Fizulka71 Fizulka71 komentáře u knih

Co život dal a vzal Co život dal a vzal Betty MacDonald

Trilogie knih, kterou si prostě MUSÍTE přečíst. Když budete mít pocit, že se vám nic nedaří a svět vám hází klacky pod nohy, sáhněte po Kdokoli může dělat cokoli. Až vás schvátí rýma a nebudete dojmu, že se nedožijete zítřka, začtěte se do Morové rány. A pokud se vám někdy bude zdát, že vaše dospívající potomstvo je hodno internace v převýchovném táboře, šéf nedokáže náležitě ocenit vaše kreativní myšlení a vy uvažujete o odchodu na volnou nohu, nechte se spolu s Betty podusit ve vlastní šťávě. A zjistíte, že pokud nejde o život, tak jde vlastně o ... o nic.

Pan Kaplan má stále třídu rád Pan Kaplan má stále třídu rád Leo Rosten

Naprosto fenomenální kniha s famózním páně Přidalovým překladem. Ten člověk si vyhrál s anglickými bonmoty německého přistěhovalce naprosto neuvěřitelně a my se jen můžeme dohadovat, jak pekelné to muselo být. Nicméně se mu to podařilo na J*E*D*N*I*Č*K*U S H*V*Ě*Z*D*I*Č*K*O*U. Pan Rosten barvitě vylíčil boj emigrantů v Americe o zelenou kartu, ve kterém je největší překážkou ke zdolání zvládnutí americké angličtiny. A že se ve večerním doučovacím kurzu sejde pestrá směs figurek, je nabíledni. Za mě - kdo nečetl Kaplana, jako by nebyl :-) tak hodně zábavy!

Temná krása Temná krása Mary E. Pearson

Právě jsem dočetla třetí díl. Mno... Young adult, říkáte. Podle mě je to hodně adult. Mary se v téhle sérii podařilo vytvořit neobvyklý, fascinující svět, jehož příběh nepodléhá zubu času ani momentální módě. Vykreslila nám boj za hodnoty, za které je vždycky nutno bojovat. Ať už máte k dispozici pero, meč nebo atomovou bombu. Během jednoho týdne jsem urazila všechny tři díly a byl to nezapomenutelný týden, takový, který vám může dát jen opravdu dobrá kniha. Zkuste jí. Uvidíte, že její hrdinové s vámi dlouho zůstanou. Možná povždy. Paviamma, milovníci dobrých příběhů!

23.09.2018 5 z 5

Návrh Návrh Elle Kennedy

Moc pěkná youngadultovka. I když jsem spíš z generace old adult, ráda jsem si to přečetla. Nenáročný mix romantiky, sexu a lehkého napětí. Hanna byla i přes svou špatnou zkušenost obdivuhodně vyrovnaná, jemná a nezahořklá. Skvělý protiklad bonvivánskému Garrettovi. Za mě palec nahoru.

11.04.2018 4 z 5

Dusím se ve vlastní šťávě Dusím se ve vlastní šťávě Betty MacDonald

V podání Betty se zdál i nedostupný ostrov Vashon jako kousek ráje na zemi, ve kterém se každodenní sbírání dřeva vyplaveného na pláži zdá jako svátek. Ani tuto knihu neopustil autorčin pověstný humor a nadhled v situacích, kdy slabé povahy tlučou zoufalstvím hlavou do zdi a ty ještě slabší rovnou skáčou z oken.

Omyl Omyl Elle Kennedy

Logan se mi líbil už v prvním díle, byl to takový srandista, i když teda děsnej děvkař. Hrozně mě bavila jeho interakce s Grace, ti dva jsou jak jin a jang. Potěšilo mě, jak to s tátou Logana nakonec dopadlo, že mu to všechno došlo a uvědomil si, že je táta, co se má starat o své děti.

11.04.2018 4 z 5

Země žen Země žen Vladimír Páral

Tahle knížka, ač na vážné téma, mě velmi pobavila a potěšila. Pan Páral opět velmi svérázně a vtipně vylíčil, jak by to vypadalo, kdybychom se my ženy konečně osvobodily od označení "slabší pohlaví" a ukázaly chlapům, co dokážeme, když nás dostatečně namíchnou. Kniha nás zároveň nutí se zamyslet nad tím, proč je nutná rovnováha ve všem na této planetě a proč by jeden druh či pohlaví nikdy nemělo mít navrch.

04.08.2016 4 z 5

Vejce a já Vejce a já Betty MacDonald

Že začátku jsem se do knihy nemohla zakousnout, asi proto, že jsem ji četla ještě na střední a nějak mi to téma nic neříkalo. O pár let později jsem se ke knize vrátila a vzala ji jedním vrzem. A smála jsem se v podstatě od začátku do konce. Betty MacDonaldová opravdu bravurně a s obrovským nadhledem vylíčila svůj boj o vejce v bohem zapomenutém koutu světa, kde se ústředním bodem dne stává zápolení se svéhlavým sporákem, paličatými kuřaty a manželem rádoby všeumělcem, který žije v nezvratném přesvědčení, že kutil Tim je proti němu břídil. My už se tomu jen smějeme, ale život to musel být šílený. Komu se kniha zalíbí, doporučuji přečíst i ostatní knihy Betty MacDonaldové. Oplývají stejným laskavým humorem a nadhledem i v těch nejponurejších situacích.

03.08.2016 4 z 5

Nebezpečná iluze Nebezpečná iluze Winter Renshaw

Lehká četba s dobrou zápletkou, ze které by se dal určitě vyždímat větší příběh. Ale jako oddychovka na jedno odpoledne dobrý.

