francouz francouz komentáře u knih

Cesta do Svaté země Cesta do Svaté země Jan Guillou

Tak díky databazi jsem objevil dalšího výborného autora. Tato série, je navíc zasazena do doby, kterou popisují i čeští autoři, všetně mého oblíbeného Františka Niedla.
Toto je, ale drsný sever, když k tomu přidáte i drsný středověk, tak máte zaděláno na moc zajímavý román.
A autor, toho dokázal beze zbytku využít. Možná se to může zdát byýt víc popisné, než by jsme očekávali. Ale mě se ta popisnost velmi líbila. Protože se dozvíme mnohé o stylu života na severu i o vzniku Tří korunek, znaku Švédského království.
Nechybí zde ani osudová láska, rytíři bez bázně a hany, a samozřejmě všude přítomná církev.
Je to velmi pěkná knížka a již nyní otvírám pokračování.

Přízrak Přízrak Jo Nesbø

No tak jsem si chtěl trochu odlehčit od Orwella, tak že si dám jednu Nesbovku, a to jsem si dal. Tak jako většina knížek, i tato je trochu temější než ostatní detektivky.
Navíc jsem si nepřečetl, že je to poslední díl s Harrym.
Je to prostě jízda od první stránky do poslední. Naprosto neuvěřitelný detektiv, který ucítí jako ohař náznak stopy a jde po něm, i kdyby to znamenalo konec světa.
Takový je prostě Harry. Je to naprosto skvělé, barvité, to propojení s prodejem drog, je prostě naprosto perfektní. Protože většina z nás chodí okolo, vidí to co se děje, ale tváří se, jako by to neexistovalo. Bohužel opak je pravdou. Knížka byla opravdu super.

24.06.2018 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Tato kniha se nám může zdát, jako by popisovala dobu naštěstí dávno minulou, kterou si mnozí z nás již nepamatují, nebo nechtějí pamatovat. Ale na druhou stranu, to není jenom o totalitě, ale bohužel o světě, který žijeme a budeme žít čím dál více. To jak Vás na každém kroku nkědo sleduje, ať již to sjou sociální sítě, kde do Vás vidí až po poslední úlet v podobě GDPR.
Je to až mrazivé, jak kniha, která vznikla po 2 světové válce, může stále promlouvat, a možná ač to mnozí necítí, nebo nechtějí cítit, se čím dál více stává součástí našich všedních i nevšedních dní. Že tomu tak není ? OK, možná opravdu svoboda zotročuje, ale já si to nemyslím, a jsem rád, že je zde ještě spousta lidí, kteří to vidí podobně a nenechají se zmanipulovat stávajícím establismentem.
Knížka je opravdu místy velmi depresivní, ani se nečte sama, je to opravdu šedé a hluboké, kdy i Vaše vnitřní přesvědčení lze změnit....

Bojoval jsem u Kursku Bojoval jsem u Kursku Josef Frais

Ano souhlasím s komentáři níže, že je třeba se odprostit, od toho jak asi uvažovali vojáci wermachtu, protože spousta názorů, kteréjsou podsouvány hlavnímu hrdinovi, jsou opravdu mimo, to co se v té době odehrávalo.
To, že je hlavní hrdina stále někde jako první, nebo, že jeho fotky z hitlerjurgen byly v časopisech a prakticky na každém rohu, tak opravdu devalvuje, jinak poměrně pěkné zastavení v nejkrvavějším tankovém zastaveníčku, které proběhlo za druhé světové války, právě u Kurska. Na druhou stranu, se to čte lehce, příběh plyne i s klasickými zasteveníčky , kdy bylo potřeba nabrat i jiných sil a vzpomínek, než těch zákopových...

