Myšlení: rychlé a pomalé

kniha od:

Myšlení: rychlé a pomalé https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/140504/bmid_mysleni-rychle-a-pomale-IIT-140504.png 4.2 345

Daniel Kahneman, psycholog, držitel Nobelovy ceny za ekonomii, nás v průlomové práci, označované Nassimem Talebem za stejně významné dílo, jakým byl kdysi Freudův „Výklad snů“, seznamuje se dvěma systémy, které řídí to, jak přemýšlíme a jak se rozhodujeme. Systém 1 je rychlý, intuitivní a emocionální. Systém 2 je pomalý, váhavý a logický. Poutavý průvodce myslí nás ve čtivé knize vtahuje do dialogu o tom, jak přemýšlíme, a přitom odhaluje, v kterých situacích můžeme a kdy naopak nesmíme věřit své intuici (Systém 1) a také kdy a jak čerpat z přínosu pomalého myšlení (Systém 2). Nabízí praktické i poučné poznatky o tom, jak vznikají naše rozhodnutí v pracovním i osobním životě – a hlavně návod na to, jak se vyvarovat chyb.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Literatura naučná , Psychologie a pedagogika

Vydáno: , Jan Melvil
Originální název:

Thinking: Fast and Slow , 2011


více info...

Komentáře (68)

Komentáře 68 Recenze 4

Mety15
Mety15
02.09.2023 4 z 5

Kniha je perfektní, autor v podstatě shrnuje své celoživotní poznatky do velmi obsáhlého díla. Čtení je náročné, ale stojí to za to, je zajímavé, jak lidské myšlení funguje.

DK_Ronie
DK_Ronie
12.07.2023 5 z 5

Chvilema opravdu trochu narocnejsi cteni a mel jsem pasaze, kdy jsem se zasekl a moc se mi do toho ani nechtelo. Trvalo, nez jsem docetl.

Presto knihu hodnotim velmi pozitivne. Je opravdu zajimava (vcetne prikladu) a poucna. Nektere veci clovek aspon podvedome tusi, ale asi si moc neuvedomujeme, jak zkreslene nektere veci vnimame a jak snadno s nami lze manipulovat.


pkweb.eu
pkweb.eu
29.06.2023 5 z 5

Je dobrý si uvědomit, jak zkresleně vnímáme svět a děláme rozhodnutí. Za super knížka, i když mohla být kratší (závěr už byl zbytečně zdlouhavý a náročnější na přemýšlení).

absolutmachal
absolutmachal
03.04.2023 5 z 5

Oči otevírající zážitek! Knihu hodnotím 5 z 5. Je trošku dlouhá a hodně detailně odborná, ale vydržel jsem u ní a musel si pořád dělat poznámky.

Při čtení jsem si definitivně uvědomil, že lidé, včetně mě, mají opravdu velmi daleko k racionalitě.

Docela pravidelně se rozhodujeme základě emocí, instinktů a velmi mnoha zkreslení. Knížka zavádí koncept intiutivního systému myšlení (Systém 1), který velmi často nepustí k práci racionálnější Systém 2.

Blbý je, že přečíst si takovou knížku vám zase tak moc nepomůže. Těch zkreslení k pamatování je totiž opravdu, ale opravdu hodně.

Nezbývá než se smířit s tím, že racionální nejsme, i když si to myslíme. A sakramentsky si dávat pozor při důležitých rozhodnutích, hlavně těch ekonomických, při vyjednávání nebo při řízení projektů.

Vezměme takový princip primingu. Naše myšlení může být ovlivněno nevědomými vlivy z okolí. Například když si pořídíte nové auto, začnete si všímávat všech nových aut stejné značky na silnici. To ukazuje, jak může být naše myšlení ovlivněno vlivy, které nejsou zcela zjevné.

Když vám marketéři opakují značky, dříve nebo později je začnete mít rádi, i když je neznáte a vědomě třeba i rádi nemáte.

Spolu s aktuálním nástupem AI je pro mě knížka vlastně dost přelomovým zážitkem.

Začínám si myslet, že spojení znalostí moderní psychlogie a ekonomiky prezentované Kahnemanem a pokroku AI ve výsledku znamená, že sami lidé budou dělat stále méně rozhodnutí a analýz. A dříve bych nečekal, že to řeknu, ale bude to dobře.

