Popel všechny zarovná

Popel všechny zarovná https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/268892/mid_popel-vsechny-zarovna-3fo-268892.jpg 4 713 179

Naše Mesto / Případy Richarda Krauze (Deník dobrého detektiva) série

1. díl >

Vražda staré ženy, která byla brutálně rozsekána mačetou, a smrt mafiána, od které vedou stopy k tajným službám. Nový detektivní román Dominika Dána pojednává o dvou zločinech, kniha je plná pochybných kreatur, mafiánů a tajných agentů. Autorovy dvacetileté zkušenosti jí dodávají na věrohodnosti. Najdete v ní skutečnosti, při nichž zamrazí a jež by raději měly být fikcí. A naopak literární fikce působí díky znalosti policejní práce autenticky. Vše vypadá tak věrohodně, že už je pouze na čtenáři, co budete pokládat za realitu a co za fikci.... celý text

Žánr:
Detektivky, krimi , Romány , Literatura slovenská

Vydáno: , Slovart (ČR)
Originální název:

Popol všetkých zarovná , 2005


více info...

Komentáře (179)

Komentáře 179 Recenze 12

hnusák
hnusák
06.02.2024 4 z 5

Kniha je psána způsobem, že jsem zřetelně viděl ten šlendrián na Slovensku, co se tam děl v devadesátkách, možná ještě o dost horší než u nás.

hana1039
hana1039
31.01.2024 5 z 5

Audiokniha:
Nóó,tak tohle byla pořádná jízda městem a jejími obyvateli...nejen podsvětí bojuje mezi sebou, ale hlavně ti ,co sedí na ,,Olympu,, ti jsou ještě většími nepřáteli,je jim jedno,kolik nevinných lidí zničí pro větší moc a nadvládu...tady si Krauz užije na vlastní kůži,co všechno můžou a taky dělají...


VendulaB
VendulaB
29.01.2024 5 z 5

Četbu jsem si užila, i když některé pasáže zabývající se podsvětím, mi přišly zdlouhavé a komplikované. Hlavní hrdinové mi byli sympatičtí, jejich vzájemnou komunikaci a vtipy jsem si užila. Tolik zde zmiňovaný sexismus jsem nebrala vážně a jen jsem se bavila. Věřím, že se série rozjede, má velký potenciál.

Marcik7
Marcik7
19.01.2024 4 z 5

Je pravda, že jsem čekala víc, bylo to zdlouhavé kruté sexistické nicméně i napínavé zajímavé až neuvěřitelné. Tak nevím, jestli mám doporučit právě tuto knihu pana Dána, ty starší se mi líbily víc (Moucha, Mucholapka).

Aligator805
Aligator805
15.01.2024 4 z 5

Velmi pěkně vylíčená atmosféra devadesátých let. Jsem ráda že došlo k rozdělení federace.

Majto
Majto
10.11.2023 3 z 5

Po rokoch ignorovania tvorby tohoto autora som sa rozhodol zmeniť postoj a skúsiť jeho prvotinu.
Nebolo to úplne márne, no má to svoje limity a nedostatky. Podľa mnohých komentárov nižšie usudzujem, že časom opadali, tak asi vyskúšam ešte aj nasledujúci kus Nehanebné neviniatko a potom uvidím.

Sar00
Sar00
16.09.2023 odpad!

(SPOILER) Při takto vysokém hodnocení jsem čekala skvělou knihu a ono to bylo spíš utrpení. Dočetla jsem jen proto, že jsem čekala nějaký zvrat. Kraus je machr, který vlastně nikoho nepotřebuje, protože na vše přijde sám a zná úplně všechny. Taky z této knihy máte dojem, že na ženu se stačí jen podívat a hned vám vleze do postele. A to nemluvím o těch odporných sexismech. Na výslech 17letého kluka, co zabil svou babku, potřebujete 6 policajtů, aby se doznal. 5 na něj řve a pak přijde strejda Ríša, který ho pohladí po hlavě, řekne, že to bude dobrý a vrah mu všechno poví. Stejně jako zloděj cenností. Nehledě na to, že případ s babkou je úplně nerelevantní a je tam asi jenom proto, aby přibylo pár stran. Na konci se vám ještě snaží autor namluvit, že přesně takto do puntíku se to stalo.

EWA1
EWA1
12.09.2023 5 z 5

Zpočátku trochu zdlouhavý popis vzniku mafiánského prostředí, nicméně skvělý M. Geišgerg v audio vše vynahradil. Jak blízko se DD přiblížil skutečnosti?

kokrokr
kokrokr
22.07.2023 4 z 5

Rozdělení federace jsem považoval za chybu, ale po pár letech jsem dospěl k názoru, že to bylo nezbytné. Lepší dobrý rozvod, než nešťastné manželství. Doufám, že se kolegové ze Slovenska neurazí, ale některé požadavky jejich tehdejší politické reprezentace nešlo akceptovat. Nešlo mít jednotnou měnu a dvě národní banky s možností vydávat emise bankovek. Podobných požadavků bylo ovšem více. Změna režimu nebyla jednoduchá ani v Čechách, i u nás došlo k řadě politických kauz a rozvoji podsvětí. Autorův literární projev mě baví. Je to živé, barvité, vtipné. Co jsem četl v originále bylo výborné a často mě napadlo u slovních hříček a vulgarit, že český překlad to nedokáže dost dobře vystihnout.

