francouz francouz komentáře u knih

Řeky Londýna Řeky Londýna Ben Aaronovitch

Toto byla moje první fantasy knížka. Nevěděl jsem přesně co od ní čekat. Mile mě překvapil spád knihy, i když v některých okamžicích bych očekával ještě větší přímočarost. Co mě pomohlo se postupně prokousat, stylem fantasy byly kulisy Londýna, tak, že si člověk oživoval v paměti místa, která navštívil. Konstábl Grant je pěkně popsaná postava, která zažívá běžné problémy, které jsme zažívali v prvním zaměstnání, kdy naše nesmělé kroky byly po zásluze odměněny, při prvních pokusech dostat se děvčeti pod sukni, ale mnohdy žasne nad magickými věcmi stejně jako nechápající čtenář, což společně s jemným anglickým humorem postrkuje knihu dál. Možná jsem přece jenom čekal trochu více, ale nechám se překvapit dalším příběhem konstábla Granta a popisem krás jednoho z nejhezčích měst Evropy.

12.08.2016 3 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Už dlouho mě něco nedostalo tak, jako starý bručoun Ove. No aby ne, když Vás neustále někdo vyrušuje, od toho co jste si do posledního puntíku přesně naplánoval, to Vás přece musí naštvat, když je zrovna tak pěkný den na odejití z tohoto světa, když Vás opět někdo vyruší a Vy musíte odložit to co se chystáte udělat na jindy. Stále mu někdo vstupuje do života a díky tomu se před vámi jako na podnose otvírá prožitý život plný neopustitelných zásad, těžkých ran osudu, nečekaného hrdinství a nekonečné lásky, kdy najednou vyprsknete smíchy, aby jste za chvíli musel skoro zatlačit slzu dojetím. Jedna bomba střídá druhou a Vy nemůžete přestat číst a říkáte si, jaká je škoda, že nemáte za souseda pana Ova, starého bručouna s velkým srdcem.

07.08.2016 5 z 5

Nebudu hloubat nad tím, jestli všechno zapadá do historických reálií. Je škoda, že nedošlo k rozvedení, nkěterých již pěkně se rozvíjejících dějových linek, například oblehnutí tvrze Olbramkem a naprosto neuvěřitelná obrana v podání Barborky. Už se člověk skoro začal strachovat, ale po prvním dni bylo jasné, že to nemůže zkončit špatně. Škoda, že to takto nemůže chodit i v reálném životě, ale pak bychom se stali asi opravdu ještě většími spotřebními konzumenty, kteří by si nic nedělali s nějakými příkazy a zákazy, protože bychom věděli, že to nějak vždycky dopadne.
Tak rozsáhlá sága, by si opravdu zasloužila větší prokreslení hlavních postav nebo událostí, včetně pro mnohé možná černý den českých dějin, jakou byla bitva u Lipan. Na druhou stranu je to spíše čtení, u kterého si nemusíte bát jak dopadne další rok, jestli příjde další hladomor a zda to hlavní hrdinové ustojí. Protože spousta toho je předvidatelná i když to byla opravdu drsná doba.

29.07.2016 4 z 5

Nikdy nejez sám Nikdy nejez sám Keith Ferrazzi

Ano narazil jsem na pár zajímavých myšlenek, ale to podání, které se mnohdy opakovalo, by sneslo poloviční počet stránek. Mnohdy mě zarazil i způsob, jak ukládat kontaky a jak je využívat, přišlo mě to jako návrat do minulého století. I způsoby navazování kontaktů byly mnohdy hodně archaické a byly laděny spíše na americký trh. Měl jsem velký problém pokračovat ve čtení. Asi jsem očekával trochu jinou knížku.

23.07.2016 2 z 5

Od začátku do konce Od začátku do konce Robert Fulghum

Tato kniha je přesně pro naší dobu. Pro mnohé z nás to jsou naprosto obyčejné věci, ale protože všichni chvátáme, tak si je ani nejsme schopni uvědomit. Našel jsem si zde spoustu krásných přirovnání, která si člověk jenom přejde, nebo prostě se jimi nebude zabývat, protože na ně není čas, natož aby našel čas na venčení psa, mě se hrozně líbilo přirovnání kdy děti dělají miminka, načež miminka dělají dospělé a samozřejmě mnoho dalších. Je zde prostě spousta pravdy a knížka se čte naprosto sama, protože je o nás a my bychom opravdu měli najít čas na další nadechnutí...

