Brána Irkally

Druhá část cyklu o protitureckých válkách v Uhersku, Sedmihradsku, Chorvatsku a Středomoří v letech 1660–1664. Píše se rok 1662. Po dvou letech na tureckých galejích je z Kornela Báthoryho sotva stín muže, jímž kdysi byl. Zdá se, že bezejmenného otroka čeká už jen smrt. Během obléhání Kréty osmanskou flotilou se však Báthory znovu setkává s tureckým vzdělancem a cestovatelem Evliyou Čelebim. Ten křesťanského rytíře a básníka vykoupí z otroctví a udělá z něj svého pobočníka na cestách. Na rozkaz samotného sultána má Čelebi doprovázet záhadného vezíra Kirmiziho Mustafu do odlehlých končin Sýrie a možná ještě dál, až k ruinám dávnověkých měst hluboko v poušti. Ať už je cílem vezírova tajného poslání cokoli, bude to nebezpečná pouť. Na Čelebiho, Báthoryho a ostatní číhají piráti, vzbouřenci, záhadní zabijáci, a možná i nepřátelé, jimž obyčejná zbraň neublíží. Vydání první...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/93_/93382/big_brana-irkally-shZ-93382.jpg 4.3298

Kniha Brána Irkally

Tirius
13.09.2021

Ze začátku je to dobré putovní dobrodružství v exotickém orientu, ve kterém zároveň autor pěkně rozehrává vztahy mezi hlavními hrdiny, je tam přiměřená dávka akce a čte se to pěkně. Na konci se to ale zvrtne v až příliš velkolepou fantasy, která vůbec nekoresponduje s prvním dílem série. Ba co víc, nepřijde žádné překvapení, to, co všichni tuší po celou cestu se přesně tak i stane, žádný zvrat, odhalení jiných motivací... No a pak to skončí tak strašně nijace, až jsem z toho byl rozmrzelý... Ale knížka rozhodně stojí za přečtení, už jen díky samotným postavám.

Luigi1
25.08.2021

Oproti prvnímu dílu jsem byl trochu v rozpacích kam mám zařadit styl knihy jestli do historie nebo sci-fi.Jinak pěkné čtení,že jsem přemýšlel jestli se mám jít vykoupat do vany(voda)nebo se nechat omývat krví která skoro každé stránky tekla.

jarin58
25.05.2021

Slušná jízda,na můj vkus až moc fantasy.

Kanimůra2
04.05.2021

dávám za 3, ne proto, že by kniha byla špatně napsaná. Pana Červenáka obdivuju, ale mám raději historické detektivky než fantasy příběhy. A tento díl byl už na mě moc. První díl se mi líbil víc. I když jsem tušila, že to nebude můj šálek čaje, neodolala jsem. Vydechnu, zkusím ještě třetí díl. To už bude asi úplně poslední...

Hellboy12
17.04.2021

Jedna z tých slabších kníh...

robo22
15.03.2021

Pre mňa mierny pokles oproti prvej časti. Chýbala mi silnejšia jednota motívov príbehu. Táto road movie mala síce drajv, ale na úkor psychologizácie postáv, ktorá bola v tejto časti iba v náznakoch. Skvelý rozprávač ale nesklamal a celkové hodnotenie je vysoký nadpriemer.

WugWugs
27.02.2021

Ešte lepšie ako prvá časť, rozprávaniu pomohlo rozstrapkanie príbehu na súbežné línie a z geografického spoja na ceste Nové Zámky-Transylvánia sa stal Orientálny expres (a Indiana Kornél János). V Strážcoch Varadína sme sa pri zaujímavých vedľajších postavách nestihli veľmi ohriať, tu si teplých slov medziľudských vzťahov a ich príbehov užijeme trochu viac, občas s Báthorym takmer na vedľajšej koľaji - samozrejme až do chvíle keď je potreba znovu sekať a rúbať. 4.5

bleekemolen
06.02.2021

v tomto dile autor zahral na vice fantasy notu. z uher se presouvame do Orientu, mistni folklor tak nabizi celou radu moznosti popustit uzdu fantazii. Cervenak ma vytribeny vkus na tvorbu zajimavych charakteru a s podobnym usilim a nadsenim je zase zprovadi ze sveta. Samozrejme tesne po te, co si na ne ctenar zvykne.
O deji se neda hovorit, jedna se o takovy spletenec udalosti pri putovani za tajemnym pokladem. Ale je to zatracene zabavne.

Čachtická paní
Čachtická paní