Čtyřhodinový pracovní týden

kniha od:

Čtyřhodinový pracovní týden https://www.databazeknih.cz/img/books/69_/69617/bmid_ctyrhodinovy-pracovni-tyden-riJ-69617.jpg 3.5 185

Peníze mají hodnotu jen tehdy, máte-li čas si je užít. Strávíte-li své mládí v kanceláři, nejsou vám k ničemu zvlášť když lze pracovat tak, abyste měli dostatek nejen peněz, ale i dalších tvrdých měn nového bohatství: času a mobility. Laciná iluze? Tim Ferriss ve své dnes již proslulé knize velmi přesvědčivě ukazuje, jak tento sen realizoval a jak to může udělat kdokoli další. Kniha je světovým bestsellerem a vyšla v 35 zemích.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Literatura naučná , Ekonomie a obchod

Vydáno: , Jan Melvil
Originální název:

4-hour workweek: Escape 9-5, live anywhere, and join the new rich , 2007


více info...

Komentáře (32)

Komentáře 32 Recenze 2

MasterKimi
MasterKimi
12.11.2023 4 z 5

V roce 2007 bezesporu průlomové, dnes už jsou myšlenky relativně profláknuté. To však knize nic neubírá na zajímavosti, byť vám asi po přečtení brada nespadne. Nicméně zajímavých myšlenek je v knize až nad hlavu a zejména kapitola týkající se eliminace mě osobně hodně otevřela oči.

negramota
negramota
26.05.2023 3 z 5

Souhasím, že mnohé myšlenky jsou postarší anebo specifické pro ameriku. Kniha je však přímočará a praktická. Chce to však její doporučení i aplikovat, nejen číst.


jirijanovotny
jirijanovotny
08.02.2023 4 z 5

Když přeskočíte zhruba polovinu stran, protože jsou zastaralé, nebo specifické pro americký trh (a rovněž zastaralé), tak je to kniha s pěknou myšlenkou a návodem, jak vykročit na cestu k méně práci.

To, že tato myšlenka funguje, dosvědčí příběh samotného autora. Dokázal tuto knihu prodat tolikrát, že teď rozhodně nemusí pracovat v žádné montovně u pásu.

Prince_of_book
Prince_of_book
31.01.2023 5 z 5

Skvělá kniha, kterou určitě nečtu poprvé. Je sice psána pro americký trh, ale s většinou se dá souznít, ať jste odkudkoliv.

tuommo
tuommo
10.02.2022 3 z 5

Noví bohatí = rychlokvašky, kteří si umějí nastavit životní směr...Ferris asi byl jako osina v zadku, která aplikovala opačný přístup k pořekadlu líná huba=holé neštěstí...a dorážel tak dlouho/vytrvale a takticky, až mu to vyšlo... Pár věcí si z toho vezmu (např. time management, prioritizace a být jako ta osina:-)... Stojí za přečtení.

___michal_
___michal_
07.02.2022 odpad!

Ač jsem nadšenec do motivačních a seberozvojových knih, tak této věci dávám "odpad". Podle mě je to kniha, kde má smysl jedna kapitola o outsourcingu, jinak zbytek je snůška polopravd, výmyslů a iluzí, které se dobře prodávají naivním lidem. Tim Ferriss přišel na způsob, jak podvádět v kickboxu a teď se snaží tuto "taktiku" přenést do podnikatelského prostředí. Výsledek je tragický. Pokud něčemu z této knihy věříte, poradil si s vámi Tim stejně jako s pravidly čínského kickboxu :)

domihruzkova
domihruzkova
26.11.2021 3 z 5

Čekala jsem více. Kdybych ji četla, tak ji asi nedokončím, ale na poslech se to dalo zvládnout.
Odradil mě hned začátek knihy, který slibuje, že milionář a pracovat pár hodin týdně může každý. Nemůže. Stejně tak mě nebavil závěr knihy (spíše poslední čtvrtina), který radí, jak si založit internetový obchod, jako by to byl jediný způsob, jak se uživit a zároveň pracovat tak málo.

PietroGrencik
PietroGrencik
27.03.2021 4 z 5

Veľmi populárna kniha medzi digitálnimy nomádmi.
Napísaná v roku 2007 ešte nemohla presne vedieť kam sa smer freelencerov uberie.