Adigiotto
Adigiotto
21.01.2023 4 z 5

Čítanie: rýchle a pomalé? Pre túto knihu sa oplatí pomalé.

jirijanovotny
jirijanovotny
30.10.2022 4 z 5

Kniha se zabývá nesmírně zajímavou tématikou… kterou však svým zpracováním dělá nesmírně nezajímavou.
Je to extrémně dlouhé. Ani nedokážu spočítat, kolikrát jsem u toho usnul.
Když však zvládnete udržet pozornost a prokousat se tím, tak se určitě mnohému přiučíte.

michal8634
michal8634
17.09.2022 2 z 5

Kniha přináší hodně zajímavých pohledů na to, jak přemýšlíme, jen je po americku strašně ukecaná všemi těmi příklady a příběhy.
Co je na ní nejhorší je ale český překlad - anglická větná struktura leze z každé věty jako péro z gauče a nedá se to číst. U Melvilů asi nepochopili, že překladatel musí umět nejen anglicky, ale taky výborně česky. Kdo můžete, ulovte si anglický originál.

M.M.Wilweber
M.M.Wilweber
06.07.2022 3 z 5

Nuže,
tato kniha bude skvělou volbou pro zvídavé amatérské skeptiky, co se prokoušou velikým množstvím odborné terminologie zhruba do první poloviny knihy. De facto jde o tučnou vysvětlivku preferenčních voleb. Pokud se někdo kouká po populárně naučných publikacích tak tato kniha patří do té kvalitnější poloviny, ale asi jí nebudu řadit do voleb nutných si přečíst aby byl jedinec, vydávajíc se na cestu k lepšímu uchopení svého života schopen svoje rozhodovací pochody účinněji využít. Tuto knihu přirovnám k pití limonády vinea - ve sklence na stopce vypadá dobře, bude připomínat víno i chutí ( rozumněj - bude vědět, kde je to jádro pudla) ale ani se nedotkne tématu - co s tím.

marketa3815
marketa3815
23.06.2022 4 z 5

Celkem zajímavé čtení, i když spoustu myšlenek už většina někde četla nebo slyšela. Místy se poněkud opakuje. To ovšem nic nemění na tom, že stojí za přečtení/poslech.

Pe3ček
Pe3ček
14.05.2022 4 z 5

Strašně dlouhá knížka. V principu zajímavá, se spoustou příkladů, jak lidský mozek funguje, ale chyběly mi informace, jak tomuto "nevhodnému" myšlení zabránit / předcházet, což by zvýšilo mou kvalitu života. Takže to bylo vlastně jen takové povídaní, co šlo jedním uchem tam a druhým ven. :)

gemi
gemi
08.04.2022 5 z 5

Naprosto zásadní kniha mého života, kterou by si měl přečíst každý, kdo jenom trošku stojí o to rozumět, jak funguje jeho vlastní mozek, jak si utváříme představy o světě a názory, a jak jsme svým vlastním mozkem neuvěřitelně klamáni každou minutu, kdy jsme při vědomí. Je to naprosto zásadní vědět, protože člověk, který ví, se tomu může do značné míry bránit.

Zhruba do poloviny je kniha strhující, sází jednu bombu za druhou a člověk jenom zírá: "Sakra, přesně tak to je, jenom jsem si to nikdy neuvědomoval!" Myšlenky jsou to natolik zásadní, že jsem si z těch hlavních dělal průběžně výpisky formou odrážek. Vydalo to na deset stránek A4! Neznám myšlenkově nabitější knihu než je tato.

Druhá polovina knihy už tak strhující není, popisuje různé průzkumy a pokusy, které jsou určitě zajímavé a skvěle doplňují první polovinu, které se ale vyrovnat nedokáže. V poslední pětině knihy jsou vědecké články, na kterých kniha staví. To už je vysloveně pro fajnšmekry.

Suma sumárum, kdo nečetl, žije v temnotě. A nejhorší na tom je, že to netuší.

LiberX
LiberX
22.02.2022 4 z 5

Kniha plná zajímavých myšlenek, která dává na odiv situace, v nichž náš úsudek často naprosto selhává a nutí nás dělat zdánlivě racionální rozhodnutí. Po přečtení si možná uvědomíte, jak moc se necháváte ovlivnit principem WYSIATI, efektem ukotvení nebo jak nečekaně často selháváte v případech, kdy je nutné uvažovat s pravděpodobností. Tyto znalosti před chybným rozhodnutím neochrání, ale mohou vás varovat v situacích, ve kterých by bylo snadné takovému zkreslení úsudku podlehnout.

