Čtyři dohody – Kniha moudrostí starých Toltéků

Praktický průvodce osobní svobodou. Ve Čtyřech dohodách odhaluje don Miguel Ruiz zdroj omezujících názorů, které nás připravují o radost a vedou k zbytečnému utrpení. Čtyři dohody, založené na staré toltécké moudrosti, nabízejí silný kód chování, který dokáže rychle proměnit náš život v nový prožitek svobody, opravdového štěstí a lásky....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/12_/12114/ctyri-dohody-kniha-moudrosti-starych-tolteku-12114.jpg 3.91677

The Four Agreements (1997)

Duchovní literatura, New Age
Vydáno:, Pragma

LittleAnnette
07. listopadu

Mnoho přínosných myšlenek. Jen nemám ráda, když se myšlenky v knize opakují, ale u takové jsem to čekala. I když, bylo toho více, než jsem čekala. Dalo by se to shrnout na daleko méně stránek, ale chápu, že by to nebylo ono. Také mi chybělo bližší vysvětlení podstaty věci, něco více ze života, protože příklady byly nedostačující. Hodně záleží, v jakém rozpoložení nebo situaci života jste. V některých dnech mi dala správnou myšlenku, v některých jsem musela se čtením přestat, jak mne to až obtěžovalo. Záleží, kolik starostí (i myšlenek) na vás je a za kolik z nich si můžete sami nebo kolik z nich můžete vůbec ovlivnit.

1v8na
04. listopadu

Velmi poučné, obohacující, inspirující, krátké a čtivé. Kniha je dobře a srozumitelně zpracována. Je pln inspirujících se věcí a citátů.
"Být sám sebou je největší lidský strach."
"Způsob, kterým soudíme sami sebe, je nejhorší soud, jaký existovat."

čef

Představení pana Duška na dané téma mne sice pobavilo více, ale i tato kniha mne tak trochu povzbudila a nenásilně přinutila se zamyslet, co by se asi tak dalo dělat lépe. Z hlediska autora čtyř dohod to však asi není ten nejžádoucnější pocit, nikdo by si neměl vyčítat svoje jednání ani dokonce dojem, zda to vše v knize není pouze velké triviální zjednodušení, navíc podivně návodné, poučující, až směšné. Asi důležitější je pro mne možná myšlenka knihy uvědomit si, co je v životě podstatné a co je pouze vnucená mitote, ochočující nás v prázdné a poslušné otroky společnosti. Samozřejmě, že čtyři dohody nemohou obsáhnout všechny složitosti lidského života - jistě si každý za sebe ve svém božském já najde nebo již dávno našel jiná a lepší pravidla svého pobytu zde, ale ztracená chvíle s Toltéky to určitě nebyla.

Dymond

Tato kniha donutí člověka se hodně nad sebou zamyslet... Rozhodně jsem čekala něco jiného a příjemně mě překvapila... Tento druh knih normálně nečtu a ani z tím nehodlám začínat, ale vypadá to, že o této jsem chybu rozhodně neudělala...

haninka18

nadherna knizka nic lepsiho sem zatim necetla pomohla mi zmenit zpusoub mysleni a i cely pohled na svet troufam si rict ze diky teto knizce se ze me stal uplne jinej clovek

Rumenka1

Základní četba pro všechny - obohacující. První krok k tomu jak se sebou být v jednotě a spokojenosti :)

dominika1897

To by měla být povinná četba. :)

Sarajana

skvělá poučná a moudrá kniha

jarka2222

Umění šťastného života je přece jen těžší čtení. Pravda v každém slovu čtenáře učí pochopení sebe sama a druhých. Nicméně, po měsíci od přečtení knihy ve mně nic nezůstalo. Jak říkám, složité, ale zase se k téhle knize moudrosti za čas vrátím.

Koza3

Po letech jsem hledal znovu nějaké ty duševní moudra, tak jsem si přečetl tuhle toltéckou cestu. Spolu s Duškovým představením je to klenot, který Vám pomůže se na svět dívat s úsměvem a nestarat se o věci, které za to nestojí. Super, naprosto.

