Myšlení, rychlé a pomalé

Myšlení, rychlé a pomalé

Daniel Kahneman, psycholog, držitel Nobelovy ceny za ekonomii, nás v průlomové práci, označované Nassimem Talebem za stejně významné dílo, jakým byl kdysi Freudův „Výklad snů“, seznamuje se dvěma systémy, které řídí to, jak přemýšlíme a jak se rozhodujeme. Systém 1 je rychlý, intuitivní a emocionální. Systém 2 je pomalý, váhav... celý text

Daniel Kahneman, psycholog, držitel Nobelovy ceny za ekonomii, nás v průlomové práci, označované Nassimem Talebem za stejně významné dílo, jakým byl kdysi Freudův „Výklad snů“, seznamuje se dvěma systémy, které řídí to, jak přemýšlíme a jak se rozhodujeme. Systém 1 je rychlý, intuitivní a emocionální. Systém 2 je pomalý, váhavý a logický.

Poutavý průvodce myslí nás ve čtivé knize vtahuje do dialogu o tom, jak přemýšlíme, a přitom odhaluje, v kterých situacích můžeme a kdy naopak nesmíme věřit své intuici (Systém 1) a také kdy a jak čerpat z přínosu pomalého myšlení (Systém 2). Nabízí praktické i poučné poznatky o tom, jak vznikají naše rozhodnutí v pracovním i osobním životě – a hlavně návod na to, jak se vyvarovat chyb.

(zdroj: melvil.cz) méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/14_/140504/mysleni-rychle-a-pom.jpg 4.692

Thinking, Fast and Slow (2011)

Literatura naučná, Psychologie a pedagogika
Vydáno:, Jan Melvil

Berny97

Jedna z nejtěžších knih, kterou jsem kdy četl. Nicméně na jednu knihu obsahuje opravdu mnoho revolučních myšlenek a doporučují všem, které zajímá jak funguje naše myšlení a rozhodování především.

Eldar80

Rozhodně jsem očekával víc. Knihu jsem si opět koupil ovlivněn propagací nakladatelství Jan Melvil. Asi to tedy dělají správně. :) Jenže tohle vychvalování je možná mírně kontraproduktivní, čtenáři pak mají vysoká očekávání, kterým kniha nakonec nedostojí. Její hodnocení je podle mě přeceněné.
Řídil jsem se pokyny v úvodu a před čtením knihy jsem si přečetl první dodatek o kognitivních zkresleních. Jedná se o často citovaný vědecký článek, který Kahneman napsal společně s kolegou na začátku své kariéry a který ve výsledku vedl k této knize. Přiznám se, že náročnost článku mě trochu vyděsila a bál jsem se, že kniha bude napsána v podobném duchu. Tahle obava se naštěstí nepotvrdila a kniha je napsaná skutečně velmi srozumitelně a přístupně i pro úplné laiky a čtenáře, kteří tenhle druh literatury vůbec nečtou. Bohužel to co ze začátku vypadá jako výhoda se během čtení stane nepříjemností. Kniha je totiž neuvěřitelně rozvláčná.
První kapitola se věnuje dvoum systémům, které obsahuje naše myšlení. Rozebírá se zde Systém 1, který je rychlý a intuitivní a Systém 2, který je pomalý, ale zase důsledný. Protože v našem životě má mnohem větší důležitost Systém 1, jsou zde popsány jeho největší nevýhody a slabiny.
Druhá kapitola rozebírá naše kognitivní zkreslení, které je ovlivněné upřednosťováním Systému 1, ale taky nedokonalostí našeho myšlení obecně.
Třetí kapitola popisuje jak dochází ke vzniku špatných názorů a celá se věnuje neschopnosti mozku myslet statisticky a přeceňováním toho co se nás bezprostředně dotýká. Tyto nedostatky mají na svědomí spoustu problémů v různých expertních profesích, zejména těch, kde je nutné dělat odhady do budoucnosti. Tato kapitola se mi zdála nejvíce přínosná.
Před čtvrtou kapitolou jsem si přečetl druhý dodatek, opět byl mnohem náročnější než samotný text knihy. Tato kapitola se týkala rozhodování a voleb, kde naše myšlení naprosto selhává v případech, kdy musíme uvažovat s pravděpodobností. Bohužel tohle na první pohled zřejmé téma Kahneman opět rozepisuje na 100 stránkách a kniha se tak stává neuvěřitelně nudnou. Jednoznačně nejslabší část celé knihy.
Špatný dojem z této kapitoly trochu spraví pátá kapitola o neschopnosti naší mysli adekvátně vyhodnocovat to co si pamatujeme a kvalitu pamatovaného vzhledem k času. Protože se tahle kapitola týkala vyhodnocování životního štěstí, dá se považovat za poměrně užitečnou.
Závěr byl také přínosný a užitečný. Podle mě je dost velká škoda jakým způsobem Kahneman knihu pojal. Její výhodou sice je, že je napsaná pro úplné laiky, ale její čtení je tak docela únavné. Pokud tohle bude jedna z prvních knih na tohle téma, asi budete nadšení, ale pokud čtete podobnou literaturu běžně, asi se neubráníte zklamání. Kdo očekává, že více pozná svou vlastní mysl, bude asi zklamán úplně. Zkrátka současné psychologické poznání mysli je vůči budhismu tragicky zaostalé. Dalo by se říct, že kniha se nejvíce věnuje nejnovějším poznatkům výzkumu rozhodování a souvislosti psychiky s behaviorální ekonomií. Sám nevím jesli to budu číst znovu, Ariely a Mlodinow se mi jeví mnohem přínosnější a hlavně stručnější. 80%

