inspiraci psaním R. E. Howarda, byť jde o mnohem sofistikovanější verzi. Celý příběh je jako umně utkaná tapiserie plná dynamických výjevů... a pořádně zacákaná krví.

Těším se, co bude dál. :-)


Jaruš7
30.04.2024 5 z 5

Zdařilé zobrazení bohatýrských příběhů z dávných časů.
Jak jinak, než drsným stylem, jak je autorův zvyk.

Ilja se pomocí bohatýrů zbavuje kletby, soucit a srdečnost jsou zárukou pro jeho cestu k slávě bohatýra.
Dobrodružná bitevní tažení proti nájezdníkům je zavedou až k hranicím Dračí říše.

Jak přepestrá mluva, co nových pojmů jsem získala pro vyjádření iritujícího stavu. Leč pouze v duchu. Jinak by mi to neprošlo.

Bohatýři jinak, naživo.
Bezva.

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (1)

Tak už to chodí. Najväčší boháči sa rodia práve v prašivých dobách. Poznáš to - kto zaváha, nežerie.


Kniha Ocelové žezlo v seznamech

v Právě čtených1x
v Přečtených467x
ve Čtenářské výzvě21x
v Doporučených2x
v Knihotéce230x
v Chystám se číst10x
v Chci si koupit3x
v dalších seznamech5x

Štítky knihy

slovenská fantasy

Autorovy další knížky

Juraj Červenák
slovenská, 1974
2005  83%Vládce vlků
2013  85%Mŕtvy na Pekelnom vrchu
2009  89%Strážcové Varadínu
2006  87%Ocelové žezlo
2015  91%Ohnivé znamenie