SakuraLuci

Nemůžu se zbavit pocitu, že ty pořádné grady této knize dává Jarda Dušek v divadelním představení.. kniha není špatná, ale bez Duška to není ono.

pedroK

Čtu a přemýšlím a tak pořád dokola. Dostat se tam, kam říká Miguel, by bylo asi skvělé, ale to bude na roky...přesto bych ráda, opravdu to ale chce vědomě se ovládat a dřít na sobě. Ale co emoce? Jak říkám..na roky.

andy_nejedla

Velmi důležitá kniha pro každého. Stojí za přečtení. Dobře se čte a otevře člověku oči, pak vidíte sami sebe úplně jinýma očima.

Aracely

Přečetla jsem už spoustu motivačních knih a tato se mi nečetla zrovna lehce... Psáno trochu složitějším způsobem, vezmete si z toho poučení, ale mnohem více se mi líbí Čtyři Dohody s panem Duškem, to je vynikající divadelní hra a všechny ty Dohody jsou vysvětleny lépe. Nicméně si moudrosti starých Toltéků vážím a respektuji... Samotný autor mi je sympatický.

1. Nehřešte slovem
2. Neberte si nic osobně
3. Nevytvářejte si žádné domněnky
4. Dělejte vše tak, jak nejlépe dovedete

Velice moudrá slova, ale dodržet opravdu DLOUHODOBĚ všechny tyto dohody je dost těžké...

,,Narodili jsme se s právem být šťastní.
Narodili jsme se s právem na lásku, na radost a na sdílení naší lásky. Jsme živí, tak život vezměme a těšme se z něho.
Nepotřebujeme nic vědět nebo něco dokazovat. Stačí být, riskovat a těšit se ze života, to je vše, na čem záleží. Řekněme ne, když se nám chce říct ne, a ano, když se nám chce říci ano. Máme právo na to být sami sebou. Ale sami sebou můžeme být jen tehdy, když děláme vše tak, jak nejlépe dovedeme."

I přes možnou náročnost obsahu doporučuji tuto knihu přečíst všem!

Dominika13

Má první naučně populární kniha. Krásně popsané dohody, které velmi usnadní život, když se jimi řídíte. Mnoho problémů si vytváříme samy a mnohdy existují jen v naší hlavě. Což je staré známé a hlavně úsměvné. Obtížnější je se těchto strašáků, kteří nám komplikují život, zbavit. Chystám se na její pročítání znovu. :-)

Martia

Knihu jsem vůbec neplánovala číst, ale zůstala mi jako nevhodný dárek a jsem za to ráda.

Tabby

Knížka není vůbec nijak objemná co se stránek týče, proto mi nijak nevadilo se do ní pustit. Můj šálek kávy to rozhodně není a moc takovéto knihy nečtu a vyloženě nevyhledávám.
Po přečtení musím říct že pan Ruiz má některé myšlenky skvělé se kterými se ztotožňuji ale jsou tam i nějaké se kterými nesouhlasím a ani pan Ruiz mě nepřesvědčil. Modlitby na konci jsem nečetla vůbec přišly mi jako naprosto zbytečný.

Anoell

Moc takovýmto knihám nevěřím, ale doufala jsem, že Čtyři dohody budou mít něco do sebe. A mají, jen... ne se vším jsem se ztotožnila, našlo se pár věcí, které pokládám za blbosti, nebo alespoň za nedoladěné... Všechno tohle by bylo moc hezké, hlavně věci, se kterými souhlasím, ale je to celé naprosto k ničemu, pokud se tím neřídí všichni. Nedokážu si představit, že by jedinec řídící se těmito čtyřmi dohodami mohl být šťastný, zatímco všichni okolo by zůstali stejní. Jednou by mu prostě „ruply nervy". Taky autor klidně mohl vynechat ty modlitby na konci, ty se mi opravdu příčily. Ale kniha byla taková jednohubka přečtená za jeden den a její přečtení mi opravdu neublížilo, doufám, že jsem si z ní i něco vzala. Přesto si myslím, že celkově to fungovat nemůže. Ale kdoví, třeba jsem jen až moc otrávená tím jedem. ;)

durinka

Kniha plná myšlenek, které pro přemýšlivé jedince nepřínáší nic nového, ale nikdy není od věci si je připomenout! :))

