Myšlení: rychlé a pomalé

Daniel Kahneman, psycholog, držitel Nobelovy ceny za ekonomii, nás v průlomové práci, označované Nassimem Talebem za stejně významné dílo, jakým byl kdysi Freudův „Výklad snů“, seznamuje se dvěma systémy, které řídí to, jak přemýšlíme a jak se rozhodujeme. Systém 1 je rychlý, intuitivní a emocionální. Systém 2 je pomalý, váhavý a logický. Poutavý průvodce myslí nás ve čtivé knize vtahuje do dialogu o tom, jak přemýšlíme, a přitom odhaluje, v kterých situacích můžeme a kdy naopak nesmíme věřit své intuici (Systém 1) a také kdy a jak čerpat z přínosu pomalého myšlení (Systém 2). Nabízí praktické i poučné poznatky o tom, jak vznikají naše rozhodnutí v pracovním i osobním životě – a hlavně návod na to, jak se vyvarovat chyb. (zdroj: melvil.cz)...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/140504/mysleni-rychle-a-pom.jpg 4.3222
Literatura světová, Literatura naučná, Psychologie a pedagogika

Vydáno: , Jan Melvil

Thinking: Fast and Slow, 2011

Kniha Myšlení: rychlé a pomalé

poloborec

Kniha může působit zdlouhavě a v některých pasážích příliš složitě, ale přesto doporučuji přečíst. Informace a znalosti pana profesora jsou podány příjemným způsobem, kdy se spoustou názorných příkladů nám ulehčuje správně pochopit myšlenku, kterou se snaží sdělit.

Pralev

Existují knihy, které člověku doslova změní život. Pro mě byla tato jedna z nich. Po dočtení se už na svět nedívám stejně jako dřív, všímám si ve velké míře, kdy zapojuji jen rychlé myšlení a kdy ho musím prověřit pomalým myšlením (neříkám, že si toho všímám nebo že to dělám 100%, je to proces na celý život). Na rozdíl od některých zdejších komentujících já měl problém spíše se začátkem knihy, který mi přišel velmi suchý a nudný, a zajímavé to začalo být naopak o něco později. Ale pak co kapitola, to skvost. Určitě tuto knihu každému doporučuji.

vlkcz

Velice zajímavé pojednání o lidské mysli, o tom, jak i cvičená mysl je náchylná ke špatným úsudkům. Z tohoto pohledu je nesmírně prospěšná. Znalost zkreslení, kterým při svých úsudcích podléháme nás před chybnými rozhodnutími neochrání, ale může nám dát varování v situacích, které svádějí k tomu, abychom takovému zkreslení úsudku podlehli. Pak už můžeme zapojit Systém 2 a třeba svůj úsudek přehodnotit.
Celá kniha je v podstatě rozšířením dvou vědeckých článků uvedených jako dodatky, které autor publikoval se svým kolegou Amosem Tverskym. Bohužel mi přišlo, že zhruba poslední třetina byla už příliš rozvláčná a pro laického čtenáře příliš náročná.
Každopádně by prospělo, kdyby se alespoň se základními myšlenkami knihy seznámil každý. Pak by možná marketingoví manipulátoři, ať už političtí nebo obchodní, nepochybně těchto myšlenek znalí, neměli tak snadnou práci.
A to rozbourání mýtu klasické ekonomie o racionálním spotřebiteli je prostě perfektní.

adales

Výborná kniha, plná zajímavých a podnětných myšlenek, které jsem do té doby neslyšel. Je pravda trochu náročnější na čtení, nejde jen tak proletět - některé odstavce jsem musel číst opakovaně, abych opravdu pochopil myšlenku a sdělované informace. Kniha určitě ale stojí za přečtení a já se k ní určitě ještě vrátím.

Zuzu12345

Od této knihy jsem měla velké očekávání a taky začátek knihy byl velmi dobrý, kde byla rozpracována hlavní myšlenka celého systému myšlení.
Ovšem zbytek knihy asi prostě nebyl pro mě. Chvílemi mi to připomínalo skripta ze zdlouhavých přednášek z matematiky. (Na kterých jsem nevydržela sedět.)

Shindo
16.12.2020

Opäť raz som sa popálil na prehnaných očakávaniach. Po tom, čo som počul na knihu samé superlatívy a mal s vydavateľstvom len dobre skúsenosti som sa na knihu dosť tešil. Bola dobrá, ale...

Začnem tým dobrým. Prvých pár kapitol (prvá polovica? budem optimista) bolo písaných celkom zaujímavo, psychologicky. Autor predstavil dva systémy, princípy a veľa príkladov z praxe. Dozvedel som sa veľa zaujímavého a pár vecí odpozoroval aj na sebe. Potiaľto bolo všetko OK.

Potom prišla druhá, "ekonomická" časť knihy a čítanie mi išlo ako psovi pastva. Štatistiku zo srdca neznášam už od vysokej (zdravím nášho pána docenta), nemám obchodnícke myslenie a slovami autora, zrejme nie som "ekon" ale "bežný človek" (ale aspoň s psychologickým vzdelaním). Všetky riskantné hry, úžitky a všemožné ekonomické pojmy mi teda boli blízke asi ako svahilská literatúra alebo úžasná správa o plastike očných viečok nejakej svetovej celebrity. Navyše som mal pocit, že autor s menšími obmenami omieľa na desiatkach strán ti to isté stále dookola. Druhou časťou knihy som sa musel prehrýzť.

Kniha však môže aj napriek istej nevyváženosti pomôcť zmeniť pohľad na to ako myslíme, uvažujeme a rozhodujeme sa.

06.12.2020

Výborná kniha, skvěle doplňující poznatky z ekonomie. Sice trochu dlouhá, občas omýlá totéž na desítkách stran, celkově ale snadno stravitelná.

petrakrskova
25.11.2020

Už jste někdy slyšeli o efektu ukotvení? O principu “WYSIATI”? Zajímá Vás, proč se spousta lidí pouští do neúspěšného podnikání? Tahle knížka prozrazuje, proč děláme často špatná rozhodnutí. Vyvádí nás z efektu zkreslení, ukazuje některé marketingové triky vyrobené na míru chybám, které naše mysl přirozeně dělá.
Nenechme sebou dále manipulovat a pojďme zjistit, jak naše myšlení funguje.