Hvězdný prach

Hvězdný prach

Na ospalém anglickém venkově, na úsvitu viktoriánské éry, žije si vesnička Zeď, která dostala jméno podle impozantní kamenné hradby, jež ji odděluje od přilehlé louky a toho, co je za ní, svůj poklidný život. U jediné mezery ve zdi dnem i nocí stojí stráže, aby zabránily zvědavcům projít ven. Jen jednou za devět let svou hlídku opouštějí, to když se na louce za zdí koná zvláštní a neobyčejný trh.

Tady, ve zdi, se mladý Tristran Thorn zamiloval do krásné Viktorie Foresterové. Ale Viktorie je chladná a vzdálená – tak vzdálená jako hvězda, kterou jednoho mrazivého říjnové večera ona a Tristran vidí padat z nebe. Aby získal Viktoriinu přízeň, přísahá Tristran, že spadlou hvězdu najde a přinese ji své milované.

Tristran však není jediný, kdo hledá nebeský klenot. Jsou jiní, pro které je příslibem mládí a krásy, klíčem ke království, či k obnovení černé magické moci. Chlapec poháněný láskou bude muset skutečně sebrat rozum do hrsti, aby uspěl a přežil v tajemném světě za zdí, kde na sebe spadlé hvězdy berou nejrůznější podobu – a kde mají problémy sklon větvit se do nečekaných směrů nebo se vracet k sobě samým, v čase i prosoru.

Neil Gaiman rozvíjí svou literární magii novým a oslňujícím způsobem – Hvězdný prach bude zářit ve vašem srdci i v paměti dlouho po tom, co dočtete poslední stránku. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/11_/1189/hvezdny-prach-Wf2-1189.jpg 4.2704

Stardust (1997)

Romány, Sci-fi, Fantasy
Vydáno:, Polaris

Mikik

Kniha se mi líbila moc a docela jsem uvítala, že byla jiná než film:-). Aspoň to nebyla nuda:-).

MorriconeTheGod

První dvě třetiny výborné...poslední třetina byla trochu zklamáním a připadala mi zlehka odfláklá, jakoby to Gaiman už chtěl mít za sebou. Ale pořád velmi pěkné. Srovnávat s filmem asi nebudu, obojí je totiž srovnatelně dobré.

PeťkaW.

Gaiman je skvělý vypravěč a v jeho knihách je to cítit na každém řádku. Umí vtáhnout do děje, umí vykouzlit neskutečné světy plné tajemna, člověk se raz dva sžije s hlavními postavami a hltá jednu stránku za druhou... Kniha je sice podávána jako dětská literatura, ale řekla bych, že své si najde úplně každý, nehledě na věk. Navíc je tu několik pasáží, které rozhodně jako "dětské" nepůsobí. Skvělá kniha, kterou ráda čtu znovu a znovu.
Jedinečnou výjimku tvoří i filmová adaptace, která mě uchvátila skoro stejně, jako kniha. Pochopitelně jsou v ději místa, která neodpovídají předloze, nebo pasáže, které filmaři úplně vypustili, ale i tak... film se oproti jiným zfilmovaným knihám moc povedl a soundtrack k němu je doslova kouzelný!

barlow

Mám rád i film, ale kniha má mnohem lepší vystavění příběhu a rozhodně "gaimanovský" konec...

bouncer

Magická pohádka. Viděl jsem dříve film, ale čtení knihy nelituji. Nabízí trochu jiný pohled a v mnoha ohledech je lepší než film, který to bere řadou zkratek, aby byl přístupnější (což je ale pochopitelné).

tomas8334

Díky filmu jsem před léty objevil svět Neila Gaimana. I když se kniha od filmu liší, přečetl jsem ji jedním dechem. Sice není tak "pohádková", ale zato je v ní víc různých rovin, vrstev, ... , kvůli kterým jsem si Gaimana zamiloval.

