Železný půlměsíc

Železný půlměsíc https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/237978/mid_zelezny-pulmesic-a5u-237978.png 4 258 57

Léto 1663. Osmanská říše sahá až k Dunaji. Mírová rokování selhala a k pohraniční Ostřihomi přitáhlo obrovské turecké vojsko pod velením samotného velkovezíra. Má v plánu znovu se obořit na Vídeň, ale v cestě mu stojí moderní, dokonale vyzbrojená hornouherská pevnost Újvár - Nové Zámky. Velitel pevnosti Adam Forgáč dostal od panovníka jasný rozkaz: za žádnou cenu nesmí pustit mohamedánské hordy přes Dunaj. Křesťanští válečníci však stojí proti mnohonásobné přesile a ztrácejí síly ve sporech mezi vídeňskou vrchností a uherskou šlechtou. Zdá se, že pro útočníky budou snadnou kořistí. Mezitím kapitán Báthory pátrá po synovi Michalovi a zachrání před tureckým otroctvím mladou zemanku Julianu. Má až nad hlavu vlastních starostí, přišel o někdejší bojovou zručnost a vojenské řemeslo by už nejraději pověsil na hřebík. K výzvě, aby se připojil k obraně křesťanského světa, však nemůže zůstat lhostejný.... celý text

Literatura slovenská Fantasy Historické romány
Vydáno: , Brokilon

Železný polmesiac , 2015

Ramiel
16.06.2019 3 z 5

Vím, že se jedná o fantasy román, ale možná by tento díl mohl být spíše sci-fi. Dost často jsem u čtení totiž nevěřícně kroutil hlavou. Hlavně když se Báthory zase dostal do zajetí. A pak, když v jednu chvíli byl umlácen skoro k smrti, aby hned druhý den byl schopen pracovat a třetí utíkat ze zajetí a znovu bojovat. Tento díl mi přišel jen takový překlenovací, bez nápadu.

Igor1311
09.05.2019 5 z 5

Kornel sa konečne vrátil do rodných končín, kde mu však nie je dopriate dlho zotrvať. Osmanské vojsko je už len čo by kameňom dohodilo od Nových Zámkov a kapitán sa, aj vďaka synovi Michalovi, ktorý je na zboji neďaleko Dunaja, dostáva do vojenskej vravy.

Celý dej sa odohráva v podvečer jednej z kľúčových bitiek, ktorá by mohla rozhodnúť o osude celej monarchie. Autor celý dej vpasoval ozaj len do pár dní, počas ktorých došlo ku katastrofálnej porážke Forgáča pri Párkane. Boj o Nové Zámky začína.

OlafSveinsson
14.01.2019 4 z 5

Takhle si Báthory návrat domů určitě nemaloval. Turci se valí přes Dunaj jako hejno kobylek a kapitán se, víc než kdykoliv dřív, pouze dostává do vleku událostí, aniž by je mohl (nebo chtěl) významně ovlivnit. Vedlejší linky nabízí spoustu dalších intrik a zápletek a všechno nakonec směřuje k velkému vyvrcholení při obraně Hradby Západu.

sackettboy
09.12.2018 5 z 5

Ďalší kvalitný príbeh od Červenáka. Tentokrát prebiehajú neľútosné krvavé boje s Turkami. Tretí diel sa mi páčil viac, ale je to len osobný dojem.

Lolila
10.10.2018 5 z 5

Aj keď v tejto časti je menej fantasy prvkov a Báthory už nemá nadprirodzené schopnosti, stále je to výborné čítanie. Nechýba história, dobrodružstvo, napätie.... - vždy sa niečo zomelie a vtiahne ho do víru udalostí. Koniec knihy je otvorený, pripravený na ďalšie pokračovanie.

Fantasysvet
10.10.2018 5 z 5

Kapitán Báthory si v štyroch objemných knihách prešiel kus cesty. Pobil mnoho Turkov, našincov aj démonov. Spoznal rôzne kraje i zvyky ľudu. Priučil sa mnohým magickým praktikám, rozšíril si obzor o drsné okultistické tajomstvá a naučil sa, že dôverovať sa musí ostražito. Napriek tomu sa ešte jeho dobrodružné ťaženie neskončilo. Či sa vôbec nejako skončí, sa všetci dozvieme už tento mesiac, kedy má vyjsť piata časť, ktorá nás opäť privádza k obliehaniu Nových Zámkov. Práve táto nedobytná mestská pevnosť predstavuje ďalší zlom v živote toho najobávanejšieho Turkobijcu všetkých čias!