Bohužel může být náročné se tím vším prokousat, byť je kniha určena pro laiky. Na můj vkus je zbytečně rozvleklá. Krom jiného je totiž i památníkem Daniela Kahnemana, ve kterém se snaží zvěčnit většinu z toho, co během svého celoživotního výzkumu zjistil.

Berg1
Berg1
09.02.2022 5 z 5

Shrnutí celoživotního výzkumu Daniela Kahnemana a Amose Tverského. Obsahuje fantastický popis toho, jakým způsobem si vytváříme úsudek o světě kolem nás a jak snadné ho je ovlivnit. Věnuje se také rozhodovacím dilematům a zdánlivě iracionálním rozhodnutím, která v životě děláme. Na pozadí toho popisuje dva systémy, které naše myšlení řídí - rychlé intuitivní a pomalé analytické.
Zvlášť první polovina knihy mě opravdu hodně bavila a jednotlivé kapitoly plné dat z výzkumů byly opravdu zajímavé. Musím souhlasit s ostatními, že druhá polovina knihy už je relativně dost náročná a občas je složité se některými kapitolami prokousat. Autorovi to ale nelze vyčítat - chtěl prostě jen prezentovat drtivou většinu toho, co během celoživotního výzkumu zjistil a bez toho by jeho dílo nebylo kompletní. Celkově to hodnotím jako jednu z těch knih, které vám částečně změní pohled na svět a kterou by si za život měl přečíst možná úplně každý.

lernami
lernami
21.01.2022 4 z 5

Skvělá kniha, která Vás určitě obohatí.

Myšlení rychlé a pomalé je napsáno velmi lidsky, přesto se nejedná o beletrii, a tak je na zdolání potřeba více času. Četby však nelituji a myslím, že v tomto případě se investice vyplatila.

Můj slovník je nyní obohacen o mnoho zajímavých termínů - regrese k průměru, averze ke ztrátě, kaskáda dostupnosti, framing, ukotvení apod. a já se těším, až s nimi budu bombardovat mé okolí.:)

Mohu jenom doporučit!:)

jordys
jordys
17.01.2022 5 z 5

Kniha je tak obsáhlá, že by každá její část skoro zasloužila vlastní knihu. Rád jsem si při čtení popřemýšlel nad tím, jak vlastně přemýšlíme. Doporučuji po každé kapitole zapsat hlavní myšlenku a přiradit ideálně vlastní příklad. Některá témata jsou v knize rozepsána až moc podrobně, protože Kahneman zrovna na dané téma udělal studii, což je pochopitelné, ale občas nudné. Kromě toho a mentální výzvy, kterou kniha přináší, nemám co vytknout.

claudiavas89
claudiavas89
26.08.2021 3 z 5

Nemam rada statistiku, kniha se nečetla lehko, hodně odbornych vyrazu

Chleba
Chleba
19.08.2021 2 z 5

Za mě je kniha velké zklamání. Nejsem evidentně jediný, kdo od tohoto čtení čekal něco jiného. Prvních cca 100 stran je super a člověk se dozví spoustu zajímavých věcí. Jenže poté se to zlomí a kniha už nenabídne nic nového a pouze potvrzuje to, co vyložila v první části. Bohužel, je to velmi těžké čtení a vyžaduje velkou pozornost. Kniha čtenáře doslova umlátí haldou již nezajímavého textu.

poloborec
poloborec
07.07.2021 4 z 5

Kniha může působit zdlouhavě a v některých pasážích příliš složitě, ale přesto doporučuji přečíst. Informace a znalosti pana profesora jsou podány příjemným způsobem, kdy se spoustou názorných příkladů nám ulehčuje správně pochopit myšlenku, kterou se snaží sdělit.

Pralev
Pralev
02.05.2021 5 z 5

Existují knihy, které člověku doslova změní život. Pro mě byla tato jedna z nich. Po dočtení se už na svět nedívám stejně jako dřív, všímám si ve velké míře, kdy zapojuji jen rychlé myšlení a kdy ho musím prověřit pomalým myšlením (neříkám, že si toho všímám nebo že to dělám 100%, je to proces na celý život). Na rozdíl od některých zdejších komentujících já měl problém spíše se začátkem knihy, který mi přišel velmi suchý a nudný, a zajímavé to začalo být naopak o něco později. Ale pak co kapitola, to skvost. Určitě tuto knihu každému doporučuji.

