Strážcové Varadínu

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

První část cyklu o protitureckých válkách v Uhersku, Sedmihradsku, Chorvatsku a Středomoří v letech 1660–1664. Kapitán Kornelius Báthory, šermíř, rytíř a básník, už mnohokrát prokázal své vojenské kvality. Jako člověk však selhal, když po manželčině smrti zanevřel na svého syna a raději dal přednost vojenské kariéře. Dnes, kdy je Michalu Báthorymu dvanáct let, chce Kornel všechno napravit a opět se mu stát otcem. Osud však chce, aby upřímnost svého pokání prokázal velkými oběťmi a podstoupil nevídané útrapy. Michal je totiž zajat loupeživými martalovci a než se jeho otec vyléčí z těžkých zranění, stopy po chlapci pohltí Osmanská říše. Skončil v otroctví, nebo v některém z janičářských výcvikových táborů? Je jen jediný člověk, který ví, kam přesně Michala zavlekli. A ten se právě připojil k turecké invazi do Sedmihradska. Kornel se vydává na cestu k transylvánské pevnosti Varadín, proti níž už táhne obrovská přesila Turků......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/26780/strazcove-varadinu-BbV-26780.jpg 4.5275
Série

Dobrodružství kapitána Báthoryho/Dobrodružstvá kapitána Báthoryho 1.

Žánr
Romány, Fantasy, Historické romány
Vydáno, Brokilon
Orig. název

Strážcovia Varadína, 2010

více informací...
Nahrávám...

Přidat zajímavost

Zajímavosti (3)

Celá série se původně měla vztahovat především k válce s Turkem, která se odehrávala na území Slovenska v letech 1663-1664. Poněvadž se tento úkol nepodařilo autorovi splnit, uvažuje nyní (2012) o možnosti vytvořit další navazující sérii, případně o dalších dílech přímo se vztahujících k ‘Dobrodružství kapitána Báthoryho‘. Z původně zamýšleného prologu, který měl hlavního hrdinu pouze uvést, se tak stala přímo trilogie a něco, co autor zpočátku vůbec nezamýšlel. (pet-kyval)


Určitou zajímavostí také je, že uvedení knihy na trh provázela tehdy naprostá novinka ve slovenských a českých literárních kruzích: knižní trailer. ,,Na webovou stránku MovieZone píšu minirecenze filmových trailerů. Je to vlastně samostatná umělecká forma. A na západě nejsou ničím výjimečným ani propagační videa ke knížkám. Posouvají psané slovo do multimediálního prostoru, takže jsem to chtěl zkusit. Napsal jsem scénář a sehnal obrazový materiál. Štěpán Čermák z MovieZone poté vybral hudbu a sestříhal trailer, ze kterého mě samotnému při prvním zhlédnutí naskočila příjemná husí kůže.“ (pet-kyval)


Pro hlavní postavu byl autorovi inspirací slavný maďarský hrdina, o kterém se jinak za hranicemi příliš nemluví. Jeho jméno bylo Juraj Túry či uherský El Cid a proslavil se hlavně svými vítězstvími v soubojích s tureckými šermíři. Podle všeho prý zvítězil ve více než šesti stech soubojích. Tím ovšem proti sobě rozpoutal obrovskou nenávist a touhu po pomstě ze strany Osmanů. V přesile ho zbaběle přepadli, uvěznili a popravili. Jeho hlavu nechali poslat do Istanbulu, jako důkaz definitivního odstranění. Po jeho smrti byla jeho zbroj vystavována ve Vídni na císařském dvoře. (pet-kyval)