11.09.2018 3 z 5

Střela Střela Laurell K. Hamilton

Ach, bože...tolik zbytečně popsaného papíru...nemělo by to bejt trestný? O čem to vůbec bylo? Už polikaté věřím, že se autorka zase rozeběhne tím správným směrem, a ono je to čím dál horší. Zase jsem se nechala napálit. Myslím, že jsem tímto dílem se sérií skončila. Upoutávka z dílu Hit List sice vypadá slibně, ale nějak už jí prostě nevěřím.

27.04.2018 2 z 5

První muž království První muž království Ludmila Vaňková

Druhá kniha, po Žebrákovi, co jsem od Vaňkové četla. A nezapomenutelná. O pánech z Lipé ve škole opět ani ťuk, takže jsem se ke knize přicucla a nebylo síly, co by mě od ní odtrhla. Jindřich z Lipé byl famózní postava české historie a rozhodně si zasloužil vlastní knižní sérii.

21.08.2016 5 z 5

Na Větrné hůrce Na Větrné hůrce Emily Brontë

Další bravurní literární počin z dílny jménem Brontë. Kdo je odkojen v podstatě romantickou Janou Eyrovou a očekává i zde něco podobného, zapomeňte. Bouřlivé výšiny, což je přesný překlad anglického názvu a vzhledem k ději podle mě i daleko výstižnější, jsou opravdu bouřlivé. A to ve všech směrech. Heathcliffova sebezničující touha po pomstě je nakažlivá a destruktivní. Po právu kniha patří k nejlepším dílům své doby. Ve filmu Heathcliffa nepřekonatelně zahrál Ralph Fiennes.

Kdokoli může dělat cokoli Kdokoli může dělat cokoli Betty MacDonald

Po přečtení knihy člověku dojde, kde brala Betty svůj smysl pro humor a všudypřítomný nadhled. Tatínkova sparťanská výchova a babiččin úžasný náhled na svět by nenechaly stopy jen na naprostém dřevu. Někdy aby to s nimi kůň vydržel, ale kdyby na to došlo, položil by jeden za druhého život. A o to přece ve správné rodině jde.

03.08.2016 5 z 5

Grey Grey E. L. James (p)

Tak já nevím. Něco bude někde špatně. Nebo na někom. V knihách z pohledu Any vystupuje Christian Grey sice jako emocionálně i psychicky poznamenaný, nicméně dospělý a svéprávný jedinec. Ovšem po přečtení knihy z jeho pohledu už si tím tak jistá nejsem. Celou dobu mě provázel neodbytný pocit, že to vypráví nevyzrálý adolescent, pro kterého je to jen další z řady obrovských dobrodružství na cestě k dospělosti. Nebo zastydlé pubertě.

01.08.2016 2 z 5

Prokletý milenec Prokletý milenec J. R. Ward (p)

Jeden z nejsmutnějších dílů série. Teda, u Rhage a Mary jsem taky slzela, ale u Treze se Selenou jsem regulérně bulela. Velmi sugestivně napsáno. O nečekané zvraty opět nebylo nouze, děj měl spád, chlapci měli opět hlášky k nezaplacení, rozhodně jsem se nenudila. Jdu na Bestii...

01.10.2019 4 z 5

Papírová princezna Papírová princezna Erin Watt

Tak mít takový bratříčky, vlastní nevlastní, vystřelím je na Mars bez zpáteční letenky. O "strejdovi" Callumovi ani nemluvím. Kniha se celkem dobře četla, zápletka pěkně vymyšlená. Konec trochu drsnější, ale předvídatelný. O čem by pak asi byly další díly, no ne

29.03.2018 3 z 5

A zrodí se píseň A zrodí se píseň Samantha Shannon

Právě jsem dočetla. Myšlenky se mi splašeně řítí, byla to prostě jízda. Jestli čekáte sluníčka a motýlky, zapomeňte. Tenhle díl je temný. Jakože fakt temný. V jednu chvíli si říkáte, tohle se přece nemůže stát, to není možný, a pic, v další se to stane a je to ještě mnohem horší. Děj se řítí, nedá vám chvíli odpočinout. Skoro se nejde odtrhnout. Za každým rohem čeká překvapení, někdy zrada, jindy ta nejméně uvěřitelná spojenectví. Nebudu spoilovat, prostě jděte do toho a přečtěte si to. Je to mazec. V dobrým slova smyslu. Jestli bude čtvrtý díl až za další dva roky, tak to asi nepřežiju. Užijte si čtení!

09.11.2017 5 z 5

Zradená ľúbosť Zradená ľúbosť Jana Pronská

Tak to byl hodně drsný romantický příběh. Jeden zvrat následoval druhý, když už si člověk myslel, že je všemu konec a bude happy end, pic kozu do vazu, zase se stal malér a svištělo se dál. Paní Pronská knihu opět nacpala dějem k prasknutí, takže za mě - do toho. Užijte si čtení!

03.08.2017 4 z 5

Janičiarova žena Janičiarova žena Jana Pronská

Krásná historická romance, trochu drsná, ale takové to prostě v té době bylo.

02.08.2017 4 z 5

S kůží na trh S kůží na trh Laurell K. Hamilton

Tak po několika podle mě naprosto zbytečných dílech, které by se daly scuknout do dvou velmi zajímavých a napínavých, se to konečně trošku rozhýbalo. Ubylo sexu, přibylo akce a napětí. I když do prvních devíti, deseti dílů to má pořád dost daleko. Ale oproti předchozím cca pěti dílům posun vpřed! Takže máme naději, že další díl Flirt, který má vyjít začátkem prosince, by mohl být zas o kousíček lepší. Snad bude...

16.11.2016 3 z 5