Strážcové Varadínu

První část cyklu o protitureckých válkách v Uhersku, Sedmihradsku, Chorvatsku a Středomoří v letech 1660–1664. Kapitán Kornelius Báthory, šermíř, rytíř a básník, už mnohokrát prokázal své vojenské kvality. Jako člověk však selhal, když po manželčině smrti zanevřel na svého syna a raději dal přednost vojenské kariéře. Dnes, kdy je Michalu Báthorymu dvanáct let, chce Kornel všechno napravit a opět se mu stát otcem. Osud však chce, aby upřímnost svého pokání prokázal velkými oběťmi a podstoupil nevídané útrapy. Michal je totiž zajat loupeživými martalovci a než se jeho otec vyléčí z těžkých zranění, stopy po chlapci pohltí Osmanská říše. Skončil v otroctví, nebo v některém z janičářských výcvikových táborů? Je jen jediný člověk, který ví, kam přesně Michala zavlekli. A ten se právě připojil k turecké invazi do Sedmihradska. Kornel se vydává na cestu k transylvánské pevnosti Varadín, proti níž už táhne obrovská přesila Turků......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/26780/strazcove-varadinu-BbV-26780.jpg 4.5295

Dobrodružství kapitána Báthoryho/Dobrodružstvá kapitána Báthoryho 1.

Romány, Fantasy, Historické romány
Vydáno, Brokilon

Strážcovia Varadína, 2010

Kniha Strážcové Varadínu

Chmur

Četl jsem od Červenáka trilogii o Iljovi Muromecovi a teď Strážce Varadinu. Celkově bych řekl, že Červenák patří mezi lehce nadprůměrné spisovatele. Jeho knihy jsou celkem čtivé, ale k tomu aby patřil mezi špičkové spisovatele, mu prostě chybí talent. Jeho knihy postrádají kouzlo, které obklopuje např. Husitskou trilogii od Sapkowskeho. Dobrodružství kapitána Báthoryho se čte lehce. Děj je ale dost předvídatelný a chybí zde humor, zajímavější dialogy či napětí. Kapitán je borec, který to umí s mečem i brkem. Navíc mu povětšinou přeje štěstí a to fakt hodně. Musím ocenit konec, který se autorovi celkem povedl a objevuje se zde jedna temná ženská postava, jež mě opravdu zaujala. Co se mi na knize líbí, je možnost seznámit se čtivou formou lehce s dějinami válek Evropanů s Osmany. Slovníček pojmů na konci knihy je moc fajn.

slawa.cap

Od člověka který stvořil úžasného Chřestýše Callahana jsem čekal mnohem víc. Když pominu uzdravení kapitána a kapitolu z mlýna, tak mi to přijde spíš čistě jako historický román, než nějaké fantasy. Doufal jsem v trochu víc nadpřirozena. A taky trochu více Čerta. Moc se mi líbí, jak se autor orientuje v historických a zeměpisných reáliích a perfektně je pro příběh využívá, ale někdy mi přijdou, co se týče přejezdů, vzdálenosti trochu nevyrovnané. Na druhou stranu jsem se v textu trochu ztrácel a nevím, jestli je to autorem, nebo překladem, ale přečetl jsem odstavec a nevěděl o čem byl, nebo jsem větu musel přečíst několikrát, aby mi dala smysl. Na závěr dodám, že k současné geopolitické situaci se kniha vyjadřuje překvapivě aktuálně a dost mě zaráží, jak se příběh vyvíjí v dalším díle. I přes kritiku mám v plánu celou sérii přečíst, protože v rámci CS historické fantasy je to určitě jedno ze zdařilejších děl.

oka3408

I když na fantazy knihy moc nejsem,udělala jsem vyjímku. Tohoto autora mam ráda.Mám všechny jeho historické detektivky přečtené a tak jsem se pustila do této knihy a musím uznat,že se mi příběh líbil. Doporučuji

kuruteku

Výborné je dobové zasazení a takové ty věci okolo - vysvětlivky k rozpínání osmanské říše, hajdkukům, bitvám. Slabší jsou některé fantazy motivy (hlavně mlýn), ale na druhou stranu "znovusestavení" Bathoryho na začátku je skvělé, stejně jako vztah mezi Čertem, Vzteklounem a Kornelem, škoda konce. Není to četba pro malé děti, krev neteče, ale stříká, navíc se budete brodit i v jiných, než kalných a krvavých vodách. Když už zfilmovali Zaklínače, co takhle místo Marie Terezie se věnovat i Bathorymu? Ale zase na druhou stranu chybí trocha toho porozumění pro Turky (a jde to vůbec?), třeba přijde v dalších dílech. Stejně jako když Paul Kearney dokázal najít cestu k marducké říši, uvidíme. Už se těším na další díly.

