Strážcové Varadínu

První část cyklu o protitureckých válkách v Uhersku, Sedmihradsku, Chorvatsku a Středomoří v letech 1660–1664. Kapitán Kornelius Báthory, šermíř, rytíř a básník, už mnohokrát prokázal své vojenské kvality. Jako člověk však selhal, když po manželčině smrti zanevřel na svého syna a raději dal přednost vojenské kariéře. Dnes, kdy je Michalu Báthorymu dvanáct let, chce Kornel všechno napravit a opět se mu stát otcem. Osud však chce, aby upřímnost svého pokání prokázal velkými oběťmi a podstoupil nevídané útrapy. Michal je totiž zajat loupeživými martalovci a než se jeho otec vyléčí z těžkých zranění, stopy po chlapci pohltí Osmanská říše. Skončil v otroctví, nebo v některém z janičářských výcvikových táborů? Je jen jediný člověk, který ví, kam přesně Michala zavlekli. A ten se právě připojil k turecké invazi do Sedmihradska. Kornel se vydává na cestu k transylvánské pevnosti Varadín, proti níž už táhne obrovská přesila Turků......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/26780/strazcove-varadinu-BbV-26780.jpg 4.5267

Dobrodružství kapitána Báthoryho/Dobrodružstvá kapitána Báthoryho (1.)

Romány, Fantasy, Historie
Vydáno:, Brokilon

Strážcovia Varadína (2010)

Kniha Strážcové Varadínu

Charlie119

Opět velmi slušná atmosféra, i poměrně neokoukané prostředí. Červenák je klasa. Ale ten konec... no ano, zkrátka mě naštval, a o to víc, když jsem po ruce neměl - a žel stále nemám - další díl!

JanzPardubic

Brilantní! Výborný dobrodružný historický román se špetkou fantasy (v poměru, jaký mám rád). Jako vždy strhující a dynamický děj, kdy mě hodně zaujala "odbojová" epizoda v Jágru (Eger) a samozřejmě závěrečná bitva. Velice oceňuji autorův důraz na historické reálie. Juraj Červenák rozjel epické dobrodružství kapitána Báthoryho krásně v duchu dobové literatury 17. století.

Mája777

Moje maminka chválila a chválila. Tak jsem také neodolala. Nelituji.

Igor1311

Presne toto obdobie našich dejín milujem a Báthoryovská séria je pre mňa ako stvorená. S fantasy prvkami sa tu zatiaľ iba zoznamujeme, avšak zvyšné prvky deja ako bitky, súboje sú skvostné. Červenák veľmi čitateľným spôsobom opisuje putovanie kapitána Drieňovského hradu za vyslobodením syna z martalovského zajatia. Veľa historických presností skĺbených s rozprávačským umením vytvorilo veľmi pútavý, historický príbeh.

martina1199

Zatím jsem od autora četla jenom příběh s Černým Roganem, tak jsem zkusila ochutnat i něco málo z příběhu o Kornelu Báthorym. A nebylo to vůbec špatné :-)

astroweb

Sice s přestávkami, ale dočetl a nelitoval jsem. Trochu mi to místy připomíná Karla Maye pro dospělejší čtenáře, proč ne ?
Čtivé, zajímavé i po historické stránce.

Aneken

Výborné. Červenák má schopnost kombinovat čtivý a chytrý příběh s historickým přehledem, díky kterému čtenáře při čtení "ochytří". Musím se přiznat, že jsem několikrát zašel na web, abych si rozšířil přehled o místech, kde se děj odehrával;).

Crowley

Pokud o tureckých válkách nevíte absolutně nic (stejně jako já), tak se nemusíte obávat, že se příliš v ději ztratíte. Budete sice zahlceni tamním názvoslovím, ale obsáhlý popis slov, které naleznete na konci knihy, ukojí vaši zvědavost. Tím jsem doufám eliminoval hlavní věc, která by mohla čtenáře odradit.
Jedná se o vkusnou kombinaci lehké fantasy, historického románu a špetky násilí ze splaterpunku. Kupodivu kombinace funguje a nevyrušuje se navzájem. Co se týče zasazení, tak jde dost o subjektivní záležitost. Když nevíte absolutně nic o tureckých válkách, tak se sice neztratíte, ale vaše fantazie dostatečně nevykreslí danou dobu. Tudíž si upíráte velkou porci atmosféry a jeden ze stavebních kamenů celé knihy. Pro lepší zážitek pomůže rešerše. Na druhou stranu se nejedná o nějaký filozofický čtení. Přirovnal bych to třeba k hrdinům od Žambocha. Zkuste si představit, že Koniáš není takový masér a je zasazen do historických reálií. Posouzení je samozřejmě na každém čtenáři. Pokud se zajímáte o historii v knize, tak si dokážu dost dobře představit, že se budete bavit nadmíru. Nejspíš nejsem cílovka. Proto nejdu s hodnocením výš. Ne že by mi zasazení vadilo, ale jsem v daném okruhu příliš nevzdělaný.
Za vyzdvihnutí stojí elegantní propojení lehoučké fantasy s historii. To chce um. Ani jedno se nevyrušovalo a spojení působilo přirozeně. Finále byl taky slušný masakr. Se zakončením jsem spokojený a rozhodně se zhostím i následujícího pokračování.
Zbývá tedy doporučení. Nejsem si jistý, komu bych knihu doporučil. Pokud se zajímáte o turecké války a nevadí vám netradiční kombinace, tak směle do toho. Autor píše rozhodně zábavně. Nečekejte ale vzdělávací tour.
Fanouškům Koniáše a Žambochovy tvorby bych také doporučil. Dbejte ale na to, že se stále jedná o historickou četbu.
Především bych ale doporučil knihu všem fanouškům česko-slovenské tvorby. Ďuro je slavný autor a každý by měl vlastnit ve sbírce nějakou jeho knihu. Nejste zvědavý, proč je kolem něj takový poprask?

Narrenturm
Narrenturm