11.06.2018 3 z 5

Orlova kořist Orlova kořist Simon Scarrow

Tento díl byl opět velkou jízdou, a to i díky tomu, že jsme byli svědky něčeho co nás, jako lidstvo , provází od nepaměti. Ano mám na mysli politiku, a v tomto případě, je to spíše typické politikaření, kdy je potřeba ukázat sílu, ale nikoli objemu svalů, ale svého postavení, tak aby vina, kterou by měl nést ten nejvyšší mažer, v tomto případě generál, padla na ty, kteří v potu a krvi se snaží co nejlépe dokazovat svojí naprostou loajalitu. Ano politika zasáhla a musela zasahovat Řím, který byl prolezlý, zkorumpovaný, ale co se týče armády a jejich centurionů, byl naprosto dokonalý, nebo se jím alespoň snažil být.
Musím říci, že jsem si příběh opět naprosto užil. Byla to opravdu jízda od začátku do konce, a popsi jednotlivých bitev, to je prostě paráda. Super oddechovka.

11.06.2018 5 z 5

Vor v zakone - hlava mafie Vor v zakone - hlava mafie Vítězslav Jareš

Musím říci, že mě svojí druhou knihou pan Jareš naprosto dostal. Byla to opravdová jízda, od knížky jsem se nedokázal odprostit a musel jsem ji prostě dočíst.
Kapitán Krol je opravdu hrdina bez bázně a hany. Ano jeho metody jsou velmi tvrdé, ale bohužel doba ve které žijeme a Ti, kteří diktují jak máme žít, prostě vidí všechno přes děngy. Ano to je hnací motor těch, kteří nekoukají doleva nebo doprava.
A pak je tady někdo, jako je kapitán Krol, kterému je jedno, že kulky také mohou lítat i na druhou stranu a jde prostě proti proudu.
Byla to opravdu jízda, která stojí za přečtení. Už teď se těším na další knížky od tohoto autora.

04.06.2018 5 z 5

Inspektor Prevít Inspektor Prevít František Niedl

Opět mě František Niedl překvapil. Tentokrát halvním hrdinou nění borec bez bázně a hany, ale naprosto průměrný detektiv, který přitahuje průsery jako na běžícím pásu.
Je to trochu jiná detektivka a opravdu i jiný příběh, než jsem u tohoto autora zvyklý.
Na druhou stranu, zde nechybí humor, někdy s výrazným černým zabarvením. Zejména mě pobavili středy a předehra k tomu, co se mělo udát, trochu mě to připomnělo film Jedna ruka netleská...
Ale trochu zde chybělo napětí, přece jenom je to detektivní zápletka, a bez toho, abychom se trochu obávali o to, co bude následovat, to prostě nebylo ono.

03.06.2018 4 z 5

Bojoval jsem u Stalingradu Bojoval jsem u Stalingradu Josef Frais

Nevím jestli se jedná o oslavnou obhajobu 2 světové války, protože podle mě je to právě naopak. Autor se snaží čtivou formou ukázat, jaká odporná jatka, a v tomto případě to bylo se vším všudy, byla východní fronta, kde se na nějaké mezinárodní konvence nebralo ohled.
Ano hlavní postava, je vykreslana skoro jako rytíř, bez bázně a hany, ale je to spíše pro zvýšení čtivosti, protože kdybychom se měli brodit potoky krve, nevím, zda by to vůbec někdo četl.
Já takto zpracované téma, jedné z nejkrvavějších bitev druhé světové války mám rád, a určitě si přečtu další pokračování, od toho autora a budu sledovat hlavního hrdinu, ano, trochu víc vykresléného jako charakterního hrdinu, ale za mě to je jenom dobře.

01.06.2018 4 z 5

Deník prostitutky – Dvojí život paní Ester Deník prostitutky – Dvojí život paní Ester Michael Weber

