Rab z Rabštejna

Nesmírná ctižádost ovládá hrdiny druhého dílu Lucemburské trilogie. Především titulní postava, levoboček Oldřich Pluh, touží postavit se na roveň svých nepřátel a ještě je převýšit. To se mu také daří, když vstoupí do služeb Jana Lucemburského. Zakoupil rodové zboží Rabštejn a záhy zastává i vysoké dvorské úřady. Strmý vzestup však ohrožuje Rabštejnovo osobní lidské štěstí. Sám netuší, čím se mu jeho skvělé úspěchy mohou stát osudnými. Vedle Rabštejna dominuje v románu rozporuplná postava královny Elišky, jejíž přemyslovská pýcha a ctižádostivost, vášeň i neuspokojená touha milovat se blíží k tragickému rozuzlení. Román se odehrává v letech 1316 - 1320 a samozřejmě v něm nechybí jako protihráči i spojenci na královském trůnu Jan Lucemburský a Jindřich z Lipé....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15187/big_rab-z-rabstejna-lAi-15187.PNG 4.6148

Kniha Rab z Rabštejna

DuncanIdaho
25.11.2020

Pěkné, čtivé chvílemi i napínavé pokračování Prvního muže království. Opět nechyběla láska Jindřicha z Lipé a královny vdovy Rejčky. Jsem zvědavý, jak se to vše vyvrbí v třetím díle. Jdu proto hned číst Roky před úsvitem.

likaf
13.07.2017

Opět okouzlující Jindřich z Lipé a jeho veliká láska Richenza. Jan Lucenburský a celkem nesnesitelná Eliška Přemyslovna, o které jsem si vždycky myslela, že byla krásná, milá a tak trochu utiskovaná svým manželem. A ono to bylo vlastně naopak. Byla to nesnášenlivá, panovačná a zlá ošklivka. A do toho Oldřich Pluh-v této knize skoro hlavní postava-se svým složitým životem. Tak teď ještě jak se zachová ke skřítku Zuzance? Hned se vrhnu na další díl.

Ajrad1981
09.07.2017

Na začátku jsem si musela oživit některé dějepisné informace, abych se neztrácela v prostředí, ve kterém se kniha odehrává. Překvapilo mě líčení Elišky Přemyslovny jako žárlivé pomstychtivé mrchy (ve filmu Hlas pro Karla byla spíš v roli chudinky). A zaujala mě postava purkrabího na Svojanově, že by byl tento hrad samý Záviš? Asi si to zajedu ověřit, stejně je to dlouho, co jsem tam byla naposledy ;-)
Jo, a Rab z Rabštejna, tedy Oldřich, mě pěkně zklamal. Normální kariérista!!! A co teď chudák Zuzana?!

Fizulka71
21.08.2016

Druhý díl ještě lepší než první. Paní Vaňková na pozadí historických událostí vypráví příběh obyčejného nevolníka, raba, Ondřeje, který se v královských službách osvědčí natolik, že dostane vlastní vesnici a je mu dovoleno postavit si vlastní tvrz, Rabštejn, která jen tak mimochodem stojí dodnes. Pan Oldřich zažívá ve svém osobním životě spoustu zvratů, vzestupů i pádů. Láska ho opouští a zase si ho nachází. Nakonec najde štěstí tam, kde už ho vůbec nečekal. Kniha se mi moc líbila, mám ráda tyto příběhy, kde je hlavním hrdinou někdo mimo královskou linii, obyčejný člověk nebo nižší šlechtic, o kterém toho víme jen málo. Paní Vaňková se drží známých historických faktů a dokresluje osobní život těchto postav.

ritz
19.11.2015

Moje velmi oblíbená kniha z mládí, paní Vaňková je úžasná spisovatelka všech možných žánrů, ale její historické knihy jsou nejlepší....

Selinute
10.11.2015

Další knížka od paní Vaňkové, která se mi líbila.

nemer
04.10.2014

V dětství jedna z mých oblíbených knih. Nejsem si vůbec jistá, zda by mne oslovila i dnes. Přece jen jsou mnohé podobné romány v podstatě vznešenější Blesk. Co, kdo, kde, s kým... :)

KikiZ
12.06.2014

Tak je to taková typická Ludmila Vaňková, nic víc nic míň. Je to samozřejmě velmi čtivé, i když jiné knihy od této autorky mne přece jen zaujali o něco více. Jinak co je jako vždy krásné a co bych opravdu vyzdvihla jsou milostné scény. Rozhodně nečekejte žádné přisprostlé detailní popisy. Láska v podání paní Vaňkové, ty je čistá souhra, poezie, něha a půvab. Asi by taková měla i být.