Strážcové Varadínu

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

První část cyklu o protitureckých válkách v Uhersku, Sedmihradsku, Chorvatsku a Středomoří v letech 1660–1664. Kapitán Kornelius Báthory, šermíř, rytíř a básník, už mnohokrát prokázal své vojenské kvality. Jako člověk však selhal, když po manželčině smrti zanevřel na svého syna a raději dal přednost vojenské kariéře. Dnes, kdy je Michalu Báthorymu dvanáct let, chce Kornel všechno napravit a opět se mu stát otcem. Osud však chce, aby upřímnost svého pokání prokázal velkými oběťmi a podstoupil nevídané útrapy. Michal je totiž zajat loupeživými martalovci a než se jeho otec vyléčí z těžkých zranění, stopy po chlapci pohltí Osmanská říše. Skončil v otroctví, nebo v některém z janičářských výcvikových táborů? Je jen jediný člověk, který ví, kam přesně Michala zavlekli. A ten se právě připojil k turecké invazi do Sedmihradska. Kornel se vydává na cestu k transylvánské pevnosti Varadín, proti níž už táhne obrovská přesila Turků......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/26780/strazcove-varadinu-BbV-26780.jpg 4.5323
Série

Dobrodružství kapitána Báthoryho/Dobrodružstvá kapitána Báthoryho 1.

Žánr
Literatura slovenská, Fantasy, Historické romány
Vydáno, Brokilon
Orig. název

Strážcovia Varadína, 2010

více informací...
Nahrávám...

Přidat zajímavost

Zajímavosti (3)

Celá série se původně měla vztahovat především k válce s Turkem, která se odehrávala na území Slovenska v letech 1663-1664. Poněvadž se tento úkol nepodařilo autorovi splnit, uvažuje nyní (2012) o možnosti vytvořit další navazující sérii, případně o dalších dílech přímo se vztahujících k ‘Dobrodružství kapitána Báthoryho‘. Z původně zamýšleného prologu, který měl hlavního hrdinu pouze uvést, se tak stala přímo trilogie a něco, co autor zpočátku vůbec nezamýšlel. (pet-kyval)


Určitou zajímavostí také je, že uvedení knihy na trh provázela tehdy naprostá novinka ve slovenských a českých literárních kruzích: knižní trailer. ,,Na webovou stránku MovieZone píšu minirecenze filmových trailerů. Je to vlastně samostatná umělecká forma. A na západě nejsou ničím výjimečným ani propagační videa ke knížkám. Posouvají psané slovo do multimediálního prostoru, takže jsem to chtěl zkusit. Napsal jsem scénář a sehnal obrazový materiál. Štěpán Čermák z MovieZone poté vybral hudbu a sestříhal trailer, ze kterého mě samotnému při prvním zhlédnutí naskočila příjemná husí kůže.“ (pet-kyval)


Pro hlavní postavu byl autorovi inspirací slavný maďarský hrdina, o kterém se jinak za hranicemi příliš nemluví. Jeho jméno bylo Juraj Túry či uherský El Cid a proslavil se hlavně svými vítězstvími v soubojích s tureckými šermíři. Podle všeho prý zvítězil ve více než šesti stech soubojích. Tím ovšem proti sobě rozpoutal obrovskou nenávist a touhu po pomstě ze strany Osmanů. V přesile ho zbaběle přepadli, uvěznili a popravili. Jeho hlavu nechali poslat do Istanbulu, jako důkaz definitivního odstranění. Po jeho smrti byla jeho zbroj vystavována ve Vídni na císařském dvoře. (pet-kyval)