Meč a kříž

Meč a kříž, první svazek čtyřdílného projektu Rytířské bitvy a osudy, je barvitým líčením válečnictví a rytířských zvyků období ranného středověku. Začnete bitvou u Hastingsu, ve šlépějích Bohemunda z Tarenta a Godefroie z Bouillonu dojdete k cíli první křížové výpravy, uvidíte křižáckou porážku u Hattínu i rytířský střet bitvy u Bouvines. Rytířskými mravy a zvyklostmi vás budou provázet „nejlepší rytíř na světě“ Guillaume le Maréchal a divoký trubadúr-válečník Bertrand de Born. (Knižní web)...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/2960/rytirske-bitvy-a-osudy-i-1066-1214--Q2h-2960.jpg 4.754

Rytířské bitvy a osudy 1.

Literatura naučná, Historie
Vydáno, Mladá fronta

Kniha Meč a kříž

VojtaG.

Historikovi by to přišlo trochu plytké, pro fanoušky historie je to výborné. Autor je trochu svéráz a např. jeho přejímání nejrůznějších obrázků bez uvedení autora nebo alespoň zdroje je zcela neseriózní. Vzhledem k tempu, jakým své knihy chrlí, to nemohou být dokonalá nebo převratná díla, ale jako shrnutí zahraničních zdrojů v češtině je to fajn. Kovařík se snaží podat dějiny čtivou formou a docela se mu to daří.

Rawen616
03.12.2019

Tradičně vynikající Kovařík. První a poslední kapitola zaměřující se čistě na okolnosti a průběh jedné bitvy jsou slabší(nikoliv však nezajímavé!), ale jen proto, že to mezi nimi je naprosto geniální. Popis křížových výprav a tehdejší společnosti, bitev a zvyklostí z pohledu několika historických osob jejichž osudy se navzájem prolínají. Nejlepší je rozhodně příběh Guillauma le Maréchala. To je životní příběh jako z historického velkofilmu:-)

Bohy1985
18.05.2019

NEJLEPŠÍ ZPRACOVÁNÍ HISTORIE TÉTO DOBY CO JSEM ČETL. HISTORIE S GRÁCIÍ ROMÁNU!

tonysojka
17.01.2018

Perfektně vyprávěný dějepis,kapitoly o křižáckých válkách jsem si doslova užíval,nevěděl jsem ,že o těch událostech existuje tolik zpráv z kronik-má zvídavá duše byla plnohodnotně uspokojena,určitě se podívám na další díly

parxel
26.09.2017

Takhle nějak si představuji, že by se měla vyučovat historie. A né ty suchopárné kecy, kterých jsou plné učebnice. Za mě velké bravo a těším se na další díl.

MorriconeTheGod
20.09.2016

Je to psané tak chytlavě, že to skoro balancuje mezi literaturou faktu a beletrii. Autor se nezabývá jen suchým výčtem letopočtů a událostí, ale noří se do dané doby hlouběji a popisuje její charakter, způsoby boje, hodnoty atd. Velice dobré

francouz
25.05.2016

Líbí se mi popis historických dějů, období středověku, je doba, která byla velmi tvrdá, a i pero autorovo dopadá velmi silně na nás, kteří si tu dobu máme podle popisu autora představit.

braunerova
02.04.2016

Také jsem začal druhým dílem, který byl skvělý. Tenhle první mě tolik nebavil.

"Když se Arsuf vzdával, přijal vévoda Lotrinský městskou delegaci ne sedě na trůnu, ale na holé zemi, sám a beze stráží. Udivilo je to, zaskočilo, Ochránce Božího hrobu jim ale odpověděl:
Což země není dostatečným trůnem pro člověka, když bude po jeho smrti i jeho věčným příbytkem?
Tehdy, pod Godefroyovou vládou, měly dva světy naději na koexistenci a vzájemné pochopení."