Elon Musk

Pokud v Silicon Valley hledali nový idol po Stevu Jobsovi, našli jej ve svérázném Elonu Muskovi. Je nazýván vizionářem, těžkým workoholikem, i novodobým Iron Manem. Ashley Vance, píšící pro Bloomberg Business Week, přináší ve své nové biografii vyvážený pohled na život tohoto podnikatelského titána. Strávil desítky hodin se samotným Elonem Muskem, s jeho spolupracovníky, přáteli, ale i s protivníky a kritiky, aby vytvořil doposud nejobsáhlejší obraz inteligentního, odhodlaného muže na cestě za svými sny a vizemi. Kniha s názvem „Elon Musk: Tesla, SpaceX a hledání fantastické budoucnosti“ sestavuje mozaiku ze střípků dětství v Pretorii, prvních vydělaných milionů, party podivínů z PayPalu, aby nakonec převládly tři hlavní motivy: čistá energie, internet a vesmír. Elon Musk zahájil podnikání rozjezdem firmy Zip2, po jejímž prodeji získal dostatečné prostředky na tvorbu platebního systému X.com, později přejmenovaného na PayPal. I tuto společnost se mu podařilo s obrovským ziskem prodat a nic mu nebránilo začít se věnovat srdeční záležitosti – vesmíru. Projekt SpaceX měl za cíl levněji než státní firmy dopravit náklad na oběžnou dráhu, což se po několika letech vývoje opravdu podařilo – dokonce získal kontrakt s NASA. Obyčejnému člověku by asi vesmírný projekt bohatě stačil, ne však Elonu Muskovi. Myšlenka na čistou energii a čistou planetu jej přivedla k založení společností Tesla a Solar City. Populární automobil Tesla je dnes snem nejenom ekologů, ale všech, kdo milují dokonalý design a nové technologie. Společnosti Solar City se také daří, i přes pokles zájmu o solární energie. Kniha se samozřejmě věnuje také méně pozitivním okamžikům z Muskova osobního i pracovního života. Několik rozvodů, odvrácení krachu firmy jen několik hodin před oficiálním vyhlášením a poněkud kontroverzní vztah k zaměstnancům... i to je zapsáno v životním příběhu tohoto inspirativního podnikatele. Elon Musk tvrdí, že dříve či později budeme nuceni osídlovat vesmír a má v plánu přestěhovat se na Mars. Poté, co řidiči s nadšením jezdí v jeho automobilech na baterky, co jeho raketoplány přiváží náklady na Mezinárodní vesmírnou stanici, se tato vize nejeví až tak nereálnou....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/25_/254994/elon-musk-z0k-254994.jpg 4.6279

Elon Musk: Tesla, SpaceX, and the Quest for a Fantastic Future (2015)

Biografie a memoáry
Vydáno:, Jan Melvil

Tazz1
předevčírem

Ač nejsou biografie moje oblíbené téma, tuto jsem si přečetl. Zvláště teď poté co Musk odpálil své Tesla vozítko se Starmanem k Marsu. Četlo se to dobře a zajímavý pohled na tohoto vizionáře.

Ibram

Moc dobrá kniha, která Muska vykresluje jak v pozitivním světle vizionáře a muže, který se snaží lidstvo posunout dál, tak i v negativním světle despotického šéfa, který je svého zaměstnance schopný pomalu vyhodit za slovní spojení "to nejde".
Ukazuje fungování jeho společností, které v dnešní době už zaměstnávají tisíce lidí, a čtenář se dozví i pár technických detailů jeho raket a aut.

Jedna z nejlepších biografií co jsem četl. Svět potřebuje víc takových "bláznů".