20.07.2016 5 z 5

Hedvábník Hedvábník Robert Galbraith (p)

Byl jsem opravdu zvědav, jak se autorka Harryho Pottera vypořádá z jiným žánrem. Bohužel jsem byl zklamán. Mám rád, když děj odsýpá, dochází k nečekaným zvratům, hrdina si šáhne na samé dno psychických a fyzických sil, a tady jsem se občas musel přemlouvat abych vůbec pokračoval. I když hrdina je sice válečný veterán, tak jsem mu nějak nemohl uvěřit tu jeho touhu zakousnout se do problému a vyřešit ho. Vzpomínky na svoji bývalou lásku, která se zrovna vdává, určitě není příjemná, ale to je tak všechno. A nejlepší je jeho sekretářka alias Dr. Watson, to je další ukázka slepence, který dějové lince, zejména ve spojení se svým snoubencem vůbec nepomáhá. Celkově jsem z díla, s citacemi z knížky Bombyx mori, velmi rozpačitý, ale věřím, že si svoje oblíbence najde.

20.07.2016 2 z 5

Atlas mraků Atlas mraků David Mitchell

Ještě před čtením knihy jsem viděl trailer, kde přišli skotští vymahači za trůnícícm panem Cavendishem a jejich Where are our focking money, mě dostalo a v tu chvíli jsem věděl, že si knihu musím přečíst. Rozjezd u knihy byl pomalejší, ale postupně jsem pochopil, že vše bude zakončeno ve velkém finále. Opravdu knížka, ke které se stojí za to vrátit. Má v sobě vnitřní kouzlo, které Vás přitáhne a Vy přemýšlíte, co bude asi následovat, a jste vtažen do děje naprosto bez možnosti vystoupit. Souhlasím s tím, že to není úplně jednoduché čtení, ale již se mi mnohokrát vyplatilo pokračovat, i když si na začátku připadáte, že jste se již po několikáte ztratil a že to tentokrát již spisovatel s další dějvou linkou přehnal. O to je nakonec výsledek umocněn, když zjistíte, že jste se nejen našel, ale že jste i pochopil proč k tomu došlo a musíte uznat, že se opravdu jedná o propracované dílo s nádherným závěrem.

16.07.2016 5 z 5

Stopy v krvi Stopy v krvi Steve Robinson

Začátek byl pro mě trochu matoucí, kdy se z jednoho století skákalo do jiného, postavy se měnily, ale předpokládal jsem, že to autor na konci spojí, aby se těch x příběhů spojilo v jedno finále, takže jsem pokračoval ve čtení a předpokádaný výsledek se na konci opravdu dostavil. Zajímavý pohled na genealogii, na hledání sebe sama. Nebyla to dechberoucí jízda, ale postupné skládání jednotlivých střípků z minulosti jejichž dosah do přítomnosti ovlivňoval hlavního hrdinu. Což nebyl žádný super specialista typu Roberta Langdona, ale naprosto obyčejný, spíše sám sebe hledající hrdina, který měl i notnou dávku štěstí, aby všechny nástrahy přežil. Proto se s ním bylo možné i lépe ztotožnit a prožít s ním jeho dobrodružství.

09.07.2016 4 z 5

Elon Musk Elon Musk Ashlee Vance

Musím říci, že jsem nečekal nějaký závratný příběh. Ale po pár stránkách jsem naprosto propadnul kouzlu firem, a hlavně postoje, který možná je pro někoho americký sen, nicméně to, že dokáže pro svúj cíl nadchnout ostatní je něco, co je opravdu hodné následování. vytvořit z lidstva meziplaterní rasu, je něco, co neznamená další auto v garáži, ať je to Tesla, nebo Ferrari, ale opravdová otázka budoucích generací o přežití lidstva jako takového. než jsem si knihu přečetl, měl jsem Elona jako nějakého snílka, navíc jsem se projel v elektro autě a musím uznat, není to vůbec špatné. Tak jen houšť Apple 21 století , ještě neukázal vše kam nás schce posunout.