Mám rád knížky od pana Webera. Pokaždé v nich člověk najde něco nového a objevného. V tomto případě, jsem se možná malinko obával, aby to nebylo jen o tom jednom, i když na druhou stránku, proč né.
Tato knížka má, jako vždy u tohto autora spád, opravdu se nenudíte a nemáte moc času přemýšlet, jak by jste se na tom místě zachoval, když se většina krve z jednoho orgánu, přestěhovala do jiného orgánu.
Je to opravdu jízda, někdy víc než hustá, ano, člověk vidí, některé příběhy, které jsou naprosto uvěřitelné, takový mi muži hold někdy jsme. Jenom jsem si nemyslel, že i takto mohou uvažovat některé ženy.
Je pravda, že od matky, učitelky, bych čekal trošku jiný přístup, zejména ke své dceři, ale přece nemusí být všechno podle zaběhnutých konvencí, a ta představa, co když sem, myšleno do bordelu zavítá některý z rodičů ( samozřejmě mužské části) a uvidí tu skvělou paní učitelku v úplně jiné poloze, než na jakou je zvyklý, když přebírá svoje dítě. No prostě pan slušňák a ta coura učitelka. Vystavěno a následně provedeno.
Takže ani tentokrát autor nezklamal a jsem zvědav, s jakou novou knihou, a s jakým novým tématem vyrukuje.

Stavitelé mostů Stavitelé mostů Jan Guillou

diky databázi jsem našel dalšího autora, který se zdá, že by mohl být zajímavý. Mám rád ságy, kterou jdou napříč stoletím, kdy člověk může sledovat několik dějových linek, které se většinou v nějakém bodě znovu protnou.
Tato kniha začíná obdobím před první světovou válkou, kdy si lidé hlavně díky pokroku mysleli, že války již patří do starého železa, a že nic podobného již nemůže přijít, protože pokrok, bude tou hybnou silou a nastolitelem všech změn. O jak krátkozraké to bylo, protože zde jsou vždy zájmy, které předčí všechny a všechno, a tou je moc.
Tato kniha popisuje oblasti, které mám rád a do jedné z nich se rád vracím. Tou oblastí je Norsko. Zajímavé je, že již na začátku dvacátého století lidé viděli potenciál v turismu, hotelech, ale v případě této knihy, hlavně v rozvoji infrastruktury, kterou byla železnice. Škoda, že to nevidí i naše vládnoucí garnitura.
Krásné kontrasty mezi sněhem a horkem afrického podnebí, jsou velmi zajímavé, a příběh, který je vystavěn na třech, ale později na dvou bratrech, je poměnrě poutavý. Nicméně musím zatím říci, že se první díl rozjížděl poměrně pomalu a v porovnání s knihami od Folleta, i trochu méně záživně.
Nicméně své kouzlo a přitažlivost, která vás vtáhne do četby, zde určitě je, a jsem zvědav, jak bude příběh pokračovat dále.

01.06.2018 4 z 5

Země zalévaná krví Země zalévaná krví Helmuth Nowak (p)

Příběhy, které líčí Helmut Nowak jsou ukázkou naprosté nesmslnosti války, její krutosti v té nejhorší podobě. Tato podoba se jmenovala východní fronta, kde neplkatila žádná pravidla. Autor ukazuje, kolik hrdinství a kolik nesmyslného zabíjení bylo spotřebováno v zájmu vyšších cílů. Hlavní hrdina je člověk z masa a kostí, který navíc zažívá se svými kamarády boje na frontě, ale i typickou válečnou lásku, která přece nemůže chybět v žádné podobné knížce.
Jedinou vadou na kráse je popisování úvah generálů a situace na frontě. V tomto případě, je to malinko rušivé. Ale i tak je tento autor velmi čtivý.

24.05.2018 4 z 5

Slunce na útěku Slunce na útěku František Niedl

Tohoto autora mám rád a to z několika důvodů. Za prvé je to výborný vypravěč, který opravdu umí vtáhnout do děje a za druhé se nebojí změnit žánry.
Nicméně tentokrát, ta změna žánru nebyla úplně povedená. Apokaliptický román, navíc z Ameriky, nebylo to pravé v podání pana Niedla. Je to velká škoda, protože stokrát omýlané pravdy, v tomto případě nejsou vůbec objevné.
Celý příběh je těžko uvěřitelný a bohužel tomu nepomohl ani závěr knížky, který byl na celém příběhu asi nejlepší.