Na prekvapenie, v dobe covidovej a práce/školy cez internet, sa jej predopoveď celkom trafila.
Stojí za prečítanie, ale asi nie za kúpenie.
Zapožičaj z knižnice ;)

karelpeter
karelpeter
24.03.2021 2 z 5

Kniha je trochu slátaná. Začíná to jako punkova cestovní odysea a končí radama jak založit internetový obchod. Pár zajímavých tipů v knize je, ale nevěřím autorovi, že pracuje 4 hodiny týdně :)

HT21
HT21
19.03.2021 5 z 5

Pro mne jedna z nejdůležitějších knih co jsem četl. Hodně inspirativní a spoustu věcí lze aplikovat v ČR. Hlavně ke zjednodušení pracovních úkonů. Jen škoda, že jsem ji nečetl dříve ...

bakjo95
bakjo95
18.03.2021 3 z 5

Upřímně jsem čekal víc od tohoto všude promovaného "bestselleru", ale nakonec se mi dostalo pár praktických rad na to, jak si zautomatizovat byznys a život. Začátek mi společně s ilustrací přišel trochu jako prodávání falešných snů, kdy Timothy Ferriss popisuje, jak se bez práce dostat ke koláčům. Ale pár užitečných rad jsem si z knihy rozhodně odnesl. 60%

Jakubac
Jakubac
27.12.2019 4 z 5

Na knihu ještě nemám svůj utříbený názor. Občas to trochu zavání manipulací, na druhou stranu některé praktiky, které směřují ke zjednodušení pracovních úkonů fungují.

jakub2199
jakub2199
20.07.2019 3 z 5

Po dočtení jsem trochu rozpolcen. Jde o skvělou knížku, snad ještě lepší by ji bylo nazvat praktickým průvodcem ve stylu krok za krokem. Rozhodně v částech, kde se zamýšlí nad způsobem života většiny lidí, je to poklad ukazující jiný náhled na věc s množstvím doporučení. Kde kniha trochu ztrácí jsou okamžiky, kdy přechází do manuálu, jak na 4 hodinový pracovní týden. A samozřejmě, přes tvrzení autora, že je možné jeho rady aplikovat i na zaměstnanecký poměr a ne jen na podnikání, tak s tím lze stěží souhlasit plně. A rozhodně pro velké množství profesí není možné rady použít vůbec. Kdybych měl tedy zhodnotit tak v teoretické a filosofické rovině plných 5/5 v praktické aplikovatelnosti 2-3/5. Ale pro podnikatele musí jít o svatý grál.

vaclav3791
vaclav3791
22.06.2019 5 z 5

Knihu je třeba brát s nadhledem, ale spousta tipů se da aplikovat i v ČR, zejména pro lidi s kancelářským zamestnanim

freejazz
freejazz
25.08.2018 4 z 5

fajn inšpirácia aj pre človeka, ktorý sa nechce stať elitou medzi posúvačmi škatúľ, ani netúži obrásť pavučinami v zle platenej robote. ale šiklo by sa niečo, čo je ušité na naše podmienky... možno je to výzva:)

Baibarosa
Baibarosa
11.08.2018 5 z 5

Knihu jsem si kupovat puvodne ani nechtel, nazev mi pripadal desne priblblej. Pak jsem ji dostal jako darek a tak si rikam, aspon si to prectu. A ejle ona ta kniha je suprova, je tam spousta rad co delat, co nedelat a nad cim se minimalne zamyslet. Kdo chce mit zivot ve vlastnich rukou tomu pomuze, zbytek lidi se bude vymlouvat jak je kniha psana pro US, jak to u nas nejde a jak se tam vsechno opakuje vicekrate. Ano, zrovna tohle je pravda a stejne je vetsina lidi zdechla o tom premyslet, natoz to pochopit.
Pokud jste ctenar, ktery chce neco udelat a hleda rady jak, pak je to kniha pro vas. Pokud vsak cekate, ze to kniha udela za vas :)) Tak jste blazni

