francouz francouz komentáře u knih

Artemis Artemis Andy Weir

Andy Weir opět nezklamal. Ikdyž musím říci, že hlášky Marka a celkově příběh na mě působil daleko kompaktněji. Jazz byla super, její náhled na život, to jak si z ničím a nikým nenechala rozhodit se mě líbilo, ale přece jenom tomu něco chybělo.
Jestli to měla být detektivka, tak na poměry měsíce a jeho podzemního města, to bylo málo noir. Jestli to měla být akční jízda, tak tomu chyběl větší zápal.
Na druhou stranu, autor opět bravůrně skládal mozaiku s technickými finesy, které s propojením vesmírného průmyslu byly velmi zajímavé.
Ale zde právě jakoby hlavní hrdinka, která byla velmi nadaná trošku ztrácela a s ní i malinko dynamika příběhu, který se snažil autor okořenit různými zlomy, ale přišlo mě to na mlj vkus víc šroubované a polepené, tak jakoby Vám někdo propašoval jointa na školní záchod a zapoměl donést zapalovač, takže místo rebelování, jste se poslušně vrátil do lavice.....

21.11.2018 4 z 5

Intelektuál ve dvacátém století: Rozhovor Timothyho Snydera s Tonym Judtem Intelektuál ve dvacátém století: Rozhovor Timothyho Snydera s Tonym Judtem Tony Judt

Toto je úplně jiný druh knihy než jsem očekával, protože to není jenom o klasických otázkách, které klade rádoby chytrý novinář, ale toto je v podstatě rozhovor, kdy dva velmi sečtělí lidé se dělí o svůj pohled na svět 20 století.
Na století, které přineslo nejenom dvě světové války, ale také nastartovalo názorový střet dvou zcela odlišných pohledů na svět. Ten komunistický a ten nacionálně zabarvený, čili fašistický. Zejmána Tony Judt, který prožíval poválečná léta, kdy si utvářel svůj náhled na svět a narážel jako žid na spousty otevřených otázek. Velmi se zajímal o historii nejenom země svých předků, čili o Polsko, ale zejména o Českoslovesnko.
Docela mě pobavilo jeho setkání s Kavanem, který podle něj měl pouze smůlu na události, po kterých bylo většinou x lidí perzekuováno. Zabýval se i Chartou 77 a jejími signatáři.
Opravdu velmi zajímavé čtení o utvaření a příčinách vzniku konfliktů, které se podepsali zejména na Evropském kontinentu.

20.11.2018 4 z 5

Tajemství dne D Tajemství dne D Gilles Perrault

Toto je naprosto úchvatné se podívání pod pokličku jedné z největších operací druhé světové války.
To z jakou precizností se plánovala tato operace je opravdu neuvěřitelné, od druhu písku, přes kvalitu půdy, tak aby důležité zařízení, včetně tanků náhodou nazapadlo na pláži a nemohlo následně podporovat průnik do vnitrozemí.
Je to krásná ukázka jak tak velkou operaci bylo možno naplánovat, aniž by abwehr zjitil jakoukoli drobnost a byl se schopen na ní připravit.

11.11.2018 5 z 5

Hriech náš každodenný Hriech náš každodenný Dominik Dán

No prostě klasická Dánovka, plná napětí, odlehčená výbornými gagy jednotlivých postav, okořeněná zakázaným sexem, k tomu trošku toho prášku, aby se to všechno ještě více rozjelo, a nad tím vším sehraná dvojka detektivů, kterým naprosto perfektně sekunduje zbytek manšaftu.
Nebyl by to Dán, aby nám tam nepřihodil ještě jedno překvapení, a to bylo tentokrát opravdu velmi neobvyklé, ale zapadlo do celého kontextu úplně dokonale.
No co dodat, snad jenom to, že už nyní si vyhlížím další knížku...

11.11.2018 5 z 5

Dálkové ovládání Dálkové ovládání Andy McNab (p)

Opět jsem malinko na vážkách jak vést svůj komentář. Na jedné straně poměrně svižně napsaný thriller, který má, ale místy díry v logičnosti.
Je vidět, že si autor prošel armádou, a že místem jeho výcviku, mimo jíné bylo i Sverní irsko, se vším co doba minulá přinášela. Ano je to všudy přítomná IRA.
Je vždy zajímavé sledovat, jak se hlavní hrdina dostane, ze všech šlamastyk, aniž by při tom přišel o jedinou kytičku. To je právě to, co mě trošku zaráží.
Takže vedený příběh s Ira v zádech OK, ale na druhou stranu je zde mnohdy příliš okaté jak se zápletka vyřeší. I tak jsem zvědav na další knížku od Andyho..

