Svědkové z továrny na smrt

Členové zvláštního židovského oddílu, známého jako "sonderkommando", byli jedi­nými očitými svědky masového vraždění ve vyhlazovacím táboře Osvětim-Brzezinka. Nikdo jiný – kromě pachatelů samotných – nesměl vědět, co se v osvětimské továrně na smrt odehrává. Členové sonderkomman­da nebyli však pouhými svědky – museli vykonávat tu nestrašnější práci, kterou si lze představit, byli totiž nuceni udržovat maši­nerii smrti v chodu: prováděli přípravy pro hromadné vraždy nevinných obětí, statisíců lidí, včetně dětí a žen....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/31720/svedkove-z-tovarny-na-smrt-31720.jpg 4.8123

Zeugen aus der Todeszone (2005)

Literatura faktu, Historie
Vydáno:, Rybka Publishers

francouz

Předně musím říci, že jestli jste slabší povahy, tak to prosím nečtěte, možná by jste měli problém následně s usínáním.
Je to opravdu drsný pohled na válečný business, a vykreslení těch nejodpornějších zvěrstev, v podání nás lidí.
Opravdu tak jak je zde vykreslena mašinerie zabíjení, od přípravy až po konečné řešení je naprosto úděsné. Svědectví těch lidí, kteří přižili, i těch, kteří v různých sonder komandech sloužili, a každý den ládovali pece, novým "topením" je nepochopitelné pro nás, kteří žijí v míru a poměrném blahobytu.
Kdby však někdo chtěl tuto knížku číst, tak určitě následně doporučuji se na ona místa vypravit. Byl jsem zde na podzim, mlha a né příliš pěkné počasí, jenom umocinili tu tíživou atmosféru a vy jste jenom kroutili hlavou, je to vůbec možné ?...
A když si přečtete, že spousta těch, kteří se na této hrůze podílela o tom věděla, ale nakonec tresty, které obdrželi, no.......
Čtěte a přemýšlejte, jakou cestou se chcete nebo spíše chceme se vydat...

jittik

Dlouho jsem přemýšlela jak komentář sepsat, ale nemohu najít slova, pro takovou hrůzu..
Je to neuvěřitelné, chvílemi zvrácené až nechutné, to co lidé nejen ze "zvláštního komanda" museli trpět. Kladu si otázku "Jak se vůbec tohle mohlo stát?"
Pokoj všem obětem i přeživším.

Trustty

Téměř každá kniha s tématikou holocaustu je autentická. Měla jsem možnost oba tábory v Osvětimi navštívit, možná proto se mi kniha i snáze četla. Po návštěvě táborů si pokládám otázku.."proč tyto hrůzná místa ještě nejsou srovnány se zemí?" Jsou přeplněné turisty, kteří postrádají úctu k místu s tak velkým utrpením. Nestačí knihy se všemi svědectvími? Paní, která přežila Osvětim v dokumentu (Dívka, která odpustila nacistům) pronesla "co se stalo, může se stát znova". Doufám, že její slova nedojdou naplnění. Po přečtení této knihy ve mě zase chvilku zůstane pocit zklíčenosti. Napsaná drsně, bez cenzury. Vrátit se zpět do normálního života po tomhle prožitém pekle musí být nemožné snad pro každého. Doporučuji

daniska

Kniha se mi velice líbila. Je drsně napsaná podle pravdy.
Pokaždé, když přečtu knihu na toto téma, říkám si jak se tohle mohlo dít.

SakuraLuci

Řekla bych nejvíc brutální, opravdu otevřená, nic neskrývající výpověď s doloženými fakty... Brr, úplně mě mrazí..

PetiJelinkova

Pro mě jedna z nejlepších knih na dané téma ...