Mia-13

Opravdu zajimavý životopis o zajimavé osobnosti. Neuvěřitelně zajimavý životní příběh již od dětství a stále nechápu, jak toho mohl tolik stihnout. Nahlédnutí to jedněch z nejzajimavějších firem součastnosti ale také i do Muskova osobního života, který dokáže pobavit, očividně 10 hodin týdně strávených se ženou stačí :)

iveta3689

Zajimave, hlavne kvuli samotnemu Muskovi.

pkweb.eu

Rozhodně zajímavý příběh. když to srovnám se životopisem S. Jobse, tak mi toto přišlo méně čtivé, ač jako osobnost Musk nezaostává.

kacenka72

Velmi čtivě psaný životopis o člověku, který mění svět... obsahuje jasné poselství, že je dobré pracovat na něčem, u čeho vidíte jasnou vizi, jejíž realizace má pozitivní dopad na vaše okolí (v jeho případě celé lidstvo). Pak i nereálné sny jdou splnit.
Asi bych pod Muskem nevydržela pracovat ani pár týdnů, ale jasný a konsistentní leadership obdivuji. 5* PS: otázka "Kolik času týdně potřebujete na vztah se ženou? Stačí 10 hodin?" mě vážně dostala :-)

Jindor

Oceňuji, že kromě životní příběhu Muska, můžeme vidět, jak se "dělají" vesmírné rakety.

amaenium

A tak zatímco mi ve sluchátkách hraje Space Oddity, přemýšlím o genialitě Elona Muska.
Jako hodně lidí, sama jsem o panu Muskovi dlouho nic nevěděla a sem tam někde slyšela jeho jméno a název Tesla. Postupně jsem se však dostala k této knize a nemohu snad ani slovy popsat (!) kolikrát mi při čtení projel mráz po zádech a byla jsem naprosto unešena.. jím! Naprosto jsem se zamilovala do myšlenky Tesly, jakožto aut budoucnosti (nebo - mohu si možná dovolit říct, že už i současnosti) a SpaceX? Konečně zde vidím nějaký krok ku předu co se týče osidlování a kolonizování nových planet! Znovuoživení kosmického programu!
Je to jako kdybyste měli svoji oblíbenou postavu ve své nejoblíbenější sci-fi knize, až na to, že tato postava je reálná a snaží se nejen o ekologičtější přístup k věci, ale také o náš rozvoj, kteří už ostatní dávno vzdali.

hroneczek

Ještě nedávno byl pro mne Elon Musk neznámým člověkem, ale tato kniha vám poskytne vhled do života tohoto podivína z různých pohledů a rozdílných názorů na něj (od rodiny, příbuzných, přes přátele a spolupracovníky až po obchodní rivaly a podřízené, které mimochodem vůbec nešetří), takže pak víte o koho jde, na čem pracuje, obdivujete ho, chápete, ale zároveň i nechápete. Kniha je velmi inspirující (především z personálního hlediska - jak z pracovníka vyždímat maximum, jak ho (ne)motivovat, apod.) Pokud by bylo na světě více takových lidí, pak bychom se nemuseli vůbec bát budoucnosti, možná, že by se nakonec vynalezla i nesmrtelnost.

VílaElvíra

Skvělá a zajímavá kniha, která dá nahlédnout do soukromí ojedinělého člověka a do zákulisí obrovských společností.

E_Lan
28.12.2017

Pro mne první kniha mapující nějakou zajímavou osobnost a rovnou taková trefa. Obrovsky inspirující popis cesty k jednomu z nejvýznamnějších obchodních impérií, které navíc následuje nějakou vizi. Po stránce manažerského stylu trochu divné počínání, ale i tam je hodně inspirativních přístupů k lidem a jejich vztahu k práci. Prostě cítím se zase o kousek dál a to ne vlastním pracovním přičiněním...

Teron
27.11.2017

I když mi osobně vadí některé stránky Muskova přístupu, jde asi o nejinspirativnější svazek od doby, kdy jsem četl Zdroj Ayn Randové, a to je co říct.

Dosud jsem měl na vrcholu oblíbených miliardářů Richarda Bransona, ale asi je sesazen. U Muska se mi hrozně líbí schopnost propojovat různé obory, znalosti a postupy a vidět tato spojení tam, kde by je nikdo nehledal. Stejně tak popření mýtu o tom, že znalost více oborů vede zákonitě k povrchnosti v jednotlivých.

OndřejMergl
18.11.2017

Na to, že měl autor knihy prostor oslovit Elonovy nejbližší a údajně i vše publikovat bez zásahů Elona samotného, mi přišlo celkové vyznění knihy za přílišné přechválení tohoto podnikatele.