Caporegime
Caporegime
21.07.2023 5 z 5

Jsem moc rád, že k rozdělení federace došlo asi tak... Protože u nás je bordel to je jasné, ale na Slovensko zdaleka nemáme, bohužel se bavíme i o současnosti...
PS: Moc se těším na hru Vivat Slovakia, děj z období o kterém z velké části tato kniha je...

faba
faba
05.06.2023 5 z 5

Audiokniha.Čte Marián Geišberg.
Kdysi jsem to četl. Dle mého osobního názoru je to nejlepší DD kniha.
Už jen únos syna prezidenta... a kdyby 10 % z toho bylo pravda, tak je lepší nic nevědět, nezapínat tv zprávy, nečíst tisk a žít si svůj život. Jednou mi někdo řekl, že je na Slovensku plno hrobů, které nikdo nikdy nenajde... A budou asi i u nás. Zlaté devadesátky.

Taková optimistický komentář, že?

Rou
Rou
21.03.2023 1 z 5

První knížka od Dominika Dána, ale bohužel jsem nedočetla. Vůbec mě nebavilo popisování propojení s bývalými kamarády z dětství, mafiánské praktiky, únosy politiků atd. Většinou knihy neodkládám, ale s tímhle jsem nechtěla ztrácet čas.

PitoR
PitoR
24.02.2023 3 z 5

Slovenský detektívny zázrak?
Autora mi odporučila kolegyňa z práce, následne aj neter, preto som pristúpil k pokusu o zoznámenie s Dominikom Dánom prostredníctvom jeho prvého detektívneho príbehu…

Toľko chvály a pri tej publicite, akej sa autorovi dostáva, to vyzerá dosť podozrivo. Každá palica má totiž dva konce. Jedno však viem určite – v druhom živote chcem byť detektívom; pomaly každý deň iná baba v posteli, to sa len tak nevidí.

...a ja zostanem pevnými nohami na zemi.

lendinka.k
lendinka.k
22.02.2023 3 z 5

Výrazy jako: šel si vyklepat pytlík, apodobně se to v knize jen hemžilo. Samé silácké řeči, celé to bylo takové šovinistické a sexistické. Až tak, že když zaznělo, že měl vytasit nádobíčko na píchání, nejdřív jsem si představila něco jiného ... no, pardon, no :-)) ale teprve potom mi došlo, že se jedná o drogového dealera a bude to teda asi - no nádobíčko, no :-). Vyšetřování zločinů se prolíná s minulostí, občas jsem měla problém se zorientovat. Případ s mafií mi přišel dost nepřehledný a zpočátku jsem se ztrácela, o čem že to tam vlastně mluví, kdo koho obral nebo oddělal atd, naštěstí se to tam pak ještě několikrát opakuje. Navíc ta slengová řeč podsvětí byla divná, jestli takhle se mluví mezi zločinci, tak je to až směšné, což ale třeba není vina autora, to může jít za překladatelem. Jinak ten jejich humor mě moc nebere, občas mi bylo za ty policajty až trapně. S Goffou se to prostě nedá srovnat. Abych ale jenom nehaněla, líbilo se mi, jak byl dodržen celý koncept vyprávění a postupně s každým dnem přibývalo napětí, až nakonec v pátek všechno vygraduje, paradoxně zrovna v pátek, když je to vlastně malá sobota :-) Od konce jsem hodně očekávala a konec nezklamal!

medlovice
medlovice
10.02.2023 4 z 5

Přečetla jsem si ji podruhé, připoměla si co znamená třípísmenkoví a ta vražda staré paní, to zabolelo. Chudák Krauz, ten si užil strasti i slasti , no když je někdo moc aktivní..

hanap
hanap
02.02.2023 5 z 5

Mám od Dominika Dána přečteno již několik knih, tato " Popel všechny zarovná " poslouchám jako audioknihu a je to pro mě zatím nejlepší díl, ale ještě jich mám hodně před sebou. Vynikající je Marian Geišberg, který knihu načetl.

Milonak
Milonak
03.12.2022 2 z 5

Nalákalo mě téma 90tek, které jsem osobně prožil. Bohužel tahle kniha se nepovedla. Není v ní ani tolik zajímavého vyšetřování, zato spousty "špičkování" mezi vyšetřujícími a siláckých řečí při komunikaci s podezřelými. A závěr (Krauzův únos + jeho osvobození + pan Novák) si snad ani nezaslouží objevit se v aspoň trochu seriózní české detektivce. Nebavilo mě to i díky tomu, že je kniha celkem zmatečná a přeskakuje z jedné události na jinou a zpět. Navíc se - u Dána netradičně - velice špatně čte, musel jsem se jí doslova prokousávat. Zklamání.

Benny215
Benny215
25.11.2022 2 z 5

Zatím jediná Dánovka, která se mi blbě četla, né, že by příběh byl špatný jen ten styl nebyl ono, místy to prostě nebavilo

kopeceli
kopeceli
06.11.2022 3 z 5

Po dlouhé době jsem se pustila do knihy ve slovenštině.
Dominik Dán psát umí. Poutavě popisuje jakoby fiktivní příběh, jehož značná část pro pamětníky devadesátých let zavání realitou.
Čtení mi kazilo několikeré zbytečné vracení k babce na pitevním stole, vždy jsem si nejprve myslela, že jde o nový případ. Také přeskakování ze současnosti do minulosti nebylo přehledné a mátlo.
Škoda, jinak bych si čtení mnohem víc užila.

Rapeh
Rapeh
20.10.2022 4 z 5

Trochu mi vadilo tzv. preskakovani v příběhu. Kniha má být fikcí ale během poslechu jsem se nemohla zbavit pocitu, že přesně takto to v 90.letech fungovalo