Strážcové Varadínu

Strážcové Varadínu obálka knihy
Mé hodnocení:

První část cyklu o protitureckých válkách v Uhersku, Sedmihradsku, Chorvatsku a Středomoří v letech 1660–1664. Kapitán Kornelius Báthory, šermíř, rytíř a básník, už mnohokrát prokázal své vojenské kvality. Jako člověk však selhal, když po manželčině smrti zanevřel na svého syna a raději dal přednost vojenské kariéře. Dnes, kdy je Michalu Báthorymu dvanáct let, chce Kornel všechno napravit a opět se mu stát otcem. Osud však chce, aby upřímnost svého pokání prokázal velkými oběťmi a podstoupil nevídané útrapy. Michal je totiž zajat loupeživými martalovci a než se jeho otec vyléčí z těžkých zranění, stopy po chlapci pohltí Osmanská říše. Skončil v otroctví, nebo v některém z janičářských výcvikových táborů? Je jen jediný člověk, který ví, kam přesně Michala zavlekli. A ten se právě připojil k turecké invazi do Sedmihradska. Kornel se vydává na cestu k transylvánské pevnosti Varadín, proti níž už táhne obrovská přesila Turků......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/26780/strazcove-varadinu-BbV-26780.jpg 4.5349

Dobrodružství kapitána Báthoryho/Dobrodružstvá kapitána Báthoryho 1.

Literatura slovenská, Fantasy, Historické romány
Vydáno, Brokilon

Strážcovia Varadína, 2010

Kniha Strážcové Varadínu

Psenda31415

Kapitán Báthory (Kornel bude vždycky jen Walker :D ) je sice drsňák, zabiják a cynik, ale to vážně není všechno! Je to také básník, mudrlant, křesťan a gentleman.

V průběhu celé série se perfektně prolíná jeho role věhlasného turkobijce a kapitána, otce (jemuž unesli syna), otroka (v tureckém zajetí) a božího bojovníka (který bojuje s mystickými bytostmi). V různých částech příběhu postupně přijímá každou z těchto rolí, aby o ni následně pochyboval buď on sám, nebo společně s některou z perfektně napsaných vedlejších postav jako Voronin nebo Čelebi. Velkým a příjemným překvapením pro mě vždycky byl návrat známých postav z přechozích dílů :-) Ještě jednu pochvalu musím napsat explicitně na rozhovory Báthoryho a Čelebiho o náboženství, kde oba k tomu přistupují řekněme pragmaticky, byť jeden v hlavě rozmlouvá se sv. Jiřím a druhý je mimo jiné muslimský imám :-)

Za sebe musím říct, že celá série mě donutila otevřít mapu a podívat se, kde zmiňované lokace přesně leží a dohledávat si historické souvislosti, za což díky :-) Kdyby mi na základce někdo dal tohle přečíst místo dějepisu, možná bych toho o nájezdech Turků do Evropy věděl víc :D

WugWugs

Ešteže ho máme, Červenáka. Vždy sa vedel žánrovo vynájsť a nespreneveriť svojim koreňom. Zatiaľčo Dáni a pod. píšu ďalší to do počtu zárez v tom svojom chlieviku, Ďuro poctivo študuje novú látku, a neobáva sa ju použiť! Napríklad aj v slovníku na konci knihy. Treba oceniť, že fantasy žáner sa tu nadobro pretransformoval na všadeprítomnú ľudovú poverčivosť, a umne balancuje na hrane toho, čo sa k nám môže plížiť z tmavých húštin za súmraku. A možno aj nie.

MeanCzechGuy

Neskutečně zábavný mix fantasy a historického románu, který oplývá slušným tempem, velice dobrými postavami a jejich interakcemi - některé dialogy hraničí s dokonalostí - a dobře napsanými bojovými scénami (tohle bohužel u podobných knih není samozřejmostí.), a co víc, vyhýbá se pokřivování historických reálií. Sice se celá zápletka (a bude to tak asi pokračovat i u dalších dílů) točí "jen" okolo Báthoryho pátrání a putování tam a zase zpátky po Slovensku, Srbsku a Uhrách, při likvidaci nespočtu soků a ztrátách zástupu přátel (cestovatelský magazín Krvavá Šavle), ale celé je to opravdu živé, s patřičnou atmosférou a skvělá scéna zde střídá úžasné hlášky a samotného hrdinu si člověk musí oblíbit - inteligentní drsňák/sečtělý zabiják se sklonem k cynismu, maskujícímu jeho lidskost, se zkrátka povedl. Magie a mystično vykukuje jen zlehka a v některých případech zůstává jen na výkladu čtenáře, jestli se jedná skutečně o zásah vyšší moci a kouzla, nebo jen něco co si postavy nedokáží vysvětlit a celé to velmi dobře zapadá do stylu příběhu (v kombinaci s tím, že většinu situací řeší oblíbené duo meče a pistole, je to opět dobrá volba). Nezbývá než doporučit a pustit se do dalších dílů.