Tím ovšem nechci strhnout autoritu pana Muska, jistě se snaží o vyšší cíle a poměrně mu to jde, jenom mi přišlo, že čím více autor pana Muska poznával, tím více s ním sympatizoval, což by mi vůbec nevadilo, kdyby se autor nesnažil tak vehementně přesvědčovat čtenáře po celou dobu knihy o své nestrannosti.

Jinak zajímavé čtení a proniknutí do pozadí slavných firem, ale nijak životně důležité informace jsem do života nezískal. Za mě osobně mohla být kniha o trochu stručnější.

danobat
10.11.2017

Velice zajímavé a inspirativní čtení, skvělý vizionář Elon Musk

Pasadenka
19.10.2017

Moje, až přehnaná, obliba ve čtení biografik se začíná měnit v docela problematickou zálibu. :) Ale po čtení o Andrejovi mi Elon udělal jenom dobře. Knížka, jak mnozí psali, prolítne Elonův život a ve zkratce načrtne, jak se dostal tam, kam se dostal. Vykreslí ho jako velice inteligentního introvertního snílka, který jde svojí cestou, protože ta daná mu nevyhovuje. Jelikož to není moje první rodeo s úspěšným businessmanem, ta podobnost v charakterových rysech, které nakonec Ashlee vyzdvihuje jsou až pateticky profláklé.

Rozepisovat se o tom, že díky odhodlání, inteligenci a štěstí se mu povedlo pohnout ledy, asi nemá smysl. Za to mu patří velký hold. Mě se nejvíc dotkla osobnostní rovina samotného Elona. Na konci knížky mi přišlo hrozně líto, že skvělé věci jdou ruka v ruce s manipulací, budováním kultu, nelidskými pracovními podmínkami a nesmlouvavou chladnokrevností. „Udělej, co chci, nebo táhni do pr**le!“, styl je opravdu jediný způsob, jak se dají dělat velké věci? To jsme jako lidstvo natolik neschopni se organizovat, že bez kultu, biče a cukru nedosáhneme ke hvězdám?

A jelikož je u mě Elon po Andrejovi, neubráním se srovnání. Až mrazivě jsou si podobní. Tyto novodobé archetypy, které začali vznikat v době Vanderbilta, Rockefellera a Carnegieho, které trpí jakýmsi velikášským komplexem a jdou si za svým přes mrtvoly, protože na to mají právo, jsou jen pokračováním šlechtictví v jeho počátcích. Ano, jsou vázané téměř výhradně jen na jednoho člověka a jeho schopnost shromáždit a udržet majetek, leč ta analogie se mi tam hrozně tlačí. A ano vím, není to dokonalé. :) Jen ta myšlenka, kterou někteří razí: „Lidé jsou ovce, které pasou vlci“, mi nečekaně vytanula na mysl. A to by mě u této knížky, před jejím přečtením, rozhodně nenapadlo. Překvapivé. :)

4* protože by se mi líbilo, kdyby se Ashlee dostal víc na dřeň.

lukas0031
18.10.2017

Velice inspirující a poutavá kniha. Úplně z ní srší touha poznávat a vytvářet nové vynálezy :)

VladimirTetur
16.10.2017

Původně jsem dal pět hvězdiček, ale už jsem se z toho vyspal a to hodně díky nepovedené závěrečné kapitole "Vanceho teorie všeho", kde autor mele páté přes deváté skoro jako náš všeználek Sedláček s jeho Ekonomií Bobra a kozla. I mimo poslední kapitolu píše Ashlee Vance způsobem, který mě dost otravuje a některé kapitoly prokládá svými blbými názory více než je zdrávo, čímž hodně snižuje ty lepší pasáže kde má prostor pouze Musk. Oproti nedávno čteném elaborátu o Bezosovi je tahle kniha lepší v tom, že se Musk nechová tak často jako lakomý čurák (Bezos), čímž je ta hlavní linie vyprávění poněkud snesitelnější.

enguyen
10.10.2017

Zajimava kniha o zajimavem cloveku. Doporucuji.

Barbara02
02.10.2017

Knížka, která je prostě potřeba přečíst. Neuvěřitelný a strašně inspirující.