24.05.2018 3 z 5

Zlatá čtyřka Zlatá čtyřka Eduard Fiker

No musím říci, že jsem se poměrně těšil na tohoto spisovatele, protože duo Kalaš- Karlíček, z velmi povedené filmové adaptace Série C-L , dávala naději na podobné prožitky.
Bohužel doba reálného socialismu, byla daleko silnější než motivy špionů a hlavně tentokrát duo, na které jsem se velmi těšil, bylo malinko upozadeno dobou, v které měl mít hlavní slovo třídní nepřítel. Takže z kalsické detektivky, toho opravdu mnoho nezbylo, takže jenom občasné teorie, kdo se za tím skrývá dávali naději, na trošku svěží vítr, ale ten nakonec bohužel opět odváli soudruzi, takže za mě to bylo trošku zklamání. Jedině to, že to bylo vyprávěno v ich formě snad, dává naději, že si od tohoto autora přečtu ještě něco dalšího.

24.05.2018 3 z 5

Tajemný plamen královny Loany Tajemný plamen královny Loany Umberto Eco

tato kniha na mě dýchla dvěma zajímavostmi. Tou první byla krásná grafika a zprácování obecně. Tou druhou je láska ke starým tiskům a hledání pravdy v těchto zažloutlých a zajímavě vonících tiscích.
Nicméně samotná kniha je plná toho co dělá Eca velmi zajímavým, a to, že si ve spoustě příběhů můžete vytvořit sami ten svůj, kterým si dotvoříte skládanku, tak, že se často ztotožníte s příběhem. Ano není to často úplně jednoduché čtení, ale o to je to zajímavější. Já jsem byl opravdu spokojen, hlavně se závěrem knihy.

14.05.2018 4 z 5

Sixtinské spiknutí Sixtinské spiknutí Philipp Vandenberg

Je to moje již několikátá kniha od tohoto autora a ani tentokrát nezklamal. Téma je naprosto úžasné, protože kdo někdy viděl Sixtínskou kapli naživo, tak je to pro něho úžasný zážitek. Ten jsem chtěl umocnit touto knihou.
Ale opět jsem si uvědomil, že Vandenberg se sanží popsat téma co nejvíce do šířky, a to bohužel je někdy tak rozvláčné, že uvažujete zda vůbec číst dále. Chybí tomu přímočarost, kterou, ale následně nahrazuje něčím navíc. V tomto případě se opět na scéně objevilo něco, co na začátku knihy jste si vůbec nepředstavovali, že by bylo součástí rozřešení. Takže druhá polovina, byla opravdu o mnoho zajímavější než první polovina.

14.05.2018 3 z 5

Nestydaté neviňátko Nestydaté neviňátko Dominik Dán

Možná jsem již méně kritický ke svému oblíbenému spisovateli, ale i tato další dánovka, měla svoje kouzlo. Mám prostě rád české nebo slovenské reálie, jsou mě prostě bližší, než americký střeodzápad. K tomu patří i parta detektivů, kteří vždy okoření svoje postupy humorem, takového morbidního charakteru, že si připadáte jako by jste v tomo zatuchlém kanclu seděl s nimi.
Ano i zde se najdou místa, která by děj mohla trochu urychlit, ale na druhou stranu příjdou odlehčení nebo záběr do nitěrních lidských tužeb, na které by se většina z nás možná bála pomyslet, natož o nich mluvit. A v tom je Dán prostě perfektní, to je jeho poloha, kdy Vám naservíruje bez obalu sklony, tak za hranou, že to již dál ani nejde.
Ano nebyla to taková jízda, jako v jiných dánovkách, ale nenudil jsem se a knížku jsem si užil.