vlkcz
vlkcz
14.04.2021 4 z 5

Velice zajímavé pojednání o lidské mysli, o tom, jak i cvičená mysl je náchylná ke špatným úsudkům. Z tohoto pohledu je nesmírně prospěšná. Znalost zkreslení, kterým při svých úsudcích podléháme nás před chybnými rozhodnutími neochrání, ale může nám dát varování v situacích, které svádějí k tomu, abychom takovému zkreslení úsudku podlehli. Pak už můžeme zapojit Systém 2 a třeba svůj úsudek přehodnotit.
Celá kniha je v podstatě rozšířením dvou vědeckých článků uvedených jako dodatky, které autor publikoval se svým kolegou Amosem Tverskym. Bohužel mi přišlo, že zhruba poslední třetina byla už příliš rozvláčná a pro laického čtenáře příliš náročná.
Každopádně by prospělo, kdyby se alespoň se základními myšlenkami knihy seznámil každý. Pak by možná marketingoví manipulátoři, ať už političtí nebo obchodní, nepochybně těchto myšlenek znalí, neměli tak snadnou práci.
A to rozbourání mýtu klasické ekonomie o racionálním spotřebiteli je prostě perfektní.

adales
adales
28.02.2021 5 z 5

Výborná kniha, plná zajímavých a podnětných myšlenek, které jsem do té doby neslyšel. Je pravda trochu náročnější na čtení, nejde jen tak proletět - některé odstavce jsem musel číst opakovaně, abych opravdu pochopil myšlenku a sdělované informace. Kniha určitě ale stojí za přečtení a já se k ní určitě ještě vrátím.

Zuzu12345
Zuzu12345
17.02.2021

Od této knihy jsem měla velké očekávání a taky začátek knihy byl velmi dobrý, kde byla rozpracována hlavní myšlenka celého systému myšlení.
Ovšem zbytek knihy asi prostě nebyl pro mě. Chvílemi mi to připomínalo skripta ze zdlouhavých přednášek z matematiky. (Na kterých jsem nevydržela sedět.)

Shindo
Shindo
16.12.2020 2 z 5

Opäť raz som sa popálil na prehnaných očakávaniach. Po tom, čo som počul na knihu samé superlatívy a mal s vydavateľstvom len dobre skúsenosti som sa na knihu dosť tešil. Bola dobrá, ale...

Začnem tým dobrým. Prvých pár kapitol (prvá polovica? budem optimista) bolo písaných celkom zaujímavo, psychologicky. Autor predstavil dva systémy, princípy a veľa príkladov z praxe. Dozvedel som sa veľa zaujímavého a pár vecí odpozoroval aj na sebe. Potiaľto bolo všetko OK.

Potom prišla druhá, "ekonomická" časť knihy a čítanie mi išlo ako psovi pastva. Štatistiku zo srdca neznášam už od vysokej (zdravím nášho pána docenta), nemám obchodnícke myslenie a slovami autora, zrejme nie som "ekon" ale "bežný človek" (ale aspoň s psychologickým vzdelaním). Všetky riskantné hry, úžitky a všemožné ekonomické pojmy mi teda boli blízke asi ako svahilská literatúra alebo úžasná správa o plastike očných viečok nejakej svetovej celebrity. Navyše som mal pocit, že autor s menšími obmenami omieľa na desiatkach strán to isté stále dookola. Druhou časťou knihy som sa musel prehrýzť.

Kniha však môže aj napriek istej nevyváženosti pomôcť zmeniť pohľad na to ako myslíme, uvažujeme a rozhodujeme sa.

0047
0047
06.12.2020 5 z 5

Výborná kniha, skvěle doplňující poznatky z ekonomie. Sice trochu dlouhá, občas omýlá totéž na desítkách stran, celkově ale snadno stravitelná.

petrakrskova
petrakrskova
25.11.2020

Už jste někdy slyšeli o efektu ukotvení? O principu “WYSIATI”? Zajímá Vás, proč se spousta lidí pouští do neúspěšného podnikání? Tahle knížka prozrazuje, proč děláme často špatná rozhodnutí. Vyvádí nás z efektu zkreslení, ukazuje některé marketingové triky vyrobené na míru chybám, které naše mysl přirozeně dělá.
Nenechme sebou dále manipulovat a pojďme zjistit, jak naše myšlení funguje.