Akula
04.11.2017

Viděno dnešní optikou je naprosto nepochopitelné co všechno museli vězni "zvláštního komanda" vydržet. Počínaje nelidskými podmínkami a konče tím že byli přinuceni podílet se na vražedném běsnění nazvaném konečné řešení. Všem zájemcům o toto téma mohu jen doporučit.

elenai
23.10.2017

Při čtení jsem si často kladla otázku, co bych dělala na místě členů sonderkomanda já. Bylo určitě těžké bojovat za někoho jiného než za sebe, a přesto se tito lidé snažili šířit kolem sebe alespoň poslední zbytky lidskosti. Jako matku mě některé pasáže rozbrečely, byly srdcervoucí až odporné. K SS nemám, co bych řekla. Nemůžu je ani nazvat zvířaty, protože bych urazila všechna zvířata na světě. Byli nejhoršími monstry, špínou a sotva se mohli nazývat lidmi. O to hrůznější mi přijde, že mnoho z nich vyvázlo bez trestu, a někteří si žili krásný a spokojený život. Hnus!

Hvězdu dolů dávám za konec. Oproti předchozím částem mi přišel takový... hm, trochu spíchnutý horkou jehlou.

fan_tomas
30.07.2017

Tuhle knihu bych zařadil jako povinnou četbu na školách. Je neuvěřitelné, co všechno ty lidé museli ztrpět. Člověka místy až mrazí, co se tam dělo, a že to ty lidé přežili.

Mini.Baby
23.07.2017

Knihy a filmy o holocaustu jsem nevyhledávala. Nahlodala mě až Hra s ohněm od Tess Gerritsenové. Jsem ráda, že jsem pro začátek zvolila tuto knihu. Bojim se, co mě čeká v těch dalších, které jsem si pořídila. Moje fantazie asi těžko předčí fakta :(

fis.rena
31.05.2017

Vždy,když čtu další novou knihu na téma holocaust,dozvím se něco nového. "Svědkové" nejsou vyjímkou. Je pravda,že jsem četla knihu,kde vše po svém popisuje Schlomo Venezia a i další publikace o lidech,kteří byli v knize zmíněni,ale to jí samotné na ničem neubírá. Naopak jsem nahlédla do dění z vícero pohledů. Doporučila bych knihu těm,kteří začínají se čtením na toto téma,jelikož je zde všechno pěkně vysvětleno. Jsou tu k dispozici seznamy vězňů sonderkommanda (kdo,co,kde dělal),seznam SS nasazených v krematoriích a následky "jejich práce" po válce,fotografie i mapy,poznámky autorů a mně osobně se líbilo vyjádření manželek dvou přeživších vězňů ze zvláštního komanda. Neváhejte,přečtěte si tuto publikaci,stojí to za to a poté se pusťte do čtení "V pekle plynových komor",kde vše popisuje již zmíněný Schlomo Venezia a nebo "Útěk z tábora smrti",kde je vše z pohledu Ericha Kulky.

MeteliceJin
25.05.2017

Fakta a popis prolínaný výpověďmi svědků. Ti buď přežili nebo jejichž zápisky byly nalezeny. Poutavé, drsné.

vorlovab
10.05.2017

Toto je mé "oblíbené" téma. Uvozovky použity samozřejmě jelikož spojovat slovo oblíbený s holocaustem vlastně nelze. Naprosto realistycky popsány praktiky v sonderkommandu, neuvěřitelně smutné, a co je nejsmutnější, že to není fikce ale historie. Fujtajbl

iveta1702
30.03.2017

Musím souhlasit s "Dera" vzhledem k tomu, že kniha byla od několika autorů spousta informací se často opakovala. Kniha působila neuspořádaně a hodně povrchně. Lepší kniha je určitě Shlomo Venezia - "V pekle plynových komor". Nebo z druhé strany "Smrt je mým řemeslem" - Robert Merle. Tato kniha není špatná, určitě patří k těm lepším. Nic méně je lepší si přečíst příběh každého autora zvlášť.

jan14s
21.03.2017

Kniha díky, které jsem si uvědomil jak moc zrůdný byl nacistický režim. Škoda, že není v povinné četbě.

jendoslav
19.01.2017

Jedna z nejlepších knih na dané téma. Je až jakýmsi zvráceným způsobem fascinující, co všechno je schopen člověk provést jinému člověku. Možná by tohle měla být ve školách povinná četba.

kyssling
10.01.2016

Co dodat k obsahu ... neuvěřitelně hrůzné příběhy ze kterého se zcela vytratilo "lidství" zůstalo jen obrovské neštěstí a slzy ... a odvaha se o tyto události podělit. Jak vyplývá i ze současné situace, lidstvo se nepoučilo (rozbombardujeme sever Afriky a pak tady uprchlíky, kteři se nechtějí nechat podřezávat nechceme). Ale to bych se pouštěl do politiky a to nechci.
Neškodí si připomenout rozsáhlý antisemitismus i MEZI VĚZNI a v současném Polsku (pokud mluvím o zavěrečné kapitole manželek přeživších trestného komanda).
Jinak technicky brilantně sepsáno, viz třeba soupis použité literatury. Neškodilo, by pouze přidat rozsáhlejší fotopřílohu.