26.04.2018 4 z 5

Mapa z kostí Mapa z kostí James Rollins (p)

Tak tentokrát to bylo určitě zajímavější než v prvním díle. Nebylo to sice opět vždy uvěřitelné, nemyslím tím nyní fikci a zakomponované biblické tři krále, ale mám na mysli nezničitelné americké akční hrdiny.
Ale na druhou strnu právě zakomponování jejich italských kolegů a hlavně půvabné rachel do příběhu, jim přidalo takový pro mě chybějící lidský prvek, který v prvním příběhu chyběl. Sice opět velitel Gray je opět takový ten správný super hrdina a Rachel občas hledá sama sebe, do toho x dalších postav, které zamotávají již tak zamotaný příběh.
Ano mnozí čtenáři porovnávají Jamese Rollinse s Danem Brownem, ale musím říci, že kde James pouze naznačuje, nebo se lehce dotkne , tak Dan popíše daleko podrobněji. Tím nechci říci, že je Brown lepší, jenom se každý vyjadřuje jinak. Na druhou stranu tato knížka nepostrádá akci a v tomto je James daleko přímočarejší a čtivější. Tato knížka se četla daleko lépe než ta první.

20.04.2018 4 z 5

Revisor Revisor Nikolaj Vasiljevič Gogol

Viděl jsem na divadle a knížka je velmi podobná. Je to opravdu klasika s velkým S. Na nic si nehraje, nebo vlastně hraje, a to s námi se všemi.
Prostě omezenost nemá mezí. tady v tom případě je to obzvláště krásně vykresleno.
Všichni raději lezou do zadku někomu, kdo umí trochu mluvit a kdo vypadá jako pán. S tím je přece důležité se mít za dobře.
Takže z tohoto pohledu je to pěkná taškařice, která nás ukazuje ve svojí úplné nahotě. Ten přece pije, ten je nepoctiví, ale kdyby vašnosta dovolil, tak tady jsou švestičky z naší zahrádky.....

14.04.2018 4 z 5

Šest let Šest let Harlan Coben

Potřeboval jsem po Kingovi nějakou rychlou knihu na odpoutání se od toho všeho zla a byla to opravdu taková rychlovka, možná až moc velká i z pohledu autora.
Téma by nebylo špatné, kdyby to celé nebylo malinko občas přitažené za vlasy. Mám rád takové ty hrdiny nehrdiny, ale v tomto případě mě nepřišel místy úplně věrohodný. To jak nahlížel na svět a jak se nenenchal odradit mě malinko nepasovalo s jeho slibem. Připadal mi trochu ploše.
Ale četlo se to na druhou stranu pěkně, až na několik gramatických chybek a odboček, děj plynul poměrně rovnoměrně až k závěru, který opět nebyl z těch, kterým by jste chtěli věřit. Takže za mě tak napůl.

14.04.2018 3 z 5

Nezbytné věci Nezbytné věci Stephen King

Mám doma několik knížek od tohoto mistra hororu, ale zatím jsem vždy upřednostnil něco jiného. I když samozřejmě většinu filmového zpracování znám, toto dá se říci byla pro mě prvotina.
No od kud začít. Myšlenka, na které se rozvíjí tento příběh je naprosto dokonalá. Přiznejme si sami, že naše touha vlastnit něco výjmečného, co ostatní nemají je stará, jako lidstvo samo. Já sám si občas kladu otázku, zda to hromadění některých věcí je důležité, ale hlavně když se Vám něco opravdu zalíbí a a vy po tom zatoužíte. To je potom ta pravá jízda. Ano ten našeptávač, kdesi v hlavě vás žene ke koupi, ale vy stále racionálně uvažujete, zda opravdu chcete svojí sbírku o tento kousek rozšířit. A pak sehráváte vnitřní boj sám se sebou, nebo snad s někým jiným....
Onehdá se mě zalíbila jedna stará knížka, první vydání, které by se mě přece hodilo, do tak již nafouknuté knihovny, ale chvíli jsem otálel, a kniha koupil někdo jiný. A v tu chvíli si říkáte, zda jste neměl okamžitě tu NEZBYTNOU VĚC koupit, ať to stálo co to stálo...
No prostě jak zpívají Judas na svém posledním albu EVIL NEVER DIE...

14.04.2018 4 z 5