07.07.2016 4 z 5

Začněte s proč: jak vůdčí osobnosti inspirují k činům Začněte s proč: jak vůdčí osobnosti inspirují k činům Simon Sinek

Knížka sama o sobě skrývá zajímavý pohled na to, jak být úspěšný, jak se dívat na svět jinýma očima. Sám jsem si zde našel pár opravdu krásných citátů, a to že když něco nedopadne podle plánu, začne se hledat řada účinných opatření, která však nemají systémový smysl. Tak jak to asi každý z nás vidí, a to nejenom v politice, ale i ve firemním životě. Že bez osobní iniciativy a důvěry, bez každodeního vedení a dívání se zpět, zda jste se nezpronevěřili počáteční myšlence, Proč jste vlastně chtěli začít, se dál neposunete. Je pravdou, že cesty jsou dlážděné neúspěšnými a do sebe zahleděnými experty na všechno. Na druhou stranu se mě moc nelíbilo připomínání pouze několika úspěšných snad z x pohledů, jako kdyby nebylo možné se podívat i na jiné firmy, nebo myšlenky.

03.07.2016 4 z 5

Hořící pokoj Hořící pokoj Michael Connelly

Harry Bosch nezklamal, ve své snaze vyřešit případ, do kterého ho uvrtají jeho nadřízení, společně s novou a nepopsanou partačkou se čte dobře. Jeho způsob jak se vypořádat s naprosto nekompetentními rozhodnutími nadřízených, například v případě přepojení telefonní linky na šéfa, mě opravdu pobavila. To jak několikrát uklouzne, ale jde neochvějně za svým cílem, i když to pro něj může mít velké následky je connellyho klasika. Na druhou stranu pro ty, kteří budou číst tuto knížku jako první případ Harryho Bosche, zde nenajdou popisování jeho psychiky, narušené vzpomínkami na Vietnam, nespavost a podobně, což se přiznám, že chybělo i mě. Ale snad ještě nemá Harry úplně odzvoněno.

03.07.2016 4 z 5

Stalingrad - Sláva a pád 6. armády Stalingrad - Sláva a pád 6. armády Paul Carell

Tuto knihu jsem četl několikrát a stejně si asi neumím dost dobře představit, co se tenkrát odehrávalo v myslích jednotlivých vojáků a jejich velitelů, kteří je nesmyslně vedli na jistou smrt. Na obou stranách to vyznačovalo hrdinství, okořeněné tím, že nemáte co jíst a jistotou, že za rohem na vás číhá nepřátelská kulka. Opravdu velmi dobře napsáno s pozadím, které rozehráli generálové a taktici.

27.06.2016 5 z 5

Toskánská vinice: Sen milovníka vína Toskánská vinice: Sen milovníka vína Ferenc Máté

Musím říci, že dám o bod víc, protože krásy Toskánska a výborného vína Brunella, jsou mojí srdeční záležitostí. Knížka sama je čtivá, krásné momenty s hledáním zbořeniny, nebo popisování,kdy si vzít doklad v restauraci, to by mělo být i čtení pro naše autority, kteří to s EET malinko přehánějí a právě v takových malých vesničkách by to znamenalo naprostý konec včeho. Ze stránek na Vás úplně dýchne ta pohodová atmosféra malinkých vesniček v okolí Montalcina nebo Chianti. I to, že když se budete snažit dát svému snu vše, nebudete chtít výsledek hned, ale jste ochotní si na něj trpělivě počkat, a navíc to dělat opravdu srdcem, pak se musí výsledek dostavit. Proto jsou podobné počiny příjemné letní čtení.