29.10.2018 3 z 5

Vítězství orla Vítězství orla Simon Scarrow

Jsem rád, že jsem si mohl doplnit mezery a dočíst i první dva díly, které krásně ukazují, jak se budoval vztah mezi Macronem a Catem.
Je to opět místy děsivě mrazivé, intriky, všude, kam se člověk podívá, hra o moc, je prostě vábnička, která neomrzí v žádné době, je jedno jestli je to na prahu začátku věků a nebo v dnešní době. Prostě účel světí prostředky v každé době.
Na druhou stranu hrdinství, které prožíváte na každém kroku a v případě Cata je třeba ho dokazovat i ostatním, ale postupem času, si všichni uvědomují, že v tom klukovi, přece jenom něco je...
No prostě je zde všechno ( no i ten sex) , co si přát od dobrého oddechového čtení, a navíc se něco malinko dozvíte o událostech v dějinném kontextu. Takže neváhejte a rozečtěte si sérii o Římě, z dob, kdy byl vůdčí silou, možná i Vám to něco připomene....

29.10.2018 5 z 5

Stín větru Stín větru Carlos Ruiz Zafón

tak jsem malinko v rozpacích. Na jednu stránku je román v několika rovinách, které se pomalu rozvíjí a gradují v očekávaném finále, opravdu velmi zajímavě napsán.
Na druhou stranu, jako by po x stránkách ztrácí dech, aby se znovu nadechnul a rozjel se. Očekával jsem možná trošku více Barcelóny, kterou jsem si nyní o víkendu opravdu užil, ale ta trocha byla opět potlačena ve prospěch doby, a hlavně linie příběhu, které byly to hlavní.
Ale určitě si čtenář nemůže stěžovat, že by to byla jednotvárná nuda. mě se několik dějových linek, propletených navzájem s prvky misteriozna, sexu a dozrávání mladého muže, který objevuje kouzlo života docela líbil.
Ale je možné, že když jsem knížku kupoval, tak jsem čekal trošku jiný zážitek...

29.10.2018 4 z 5

Nebe a Peklo: Válečný deník německého parašutisty Nebe a Peklo: Válečný deník německého parašutisty Martin Pöppel

Je to pěkný pohled na výcvik a nasazení zejména v prvních letech války, kdy se naplno začalo využívat paradesantní jednotky, ať už k narušení v týlu nepřítele nebo jako hlavní údernou sílu.
Tady sledujeme osud německého výsadkáře, který prošel přes většinu bojišť Evropy, a zejména v prvních roce války, kdy výsadkáři slavili jeden úspěch za druhým a vidíme jak se utužuje kamarádství mezi spolubojovníky, at´je to v Poslku, Holandsku nebo v Norsku a pak zejména při tuhých bojích na Krétě, která je dávána za příklad, perfektně provedené výsadkové operace.
Velmi zajímavá knížka, která samozřejmě ukazuje i utrpení civilistů, vystavěných neustálemu bombardování a nasazení ve výrobě pro armádu.
Pro mě ukázala, jak vojáci skoro do poslední chvíle věřili, že nesmějí přestat bojovat až po jejich vystřízlivění v zajetí a návratu domů.

20.10.2018 5 z 5

Pod znakem orla Pod znakem orla Simon Scarrow

Konečně se mě do ruky dostal první díl. Je opravdu velmi zajímavé sledovat mladého a nezkušeného Catona, jak získává zkušenosti nejenom z běžného života vojáka římské legie, ale i to jak musí zapomenout na poklydný život v paláci, na čtení a studování a začít dokazovat, že z něj jednou může být dobrý velitel.
K tomu, jako obvykle všude přítomné intriky, které číhají na Catona a jeho centuriona Makrona. Opravdu nádherný pohled na dobu, kdy většina známeho civilizovaného světa, žila v naprosto nesrovnatelných podmínkách, a tak když putujete společně s legii z Germanie do Británie, nevidíte, žádné výdobytky, které byly běžné pro Římany.
Krásné pojednání plné napětí, trochy sexu a intrikování proti Císaři.

Sekerníkův jazz Sekerníkův jazz Ray Celestin

Opravdu toto byla velmi neskutečná detektivka o skutečném příběhu. Tři dějové linky Vás vedly naprosto temný New Orleans v době, kdy rasová segregace byla naprosto samozřejmá.
Sekerník byl naprosto neúprostný a nevyspitatelný a na jeho stopě jdou tři na sobě nazávislé vyšetřovací skupiny. Do toho ještě všude přítomná mafie, rasová nenávist a temné prostředí. Vyšetřovatelé rozhodně nemohli používat nejnovější vymoženosti a tak sledujete krok za krokem postup jednotlivých skupin vyšetřování, tak jak musí používat vlastní rozum a odvahu a postupovat velice pomalu a honili se za stínem...
Opravdu je to velmi zajímavá knížka, která je až neúprostně skutečná, že až mrazí.

