Myšlení, rychlé a pomalé

Daniel Kahneman, psycholog, držitel Nobelovy ceny za ekonomii, nás v průlomové práci, označované Nassimem Talebem za stejně významné dílo, jakým byl kdysi Freudův „Výklad snů“, seznamuje se dvěma systémy, které řídí to, jak přemýšlíme a jak se rozhodujeme. Systém 1 je rychlý, intuitivní a emocionální. Systém 2 je pomalý, váhavý a logický. Poutavý průvodce myslí nás ve čtivé knize vtahuje do dialogu o tom, jak přemýšlíme, a přitom odhaluje, v kterých situacích můžeme a kdy naopak nesmíme věřit své intuici (Systém 1) a také kdy a jak čerpat z přínosu pomalého myšlení (Systém 2). Nabízí praktické i poučné poznatky o tom, jak vznikají naše rozhodnutí v pracovním i osobním životě – a hlavně návod na to, jak se vyvarovat chyb. (zdroj: melvil.cz)...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/14_/140504/mysleni-rychle-a-pom.jpg 4.5138

Thinking, Fast and Slow (2011)

Literatura naučná, Psychologie a pedagogika
Vydáno:, Jan Melvil

Kniha Myšlení, rychlé a pomalé

Knížka, která se nedá číst svižně, protože nás nutí přemýšlet o každé kapitole. Byl jsem si vědom důležitosti každé pasáže a moc jsem chtěl, aby si to moje hlava uložila na věky do hlavy. Moc děkuji autorovi a Amosovi Tverskymu za skvělou celoživotní práci.

LadyLane

Moje prežívajúce ja zažilo príjemné chvíle, moje pamätajúce ja musí knižku ešte párkrát prelúskať, aby som hodnotila aj na základe novonadobudnutých poznatkov.

petaSk
31.12.2018

[Audiokniha]
Přála bych si mít schéma v knize probíraných témat s příklady a závěry a nalepit si ho jako plakát na stěnu, abych ho měla pořád na očích.
Perfektní dílo o myšlení, o tom, jakých chyb se dopouštíme - v nejedné jsem se poznala.
Knihu si budu muset někdy poslechnout ještě jednou nebo 10x, protože zahrnuje tolik informací, že to můj mozek nebyl schopný pobrat, hlavně si pamatuji efekt ukotvení - budu si muset dát pozor na to v jakém pořadí uvádím různá čísla :-D
Formu audioknihy jsem zvolila, protože tištěnou knihu jsem kvůli její úmornosti nebyla schopna dočíst. Jenže! Myšlenky se toulají a audiokniha hraje dál, takže to taky není ideální. Pokud máte problémy se do knihy dostat, doporučuji audioknihu, ale jinak určitě tištěná kniha je mnohem lepší, ať už kvůli poznámkám pod čarou nebo kresleným schématům.

hu_87
08.09.2018

Legendární dílo. Musím uznat, že při zběžném listování v knize mě začínala některá témata trošku odrazovat od dalšího čtení, ale opak byl pravdou. Tohle by měla být povinná četba, ne jak některé žvásty, co se dnes na školách čtou. Původně se mi nechtělo si jí kupovat, přeci jen si obvykle kupuji knihy v poměrně nižší cenové kategorii. Nakonec se mi koupě dost vyplatila.
Každého, koho aspoň trochu zajímají témata, kterým se věnuje dle popisu tahle knížka , by přečtení tohohle mělo potěšit a obohatit.
Knížka má cca 500 stránek-když nepočítám poznámky na konci a rejstřík- takže si se čtením dejte na čas, protože se nevyplatí knihu jen tak přelétnout a je třeba se na jednotlivé kapitoly opravdu soustředit. Ale ne zas, že by se mi kniha špatně četla. Nakonec se dozvíte široký rozsah nových informací, o kterých vás třeba běžně nenapadne moc přemýšlet.

8520L
14.08.2018

Tahle kniha mi otevřela brány k novému, lepšímu myšlení, přesně jak se píše na zadní straně knihy.

Pes Filipes
19.04.2018

Kniha o dvou systémech v naší hlavě. Systém 1 a Systém 2, kdy dvojka trpí představou svojí důležitosti, ale jen často odkývá, co mi předhodí jednička (dvojka je totiž líná a neprověřuje). Jednička trpí různými „dětskými nemoci“ např. odpovídání na jednodušší otázky. Pro člověka jsou oba systémy důležité a je zapotřebí být si vědom jejich omezení a chyb.
„Pro osvojování dovedností je nutné mít k dispozici standardní, opakující se prostředí, dále dostatek možností k procvičování a konečně rychlou a jednoznačnou zpětnou vazbu.“ Str. 445

zdendaz
15.03.2018

Opravdu zajímavá kniha, kde je rozebrán princip myšlení a vliv na naše rozhodovací procesy. Určitě to není jen 600 stran zbytečného textu, jako píše Pindo. Pokud jste velmi inteligentní člověk se silným uvažováním a úsudkem, pak knihu poberete velmi rychle a uvítali byste svižnějí výklad, podobně jako jsou dva články v závěru. Pokud by tak ale byla napsána celá kniha, troufám si tvrdit, že 90% čtenářů by mělo s jejím pochopením problémy.

Myšlenky v knize považuji za naprosto klíčové pro pochopení racionálního uvažování. Docela mě potěšilo, že ve většině případů jsem se rozhodovat stejně, jako menšina (tedy v zásadě logičtěji). Pokud si z knihy něco odnesete, určitě to zefektivní vás proces myšlení.

Mimir
17.02.2018

Pre laika možno zaujímavé čítanie, pre človeka oboznámeného s predošlými koncepciami kognitívnych štruktúr eg. myslenie, je kniha sklamaním. Kahneman vzal Guilfordovu hypotézu konvergentného a divergentného myslenia, pridal zrozumiteľnosť a 600 strán zbytočného textu, dochutil komerčnosťou a kniha bola na svete. Je to opäť jeden z tých produktov, ktoré sa určite budú tešiť obľube, pretože ich implicitným cieľom je sebarealizácia jedinca, ktorá stojí v hierarchii na čele a tak pre protagonistu primitívneho myslenia bude kniha úžasným dobrodružstvom. Inteligentný čitateľ bude prehodnocovať prečítanie každej strany, pretože veľmi rýchlo odhalí, že sa tu nejedná o nejakú zložitú koncepciu, ktorú pochopí menšina, ale starú dobrú ideu - zbrklosť a rozvaha. To, že by Vás text nebavil, nevyhnutne neznamená, že mu nerozumiete, ale, ako v tomto prípade, že je skutočne neinovatívny.

experimentální psychologie intuice logika behaviorismus myšlení rozhodování mozek

Daniel Kahneman

Daniel Kahneman