26.06.2016 4 z 5

Tak jako obvykle se Vás snaží Vondruška vtháhnout do děje nenásilnou formou. Ačlověk zjistí, že je jedno jestli jste v nejtemějším středověku, nebo v 21 století. Jakmile se někomu naskytne možnost, aby zneužil své postavení, kdy může manipulovat s lidmi, nebo si změnou kabátu, zachránit život, nese určité paralely s dnešní dobou.
Co mě zde trochu chybí je, že zde není postava vyloženě sympatická nebo spíše vyloženě antipatická, prostě se necháte unášet dějem na pozadí historických reálií dané doby. Je pravda, že doba, která nám byla vykreslená jako jedna z nejsvětlejších období, se ve světle této knihy dostává tam kam patří. Co je naopak z knížky cítit, je že celá katalocká Evropa a zejména zneuznaný císař a český král Zikmund, měla panickou hrůzu ze slepého lapky Žižky. Ale jak Zikmund tak démonický kazatel Jan Želivský nejsou těmi, kteří by ve Vás vnitřně vyvolávali touhu po pomstě za hanebné činy, které provedli ať těm, či oněm členům rozvětvené rodiny Prokopů.

13.06.2016 4 z 5

Směr Moskva: Pal! Směr Moskva: Pal! Leo Kessler (p)

Musím uznat, že popis Ruské zimy, mě naprosto dostal. Dokáži si představit ty mladé vojáky, kteří pozorují dalekohledem, co se děje v Moskvě, přesto, že jsou na pokraji vyčerpání a pouze morálka a odhodlaní je nutí se dostat dál. To jak jsou v rotě kluci pře žrádlo, ženský a přes morálku, malinko zlidšťuje tu šílenou válečnou mašinerii, kterou se nám autor snaží vylíčit.

07.06.2016 5 z 5

Komu zvoní hrana Komu zvoní hrana Ernest Hemingway

Musím říct, že když jsem knížku začal číst, tak jsem se sám sebe ptal, za co je tak vysoce ceněná? To jenom kvůli autorovi? Ale nedal jsem se odradit počáteční rozvláčností, už kvůli stejnojměnému názvu mojí oblíbené písně od skupiny Metallica, jsem pokračoval ve čtení, když jsem si najednou uvědomil, že jsem společně s hrdiny v lese a prožívám jejich den a přípravu na nezvratné finále, které příjde a stejně jako hlavní hrdina na ně nejste 100% připraveni ani vy.

07.06.2016 5 z 5

Churchill Churchill Clive Ponting

Churchill byl ze všech státníků tohoto století nejvíc posedlý snahou ovlivnit způsob, jakým bude
jeho život interpretován." Churchill si totiž již od mládí uvědomoval, jakou moc má slovo, a snažil se, aby si vypěstoval styl, který by byl působivý a dobře se četl.Ponting líčí politika, který měl rasistické názory, nesnášel demokracii, nevěřil v sociální pokrok. Je to politik, který chtěl provést předběžný nukleární útok na Sovětský svaz. Jeho rasové názory jsou dobře zřejmé z citace Rooseveltovu poradci : " Nedovolíme, aby Hotentoti na základě lidového hlasování zahnali bělochy do moře." Líbilo se mi nezkreslené vylíčení tohoto mnohdy glorifikovaného státníka, jako člověka, který byl velmi chybujícím, který chtěl spět za každou cenu, i když byla vykoupena mnohdy zbytečnou krví.

29.05.2016

Hrdina nebo psanec Hrdina nebo psanec Margaret Mark

Zajimálo mě proč jsou některé značky úspěšnější než jiné, i když nabízejí podobný mix jako ty úspěšnější. Je to jiný pohled na firmu, na její místo. Pohled přes archetypy mě opravdu zaujal. A jen mě to ujistilo, že bez dobrého příběhu se neobejde ani ta nejlepší firma.

28.05.2016 5 z 5

Meč a kříž Meč a kříž Jiří Kovařík

Líbí se mi popis historických dějů, období středověku, je doba, která byla velmi tvrdá, a i pero autorovo dopadá velmi silně na nás, kteří si tu dobu máme podle popisu autora představit.

25.05.2016 5 z 5

Křižáci Křižáci Henryk Sienkiewicz

Jedna z mých velmi oblíbených knížek. Krásně vykreslený příběh, který je zasazen do doby kdy byla čest nade všechny ctnosti. Velmi silné pouto strýčka se synovcem je opravdovou ukázkou co znamenal rod a jeho pokračování.

22.05.2016 5 z 5