Myšlení: rychlé a pomalé

KoupitKoupit eknihuAudiokniha

Daniel Kahneman, psycholog, držitel Nobelovy ceny za ekonomii, nás v průlomové práci, označované Nassimem Talebem za stejně významné dílo, jakým byl kdysi Freudův „Výklad snů“, seznamuje se dvěma systémy, které řídí to, jak přemýšlíme a jak se rozhodujeme. Systém 1 je rychlý, intuitivní a emocionální. Systém 2 je pomalý, váhavý a logický. Poutavý průvodce myslí nás ve čtivé knize vtahuje do dialogu o tom, jak přemýšlíme, a přitom odhaluje, v kterých situacích můžeme a kdy naopak nesmíme věřit své intuici (Systém 1) a také kdy a jak čerpat z přínosu pomalého myšlení (Systém 2). Nabízí praktické i poučné poznatky o tom, jak vznikají naše rozhodnutí v pracovním i osobním životě – a hlavně návod na to, jak se vyvarovat chyb. (zdroj: melvil.cz)...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/140504/mysleni-rychle-a-pom.jpg 4.4177
Literatura naučná, Psychologie a pedagogika
Vydáno, Jan Melvil

Thinking: Fast and Slow, 2011

Kniha Myšlení: rychlé a pomalé

HelenBarbora

Čtivá a poučná, doporučuju

Burgi

Kniha se zabývá způsobem myšlení a kognitivními zkresleními a to především v oblasti ekonomie.
Autorovi se podařilo v knize skloubit vědeckou podstatu jeho práce a zároveň způsob výkladu přístupný i laické veřejnosti. Problematika je dokládána provedenými vědeckými experimenty a studiemi, na které nechybí odkazy. Zároveň jsou však řešené problémy drženy pohromadě autorovým vyprávěním o tom, jak se s nimi v profesním či osobním životě setkal.
Četba bude přínosná jak pro odborníky v psychologii nebo ekonomii, tak i pro každého, kdo se rád zamýšlí nad svými volbami.

Balrog

Neuvěřitelně kazuistická kniha, ze které mi po sto stranách bylo naprosto jasné, že si z ní nic neodnesu. Autor přesvědčivě vysvětlil rozdíl mezi oběma typy myšlení asi na prvních 30 stranách, takže jsem očekávala, že následně se s tím rozdělením bude dále pracovat, ale bohužel to se nestalo. Celá kniha je vlastně věnovaná tomu, aby rozdíl demonstrovala. Možná, že pro některé akademické pracovníky může mít význam jako úžasný sborník všech výzkumů na toto téma, ale význam této knihy pro veřejnost mi uniká.

Ačkoli nesnáším knížky osobního rozvoje, čekala jsem, že se v knize dozvím, jak vystopovat situace, kdy hrozí myšlenkový exces sytému 1, a že se dozvím, jak s tou situací dále pracovat, ale takové návody kniha bohužel nedává. Celá působí jako hold Amosu Tvertskému, který se své Nobelovy ceny na rozdíl od autora nedožil.

Janek

Velmi obsáhlá, poctivě napsaná knížka, která srozumitelně a do hloubky vysvětluje, jak (ne)funguje lidská intuice. Doporučeníhodné čtení pro každého, kdo se zajímá o problematiku lidské psychiky, myšlení i rozhodování.

karelpeter

Náhled do behaviorální ekonomie a rozhodovacích procesů našeho myšlení.

TipsyChipsy
29.12.2019

Opravdu dobrá knížka, obsahuje racionální pohled na lidskou iracionalitu. Je tam mnoho zajímavých zjištění. Například jak si vybíráme politiky, kterým se rozhodneme věřit. Nebo že věnujeme více pozornosti obsahu sdělení než informaci o jeho spolehlivosti. Jak jsou naše rozhodování ovlivněna sílou dané situace. Jak posuzujeme míru rizika podle množství informací ve sdělovacích prostředcích. Nebo poučka k zbytečnosti výuky psychologie: "neochota studentů odvodit konkrétní z obecného, se vyrovnala pouze jejich ochotě vyvozovat obecné z konkrétního". Dále zjišťujeme, že u řady zaměstnání, jako psycholog, personalista, špičkový manažer, politik, burzovní makléř nejsou výsledky jejich práce spojeny s jejich dovednostmi. "U iluze dovedností nejde jen o osobní odchylku: je hluboce zakořeněna do kultury daného odvětví." Tato fakta ohrožují živobytí lidí a jejich sebedůvěru a proto je nemohou přijmout. Iluze platí i o práci všech mediálních expertů na předpovědi: finance, obchod, politika v médiích. Statistické vyhodnocení předpovědí expertů je vždy zdrcující, horší než náhodný tip. A jak si stojí intuice psychologa vůči matematickému algoritmu? Remíza znamená vlastně prohru. Jednoduchá statistická pravidla mají převahu nad intuitivním klinickým úsudkem. Je to dost převratné, díky této knize, si uvědomit, co to je zdravý rozum.

Angelo
23.11.2019

Velmi zajímavé čtení, díky kterému jsem si uvědomil jak často používáme systém 1, namísto abychom zapojili systém 2. Na spoustě poučných příkladů jsem si sám vyzkoušel, jak je naše volba a rozhodování často velmi ovlivněna aniž bychom si to plně uvědomovali. Za mě "wow".

painthers
10.11.2019

Kniha mapuje to, jak člověk smýšlí a jak se někdy (ne)logicky rozhoduje. Je nabušená vědeckými závěry a poznatky, aplikovatelnými do běžného života i ekonomie. Abych ale pravdu řekla, moc mě nebavila. Nedozvěděla jsem se v ní nic, co by mě vyloženě posadilo na židli, a ani autorův styl psaní mi tolik nesedl.

Pět jazyků lásky
Pět jazyků lásky