Plague

Ach jo. Opravdu je ten skvělý film podle téhle průměrné knížky? Proč jsou na přebalu postavy z filmu, které v knize vůbec nejsou?! AAchjoo. Ale zpátky k věci. Začátek, který by měl zalézt pod kůži mě nudil a číst jsem nepřestal jen proto, že jsem se těšil na to co mělo přijít. A tak to bylo kapitolu za kapitolou. Vždycky jsem si říkal, tak teď už to přijde - ať to bude cokoliv - teď už prostě musí. Výsledek? Nemusí. Nebylo to ani napínavé, ani moc zábavné. Zápletka se moc nezapletla a tím pádem to už nemohl zachránit ani závěr - nebylo co zavírat. Co naopak moje hodnocení zachránilo byl EPILOG formou rozhovoru s autorem, který knihu zamýšlel jako pohádku pro dospělé. Pohádka - krátký, stručný příběh s nenáročným dějem - tak pak asi ano. achjo - a já se tak těšil.

arthera

Když člověk pozná zápletku příběhu už od dvacáté nebo kolikáte stránky - prostě hned, tak přijde o hodně zábavy. Vše je pak takové předvídatelné, že ani autorův rádoby pratchettovský humor - který je oproti originálu chuťově slaboučký asi jako svíčková z pytlíku vitana vs. svíčková od vaší babči! - to prostě nespasí. Je to oddychová pohádka, pro děti kolem deseti let ideál. A na ten film se teda podívám, jo?

Eorin

S politováním musím říct, že tentokrát se mi líbilo více filmové zpracování, než tato kniha. Ovšem nemohu upřít skvělý příběh, sympatické postavy a celkový dojem, který je veskrze pozitivní a dlouho utkví v paměti (spíše však díky filmu, než knize)

Mayaku
27.11.2016

Film natočený podle této předlohy je mojí srdeční záležitostí, obávám se však, že u knihy tomu tak nebude. Ne, že by kniha byla špatná, to vůbec ne. Stardust jsem ale četla v originále a docela dlouho mi trvalo než jsem se do příběhu začetla, v angličtině to není moc snadné čtení a to už jsem se v ní něco načetla. Příběh sám o sobě je hezky vymyšlený i napsaný, ale oproti filmu mi v knize chyběly momenty, které by nějak vyvolávaly ve čtenáři emoce. V tomto směru mi kniha přišla poněkud unylá, což je velká škoda, která pro mě zásadním způsobem kazila výsledný dojem.

toni-az
04.11.2016

Několikrát jsem viděl film a pořád se chystal zkusit si od Gaimana i něco přečíst. Nakonec mě postrčila výzva a jeden kamarád, takže jsem sáhl po Hvězdném prachu a rozhodně nelituji. Ač byl film vynikající, kniha mi připadala ještě lepší. Skvělý příběh, psaný nádherně vypravěčským stylem. I když možná v tom sehrál roli i překlad, zkusil jsem přečíst pár náhodně vybraných stránek v originále a vůbec to na mě nepůsobilo tak příjemně.

Ivan F
31.10.2016

Skúsil som od Neila ďalšiu knihu, pretože Coralina a Nikdykde ma neoslnili. Siahol som po Hviezdnom prachu, aby som ho mohol porovnať s filmom. Pre mňa osobne ťahá kniha za kratší koniec. Nie je to zlé čítanie, pretože je krátke, ale príde mi to celé také nemastné neslané, nedostiahnuté a ne ... nie, nepridám ďalšie ne...gatívum. Skrátka a dobre, sorry Neil, ale u mňa si ani do tretice nezabodoval.

sgjoli
02.10.2016

Asi půjdu proti proudu, ale s tímto příběhem jsem bohužel měla dost problém. Před lety jsem viděla filmové zpracování, z něhož jsem byla naprosto nadšená, a tak jsem byla přesvědčená, že kniha se mi bude líbit úplně stejně, ne-li víc. A v tom je asi ten kámen úrazu. Od knihy jsem měla obrovská očekávání a moc jsem se na ni těšila, ale... Námětově je to skvělé, originální a proti tomu nemám jediné slovo, ale ten styl, kterým je kniha napsaná, mi prostě vůbec nesedl. Četlo se mi to hrozně těžko a místy jsem se bohužel dost nudila. A to tak, že jsem knihu nakonec po dvou třetinách odložila a kniha zůstala nedočtená. :-( Mrzí mne to, na knihu jsem byla natěšená, ale nakonec tahle kniha bohužel nebude pro mne to pravé.