Kristynka7

Hodnotne myslenky

adlak

Každý si z knížek může vzít něco jiného. Člověk se nemůže řídit co je napsané v jedné knížce. Přesto doporučuji její přečtení pro větší rozhled...
Knížky jsou většinou všechny obohacující :)

jengibre

Podle mého názoru poněkud přeceňovaná kniha. Zásady, které autor popisuje, jsou bezpochyby moudré a pokud se jimi člověk řídí, jsou pro jeho život nesmírným přínosem, avšak daly by se shrnout na mnohem menším prostoru, než na téměř dvou stech stránkách. Jednotlivé kapitoly jsou uměle natažené a myšlenky se zbytečně omílají dokola.

Barulinkas

Na doporučení jsem si ji přečetla a jsem bohužel zklamaná. Zbytečně zdlouhavé, vše se několikrát zopakuje. Stačí si přečíst všechny čtyři dohody, které jsou popsané na obálce a nemusíte číst knihu. Čekala jsem víc, mám ráda tuhle tématiku, možná by měla kniha větší smysl, kdyby si ji všichni přečetli. Pro jednotlivce jsou tyto čtyři dohody velmi těžké na dodržení... hlavně v dnešní době.

ikorka

PAPÍÍÍRY! DĚLÁME PAPÍÍÍÍRY :-D.

julika

Čtyři dohody... Na doporučení své bláznivé, srdečné kamarádky s rudými vlasy. :-)
Ráda bych si vzala všechny čtyři dohody k srdci a žila podle nich, protože opravdu věřím, že mohou dopomoci ke snadnějšímu a šťastnějšímu životu.
Po přečtení jsem si řekla, že je začnu používat. Bohužel jsem zjistila, že pokud budu chtít pracovat ve zdravotnictví, nikdy je nebudu moci plně aplikovat...Nebrat osobně neoprávněné výtky pacientů a nemoci se bránit? Už jen za tohle ve mě roste tmavé semínko... Nevytvářet domněnky, to jde těžko, když se na vás někdo dívá s nedůvěrou. Dělat vše jak nejlépe dovedu? Vždyť i ti pacienti to vědí často lépe jak co dělat. A nehřešit slovem.. Jde to těžko, ale nechci se o tu cizí zlobu dělit. Jen doufám, že tito lidé třeba zjistí, že sestry - žákyňky na ten pokoj přišly s dobrým úmyslem a možná, že i ten bude brzy pryč.

P-Verca

O knize jsem slyšela již několikrát. V době než jsem přečetla tuto knížku, mému osobnímu rozvoji vládli Louise Hay a Pierre Franckh. Říkala jsem si, že to bude nějaké znamení, když se mi tato knížka neustále vnucuje. Koupila jsem si ji. Z tohoto díla jsem byla poněkud v šoku, jelikož je jiná než tvorba, kterou jsem doposud četla. Pravdou je, že se mi četla hůře na mě byla trošku složitěji psaná. Ale později jsem přišla na to, že jde jen o to přijít na chuť stylu sdělení jaký Don Miguel Ruiz má. Ale rozhodně mi čtyři dohody předali hodně a pokud je dokážeme dodržovat, věřím, že můžeme v sobě najít svůj skrytý potenciál.

lakyh

Věřím tomu, že je možné dělat věci podle 4 dohod, jednotlivec to může dokázat, ale lidstvo a společnost nikoli, ten kolotoč stresu, předsudků a negativní energie tu bude vždycky. Ale to by nemuselo vadit pokud by člověk dokázal být šťastný...

citronekodvedle

tato kniha by pro každého měla být základní biblí života

Bar16

Tři hvězdy dávám proto, že některé odstavce byly až moc dlouhé a nezáživné... Ale téma velmi zajímavé, místy hodně poučné.

Tereza.K91

Nevím proč, sle čekala jsem od knihy trošku víc. Asi proto, že to je takový hit. Určitě se ještě kouknu na Duška, třeba mě to víc nadchne. :)