FakinAdsso
FakinAdsso
10.08.2018

Upřímně, moc zkušeností s knihami podobného typu nemám - toho Kyosakiho a jeho dva otce (progresivní rodina ey?) Jsem se pokoušel číst asi v 15ti letech, abych zjistil, že mě vůbec nebaví přemýšlet nad takovýma blbostma, a že když budu raději dělat co mě baví, tak to přijde samo.
Nedávno jsem se však dostal do menší krize osobnosti, zpochybňoval jsem co jsem mohl a osud mne zavál ke Čtyřhodinovému pracovnímu týdnu - tedy řeknu Vám, ten název si vymyslel kluk dokonale, ukažte mi jednoho člověka, který by nechtěl pracovat 4 hodiny v týdnu, mít u toho dostatek peněz na to jezdit po světě, za západu slunce pít bezstarostně krevetový koktejl ve společnosti exotických dam a všechny tyhle hedonistické slasti.
Musím se s Vámi podělit o osobní vjemy, které jsem u čtení tohoto kousku prožíval. Tak trochu jsem si u čtení představoval ten xicht tohohle Ferrise, ne snad nějak schválně, prostě mi tam uvíz. A říkal jsem si, že má teda jako fakt nesympatickej kukuč jo. A první menší půlka knížky docela dobrý no, logicky, vám tam poví, že když se jako chcete mít líp, tak se hold musíte snažit a k tomuhle snažení je docela dobrý bejt u toho časově efektivní, takovýto posouvání limitů a tak, no znáte to - klasická doktrína všech těch, co právě makaj od rána do večera za nuznej plat a jsou z toho nešťastní - haha, ne, ale to nevadí, protože po přečtení týhle knížky se všichni zvednou, založej si byznys dle svojí můzy a budou v olrajtu - opět ne.
Ale to jsem trochu ulít, zpátky k tomu jeho xichtu, jak on mi tam vyprávěl ty tríčky fíčky, jak vstoupit na trh ne, že jako dneska jsou lidi tak blbý, že stačí přečíst pár knížek, něco z nich vytáhnout a pak se prodávat jako expert. Tak jsem si jako říkal, kterýmu kreténovi nedojde, že tenhle panák přesně tohle aplikuje na něj? To si asi taky jen přečet toho Kyoska, vytáhl z toho ten příjem hezkej pasivní, pak tu támhle to snaženíčko z jiný knížky, trochu jinej time managment asi z třetí, splácal z toho tohle a teď si nás všechny maže na chleba ne? Jo jako nic proti, týpek kterej mírně esotericky vymyslí prášky na rychlejší mozek a pak je prodáva, od toho asi nemůže mít člověk zrovna velký očekávání.
Jako moje pointa prostě jenom je, jestli je upřímně úplně rozumný nechat si radit od člověka, co vám v tý radě řekne, jak vás vojebává? Trochu tý psychologie na to, že jako né úplně každej je stavěnej k tomu zmrdit - jak charakterem, tak intelektem. To je věc první, třeba někdo může mít jiný, ušlechtilejší cíle, jejíž realizace je mnohem zábavnější.
Trochu tý sociologie, jako žijeme v kapitalismu, to je moc hezký (to myslím vážně, hezčí ještě nikdo nevymyslel) společenský ustanovení, ve kterým malá část populace vlastní produkce, a naprosto většinovej zbytek musí pracovat, prodávat a zároveň kupovat vše co se týhle produkce týče, aby lidstvo mohlo jako spokojeně žít. My nejenže musíme pracovat, ale i chceme pracovat, abychom udrželi společnost v chodu. Rozumím tomu, že by lidi chtěli víc volného času, aby mohli dělat věci co je baví, a mohli si řádně vychutnat luxus tohoto uspořádání, ale na to nacházím řešení spíš v nalezení opoziční politické síly, která by utáhla kapitalistům uzdu, aby neorganizovali společnost v jejich vlastní prospěch. = Výsledek je, že ne každý může být kapitalistou, Ferrisovi rady je třeba brát se zřetelí a nadhledem, astronomické částky které uvadí v dolarech, trochu snížit na naší ekonomickou úrověň a opravdu, ale opravdu dobře si rozmyslet, jestli chcete být podnikatelem - což sebou nese dost rizik a jak už jsem zmínil, není to z vícero hledisek pro každého. Jeho pointa je pravdivá, je tu cesta jak být odměněn bez tvrdé práce ještě před důchodem, ale není to ta jeho. Ta totiž není statisticky možna individuálně pro každého, a dle mého je lepší zvolit tu společnou.