rabor
rabor
13.11.2020 3 z 5

Tak do púlky je to dobré a zajímavé. Autor se zabývá tím jak přemýšlíme a představí teorii dvou rychlostí myšlení. Mé čtení knihy pak připomínalo jízdu favoritem do kopce. Favoritem myslím auto, nikoli jízdní kolo, jakože rychlost a výkon přibližně stejný, ale auto má čtyři kola. Takže ze začátku jsem tam měl statečně zařazenou dvojku, někde za púlkou jsem přeředil na systém 1 a konec jsem dotlačil s fofrpákou na neutrálu. Problém byl především v tom, že celá ta teorie není až tak složitá, takže po zajímavém představení dvou systémú myšlení a probrání několika příkladú, výklad začíná zpomalovat a přecházet od přínosných informací k takovému bla, bla, bla… . Autor sice představí pár dobrých příkladú, na kterých demonstruje jakého zkresleného úsudku se naše myšlení dopouští, když líně upřednostňuje intuitivní myšlenky na úkor dlouhodobějších logických a hlavně statistických závěrú, ale nedá si s tím pokoj a snaží to tlačit i tam kde to prostě nepatří. Štěstí integrálem nespočítáš a proto múj dojem z knihy klesnul přesně o 15,4233%. Konec knihy se pro mě stal otravným, neustálou snahou škatulkovat a vytvářet nudné teorie ke každému prdu, o kterém už naše babičky věděli jak voněl. Taky mi vadila ta přílišná američnost. Všechny příklady a přirovnání se vážou ke spojeným státúm. Dalo by se namítnou, že autor nepočítal s tím, že jeho knihu bude někdy číst i východní Evropan, ale tím spíš, to ve mně vyvolává nechtěnou představu o Američanech jako o zaprděných tupcích, kteří nevidí dál než na svúj nos a ostrov jménem Evropa považují jen za bludné představy opilých námořníkú.

Misoso
Misoso
05.11.2020 5 z 5

SKVELÁ, VÝBORNÁ, ZAUJÍMAVA....
O tejto knihe by som mohol napísať ešte dalšie superlatívy. Odporúčam dozviete sa tu kopec informácií, nie je len o psychológií ale rozoberá aj marketing, ekonomiku, morálku a iné vedy. Ak váhate, tak určite si ju prečítajte. Má síce dosť strán ale tie zbehnú rýchlo. Autor kategorizoval myslenie a rozhodovanie do dvoch systémoch. Systém 1 a Systém 2 aké sú medzi nimi rozdiely sa dočítate práve v tejto knihe. Čítal som ju ako e-knihu ale plánujem si kúpiť aj fyzicky, pretože toto je jednoznačne najlepšia "náučná" literatúra akú som tento rok čítal. Posledná informácia kniha je písaná v "ľahkom jazyku".
Prajem príjemný zvyšok jesenného dňa, hlavne ostaňte zdraví. :D

E_Lan
E_Lan
25.10.2020 3 z 5

Čekal jsem od této knihy něco kompletně jiného. První kapitoly jsou docela zajímavé o tom jak funguje mozek. Poté se ale autor utápí ve statistikách (ne vždy zrovna zábavných) a pozornost alespoň mě docela unikala k mým vlastním myšlenkám. Přesto sem tam nějaké zajímavé moudro o fungování myšlení lidí a lidstva se zde najde.

Kaik
Kaik
12.10.2020

Po knize jsem sáhl, protože jsem se chtěl něco dozvědět o způsobu myšlení, proč někteří lidé uvažují rychleji než druzí a jak třeba sladit běh myšlenek s verbálním projevem např. při prezentaci. A už během úvodu jsem začal tušil, že to bude bolet.

Knihu už dle mého názoru velmi trefně okomentovala čtenářka Balrog. Na počátku autor vysvětlil zajímavé zjištění svého výzkumu (dva různé systémy myšlení, které každý člověk používá) a po zbytek knihy toto téma více méně rozvíjel a obhajoval.

Nerad věci vzdávám, tak jsem se tím prokousal. Bylo to dlouhé a bolelo to. Zjevně jsem měl od knihy jiná očekávání, proto tentokrát vynechávám hodnocení. A příště se musím lépe podívat, do čeho se pustím.

HelenBarbora
HelenBarbora
11.08.2020 4 z 5

Čtivá a poučná, doporučuju

Štítky knihy

logika rozhodování mozek intuice myšlení experimentální psychologie behaviorismus

Autorovy další knížky

Daniel Kahneman
izraelská, 1934
2012  84%Myšlení: rychlé a pomalé
2021  78%Šum: O chybách v lidském úsudku
2010  100%Sociálna inteligencia

Kniha Myšlení: rychlé a pomalé je v

Právě čtených120x
Přečtených469x
Čtenářské výzvě29x
Doporučených68x
Knihotéce315x
Chystám se číst1 039x
Chci si koupit333x
dalších seznamech11x