Arsi007
25.09.2017

Průměrná biografie o jednom z největších vizionářů 21. století. ,,Četla" jsem jako audio. Jako kniha by mě to asi moc nebavilo a nedočetla bych jí.

lazarus
10.09.2017

Výborná biografie o muži jenž mění náš stávající svět. Jeho srovnávání s Jobsem, nebo Gatesem není na místě, jelikož Muskovi jde o něco jiného. Jeho výtvory mají mnohem dalekosáhlejší důsledky pro lidstvo a držím mu všechny čtyři palce, aby se mu jeho vize povedla dotáhnout až tam kam on sám chce.

boxas
25.08.2017

Elon Musk bezesporu skvělý je, o tom není pochyb.
Ale je i skvělá kniha o něm? O tom bohužel pochyby mám. Podle mě je to lehce nadprůměrný životopis muže, který je od průměru tak daleko jako Mars od Země.

Kattyka
19.07.2017

V knihe cítiť autorov obdiv k Elonovi, ale napriek tomu píše aj o jeho negatívnych stránkach. Osobne by som svojmu šéfovi vytrhla z ruky túto knihu, keby som ho videla čítať ju, aby sa ani náhodou "nenakazil" Elonovým štýlom práce :) Obdivuhodný človek, vizionár, neochvejný bádateľ, experimentátor, ktorý sa ale nespolieha na náhodu, ale na vedomosti a skúsenosti. Veľmi motivujúca kniha (aj čo sa týka kúpy Tesly :) )

limitkaa
17.07.2017

Chlapec, který sní o vesmíru a bitvách mezi dobrem a zlem, to jistě není nic tak neobvyklého. Chlapec, který bere tyto fantazie vážně, už je pozoruhodnější. To byl případ mladého Elona Muska. V letech dospívání mísil ve své mysli realitu a fantazii do té míry, že je jen obtížně odděloval. Začal vnímat osud člověka ve vesmíru jako svůj osobní závazek. Má-li to znamenat vynalezení technologie čisté energie nebo postavení takové kosmické lodi, aby lidstvo mohlo osídlit vesmír, tak ať. Musk najde způsob, jak to dokázat. "Možná jsem jako dítě moc četl komiksy," řekl Musk. "V komiksech jde skoro vždycky o to, že někdo zachraňuje svět. Připadalo mi přirozené, že by se měl člověk snažit svět zlepšit, protože opak nedává smysl."

Neobyčejná kniha o neobyčejném člověku. Elon Musk je osobností, jedním z mála opravdových inovátorů a vynálezců poslední doby. Člověk, který se snaží překračovat hranice nemožného jak v pracovním, tak i soukromém životě. Člověk který stejně vytrvale tlačí na sebe jako na své spolupracovníky.Člověk, který si právem zaslouží obdiv a úctu.

Jonny
17.07.2017

Dobrý. Kniha je čtivá, působí objektivně. Člověk se seznámí s Elonem Muskem, ale taky se mu rozšíří obzory na poli plánů, vizí, inovací.

xxiixxi
25.06.2017

Na knihu jsem narazila náhodou a řekla si, že se zkusím dozvědět něco o moderních technologiích a prokousat se biografií. Nejvíce se mi líbil začátek a tak poslední čtvrtina, kde bylo nejvíce vizí do budoucna. Trochu mi dojem kazila povaha Muska, ono je asi nutné být takový, jakým je, jinak by se nedostal tak daleko, ale chvílemi jsem z toho byla otrávená.
Závěrem chci dodat, že jsem velice ráda, že jsem si přečetla tuto knihu a během pár hodin získala základní přehled v moderních technologiích a vidím budoucnost v tomto ohledu vcelku pozitivně.

petrvacha
17.06.2017

Čtivý a zároveň velmi detailní životopis. Musím ocenit, že autor si dával dost záležet, aby Muska nepřechválil a vždy ukázal i druhou stránku jeho osobnosti.

gaspoda
16.06.2017

A.C.Clarke forever

negramota
18.04.2017

Báječné čtení, krom toho velmi inspirativní. Vzbuzuje touhu po vědění, vzdělávání se a podnikání.

Baibarosa
13.04.2017

Super kniha o jednom z geniu dnešní doby...