Myšlení: rychlé a pomalé

Daniel Kahneman, psycholog, držitel Nobelovy ceny za ekonomii, nás v průlomové práci, označované Nassimem Talebem za stejně významné dílo, jakým byl kdysi Freudův „Výklad snů“, seznamuje se dvěma systémy, které řídí to, jak přemýšlíme a jak se rozhodujeme. Systém 1 je rychlý, intuitivní a emocionální. Systém 2 je pomalý, váhavý a logický. Poutavý průvodce myslí nás ve čtivé knize vtahuje do dialogu o tom, jak přemýšlíme, a přitom odhaluje, v kterých situacích můžeme a kdy naopak nesmíme věřit své intuici (Systém 1) a také kdy a jak čerpat z přínosu pomalého myšlení (Systém 2). Nabízí praktické i poučné poznatky o tom, jak vznikají naše rozhodnutí v pracovním i osobním životě – a hlavně návod na to, jak se vyvarovat chyb. (zdroj: melvil.cz)...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/140504/big_mysleni-rychle-a-pomale-IIT-140504.png 4.3273
Literatura světová, Literatura naučná, Psychologie a pedagogika

Vydáno: , Jan Melvil

Thinking: Fast and Slow, 2011

Kniha Myšlení: rychlé a pomalé

M.M.Wilweber

Nuže,
tato kniha bude skvělou volbou pro zvídavé amatérské skeptiky, co se prokoušou velikým množstvím odborné terminologie zhruba do první poloviny knihy. De facto jde o tučnou vysvětlivku preferenčních voleb. Pokud se někdo kouká po populárně naučných publikacích tak tato kniha patří do té kvalitnější poloviny, ale asi jí nebudu řadit do voleb nutných si přečíst aby byl jedinec, vydávajíc se na cestu k lepšímu uchopení svého života schopen svoje rozhodovací pochody účinněji využít. Tuto knihu přirovnám k pití limonády vinea - ve sklence na stopce vypadá dobře, bude připomínat víno i chutí ( rozumněj - bude vědět, kde je to jádro pudla) ale ani se nedotkne tématu - co s tím.

marketa3815

Celkem zajímavé čtení, i když spoustu myšlenek už většina někde četla nebo slyšela. Místy se poněkud opakuje. To ovšem nic nemění na tom, že stojí za přečtení/poslech.

Pe3ček

Strašně dlouhá knížka. V principu zajímavá, se spoustou příkladů, jak lidský mozek funguje, ale chyběly mi informace, jak tomuto "nevhodnému" myšlení zabránit / předcházet, což by zvýšilo mou kvalitu života. Takže to bylo vlastně jen takové povídaní, co šlo jedním uchem tam a druhým ven. :)

gemi

Naprosto zásadní kniha mého života, kterou by si měl přečíst každý, kdo jenom trošku stojí o to rozumět, jak funguje jeho vlastní mozek, jak si utváříme představy o světě a názory, a jak jsme svým vlastním mozkem neuvěřitelně klamáni každou minutu, kdy jsme při vědomí. Je to naprosto zásadní vědět, protože člověk, který ví, se tomu může do značné míry bránit.

Zhruba do poloviny je kniha strhující, sází jednu bombu za druhou a člověk jenom zírá: "Sakra, přesně tak to je, jenom jsem si to nikdy neuvědomoval!" Myšlenky jsou to natolik zásadní, že jsem si z těch hlavních dělal průběžně výpisky formou odrážek. Vydalo to na deset stránek A4! Neznám myšlenkově nabitější knihu než je tato.

Druhá polovina knihy už tak strhující není, popisuje různé průzkumy a pokusy, které jsou určitě zajímavé a skvěle doplňují první polovinu, které se ale vyrovnat nedokáže. V poslední pětině knihy jsou vědecké články, na kterých kniha staví. To už je vysloveně pro fajnšmekry.

Suma sumárum, kdo nečetl, žije v temnotě. A nejhorší na tom je, že to netuší.

LiberX

Kniha plná zajímavých myšlenek, která dává na odiv situace, v nichž náš úsudek často naprosto selhává a nutí nás dělat zdánlivě racionální rozhodnutí. Po přečtení si možná uvědomíte, jak moc se necháváte ovlivnit principem WYSIATI, efektem ukotvení nebo jak nečekaně často selháváte v případech, kdy je nutné uvažovat s pravděpodobností. Tyto znalosti před chybným rozhodnutím neochrání, ale mohou vás varovat v situacích, ve kterých by bylo snadné takovému zkreslení úsudku podlehnout.

Bohužel může být náročné se tím vším prokousat, byť je kniha určena pro laiky. Na můj vkus je zbytečně rozvleklá. Krom jiného je totiž i památníkem Daniela Kahnemana, ve kterém se snaží zvěčnit většinu z toho, co během svého celoživotního výzkumu zjistil.

Berg1

Shrnutí celoživotního výzkumu Daniela Kahnemana a Amose Tverského. Obsahuje fantastický popis toho, jakým způsobem si vytváříme úsudek o světě kolem nás a jak snadné ho je ovlivnit. Věnuje se také rozhodovacím dilematům a zdánlivě iracionálním rozhodnutím, která v životě děláme. Na pozadí toho popisuje dva systémy, které naše myšlení řídí - rychlé intuitivní a pomalé analytické.
Zvlášť první polovina knihy mě opravdu hodně bavila a jednotlivé kapitoly plné dat z výzkumů byly opravdu zajímavé. Musím souhlasit s ostatními, že druhá polovina knihy už je relativně dost náročná a občas je složité se některými kapitolami prokousat. Autorovi to ale nelze vyčítat - chtěl prostě jen prezentovat drtivou většinu toho, co během celoživotního výzkumu zjistil a bez toho by jeho dílo nebylo kompletní. Celkově to hodnotím jako jednu z těch knih, které vám částečně změní pohled na svět a kterou by si za život měl přečíst možná úplně každý.

lernami

Skvělá kniha, která Vás určitě obohatí.

Myšlení rychlé a pomalé je napsáno velmi lidsky, přesto se nejedná o beletrii, a tak je na zdolání potřeba více času. Četby však nelituji a myslím, že v tomto případě se investice vyplatila.

Můj slovník je nyní obohacen o mnoho zajímavých termínů - regrese k průměru, averze ke ztrátě, kaskáda dostupnosti, framing, ukotvení apod. a já se těším, až s nimi budu bombardovat mé okolí.:)

Mohu jenom doporučit!:)

jordys

Kniha je tak obsáhlá, že by každá její část skoro zasloužila vlastní knihu. Rád jsem si při čtení popřemýšlel nad tím, jak vlastně přemýšlíme. Doporučuji po každé kapitole zapsat hlavní myšlenku a přiradit ideálně vlastní příklad. Některá témata jsou v knize rozepsána až moc podrobně, protože Kahneman zrovna na dané téma udělal studii, což je pochopitelné, ale občas nudné. Kromě toho a mentální výzvy, kterou kniha přináší, nemám co vytknout.