Meč a kříž

Meč a kříž, první svazek čtyřdílného projektu Rytířské bitvy a osudy, je barvitým líčením válečnictví a rytířských zvyků období ranného středověku. Začnete bitvou u Hastingsu, ve šlépějích Bohemunda z Tarenta a Godefroie z Bouillonu dojdete k cíli první křížové výpravy, uvidíte křižáckou porážku u Hattínu i rytířský střet bitvy u Bouvines. Rytířskými mravy a zvyklostmi vás budou provázet „nejlepší rytíř na světě“ Guillaume le Maréchal a divoký trubadúr-válečník Bertrand de Born. (Knižní web)...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/2960/big_rytirske-bitvy-a-osudy-i-1066-1214--Q2h-2960.jpg 4.474

Kniha Meč a kříž

Qercus

Co k této knize napsat?

Hans Christian Andersen by s pokorou zahodil pero a papír, kdyby žil v jeho době pan Kovařík, takové pohádky jsem už dlouho nečetl. Možná by bylo lepší zařadit tuto knihu raději do sci-fi než do naučné literatury.

Mando

Alespoň jednu hvězdu si kniha zaslouží za originální a v češtině bohužel jinak málo dostupná témata. Na to ale publikace zároveň strašlivě hřeší nespočtem faktografických chyb. Rollovi, proslulému zakladateli normanské dynastie, by například podle pana Kovaříka muselo být 200 let. Naprostá hrůza pak pro mě bylo spojení dynastií Normanů a Plantagenetů v jeden panovnický rod. To je jako by někdo v našich dějinách smíchal dohromady Přemyslovce s Lucemburky. Za to byste dostali z dějepisu pětku i na ZŠ. Je to takové "historické Věřte nevěřte", akorát, že co je pravda a co fikce, si musíte zjistit sami jinde. Kdyby šlo o historický román je to samozřejmě ok, ale u literatury faktu mi tohle zásadně vadí a od autora už proto číst nic raději nehodlám.

lykotheia
24.08.2021odpad!

Velká tragédie. koupil jsem si všechny díly poté co jsem si přečetl napoleonské války které myslím píše dost erudovaně a dočkal se trpkého zklamání. P. Kovařík fabuluje, vymýšlí si a píše nesmysly. Někdy vyloženě lže. Uvedu jeden příklad za všechny (a jejich mnoho) například o bitvě u Kresčaku historik Jan Urban v knize Kresčak píše, že jediné co o bitvě víme je to že byla, ztráty francouzkého vojska byly vysoké. že tam padl Jan lucemburský a to je tak asi vše. P. Kovařík ví všechno. pohyby vojsk, rozmístění nepřítele, kdo útočil jak prostě vše. kdyby napsal aspoň myslím, asi, možná, ne ví všechno. Uvědomuje si aspoň když píše o bitvě u Hastingsu, že kdyby tam byly všechny lodě co tam napsal mohl by Vilém bastard je seřadit vedle sebe a přejít po nich z francie do anglie jako po mostě? Píše lživě a vůbec mu to nevadí. Patrně uznání co se mu dostalo za knížky o Napoleonovi mu stouplo do hlavy myslí si, že dějinám rozumí víc než historici.

Arcticus
12.01.2021

Možno niekomu nesadnú miestami príliš kvetnato a prehnane romanticky opisované udalosti no myslím, že si Meč a kříž zaslúži 5*. Pútavo podané skutočné historické udalosti, doplnené o citácie z dobových kroník priblížia pútavo slávne bitky a rytierov danej doby. Kovařík naviac práve svojim štýlom popisu dodáva slávnym aktérom akúsi živú tvár, kedy si čitateľ dokáže konkrétnu osobnosť predstaviť s jeho dobrými i zlými vlastnosťami. Okrem opisu konkrétnych bitiek sa dozvedáme mnohé o dobovej taktike boja, výzbroji či výstroji bojovníkov, no napríklad i o morálnych zásadach či stredovekej rytierskej etike. Nadšencom, ktorí si okrem chladných faktov chcú užiť i romantický nádych rytierskosti určite knižku odporúčam.

Igor1311
04.10.2020

Vacsina kapitol je zamerana na bitku krestanov s moslimami, co mi nie vzdy prislo zaujimave, napriek tomu bola najlrpsia kapitola bitka pri Hattíne. Ale aj napriek tom ide vskutku o prefektny opis stredovekeho rytierstva, ich vystroje, vyzbroje, sposobu vedenia vojen a najvacsich bojovnikov vtedajsej doby.

Francois17
10.08.2020

Docela dobré, některé kapitoly mě sice moc nebavily, ale to jsem už předem čekal. Pár kapitol tam bylo naopak výborných, třeba ten William Marshal. Chtěl jsem to celé začít číst od začátku. Věřím, že další díly budou lepší.

iskovsky
14.04.2020

I keď sa hnevám na ľudí, ktorí s knihami zaobchádzajú nešetrne, pri tomto sa musím hanbiť....
Meč a Kříž je moje prvé zoznámenie s Kovaříkom a vyzerá akoby osobne prežila všetky bitky a vojny o ktorých sa v nej píše... na dovolenky si brávam vždy viacero kníh, ale Meč a Kříž je zicher, ktorý bol so mnou na troch kontinentoch a podľa toho aj vyzerá... mám pocit, že JK si vypiloval svoj štýl direkt kvôli mne ... ak je to pre niekoho plytké - budiš... každý chceme niečo iné... ale ja som neplavec a plytká voda ma neutopí a parádne osvieži ... viac takýchto "Kovaríkov" ! :)

VojtaG.
18.01.2020

Historikovi by to přišlo trochu plytké, pro fanoušky historie je to výborné. Autor je trochu svéráz a např. jeho přejímání nejrůznějších obrázků bez uvedení autora nebo alespoň zdroje je zcela neseriózní. Vzhledem k tempu, jakým své knihy chrlí, to nemohou být dokonalá nebo převratná díla, ale jako shrnutí zahraničních zdrojů v češtině je to fajn. Kovařík se snaží podat dějiny čtivou formou a docela se mu to daří.