Hesonit

Neohrožený a nezlomný hrdina, potoky, fontány a gejzíry krve při každé možné i nemožné příležitosti. Fantasy rovina je přitažená za vlasy stejně jako setkání s kabalistou. Pěkné jsou popisy bojových jednotek a hodností jakož i nabíjení historických zbraní.

Zavulonis

Četl jsem na doporučení kamaráda. Kniha mě velice chytla hned od začátku a už mě nepustila. Kniha nemá žádná hluchá místa a děj parádně odsýpá. Je to velmi čtivé. Opravdu doporučuji a už se těším na další díl. No vlastně když píšu ten komentář, tak už čtu třetí :-).

tatjana1737
19.10.2019

!!! POZOR MOŽNÉ SPOILERY !!!

Protože jsem k narozeninám dostala posledního Báthoryho, tak dlouho očekávaného, neb se Červenák soustředil hlavně na Steina s Barbaričem, rozhodla jsem si před jeho přečtením, které jsem odkládala, co to šlo, přečíst předchozí díly. Už u Železného půlměsíce jsem zjistila, že se místy nechytám, takže osvěžit si nejen postavy, ale i samotné Uhry rozhodně nebude na škodu. A fakt to škoda nebylo. Přestože jsem si hlavní linku pamatovala vcelku dobře, unikaly mi detaily a kupříkladu boj o hajduckou pevnost jsem při prvním čtení moc nepobírala a v hlavě si ji nějak spojila s obléháním a dobytím Varadínu. Nedávno jsme se doma dívali na Ohněm a mečem, takže jsem mentálně převzala obrazy a oblečení hrdinů a kníraté hajduky si díky tomu představovala mnohem plastičtěji a líp. Při druhém čtení jsem si užívala a oceňovala autorovo vykreslení historických kulis, od opisů krajiny nebo pevností, přes vedlejší postavy (Borlobáš mi evokoval pana Zaglobu), po drobnosti v podobě všudypřítomné křesťanské víry, byť jsou hrdinové v jejím vyznávání poměrně laxní.

Na Báthoryho jsem přesedlala po Černokněžníkovi a i díky němu je Červenák autor, jehož historickou beletrii pravidelně kupuji (čerstvě vydaný Les přízraků už se balí pod vánoční stromek), přestože se jinak novým přírůstkům v knihovně snažím z kapacitních důvodů vyvarovat. Dokonce jsem se tentokrát oprostila i od toho, co mi jinak u Ďury vadí, a to opisů tělesných projevů hrdinů (pšoukání, močení, hygienické dobové návyky v podobě čištění nosů a uší prstem apod.). A protože už jsem na Červenáka zvyklá, nedala jsem se rušit ani místy naturalistickými výjevy, které následovaly po bitvách, bitkách či v jejich průběhu. Naopak jsem si užívala autorův jazyk a některé příměry, které mi při prvním čtení unikaly. U narážky na to, že Báthory "už zase skáče přes kaluže" jsem se musela usmát. Nevím, jestli to byla cílená narážka na jiný titul, ale pokračování "mohamedánské krve" té hlášce dodalo jiný rozměr. Jelikož další díly si pamatuji aspoň povšechně, líp jsem si nyní všímala postav a narážek, díky kterým bude mít osvěžovací čtení následujících dílů hlubší prožitek.

Protože o dějinách vojny s Turkem mám jen obecné informace z učebnic, líbí se mi (vedle příběhu hlavního hrdiny, slovutného Turkobijce) vykreslení dílčích bitev, reálií, popis země v tureckém područí, jejíž obyvatelé ale islámské jho nepřijali zdaleka pokorně.

"Ať všichni pohani chcípnou," řekl a pozvedl čutoru.
"Nemusí všichni chcípnout," usmál se Báthory letmo. "Stačí, když ten svůj půlměsíc přestanou násilím cpát křesťanům a vrátí se do pouští za Istanbulem."
"A tam ať chcípnou!"

Doporučuji Dobrodružství kapitána Báthoryho všem, kteří si chtějí znalosti ze 17. století prohloubit a líp zapamatovat. Osobně je totiž beru za historický román, bez ohledu na fantasy prvky (kupř. ten v mlýně mi zpětně připadá trochu samoúčelný a nevidím v něm moc smysl).

NemmamSlov
21.09.2019

Konečne som sa odhodlal prečítať nejaké dielo od tohto autora. Milujem príbehy ktoré sa odohrávaju z časti na Slovensku, aj keď je to z dôb Uhorskej ríše, preto som si vybral Strážcou Varadínu. Príbeh bol sám o sebe zaujímavý a záver skvele spracovaný. Uvidíme čo prinesie pokračovanie Báthoriho príbehu.