Železný půlměsíc

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Léto 1663. Osmanská říše sahá až k Dunaji. Mírová rokování selhala a k pohraniční Ostřihomi přitáhlo obrovské turecké vojsko pod velením samotného velkovezíra. Má v plánu znovu se obořit na Vídeň, ale v cestě mu stojí moderní, dokonale vyzbrojená hornouherská pevnost Újvár - Nové Zámky. Velitel pevnosti Adam Forgáč dostal od panovníka jasný rozkaz: za žádnou cenu nesmí pustit mohamedánské hordy přes Dunaj. Křesťanští válečníci však stojí proti mnohonásobné přesile a ztrácejí síly ve sporech mezi vídeňskou vrchností a uherskou šlechtou. Zdá se, že pro útočníky budou snadnou kořistí. Mezitím kapitán Báthory pátrá po synovi Michalovi a zachrání před tureckým otroctvím mladou zemanku Julianu. Má až nad hlavu vlastních starostí, přišel o někdejší bojovou zručnost a vojenské řemeslo by už nejraději pověsil na hřebík. K výzvě, aby se připojil k obraně křesťanského světa, však nemůže zůstat lhostejný....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/237978/big_zelezny-pulmesic-a5u-237978.png 4.4238
Nahrávám...

Komentáře (55)

Kniha Železný půlměsíc

Majkrofon
25. března

Kniha ma svižne tempo a Červenák do nás pumpuje akciu za akciou, vďaka čomu sa hlavne postavy dostávajú neustále do problémov a čitateľ sa ani chvíľu nenudí. Veľmi sa teším na zakončenie tejto skvelej historickej ságy.

Maud22
26.08.2022

Tak se našli, ale není to žádná rodinná idylka. Báthory má už válčení dost, ale běh dějin ho opět zavleče do válečné vřavy i s nalezeným synem, který je ve věku, kdy z dítěte se stává mladý muž a my všichni chápeme zmatky citového i fyzického dozrávání, ale kdo to má s ním vydržet, že? :-) Na scénu vstupuje další žena, a zdá se, že Báthorymu není úplně lhostejná, přestože některé její jednání není v súlade s kostolným poriadkom. Turecké nebezpečí je čím dál bližší, a tak se mu hlavní hrdinové přes všechny dějové zvraty nevyhnou. Vydrží Hradba západu? Zjistím v pátém díle série.


mataj
23.07.2022

Další čtivý díl plný krvavých bojů mezi křesťanským a muslimským světem. Kapitán Báhtory se konečně shledává se svým synem Michalem, ale vzápětí je osud rozdělí a jejich dobrodružství pokračuje. Skutečné historické události jsou velkým plusem.

Ivan F
22.12.2021

Históriu obliehania Nových Zámkov poznám pomerne dobre, takisto aj bitku pri Štúrove (to bol absolútny masaker a Jurajov naturalizmus v jeho opisoch je namieste), takže ma pri čítaní tešilo, že si Juraj nevymýšľa (len trochu prifarbuje) a jednoducho sa drží toho, čo je napísané v kronikách. Takže dej je vopred daný a jedinými obzvláštneniami sú linka pani vlčice Rónay(ovej) a jej nohsledov a samozrejme starý známy čelebi tiež múti vodu, niekedy až moc. Keďže viem, ako to pri obliehaní New Castles bolo, tak ma neprekvapilo uťatie deja takmer uprostred, predsa len to chce minimálne ďalších štyristo strán, aby sa to aj skončilo, hoci mám tušenie, že koniec bude smutný a plný nešťastia - možno sa mýlim. V každom prípade je štvrtý diel historicky verný a je v ňom minimum fantasy prvkov. Mne to nevadilo, avšak Diablova pevnosť bola lepšia, asi preto, že bola vymyslená a nevedel som, čo mám čakať.

Luigi1
27.08.2021

Jak je vidět tak nás tento spisovatel nenechá ani chvilku oddychnout.Moc pěkné čtení.

r0st4
26.07.2021

Po sice výborné, ale mou maličkostí přeci jen krapet vlažněji přijaté Ďáblově pevnosti, jsem se v Železném půlměsíci opět dočkal vpravdě typického Báthoryovského dobrodružství! A náramně jsem si ho užil! :)

Nadpřirozena tentokrát bylo zase jen tak akorát na dotvoření atmosféry a orámování veskrze historicko-vojenského románu, které Červenák umí jako málokdo. S každou další knížkou tak tenhle chlapík pomalu ale jistě stoupá na mém žebříčku a už definitivně se zahnízdil ve společnosti autorů, jejichž novinky vyhlížím s neskrývanou netrpělivostí.

Jedinou výtkou tak je drobné přešlapování na místě. Prakticky od začátku je velmi patrné, jak už někdo v komentářích zmiňoval přede mnou, že si Červenák hlavně chystá půdu pro epické završení série, do kterého se rovnou pouštím :)

Hellboy12
17.04.2021

Veeeelmi podarená časť...zase sa človek dozvie čosi nové ...pre toto ma baví čítať knihy od pána Červeňáka...dej Vás chytí a nepustí

bleekemolen
17.03.2021

Tato serie se pro me stala naramne navykovou, ctvrty dil jsem zhltnul za den. Po odklonu k fantasy s nadechem hororu v predchozich dilech se tentokrat autor vraci vice k military. Cela kniha je vlastne popisem priprav na hlavni bitvu doplnenou mnozstvim mene vyznamnych sarvatek.
Na charakterech tentokrat autor trochu skudlil a setkame se tak pouze s jednou novou vyznamnejsi postavou, ta vsak dej i hlavu kpt. Bathoryho slusne zamota.
Vetsina nasich hrdinu bojuje na strane zaostaleho krestanskeho sveta, moje sympatie si vsak vyslouzili nositele pokroku se symbolem pulmesice.. Tesim se na dalsi dil a snad u nej autor neskonci.

1