Hvězdný prach Hvězdný prach Neil Gaiman

Tak to byla naprosto dokonalá pohádka pro dospělé, s tolika zvraty a dějovými linkami, tak jak to umí opravdový fantasta a snílek v podobě autora.
Já mám velice rád i podání filmové, které je, jak už to tak bývá, trošku jiné než jeho knižní podoba, a vzhledem k tomu, že je to hollywoodský snímek, tak samozřejmě, zde musí být i happyend.
Takže jsem byl opravdu zvědav, jaká byla předloha, a jsem velmi potěšen, že byla opravdu mnohovrstevná, takže se člověk mohl podívat na svět , který nám popisuje autor, hned několika očima.
Je to opravdové pohlazení, protože příběh je vystavěn tak, že Vás nepustí a Vy kráčíte do finále a vnímmáte všechnu tu pohádkovou nádheru okolo a můžete snít spolu s hlavním hrdinou o nekonečných dálavách, kam Vás zanese osud....

07.10.2018 5 z 5

Padlý anděl Padlý anděl Daniel Silva

Je to standardní práce od Daniela Silvy. Jako hlavní postava se zde opět objevuje brilantní agent mosadu Gabriel Allon.
Musím říci, ale kdyby větší část knihy, byla věnována jeho dalšímu řemeslu, což je restaurátorství, možná by to bylo přece jenom zajímavější.
Protože takto to autor rozdělil na dvě roviny, z nichž jedna se vyřešila jako by sama, jen tak mimochodem.
To mě malinko vadilo, jinak jako obvykle špionážní thriler pádí od první stránky do poslední tempem, které umí mistrně diktovat autor.

07.10.2018 4 z 5

Popel všechny zarovná Popel všechny zarovná Dominik Dán

Jako obvykle jsem se ani chvilku nenudil. Dán je opravdu výborný vypravěč, nicméně chápu, že dvě dějové linky mohou být pro někoho na překážku.
Ta klasická linka, vražda, bee nějakého jasného motivu, to je taková ta klasika, která je navíc proložená hláškami, zejména dovjice Krauz a Chozé, to je dvojka k pohledání.
Samozřejmě u moderního autora, knížka bez sexu, nebo náznaku něčeho podobného, je jako chleba bez soli, sníte ho, ale moc si nepochutnáte.
Ta druhá zápletka, byla velmi zajímavá, protože ukázala, jaký vlastně ten doopravdický svět je. A moc, je něco, co Vás chytne a nepustí.... Samozřejmě je zde spousta fabulací a zejména ten konec s panem, vlastně ani nevíme s jakým, je malinko utažený, ale určitě nikdo nemohl předpokládat, že na konci zatknou ty padouchy, nebo toho největšího... Tak to hold v reálném světě bohužel není. Ale i tak, opět výborné čtení.

06.10.2018 5 z 5

Král zvedá meč Král zvedá meč Jan Bauer

Jako mnozí z náš Čechů i já mám rád období kdy na Pražském hradě panovali Lucemburkové, a zejména otec vlasti. Tento příběh je pojednám trošku jinak, ale proč ne. Pan Bauer se snaží na základní dějinné zvraty té doby dívat svýma očima, a že u toho využívá mnicha, o kterého by se asi v současnosti rvali takové "firmy" jako CIA nebo Mosad, není vůbec pochyb.
Ano objevuje se znenadání, pohybuje se s lehkostí mezi tehdejšími mocipány známého světa a pomáhá našemu budoucímu císaři. někdy je trošku na škodu, že děj skáče dopředu nikoli jako vítr, ale jako uragán, a proto přeskočit několik let není problém. Ono totiž v těch přeskočených letech se neudálu mnoho zajímavého na mezinárodním poli, proto je třeba rovnou skočit na následující roky, které nesou jasné stopy z historického kontextu.
Tak toto bych řekl, že bylo opravdu na škodu.

06.10.2018 4 z 5

Bojoval jsem u Varšavy Bojoval jsem u Varšavy Josef Frais

No je to taková klasika v podání autora. Co je na tom tak zajímavé, je to líčení té doby, kdy hrdinství, ano v podání autora, je to trochu přibarvené, tak aby to bylo více čtivé, a hlavně kamarádství.
Bez těchto věcí by z Vás již byla ohrizaný kus masa někde v Ruské stepy. Co bylo velmi zvláštní, to bylo chování Rusů, kteří nechali prakticky vyhladit Polskou inteligenci, tak aby jejich poválečné plány, mohli být proveditelné s lidmi, kteří budou snáze manipulovatelní.