Sumiko
15.10.2015

Neskutečně silná, strhující, čtivá a hlavně smutná a ubíjející kniha. Jak textem, tak fotografiemi......

Gaara1
25.07.2014

Osvětim, kde Bůh asi musel odvrátit svou tvář, aby se nemusel dívat, co člověk člověku dokáže udělat. Členové ze sonderkommanda nám zanechali hrůzostrašné svědectví o hromadném vraždění statisíců lidí při kterém museli udržovat smrtelnou mašinerii v chodu a je jen na nás, abychom nezapomněli na tohle svědectví, protože jak se zapomene, historie se může zopakovat.100%.

veruška77
11.07.2013

Neuvěřitelně silná kniha, která vám vhrne slzy do očí ač stále nevěříte, že se takové obludnosti mohli vůbec stát.

Skjaninka
09.06.2013

Jedna z najsilnejších kníh, čo sa týka koncetračných táborov, náboženského antisemitizmu, genocídy a holokaustu. Strašné a kruté svedectvo väzňov patriacich k sonderkommandu, ktorí doslova prešli peklom na zemi. Bola to špeciálna skupina, ktorá mala na starosti priebeh lákania židov do plynu, následne odpratávanie mŕtvych tiel, spaľovanie, šacovanie ošatenia, vyberania zlatých zubov, strihanie vlasov pred spálením a všetkého najhoršieho a najhnusnejšieho, čo si z nás nikto nevie ani predstaviť. Podrobne zaznamenáva nie len udalosti, ale aj psychické rozpoloženie tých, ktorí do sonderkommanda patrili a podarilo sa im prežiť. Veľmi silná kniha.

Dera
11.03.2013

Další kniha o holocaustu tentokrát formou reportáže několika autorů. Trochu to na mě působilo neuspořádaně a povrchně. Pokud chcete číst lepší knihy o sonderkommandu v Osvětimi, čtěte: Miklós Nyiszli- "Byl jsem Mengeleho asistentem", nebo: Shlomo Venezia- "V pekle plynových komor". Jsou to očitá svědectví a vyprávění těchto autorů a ne posbírané reportáže a rozhovory. Tím nechci tuto knihu degradovat, ale zmíněné knihy jsou podle mě lepší.

antonio13
14.01.2013

Tato kniha není pro slabé povahy...nemuseli by to dočíst.Jedna věc byla pozitivní a to ta, že pár lidí ze sonderkommand (těch co obsluhovali pece krematoria) přežila.Jelikož se tato obsluha časem měnila a skončila také v peci,jen proto, aby nemohla podat svědectví o spáchaných zločinech, tito měli štěstí a přežili.Ovšem co všechno museli prožít, aby to dokázali....brrrrr.

bai.Cerna
13.08.2011

Kniha, jejíž obsah zůstává bolestně hluboko v mysli, dlouho, dlouho, předlouho, podobně jako kniha Belzec, Sobibor, Treblinka /Jicchak Arad/.

Dudek
15.01.2011

Kniha přibližující každodenní život členů tzv. sonderkommand. Židé vybráni na tuto práci měli sice několik privilegií, například co se stravy týče, ale museli odvádět jedny z nejhorších prací v koncentračních táborech. Jejich největším úkolem bylo zbavit zplynované všeho, co je ještě použitelné. Oblečením počínaje, vlasy, chlupy či zuby konče. Svědkové z továrny na smrt rozhodně nejsou knihou pro každého. Nejen slabší postavy mohou mít problém se vstřebáním všech informací, které tato kniha nabízí. Čtení je v mnoha momentech otřesným svědectvím o hrůzách druhé světové války.