antonin0999
antonin0999
08.07.2018 3 z 5

Nacházím dvě roviny v rámci kterých lze knihu hodnotit. Je pravdou, že je špatně lokalizovaná, víceméně stvořená pouze pro americké podmínky, podstatná část knihy je pro běžného českého smrtelníka naprosto neaplikovatelná.
Druhá stránka věci je ta, že Tim Ferriss umí výborně psát, zaujmout a i když působí jako egomaniak, co všechno umí a dokázal a pojem (dle autora je čtenářovým cílem se zařadit mezi tuto skupinu) "noví bohatí" značí osobu podobného ražení, které záleží jen na sobě a svých zážitcích, talent nadchnout pro věc se mu nedá upřít.
Přes všechna negativa je to motivující četba, protože nutí čtenáře přemýšlet o možnostech, které má někdy na dosah ruky a připadají mu naprosto nedosažitelné, a to je přinos, který nemohu ignorovat a díky kterému se tato kniha stala mezinárodním bestsellerem.

martin6675
martin6675
03.06.2018 4 z 5

Opravdu nechápu některé zdejší komentáře... Pokud si někteří myslí, že pouhým přečtením knihy se stanou milionářem či v něčem nejlepší, tak jednak se šeredně mýlí a druhak není tento typ knihy pro ně.

Samozřejmě, že jsou rady a triky využitelné hlavně pro Američany, ale v rámci modifikace jdou některé velmi dobře využívat i u nás.

Jack Bauer
Jack Bauer
30.04.2018 1 z 5

V knize Cestikon byl odkaz na tuhle knihu na kterou jsem se velmi těšil, že se něco nového zase dozvím. Čtu a čtu a zjišťuji, že stále nic nevím, polovina knihy pryč, neustálé omílaní stále dokola toho samémého bez nějaké významější informace. Kniha by se dala zkrátit na cca 20 stran. Hloupé a zbytečné rady jako v mnoha podobně zaměřených knihách typu „Jak zbohatnout "- čtete a čtete a nic se nedovíte, nezbohatnete. Zbohatne jen autor jak vás pěkně nachytal názvem knihy.
Kniha pro zbohatlé američany do našeho prostředí naprosto nevhodná. Prvních 100 stran se nedalo vůbec číst, stálé omílání dokola co se v knize dál dočtete, už jsem s ní chtěl praštit, ale četl jsem dál a nic se nedověděl. Ono si stačí přečíst na konci knihy jen dodatek pro české čtenáře, vše ostatní je pro američany, zbytečná četba. Navíc zastaralé. Vhodné pro kancelářské krysy, ne pro každého. Spousta zbytečných blábolů co autor dokázal a jak se mu daří stejně jako knihy od Kyosakiho, z kterých si taky nakonec nic neodnesete. Lituji, že jsem s ni hned ze začátku nepraštil, jak jsem chtěl. Naprostá ztráta času proti nemuž autor tak bojuje, lepší je v ní jen tak listovat, otáčet stránku za stránkou a hledat co člověka zaujme, pak teprve zkusit začíst číst. Kdyby to bylo tak jednoduché a řídili by se tím všichni, to by byl mazec,ale tohle je jak nějaká sci-fi. Aspoň by kniha mohla mnohé inspirovat a netrávit čas v práci 12 a více hodin za mrzký plat a bojovat proti tomu. Ale lidstvo je stádo ovcí lehce zmanipulovatelných, většinou nemyslících, nepřemyšlejících...

lipon
lipon
27.03.2018 2 z 5

Podle mě by se tato kniha měla rozdávat zdarma a mělo by být na ní upozornění, že se jedná o reklamu na různé služby osobních asistentů, internetové služby apod. Zajímalo by mě, jestli autorovi propagované firmy za propagaci platí. Naprostá většina rad a tipů by se možná dala použít pro podnikatele na internetu (majitele e-shopů apod.) a to navíc pouze v Americe.... Řekl bych, že autor navíc profituje hlavně z těch bláhovců, kteří si knihu koupí a myslí si, že pak budou mít opravdu čtyřhodinový pracovní týden a vydělávat bez práce.... Tak to v životě nefunguje..... naštěstí. Kdybych to vzal ad absurdum a všichni se tímto řídili, to by bylo něco. Akorát by asi nebylo na koho delegovat... Abych jen nehanil, nějaké tipy jsem si pro sebe také vzal (např. práce s emaily).

jaroiva
jaroiva
04.02.2018 3 z 5

nejlepší na této knížce je to, že se ve vydání, které jsem četla, Tim už zmiňuje o knížce, kterou vydává na přání čtenářů této knihy - a sice Čtyřhodinové tělo. A to je opravdu bomba kniha. 4hodinový týden tedy beru jako předvoj a tedy jsem za něj taky ráda, i když je to takové... no, na mě až moc americké.

