První muž království přehled

První muž království
https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15186/prvni-muz-kralovstvi-15186.jpg 5 219 219

Lucemburská trilogie série

1. díl >

Prvním mužem království v tomto románu je pan Jindřich z Lipé, nejmocnější muž své doby. Bez jeho slova a vlivu nemohl žádný král pomýšlet na pevnou a úspěšnou vládu v Českém království. Právě on byl jazýčkem na vahách ve sporu o uprázdněný přemyslovský trůn mez Jindřichem Korutanským a Rudolfem Habsburským a byl to on, kdo zajistil volbu Jana Lucemburského za českého krále a jeho sňatek s Eliškou Přemyslovnou. V letech 1309 - 1316, kdy se odehrává první díl Lucemburské trilogie, dovedla pana z Lipé láska dvou královen do složitých životních situací. 4. vydání.... celý text

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize První muž království. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (16)

Havrnka
03.04.2023 5 z 5

Krásný náhled do naší historie.

SumýšIrena
24.02.2023 1 z 5

Moje první kniha od této spisovatelky a asi i poslední. Četla se mi velmi těžko, příběh byl zajímavý, ale autorčin styl mi nevyhovuje. Letos zatím nemám moc šťastnou ruku při volbě knih do čtenářské výzvy.


marlowe
25.02.2021 4 z 5

Protože tohle byla moje první knížka od paní Vaňkové, překvapilo mě, jak moc autorka vyžaduje čtenářovu aktivní spolupráci (výraz "polopatičnost" u Vaňků zjevně neznali) – bez alespoň minimálních historických vědomostí o době a popisovaných událostech budete občas polykat vodu. Takže u mě to vypadalo tak, že jsem si pravidelně odskakoval na Wikipedii, abych zůstal v obraze a věděl, kdo, s kým, o čem a pro koho.
Příběh je podle mne nejsilnější v částech, ve kterých detailně přibližuje historické okamžiky – naopak jako nejslabší se mi jevily pasáže, kdy se řešila chemie citových vztahů (milostné trojúhelníky, žárlivost ap.), ale to je jenom můj subjektivní dojem, vycházející nejspíš z faktu, že jsem chlap.
Ozdobou knížky je kultivovaný jazyk, i když se v něm občas zablýsknou i červenoknihovní valounky kočičího zlata ("…ten slavnostní pocit ho zaplavil blažeností až do konečků chvějících se prstů…", "…jediným skokem se křepce vynesl do sedla…" ap.)
Takže plusy i mínusy, ale každopádně nadprůměrná záležitost.

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha První muž království v seznamech

v Právě čtených1x
v Přečtených343x
ve Čtenářské výzvě30x
v Doporučených19x
v Knihotéce162x
v Chystám se číst62x
v Chci si koupit19x
v dalších seznamech2x