Železný půlměsíc

Železný půlměsíc obálka knihy
Mé hodnocení:

Léto 1663. Osmanská říše sahá až k Dunaji. Mírová rokování selhala a k pohraniční Ostřihomi přitáhlo obrovské turecké vojsko pod velením samotného velkovezíra. Má v plánu znovu se obořit na Vídeň, ale v cestě mu stojí moderní, dokonale vyzbrojená hornouherská pevnost Újvár - Nové Zámky. Velitel pevnosti Adam Forgáč dostal od panovníka jasný rozkaz: za žádnou cenu nesmí pustit mohamedánské hordy přes Dunaj. Křesťanští válečníci však stojí proti mnohonásobné přesile a ztrácejí síly ve sporech mezi vídeňskou vrchností a uherskou šlechtou. Zdá se, že pro útočníky budou snadnou kořistí. Mezitím kapitán Báthory pátrá po synovi Michalovi a zachrání před tureckým otroctvím mladou zemanku Julianu. Má až nad hlavu vlastních starostí, přišel o někdejší bojovou zručnost a vojenské řemeslo by už nejraději pověsil na hřebík. K výzvě, aby se připojil k obraně křesťanského světa, však nemůže zůstat lhostejný....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/237978/zelezny-pulmesic-a5u-237978.png 4.4191

Dobrodružství kapitána Báthoryho/Dobrodružstvá kapitána Báthoryho 4.

Literatura slovenská, Fantasy, Historické romány
Vydáno, Brokilon

Železný polmesiac, 2015

Kniha Železný půlměsíc

bleekemolen

Tato serie se pro me stala naramne navykovou, ctvrty dil jsem zhltnul za den. Po odklonu k fantasy s nadechem hororu v predchozich dilech se tentokrat autor vraci vice k military. Cela kniha je vlastne popisem priprav na hlavni bitvu doplnenou mnozstvim mene vyznamnych sarvatek.
Na charakterech tentokrat autor trochu skudlil a setkame se tak pouze s jednou novou vyznamnejsi postavou, ta vsak dej i hlavu kpt. Bathoryho slusne zamota.
Vetsina nasich hrdinu bojuje na strane zaostaleho krestanskeho sveta, moje sympatie si vsak vyslouzili nositele pokroku se symbolem pulmesice.. Tesim se na dalsi dil a snad u nej autor neskonci.

nero 13
28.11.2020

Po druhém a třetím díle, které jsem četl ve slovenštině, mám čtvrtý díl opět v české verzi a i když třeba v Ďáblově pevnosti už jsem téměř nevnímal že to nečtu v češtině, tak přeci jen dávám přednost verzi v mateřštině. Pokud jde o obsah Železného půlměsíce, tak až na epizodu ve Starém mlýně jde téměř čistě o historický román popisující střetnutí uherských vojáků s Osmany v bitvě u Parkánu, dnešního Štůrova, kde byli Uhři vinou nedostatečného průzkumu zmasakrováni Tuky a jejich spojenci.
Pokud jde o mystickou část je zajímavé jak často se odehrávají ve mlýnech, o strašidelném mlýně jsem slyšel mnohokrát, ale nevybavuji si že bych třeba slyšel o strašidelné kovárně i když prostředí kovárny s tou rožhavenou výhní se víc podobá představě pekla.

Jaruš7
11.11.2020

Jako předešlé díly je i tento strhující a úžasný.

Cenné reálie z nichž mrazí. Letitý boj o zachování křesťanské kultury za cenu největších obětí.
Ze šarvátek do bitev, ze svobody do zajetí, z okovů do útoku, v srdci touhu po klidu, po stmelení rodiny, ale pověst vždy předčí plány a renomé má hodnotu cti, která se jen tak neodkládá.
Citace :" Nad bojištěm vzlétl hlahol tureckých trubek a bojovné volání z hrdel, která ještě neochraptěla křikem v krvavé skrumáži. "
Úctyhodné dílo, co do studie historie krutých bitev a válek s osmanskými zeměmi.

yerry
04.10.2020

Tento zväzok bol tak trochu výplňový alebo dalo by sa povedať preklenovací, veštiaci prelomové ualosti v zväzku nasledujúcom, ktorým by mala byť zatiaľ táto sága uzatvorená, teda predpokladám. Nie, ani v tejto knižke nie je núdza o drsné dialógy, krvavé boje, vraždenie a iné surovosti. Dalo by sa povedať, že tie sú opisované ešte viac realistickejšie a brutálnejšie.

Príbeh sa presúva do Uhorska, presnejšie do okolia Nových Zámkov. Vzhľadom na to, že už na začiatku sú jasné niektoré fakty okolo kapitána Báthoryho a jeho syna, príbehovo sa dej posúva tentokrát len pozvoľna o malý kúsok. Fantasy prvok je len jeden a zdal sa mi pomerne zbytočný, keďže nič podstatné neriešil. Bez neho by sa jednalo o čistokrvný historický román. Autor tu rozostavuje figúrky pred veľkolepým finále, aby to v tej najošemetnejšej chvíli uťal. Tradičný prvok fantasy románov, teda cestovanie z bodu A do bodu B Červenák trochu zauzľuje, keďže hlavný hrdina si musí podobné situácie prežiť viackrát (žeby autor občas strácal inšpiráciu?) s trochu obmenenými postavami a prostredím.