roso.mak
roso.mak
28.11.2017 1 z 5

Kniha pro ty, co si myslí, že ženě se nejlíp omluvíte, když to zadáte jako práci své sekretářce. Pro ty, kteří si myslí, že 10 dolarů na hodinu je naprostý pakatel, který s chutí vypláznou dané sekretářce a pro ty, kteří budou nadšení, že měsíc ježdění městskou v Buenos stojí jen trojnásobek toho co v Praze. Zkrátka a dobře, je to kniha pro zhýčkané zbohatlíky z US. Sorry , autore. Já beru trochu jinou mzdu. Asi se stanu vaší sekretářkou. Zadělávat lidem na rozvod by mi určitě šlo.

angloumene
angloumene
16.09.2017 4 z 5

Musím dát zapravdu řadě zdejších komentářů a uznat, že ne všechny Ferrissovi rady je možné aplikovat na naše místní podmínky. Přesto se v knize najde spousta drobných pouček a doporučení, která jsou platná i u nás. Navíc nemůžeme pominout hlavní poselství knihy. Totiž, že náš čas na to dělat to co chceme, nebude až se po x desítkách let konečně dopracujeme k důchodu, ale je právě teď. Na nás už zůstává, jestli budeme ochotní a schopní vzít tuhle jedinečnou příležitost do vlastních rukou nebo jestli se pasivně necháme vést davem.

lucie1575
lucie1575
24.06.2017 4 z 5

V knize je mnoho nápadů jak si ulehčit práci, ale chápu, že češi, kteří mají problémy s komunikací v angličtině jeho nápady nevyužijí.

francouz
francouz
08.12.2016 1 z 5

Musím říci, že tato kniha mě ničím neobohatila. Je to taková prvoplánová rychlokvaška, zřejmě napsaná za 4 hodiny....
Mnoho použitých nástrojů je obecně známých, takže mě rozhodně nikam neposunula. Snad jen v tom, že příště budu daleko opatrnější, než si knížku koupím.
Na druhou stranu komu by se nechtělo pracovat pouze 4 hodiny týdně a být finančně zajištění, alespoň k tomu abchom si mohli plnit svoje přání a tužby.

fox171cz
fox171cz
10.07.2016 3 z 5

Mnoho věcí jsem již znal, tudíž mě kniha tolik neobohatila. Za přečtení stojí.

bihouz
bihouz
01.05.2016 2 z 5

Knihu čtu podruhé a poprvé jsem byl nadšený. Teď už tolik ne. A nemůžu se zbavit dojmu, že kniha byla záměrně psaná tímto stylem... Jen, aby se prodávala...

psavec
psavec
23.02.2013 1 z 5

Knihu bych zařadil do žánru Byznys sci-fi, kam patří například knihy od Kyosakiho. Pokud čtenář podniká, může v knize objevit pár věcí, které mu třeba i trochu pomohou. Chcete-li si dobře počíst pro odreagování, potom knihu doporučuji. Pokud však hledáte informace, které by vám skutečně mohli pomoci, začněte místo podobných knih raději studovat odbornou literaturu. Užitečný obsah z této knihy by se dal sepsat na dvě strany. Řadu věcí jsem vyzkoušel a bylo to zajímavé, nicméně pro naše prostředí zdaleka ne ideální. Ještě taková malá technická poznámka na okraj: Budete-li si najímat zahraniční pracovníky, stáváte se automaticky plátci DPH (což v knize zapomněli uvést), tak abyste se nedivili, že vám zpětně berňák dopočítá třeba i pár set tisíc na dani.

yank3e
yank3e
12.01.2013 3 z 5

V knížce najdete jak části, které v českém prostředí snad ani není možné využít (osobní asistenti například), tak části, které jsou velmi přínosné. Autor sice místy příliš vnucuje své názory, na druhou stranu vám ten odlišný pohled může pomoci začít uvažovat jinak a trochu přehodnotit životní priority.

Autorovy další knížky

Timothy Ferriss
americká, 1977
2010  69%Čtyřhodinový pracovní týden
2011  78%Čtyřhodinové tělo
2017  84%Nástroje titánů
2013  80%Čtyřhodinový šéfkuchař
2018  70%Sila mentorov

Kniha Čtyřhodinový pracovní týden je v

Právě čtených27x
Přečtených291x
Čtenářské výzvě12x
Doporučených14x
Knihotéce126x
Chystám se číst246x
Chci si koupit78x
dalších seznamech1x