francouz
14.08.2018 5 z 5

No já si nemůžu pomoci, ale Juraj mě nepřestává překvapovat. Toto byla opět typická jízda kapitána Bathoriho. Jo, opravdu se s ničím moc nemaže a má ke všemu hned jasný názor. Bohužel se zdá, že kam šlápne, tam na něj něco čeká, ale to přece mi čtenáři chceme. Čekáme kde na něj co vybafne, kde jaký poturčenec, nebo neschopný, do sebe zahleděný velitel a vládce přikáže. že se dívá pouze na dva metry před sebe, a nedokoukne za roh, to už je úděl, těch, kteří si nechtějí ověřovat pravdu. Od toho mají přece kapitána, kdyby ho poslouchali..
Pro mě to byla opět super jízda, a jenom mě rzí, že budu muse víc jak dva měsíce čekat na rozuzlení bitvy u Nových Zámků.
Za mě jednoznačná pecka a k tomu ještě fešná vdova, no uvidíme jaké bude rozuzlení..

PiKey
29.07.2018 3 z 5

Priznávam sklamanie, postava Bathoryho sa knihou ťažkopádne pretĺka v predôdchodcovskej depresii, Čelebi pôsobí ľahko retardovane a toľko túžobne v troch predchádzajúcich dieloch hľadaný Miško je protivný puberťák urazený otcovou prítomnosťou...

špulo
30.06.2018 4 z 5

Zdalo sa mi, akoby dej chvíľami nevedel kudy-kam. Alebo som sa ja občas úplne nesústredil? No, uvidíme, čo bude ďalej...

verense
30.05.2018 4 z 5

Ach, Korneli, snad sis nemyslel, že najdeš Miška, zalezete někam do tepla ke krbu, budete klábosit o životě a Voronin vám k tomu bude broukat ty svoje dumky? Možná v jiné době a na jiném místě... ale když stojí na prahu po zuby ozbrojený Turek, volky nevolky musíš vydolovat zbytek sil a zase bojovat.
Ve čtvrtém díle tu máme trochu jiného Báthoryho, než v předchozích dílech - bez nadlidských schopností, vyčerpaného, chtělo by se říct vyhořelého. Už nemá chuť nastavovat krk pro nafrněné panáky, kteří si sotva umažou ruce, leč osud tomu chce jinak. Nadpřirozena je v tomhle díle poskrovnu (jen něco málo té duchařiny), v popředí je především válka ve vší své krutosti a syrovosti (pozn. po čarou - nečtěte knihu při jídle, některé výjevy jsou příšerné). A i když už je Báthory bez svého svatého ochránce, stejně na něj asi pořád jedním očkem dohlíží, protože je až z podivem, že se z takové řeže opět dostal živý.
Z knihy si odnáším jeden hlavní dojem - měli bychom více číst takovýchto historických románů, založených na skutečných dějinných událostech. Více si budeme vážit toho, co máme tady a teď...

avalonek
17.03.2018 4 z 5

Kapitán Báthory prostě pořád jede.Sice už nemá neuvěřitelné smysly a sílu,ale duší je to pořád on.Jeho sarkastické poznámky,a smysl pro čest nás provází touto knihou..Voronin je taky dobrý chlapák,který nás krásně baví v celém příběhu.Sice našel Kornel svého syna,ale zase ho ztratil,a teď jen čekat,až vyjde další díl a mi se dozvíme,jak to bude dál..

trudoš
09.02.2018 3 z 5

Čtvrtá kniha cyklu nabízí opět plnokrevnou válečnou řežbu a to v duchu prvního dílu. Tedy minimum magie, maximum dějin. Tentokrát ale na mě tahle kombinace nefungovala úplně dokonale. Zatímco dříve měla fantastika nějaký význam, byť třebas jen okrajový, tady mi přišla už vysloveně z donucení. A to čistě proto, že zápletku ovlivní asi na pět vteřin. První housle má na starosti historie a všechno ostatní jsou jen cingrlátka na stromečku. Podobně je to i s hrdiny, kteří jsou prakticky od začátku ve vleku událostí, než že by je mohli aktivně ovlivnit. Ostatně vinu na tom má sama zápletka, která se ani nesnaží překvapit něčím komplikovaným, nehledě na nečekaně urychlené znovushledání otce a syna. Na druhou stranu obsahuje všechny ty podstatné ingredience dobrodružné zábavy, takže proč plakat nad mlékem, co se ani nerozlilo. Snad jen, že pár myšlenek, scén a obrazů tu už bylo a recyklovat se dá jen do určité doby. Ale nechat se musí jedno - bitva u břehů Dunaje stála za to všema deseti.