16.09.2018 4 z 5

Svědkové z továrny na smrt Svědkové z továrny na smrt Eric Friedler

Předně musím říci, že jestli jste slabší povahy, tak to prosím nečtěte, možná by jste měli problém následně s usínáním.
Je to opravdu drsný pohled na válečný business, a vykreslení těch nejodpornějších zvěrstev, v podání nás lidí.
Opravdu tak jak je zde vykreslena mašinerie zabíjení, od přípravy až po konečné řešení je naprosto úděsné. Svědectví těch lidí, kteří přižili, i těch, kteří v různých sonder komandech sloužili, a každý den ládovali pece, novým "topením" je nepochopitelné pro nás, kteří žijí v míru a poměrném blahobytu.
Kdby však někdo chtěl tuto knížku číst, tak určitě následně doporučuji se na ona místa vypravit. Byl jsem zde na podzim, mlha a né příliš pěkné počasí, jenom umocinili tu tíživou atmosféru a vy jste jenom kroutili hlavou, je to vůbec možné ?...
A když si přečtete, že spousta těch, kteří se na této hrůze podílela o tom věděla, ale nakonec tresty, které obdrželi, no.......
Čtěte a přemýšlejte, jakou cestou se chcete nebo spíše chceme se vydat...

16.09.2018 5 z 5

Nomád Nomád James Swallow

Po knize jsem šáhnul, spíše proto, že jsem v tu chvíli neměl co dalšího ke čtení z takového toho oddechového ranku. No musím říci, že se autor hodně snažil, ale tu svojí snahu evidentně přehnal.
To, že by zde stála nějaká orgainizace, která chce jenom dobro a chová se tak trochu jako filantrop, no dejme tomu, ale jakým způsobem to dělá to je již věc druhá.
Hlavní hrdina, i když bez výcviku, tak vždy nějakým způsobem najde cestu z té již ztracené bitvy. No byla to trošku větší pohádka, než bych byl ochoten akceptovat. Nasané je to opravdu čtivě, děj má spád a autor umí i tu otřepanou hru se slovíčky, ale to je tak všechno.

16.09.2018 2 z 5

Orel v písku Orel v písku Simon Scarrow

Jako vždy, i tato kniha nabízí úpně jiný pohled a to zejména na místa, kde se v té době utvářeli dějiny, a také na postoje a nové funkce pro naše dva hlavní hrdiny.
To, že zde máme i postavu Ježiše a jeho potomků, je sice zajímavé a malinko to koresluje dobu, ve které se příběh odehrává, ale na druhou stranu, to není něco, co by mělo být stěžejní linkou celé knihy.
Tou je opět bezesporu naše povedená dvojice, která si opět musí poradit v situaci, která není rozhodně jednoduchá.
Krásné dobové reálie, hlavně co se týče Petry, Jeruzalemá a celé Judae. Je to něco, co Vás rozhodně nenechá klidnými.

29.08.2018 5 z 5

Moucha Moucha Dominik Dán

Musím říci, že každá knížka Dominka Dána je pro mě zatím naprostou lahůdkou. Tady je navíc detektiv Krauz ještě jedno velké začátečnické ucho, prvky demokratizace se hrnou do bývalého Československa jízdou, přes všemožné vyhybky, tak aby si bývalí mocipáni mohli uzobnout co největší krajíc.
Do toho parta lesníků, která chlemtá extraligu a je schopná udělat poplach i ve dvě ráno. Krásná a velmi pohotová neteř patologa, jejíž výstupy jsou opravdu parádní a našeho hrdinu, který v dané okamžiky myslel zřejmě něčím jiným, naprosto odzbrojila. Prostě další dánovka je již objednaná....

26.08.2018 5 z 5

Dokonalý zabiják Dokonalý zabiják Ward Larsen

No byla to opravdu jízda, i když s malinkým oddechovým místem a musím říci, že vadou na kráse bylo předvidatelné finále a samozřejmě typický americký konec.
Na obranu autora musím říci, že to nabralo stokilometrovou rychlost od prvního okamžiku, s tím, že bylo občas zastavit na pumpě a doplnit pohonné hmoty.
Ale hrdina bez bázně a hany s kalsickým traumatem selhání a touhy po postě, je to na co slyší většina čtenářů.
Občas zde byly malinké nedokonalosti, jako urazit 12 kilometrů za hodinu velmi rychlou chůzí, i při běhu mám co dělat abych deset kiláků stáhnoul pod hodinu, a to běžím po cestě, boty k tomu určené. No evidentně bych přijímacím sítem projít nemohl.
Pro mě to byla velmi příjemná oddychovka.

26.08.2018 4 z 5