pestas
23.12.2016

Koho zajima lidske mysleni a hlavne nase omyly v usudcich a rozhodovani, tal tomu vrele doporucuji precitést knihu Mysleni rychle a pomale od Daniela Kahnemana. Nektere poznatky jsou tam prekvapive a docela jsem se i ja o sobe dozvedela zajimave veci, jak snadno je me rozhodovani a mysleni ovlivnitelne treba jen formulaci vetyč o mdyz si sama o sobe myslim, ze snadno ovlivnitelna nejsem. Kniha spojuje poznatky psychologie, ekonomie a statistiky. Nektere priklady a poznatky se ke konci knihy trochu opakuji, ale to mi vubec nevadilo, jelikoz vzhledem k rozsahlosti knihy jsem za pripomenuti byla i rada

francouz
19.11.2016

Musím souhlasit, že je snadnější rozpoznat omyly jiných lidí než svoje vlastní. Tato kniha je opravdu nabytá spoustou velmi zajímavých myšlenek. A musím s většinou souhlasit, protože jako většina lidí i my věnujeme více pozornosti obsahu sdělení než informacím o jejich spolehlivosti. Je to jedna z mála knížek, které nejsou prvoplánové a necílí na jednu strunu. Je zde spousta výzkumů společně s příklady, které ukáží jak jste na tom se svým myšlením. Ano při čtení si člověk uvědomuje jak často používá pouze systém 1, namísto aby zapojil systém 2. Určitě se k této knize ještě vrátím, těch poučných příkladů je zde opravdu spousta.

Paulika
17.10.2016

Kniha je urcite velice zajima a stoji za precetni, i kdyz autor mohl byt strucnejsi. U me bohuzel kniha tak nezafugovala, protoze jsem pred ni jiz cetl plno jinych knih na podobne tema a vetsinu poznatku jsem uz znal. Otazkou tu je to, kdo opisuje od koho ;-)
Pokud je to Vase prvni kniha o teto problematice, tak si dejte hvezdicku navic.

Anna.Ure
22.08.2016

Kniha se mi líbila námětem, ale bohužel musím říct, že jsem se do ní musela často nutit. Poznatky o Systémech 1 a 2 by daly na sérii článků nebo úzké knížečky, takhle to bylo časté opakování..

Mynny
27.05.2016

Určitě doporučuji přečíst, myšlenky v knize jsou originální a mnohé příklady chyb v úsudku vás překvapí. Souhlasím ale s uživatelem "nickym", je zbytečně natažená a opakuje se (podobně jako Talebovy knihy) na 50 stránkách působí jako pětihodinový film. Proto jen 4*.

Taji
01.12.2015

Kniha, ze které jsem si hodně odnesla, mám ráda knihy založené na výzkumech ( aspoň částečně). Také poukázání na chyby v našem myšlení bylo velmi zajímavé.

nickym
02.04.2015

Zaujalo mě kolik v knize je výzkumů, ale občas mi v průzkumech chyběli podstatné okolnosti, když se lidé v průzkumu o něčem rozhodovali, někdy mi průzkumy přišli i zavádějící…
Myslím si, že knize by stačlo 100 stran namísto velmi obsáhlé knihy…
Celkově je kniha přínosem, zaujala mě, jak člověk přemýšlí a proč... :)

tornadolue
05.03.2015

Vynikajúce čítanie o chybách v úsudku, vrele odporúčam. Síce trochu náročnejší akademický štýl písania, Dan Ariely, od ktorého som sa k tejto knihe dostala, sa číta ľahšie, ale nakoniec som to prelúskala. A mala som pocit, že som na dobrodružnej objavnej ceste.