Historické reálie a čítavosť tejto knižky napriek mojim postrehom vyššie, je stále na vysokej úrovni a subjektívne výhrady sú len omrvinkou, ktorú ani postrehnúť nemusíš. Teda opäť veľmi dobré odpočinkové čítanie s historickými reáliami ako bonusom naviac...

J.P.S.
19.08.2020

Děj příběhu se vrací zpět do Uher, a to zrovna do doby, kdy se vezír Koprülu rozhodl vypovědět dosavadní mírové smlouvy s habsburským císařem a vztyčit nad východními oblastmi monarchie půlměsíc. Příběh se točí kolem tažení, jež vyvrcholilo obléháním Nových Zámků. Je zde velmi realisticky vylíčena atmosféra doby, hrůzy osmanské invaze i s tím spojené útrapy obyvatelstva jsou v tomto díle vylíčeny snad nejlépe ze všech dílů v sérii. Také se konečně dozvídáme o osudu mnoha postav, které jsme opustili v prvním díle - ať už jde o syna hlavního hrdiny, "vlčí baronku" Ronáryovou či mladého hajduka Szandora Szilárda (jehož osobnost prodělala v mezidobí změnu vskutku drastickou - zatímco v prvním díle mi ho bylo upřímně líto, tak v tomto jsem mu přál jen to nejhorší:)))

V tomto díle mi však nesedl až příliš otevřený konec. Jistě, žádný z předchozích dílů série neměl zcela uzavřený konec, nicméně tady mi to přišlo až příliš razantní utnutí dobře rozběhlého příběhu. Z hlediska ucelenosti příběhu by mi přišlo lepší, kdyby tento předposlední díl tvořil jeden celek s dílem posledním.

Jinak ale opět velmi povedená kniha.

(P. S. : Jako nejděsivějšího zabijáka tohoto dílu nominuju chlapa se spáleninami od horkého guláše - věřte, že toho byste fakt potkat nechtěli! Jestli chcete vědět, co - nebo spíš koho - ponořil do horkého guláše, čtěte! :)))

kuruteku
26.07.2020

Skvělé je zasazení do doby - věru bych nechtěl v té době žít. Jeden z vedlejších závěrů je, že ve válce mají prostor zvěrstva, ať z jakékoliv strany. A druhý - ani osmanská říše nebyla jen "říší zla". Průvodní příběh Kornela začíná být reálnějším, i když Stěpan i Kornel jsou pořád superhrdiny, kteří druhý po nakládačce, kterou by leckdo nepřežil, jdou a znovu bojují či pracují. Zajímavě mi boj o pevnost víc a víc připomíná sérii Paula Kearneyho, zvláště Železné války. To není výtka, to je spíše pocta. A už jsem neodolal a rovnou se pustil do posledního dílu.

slawa.cap
21.03.2020

Tohle je mezi Bathoryho knihami taková brožůrka a spíš nalákání na velkolepý závěr, ale i tak je to skvělá kniha a osobně se mi líbí o chlup víc než druhý díl. Co mi celou dobu trochu nelezlo pod vousy je že kolem Kornela všichni umírají a hlavní čtveřice vyvázne vždycky jen s oděrkami, nebo se do druhého dne zcela vzpamatuje - teda až na horečku.

tatjana1737
23.11.2019

POKRAČOVÁNÍ:

"Na vítězství!“ zvedl Forgáč pohár k přípitku. „Victoria!“
„Victoria!“ zvolali a obrátili číše do sebe, až jim tmavě rudé čúrky crčely po bradách na pancíře a dolomány. Báthoryho napadlo, kolika z nich to věští osud v nejbližších hodinách.

Pominu-li choulostivý žaludek nad popisy vražd civilního obyvatelstva a zejména dětí (stále si myslím, že kdyby Ďura ubral, byl by z něj mainstream), musím opakovat sama sebe, ale znovu jsem si vychutnávala autorův jazyk a jeho příměry. Červenák to se slovy umí, maluje před čtenářovým zrakem plastické a barevné obrazy (a to je zřejmě problém u těch násilných scén), člověk při jeho popisech slyší cvrkot cvrčků i kakofonii vojenského střetu, vidí úhel slunečních paprsků v koruně stromu i kapičky bláta odstřikujících od cválajících koňských kopyt. Díkybohu že moje představivost nesahá i do oblastí čichových, protože ani ty autor nenechává stranou.

A pak, ta působivá poslední věta knihy. Sama o sobě, vytržená z kontextu, optimistická, probouzející naději. Ovšem jako tečka za předchozími odstavci, které zlověstně naznačují, kam se další děj bude ubírat, naprosto dechberoucí.

Byl skutečně krásný letní den.