Ďáblova pevnost

Ďáblova pevnost obálka knihy
Mé hodnocení:

Třetí část cyklu o protitureckých válkách v Uhersku, Sedmihradsku, Chorvatsku a Středomoří v letech 1660–1664.

Po útěku z benátského vězení kapitán Báthory a jeho druh ve zbrani, kozák Voronin, míří do Chorvatska, kde se seznámí s nelítostným turkobijcem Nikolou Zrínským.

https://www.databazeknih.cz/img/books/91_/91977/dablova-pevnost-K13-91977.jpg 4.4243

Dobrodružství kapitána Báthoryho/Dobrodružstvá kapitána Báthoryho 3.

Literatura slovenská, Fantasy, Historické romány
Vydáno, Brokilon

Diablova pevnosť, 2011

Kniha Ďáblova pevnost

bleekemolen

Co si budeme namlouvat, jedna se o beckovou literaturu plnou odletujicich hlav, vyhreznutych vnitrnosti a klokotani krve. Postavy, povetsinou archeotypy machismu, v kombinaci s atraktivnim zasazenim a autoruv vypravecsky um vsak tvori velmi lakavou smes pro vikendovou cetbu. I pres, tentokrat trochu tezkopadneji podany pribeh, kniha drzi pomerne slusne pohromade a pokud se nebudete moc zamyslet nad pricinami chovani hlavnich charakteru, bude vse ok. Ale co se namaham, je to uz treti dil, takze ctenar uz vi, co ho ceka.. Ja si dam par tydnu pauzu a pak se s chuti pustim do dalsiho dobrodruzstvi.

Majkrofon

Opäť dobre napísaná kniha, ktorá vás svojim príbehom len tak nepustí. Červenák je majstrom histórie a rozprávania, jeho postavy sú komplexne a opäť potvrdil, že je špička domácej scény.

nero 13
17.11.2020

Tak ve třetím díle jsme se přesunuli do starého Chorvatska, kudy v té době probíhala hranice mezi Osmanskou říší a Habsburským mocnářstvím a kde probíhali neustálé boje a šarvátky, do kterých se zapojí i Báthory se Stepanem Voroninem. Vzduchem lítají Turecké, Bosňácké, Janičářské a jiné muslimské hlavy a já z toho měl nekorektní radost a fandil Báthorymu a jeho společníkům v jejich bojích jak proti lidem, tak proti silám zla které proti křesťanům vyslali vládci z Istanbulu.

yerry
10.09.2020

Zatiaľ hádam najlepšia časť z tejto série o kapitánovi Báthorym. Dej sa prenáša do Chorvátska a Červenák ti tak pútavou formou mixu literárnej fantasy a historického románu poskytne cestopis a faktografické údaje dejov 17. storočia. Napodiv, čo u neho zvykom nieje, vsúva do deja erotickú pasáž. Na efekt bola síce dobrá ale akási nepatričná vzhľadom na autorov rukopis. Ten orálny sex mi tam dobovo veľmi nesedel. Ako moderný prvok však vzhľadom, že sa v románe nachádzajú aj fantasy prvky však oči veľmi netrhal.

Ak už som pri tých fantasy prvkoch, tie boli pôsobivé viac než dosť, miestami smerujúce až k dark fantasy. Mocnosti stojace nad pojmami dobra a zla boli dostatočne temné. Trochu zazlievam autorovi, že záporné ženské charaktery viac nerozvíja, pričom tie by mohli mať najviac priestoru. Tu jednej takejto kráske dá hneď po zopár stranách vybiť zuby a prísť o ucho. Pritom z nej mohla byť celkom slušná sexy postava typu vamp.

Inak samozrejme román sa nesie v tradičnom Červenákovom duchu odťatých hláv, končatín, vyvalených vnútorností, crčiacej krvy alebo slizu. Možno je to len môj dojem, ale deklarovaná neuveriteľná moc a sila hlavných záporných Bossov napokon až taká veľká nebola, i keď Báthorymu pomáhal mýtický drakobijca. V konečnom dôsledku ale kniha bola stále výborným odpočinkovým čítaním s čímsi naviac...

Jaruš7
03.09.2020

Podprahovým vnímáním z časů minulých se mi jeví záštita hrdiny jako autorův odkaz na české vlastenectví, které v podvědomí v pověstech chránil naší vlast od zla.
Komu by nevytanulo na mysli ten skvost od Jaroslava Seiferta.
Citace pro působivost : " Hora Říp "
Viděl jsem hory plné ledu,
zpívat však o nich nedovedu.
Jiskřily dálky nad hlavami
jak bleděmodré drahokamy.
Jímala závrať při pohledu
zpívat však o nich nedovedu.
Když ale vidím na obzoru,
uprostřed kraje nízkou horu,
na nebi mráček běloskvoucí,
- přestane srdce chvíli tlouci.
Oblaka letí v klasech zralých
a koně dupou po maštalích.
V panácích jsou už všude snopy

a svatý Jiří zvedá kopí,
aby je vrazil ve chřtán dračí,

a motýl spěchá po bodláčí;
A jako krůpěj na prstenu,
třpytí se drobná kvítka rmenu.
Tu nemohu se vynadívat
a všechno ve mě začne zpívat,
zpívat i plakat. Maminko má,
jak je to hezké u nás doma! "

Kapitán Báthory se svým drakobijcem je spojenectvím excelentním.

Jaruš7
02.09.2020

Jak nečíst další díl když dva předchozí byly skvělé.
Je to stylem, že mi už ta krvavá řežba nevadí a stíhání hlav se mi jeví jako nutnost vymýtit zlo.

Citace:" Víra v sebe samého je prvním předpokladem vítězství."
"Mrtví ožívají, jakoby čerti zapomněli pekelnou bránu pootevřenou a místo hlídání mastili karty."
Byly a jsou časy, kdy by historie neměla upadnout do zapomnění, a tak toto dobrodružství je tím dějepisným průvodcem.
Zase drsně dobrý.

J.P.S.
16.08.2020

Chorvatsko, jak jej neznáte. Zapomeňte na prosluněný Jadran, zapomeňte na filmové mayovky - tady vás čeká temný kraj Mezimuří, kde na pozadí hrdinného odporu chorvatského bána proti turecké invazi spřádají své plány temné síly. Tajemný černý jezdec z tohoto příběhu strčí tolkienovy nazghúly do kapsy ;))

Opět skvělá kombinace historie, dobrodružství, nadpřirozena a hororu.

Kvalita se vrátila na úroveň prvního dílu a plný počet je zcela zasloužený ;))

Ivan F
04.08.2020

U mňa to dopadlo dva v jednom: jednoznačne najlepší Báthory a takisto zatiaľ najlepší Červenák, ktorý sa mi dostal do ruky. Od leta 2018 prešli takmer dva roky, čo som prečítal druhý diel o Báthoryho dobrodružstvách a trochu mi vyšumeli súvislosti z hlavy. Vôbec to však nebolo na škodu a príbeh, ktorý sa vrátil od Osmanov do Európy mi ulahodil. Takisto množstvo vtipných bonmotov a slovných prekáračiek, ktorých je kniha plná, mi počas čítania vyslovene hladili čitateľskú dušu. Pre mňa je to Červenák na vrchole tvorivých síl.