lift666
03.02.2015

Až na některé závěry výborná kniha!

elypsa
30.01.2015

Tuhle knihu si určitě ještě jednou chci přečíst, protože byla tak naboucháná suprovými podněty k zamyšlení, že se z ní dá ještě mnohé čerpat. Perfektní byla poslední část o štěstí a životě, na tu si vzpomenu velmi často a krásně to ukazuje na chyby v našem myšlení.
Knihu doporučuji každému, koho téma zajímá a rád čte nejen z důvodů, aby vypnul mozek. Tady ho raději zapněte, odměnou je nějakých 350 stránek osvěžujících myšlenek a zjištění o vášem myšlení.

Dejvid
11.05.2014

Tak tak, kniha, jejíž přečtení stojí poměrně hodně úsilí (a mimořádné zapojení systému 2, abych ze držel autorovy terminologie). Ale výsledek stojí za to, opravdu rozšiřuje obzory a mění pohled na poměrně dost věcí. Jenom škoda, že, jak autor sám píše, systém 1 v podstatě není možné natrénovat, špatné úsudky prostě člověku v některých případěch vyvstávají automaticky. Je třeba vždycky zapojit systém 2 a ověřit, jestli na těchto úsudcích není něco podezřelého.
Jinak doplnění dalimoni - dodatky na konci knihy jsou vědecké články publikované na konferencích obsahující původní autorův výzkum v oblasti psychologie (společně s Amosem Tverskym), ze kterých celá kniha vychází.

LordSnape
28.02.2014

A prý že se lidské chování nedá smysluplně studovat. Kahneman je opravdový vizionář a průkopník této neprobádané části lidského myšlení. První tři oddíly věnované rozlišení obou systémů, heuristiky a zkreslení společně s přehnanou sebedůvěrou či ukotvení při rozhodování jsou naprosto super. Dobře se to četlo a autor vybírá zajímavé příklady z experimentální psychologie. V případě dalšího, hlubšího nakouknutí do tématu veliké kapitoly volby je to čtení už docela silně namáhavé, nicméně pořád zajímavé - např. o segregaci k průměru.

dalimoni
21.09.2013

Výborné a zajímavé počtení. Co si z této knihy odnesu. Člověk má dva systémy při myšlení a rozhodování - Systém 1 (rozhoduje se intuitivně - častokrát špatně, někdy Vám to ale zachrání život. Tento systém je převažující a stojí za většinou "dobrého i zlého", co člověk vytvořil). Systém 2 - analytičtější, nutný pro běžný život, mnohdy se jim neřídíme, ale neobešli bychom se bez něho. Autor popisuje zajímavé experimenty, na kterých zkoumal chování lidí v běžných situacích a tím prokázal své hypotézy. Tyto experimenty s lidmi patří do tzv. behaviorální ekonomie, která je založena právě na testování chování lidí v různých situacích. Není to objektivní měření (každý člověk je originál), ale trošku to ozřejmí a vysvětlí to, proč se někdy chováme neracionálně a proč naopak někdy intuice pomůže zachránit život sobě i jiným.
Doporučuji přečíst také dodatky na konci knihy, které na cca 60 stránkách shrnují a podloží to, co na 450 stranách autor popisuje, velmi stručně a se zajímavými praktickými příklady.

ŽabákDokvákal
30.08.2013

Velice zajímavé podněty k zamyšlení!

rkohoutek
27.01.2013

Vůbec jsem nevěděl, co mne na stránkách této knihy čeká a byl jsem velmi překvapen, kolik mi toho pan Kahneman o myšlení ukázal. Po ůvodních kapitolách jsem byl svědkem "wow" efektu, kdy si člověk říká: tyjo, to jako fakt? Na spoustě příkladů bylo vidět, že naše volba a rozhodování je často velmi ovlivněna aniž bychom si to uvědomovali. První dvě třetiny knihy byly velmi zajímavé a četly se snadno, ta zbývající třetina už pro mne byla trochu těžší. Nejspíše tím, že se autor noříl více do hloubky.
Určitě doporučuji si knihu přečíst a minimálně se seznámit s tím, že při volbách a rozhodnutích se může za "racionalitou" a "intuicí" skrývat zcela něco jiného, než to, jak tyto pojmy chápeme.