soukroma

Obsah by mne třeba i bavil, ale záhy jsem musela knihu vzdát kvůli miniaturnímu písmu, které zvolil vydavatel. Mám dojem, že by měla existovat nějaká pravidla (nejspíš i existují), jaká minimální (a třeba maximální) velikost písma je použitelná pro tištěné knihy - vždyť tu jde o zdraví čtenáře, nejen čistě o ergonomii. Použitá velikost písma v téhle knize by rozhodně neprošla.

elenai
01.11.2020

Série s kapitánem Báthorym je společně s Bivojem jednou z posledních, kterou jsem ještě nerozečetla. Období války s Turkem mě totiž příliš nezajímalo, byť z hlediska historického zahrnuje také naše české dějiny. Teď jsem ale změnila názor. Kniha se hemžila jak lidmi i pojmy, hlavně těmi tureckými. Nechyběly napětí, souboje a bitvy, těch zde bylo opravdu požehnaně. Objevila se zde i židovská mystika, troška magie, strašidelných pověstí i spiknutí. To vše stihne Kornel Báthory zažít se svými souputníky, z nichž se stanou přátelé i nepřátelé. Vím, že tady píšu jakýsi ubohý výčet, ale těch čtyřista stran je opravdu nabušených vším možným. Nestačíte ani vydechnout a milý kapitán zase lítá v průšvihu. Konec zůstává nepřekvapivě docela dost otevřený, takže hybaj do dalšího dílu. Jsem nesmírně ráda, že už nejspíš všechny knihy této série vyšly. Hlavní hrdina je ostřílený a sympatický chlap, který se navenek tváří jalo největší drsňák (což on je, ne že ne), ale uvnitř skrývá vřelé srdce. Fuj, je to hrozné klišé, ale je to tak.

MP17
11.09.2020

Nejsem si úplně jistý, jestli byla zápletka natolik silná, aby utáhla samotnou knihu, ale jelikož se jedná o první díl série, jsem ochotný v tomto ohledu přimhouřit oči. Kapitán je sympatický týpek, rozhodně v porovnání s komisním, odměřeným a někdy až zaslepeným Steinem z paralelní autorovy ságy.

Stejně jako tatjana pokládám za zcela zbytečnou a samoúčelnou odbočku do mlýna, vůbec mi to do příběhu nesedí, jako by si Ďuro pomíchal stránky s nějakou "roganovskou" knihou (vtip).

David Gemmell je v tomto žánru, mnou definovaném jako "(ne)hrdinská, čtivá, mírně braková, historická, pseudo-fantasy literatura" nedostižný, ale Juraj za ním zas o tolik nezaostává.

J.P.S.
16.08.2020

Úžasná historická fantasy z doby osmansko-habsburských válek. Dobrodružný příběh zasazený do reálií drsného života v Uhrách druhé poloviny 17.století spolu s přiměřenou dávkou nadpřirozena vytvořilo přesně ten koktejl, po kterém mé čtenářské srdce prahlo :)) Přečteno skutečně jedním dechem.

Neočekávejte klasickou fantasy, spíše než sword&sorcery bych tohle označil za gunpowder&mystery. Ale o to zajímavější zážitek to je :))

(PS: Speciálně palec nahoru za scénu ve mlýně, ze které vás bude zaručeně mrazit)

Jaruš7
22.08.2020

Fajnovost od mistra bojových scén a dramatických zápletek.
V krvavých akcí mi úsměv naskočil po hlášce v historickém románu, která jaksi potěší :
Citace :
"Až budu mít příležitost, oplatím ti dluh."(záchrana života)
" Už jsem ti řekl, aby ses na to vyprdl ;" mávl rukou."Neměli bychom raději zdrhnout?"

"Báthory zakroužil vínem v křišťálové číši...a přivoněl. Věděl, že to zvláštní, tak trochu strašidelné jméno vymysleli vínu Turci. Během neúspěšného obléhání Jágru v roce patnáct set padesát dva dostávali obránci hradu před každou bitvou pohár vína - na posilnění a osmělení, aby jim pohled na obrovskou přesilu pohanů neproměnil srdce v sulc. .Sultánovi vojáci se o tom dozvěděli, a protože selhával jeden šturm za druhým, začala se šířit fáma, že kapitán D... a jeho muži nepijí obyčejné víno. Do nápoje prý přilévají býčí krev, jenž muže na hradbách proměňuje v nebojácné, neporazitelné bojovníky.
Když vojsko nakonec odtáhlo s dlouhým nosem, turečtí velitelé u sultána Sulejmana omlouvali selhání tím, že obránci se kvůli zázračné " býčí krvi" změnili v démony. "

Bikaver - víno s hrdou historií, hezká perlička k degustaci.

Byl to zážitek, řekla bych, jsem zacákaná krví, sytá divočiny a gulášů, prepitá z piva, vína a pálenky, ve společnosti akčněschopných hrdinů, mazané divošské baronky a krutých - hadrohlavců.

V poděkování je hodně jmen, je vidět, že tvůrčí radost dělá divy a skvělá díla.
V mých F.*****