Meč a kříž

Meč a kříž, první svazek čtyřdílného projektu Rytířské bitvy a osudy, je barvitým líčením válečnictví a rytířských zvyků období ranného středověku. Začnete bitvou u Hastingsu, ve šlépějích Bohemunda z Tarenta a Godefroie z Bouillonu dojdete k cíli první křížové výpravy, uvidíte křižáckou porážku u Hattínu i rytířský střet bitvy u Bouvines. Rytířskými mravy a zvyklostmi vás budou provázet „nejlepší rytíř na světě“ Guillaume le Maréchal a divoký trubadúr-válečník Bertrand de Born. (Knižní web)...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/2960/rytirske-bitvy-a-osudy-i-1066-1214--Q2h-2960.jpg 4.669

Kniha Meč a kříž

Arcticus

Možno niekomu nesadnú miestami príliš kvetnato a prehnane romanticky opisované udalosti no myslím, že si Meč a kříž zaslúži 5*. Pútavo podané skutočné historické udalosti, doplnené o citácie z dobových kroník priblížia pútavo slávne bitky a rytierov danej doby. Kovařík naviac práve svojim štýlom popisu dodáva slávnym aktérom akúsi živú tvár, kedy si čitateľ dokáže konkrétnu osobnosť predstaviť s jeho dobrými i zlými vlastnosťami. Okrem opisu konkrétnych bitiek sa dozvedáme mnohé o dobovej taktike boja, výzbroji či výstroji bojovníkov, no napríklad i o morálnych zásadach či stredovekej rytierskej etike. Nadšencom, ktorí si okrem chladných faktov chcú užiť i romantický nádych rytierskosti určite knižku odporúčam.

Igor1311
04.10.2020

Vacsina kapitol je zamerana na bitku krestanov s moslimami, co mi nie vzdy prislo zaujimave, napriek tomu bola najlrpsia kapitola bitka pri Hattíne. Ale aj napriek tom ide vskutku o prefektny opis stredovekeho rytierstva, ich vystroje, vyzbroje, sposobu vedenia vojen a najvacsich bojovnikov vtedajsej doby.

Francois17
10.08.2020

Docela dobré, některé kapitoly mě sice moc nebavily, ale to jsem už předem čekal. Pár kapitol tam bylo naopak výborných, třeba ten William Marshal. Chtěl jsem to celé začít číst od začátku. Věřím, že další díly budou lepší.

iskovsky
14.04.2020

I keď sa hnevám na ľudí, ktorí s knihami zaobchádzajú nešetrne, pri tomto sa musím hanbiť....
Meč a Kříž je moje prvé zoznámenie s Kovaříkom a vyzerá akoby osobne prežila všetky bitky a vojny o ktorých sa v nej píše... na dovolenky si brávam vždy viacero kníh, ale Meč a Kříž je zicher, ktorý bol so mnou na troch kontinentoch a podľa toho aj vyzerá... mám pocit, že JK si vypiloval svoj štýl direkt kvôli mne ... ak je to pre niekoho plytké - budiš... každý chceme niečo iné... ale ja som neplavec a plytká voda ma neutopí a parádne osvieži ... viac takýchto "Kovaríkov" ! :)

VojtaG.
18.01.2020

Historikovi by to přišlo trochu plytké, pro fanoušky historie je to výborné. Autor je trochu svéráz a např. jeho přejímání nejrůznějších obrázků bez uvedení autora nebo alespoň zdroje je zcela neseriózní. Vzhledem k tempu, jakým své knihy chrlí, to nemohou být dokonalá nebo převratná díla, ale jako shrnutí zahraničních zdrojů v češtině je to fajn. Kovařík se snaží podat dějiny čtivou formou a docela se mu to daří.

Rawen616
03.12.2019

Tradičně vynikající Kovařík. První a poslední kapitola zaměřující se čistě na okolnosti a průběh jedné bitvy jsou slabší(nikoliv však nezajímavé!), ale jen proto, že to mezi nimi je naprosto geniální. Popis křížových výprav a tehdejší společnosti, bitev a zvyklostí z pohledu několika historických osob jejichž osudy se navzájem prolínají. Nejlepší je rozhodně příběh Guillauma le Maréchala. To je životní příběh jako stvořený pro hollywood!:-)

Bohy1985
18.05.2019

NEJLEPŠÍ ZPRACOVÁNÍ HISTORIE TÉTO DOBY CO JSEM ČETL. HISTORIE S GRÁCIÍ ROMÁNU!

tonysojka
17.01.2018

Perfektně vyprávěný dějepis,kapitoly o křižáckých válkách jsem si doslova užíval,nevěděl jsem ,že o těch událostech existuje tolik zpráv z kronik-má zvídavá duše byla plnohodnotně uspokojena,určitě se podívám na další díly