Aroucaria
30.08.2016

Četla jsem knihu celkem dávno a dost jsem se jí bránila. Obecně mám averzi vůči sci-fi a fantasy. Prostě na to nemám buňku. Jen z "donucení" jsem si jí přečetla .. ale nakonec jsem musela uznat, že mě bavila! Prostě pohádka :-)

AllyKumari
12.08.2016

Příjemná a snadno čtivá pohádková novela (lepší popis mne nenapadá), kterou bych asi nedávala do ruky dětem kvůli dvěma poměrně explicitním sexuálním scénám a brutální vraždě jednorožce. Nicméně mne pobavila a přesvědčila, abych si toho od Neila Gaimana přečetla více.

vilis
05.08.2016

Moje první kniha od Gaimana. Vlastně jsem si jí vzal v knihovně jen proto, že jsem předtím četl Dobrá znamení a když si ho vzal i T. Pratechett do party, asi na něm něco bude.

Pohádka pro dospělé napsaná tak, že na konci nebudete dýchat ani chtít odejít ze světa za zdí.

Neumím hýřit superlativy ani se opakovat. To jak je příběh vyprávěn, atmosféra, styl, humor .. přesně se trefil do černého mého libida a zabrnkal na všechny struny.

K filmové adaptaci:
Šel jsem natěšený do kina na premiéru a odcházel zklamaný, z některých dějových i postavových úprav, ale hlavně protože z díla udělali JEN pohádku, ztratila se hloubka a atmosféra, která prostě do filmu přenést nešla (stejně jako by z povídky Rytířství natočili pohádku o rytířích). Nicméně pohádka byla omilostněna, lépe to asi zfilmovat nešlo a když se oprostím od knihy, funguje.

Jane007
16.07.2016

Skvělá a kouzelná knížka!!! Kdybych věděla, kudy se dostat do Elfie, ihned bych vyrazila a už by mě tady nikdo neviděl:-) Líbilo se mi, že to bylo v podstatných částech jiné než film (mám ráda i ten film). Taky se mi líbilo, že přidali i rozhovor s autorem, bylo to zajímavé. Nezbývá mi než doporučit.

Allebith
13.06.2016

Kupodivu se mi kniha líbila o poznání méně než-li film, co se mi běžně vůbec nestává. Nejspíš za to může taková lehká zbrklost, se kterou byla napsána, a která oproti propracovanému filmu nemá to potřebné kouzlo. Tak či onak je to pěkná Gaimanova "delší povídka" a jsem ráda, že jsem se k ní (byť jen v originále) dostala.

BLeeCraleek
25.05.2016

Někteří říkají že film je lepší než kniha ale podle mě to není pravda. Kniha je moc hezky vymyšlená a podle mě propracovaná do detailů (to ve filmu docela chybí)…Ani chvíli jsem se u ní nenudila

Voltík
06.04.2016

Ke knize mě přivedl film Hvězdný prach, který miluju, a tak jsem byla zvědavá na jeho předlohu. Byla jsem tedy dost překvapená, že kniha se od filmového příběhu dost liší. To ale není vůbec na škodu. Krásná a velmi čtivá pohádka pro dospělé. První kniha od Neila Gaimana, kterou jsem četla. Rozhodně ale nebude tou poslední.