3nitka
04.12.2017 5 z 5

Páči sa mi, ako sa postavy krásne vyvíjajú. Kornel aj ostatní. Kniha je napínavá a nemá hluché miesto. Ale kedy bude pokračovanie! Ach Juraj.

KAREL6725
13.11.2017 5 z 5

Hurá další dobrodružství kapitána Báthoryho je tady, jako vždy parádní jízda . Takže, vzhůru do sedel a hurá na Turka . Pro mě další krásné čtení od Juraje. Tuhle celou sérii hodnotím vysoko, plný počet hvězd. Už, aby vyšla Hradba západu.

Ladys
10.06.2017 5 z 5

Konečně zase parádní Báthory.
Moc jsem se bavil. Rozmáchlý, spíš historický, než fantasy román se četl jedna báseň.
Postavy nejsou tak černobílé, což prospělo věci, střetů, šarvátek a bitev máme v ději ažaž. Báthory se nám také povahově posouvá, což je zase plus.
No prostě musím chválit.
Už se těším na další díl.

Sheemas
16.03.2017 4 z 5

Tato kniha mi přijde jako takový mezičlánek, jako návnada na něco většího. Kapitán Báthory se konečně setkává se svým synem, bohužel jejich setkání není přesně takové jaké si ho vysnil, aneb další bitva na obzoru. Autor umí skvěle popisovat krvelačnost bitev a jednotlivých vojáků, což předvádí i v tomto díle, bestiálnost některých postav je někdy až velmi nepříjemná. Ale i tak nám dává nadějí na vítězství a hrdinství. Báthory v tomto díle již není nesmrtelný a nezranitelný turkobíjec, ale stárnoucí a zraněný válečník, který chce pouze přežít a já doufám, že další díl je již na cestě.

ferda
12.01.2017 4 z 5

Báthory opět nezklamal, pěkně vykreslné bitvy. Doufám ,že autor už píše další díl.

Johnnyk
19.07.2016 4 z 5

Jura Červenák je můj oblíbený autor a jsem nadmíru kompatibilní s jeho rukopisem a stylem vyprávění, takže kniha se mi po literární stránce velice líbila.
Kladně hodnotím několik propracovaných dějových linek se sympatickými a relativně propracovanými postavami, kdy je na hlavní střet dvou civilizací nahlíženo střízlivě z obou stran barikády.
Paradoxně jsem tak za hlavního hrdinu celého románu považoval osmanského důstojníka Kadizade Ibrahima, který má v knize mnoho prostoru, než samotného kapitána Báthoryho, který mě svým chováním, mrzutostí a netečností občas až iritoval.
Jisté upozadění hlavního hrdiny tedy sráží jinak dobrý pocit z knihy a doufám, že v dalších dílech se dá Báthory trochu do pořádku jak fyzicky tak psychicky.

Torgal
07.07.2016 3 z 5

Tento diel už na mňa pôsobil dojmom nadbytočnosti. Asi ako prídavok k výdatnému obedu. Zápletka naznačená na konci Diablovej pevnosti sa vyrieši nečakane hladko a rýchlo, potom nastúpia vojenské manévre. Stále sa to číta jedným dychom, ale tentokrát je dej menej pestrý (všetko sa točí len okolo invázie handrových hláv), navyše fantasy prvkov je tentokrát minimum. To, že Ďuro má históriu v malíčku nie je treba zdôrazňovať, ale mal som veľký problém so zorientovaním sa v množstve uhorských a hlavne tureckých dôstojníkov. Potešila prítomnosť starých známych zo Strážcov Varadína, na splatenie dlhov si ale počkáme až do Hradbu západu. A to je moja posledná výhrada – kniha je jednoducho príliš krátka a z plného tempa náhle skončí bez toho, aby sa čokoľvek rozriešilo. 7-/10

klokan.1905
20.06.2016 5 z 5

S kapitánem Báthorym se nudit určitě nebudete ;-) Vypadá to, že si Juraj Červenák nechal na konci nechal otevřená dvířka k pokračování ;-)