Záhadný
10.03.2016

Neil Gaiman se proslavil především tvorbou pro děti a mládež, ale myslím si, že si své v jeho tvorbě najde každý čtenář, v kterém ještě zbyla trochu dítěte. Ostatně jak sám úvaděl v rozhovoru (v bonusovém materiálu knihy), pohádky byly původně směřované pro dospělé a teprve časem je ve stáří začali předávat vnoučatům. Osobně mám jeho pohádkovou tvorbu s občasným hororovým nádechem rád. Autor má vysokou imaginaci a v Hvězdný prach je toho jen dalším důkazem.

vajglik
04.03.2016

Ano, film Hvězdný prach miluju. Dokážu citovat celé jeho pasáže. Je to moje srdcovka, a tak jsem byl natěšený, podle jakého původního příběhu byl natočen. Velmi mě zaujalo, že kniha vypráví o dost jiný příběh. A o to víc mě překvapilo, že mi to nevadilo. Film asi bude nadále můj favorit, ale neříkejte mi, že vás nezaujal o něco lyričtější příběh oproti velké a velmi podařené filmové akci. Pokud si představím, že by film neexistoval a byla pouze kniha, tak je to krásný příběh za čtyři hvězdičky... Ale je to Gaiman a za něj je automaticky ta pátá...

Gibis
27.02.2016

Dala jsem na doporučení mého kolegy a nelituji, i když jsem netušila, že mě čeká pohádkový příběh :) Ale byla jsem mile překvapena, zkrátka pohádkové počteníčko :)

koolsavage
23.02.2016

Pohádka pro dospělé. Hodně čtivé, příjemně napsáno. Ani jsem se nenadála, a už jsem byla na konci. Pro mě příjemné překvapení.

sheepy
26.01.2016

Docela zklamání vzhledem k tomu, jak jsem se na tu knihu těšila. Prvně zmíním, že jsem napřed viděla film, ze kterého jsem byla nadšená, což se už nedá říct o knize. Dala bych 4* ale konec mě bohužel velice zklamal. Nejenže byl naprosto (ale úplně) jiný než ve filmu ale vůbec se mi v závěru nelíbilo chování postav, jakoby autor úplně obrátil. A lásce mezi Yvaine a Tristranem jsem vůbec nevěřila. Nečekala jsem žádnou srdceryvnou romanci, ale velká láska tam taky zrovna nefigurovala. Abych jen nekritizovala, knihu doporučuji, čte se dobře, rychle, je dobře napsána, jen nekoukejte předem na film, který je podle mně o hodně lepší, víc pohádkovější.

kyky0
21.01.2016

Kniha se mi líbila. Ale podle mě byl film lepší.

Sorrow
12.01.2016

Krásná kniha s ještě krásnějším podtitulem "Příběh, který stvořila sama fantazie" - k tomuto dílku se nesmírně hodí a já Gaimanovi tu jeho fantazii tak trošku závidím :) Je to umělec tělem i duší, a přestože je Hvězdný prach teprve druhou knihou, kterou jsem od něj četla, dotkl se (jako autor) mého srdce. Rozhodně všem (ne jen malým) doporučuji jak knihu, tak i filmové zpracování, které je rovněž velmi povedené. Na závěr nezbývá než dodat, že i já už se teď budu na padající hvězdy dívat jinak než dřív :)

Pavluška33
05.01.2016

Nestává se to často, že by se film mohl měřit s knižní předlohou. Tohle je jeden z mála takových případů. A verdikt? Kniha je kniha....když si v ní domyslíte kapitána Shakespeara.

Peleus
03.01.2016

Stejně jako mnozí zdejší čtenáři jsem nejprve viděl film. Robert De Niro jako kapitán byl naprosto nepřekonatelný. A tak není divu, že jsem se po nějaké době rozhodl pro ne zrovna nejdelší knižní podobu. Že se mi kniha líbila, stejně jako film, není nutné se rozepisovat a dá se to poznat z hodnocení.

Ovšem stojí za to zmínit, že v porovnání s filmem je jaksi dospělejší. Nejvíc je to patrné v samotném závěru.

Nakonec mě "dorazil" epilog, který je lehce teskný, navazující přesně tam, kde drtivá většina pohádek zatahuje příběhovou oponu se slovy "Žili šťastně a v souladu až do smrti.".

myselin007
03.01.2016

Neil Gaiman je génius co si budeme povídat a pohádka nepohádka je naprosto geniální. Kdo nečetl urychleně napravit.