Roky před úsvitem

Lucemburská trilogie III (1320 - 1325) Jan Lucemburský si v Čechách vysloužil nevlídnou přezdívku "král cizinec". České království bylo bez krále, který vyhledával dobrodružství ve vzdálených cizích zemích. V evropské politice se nestalo nic důležitého, pokud na tom neměl podíl český král, a ani v žádné bitvě se nic nerozhodlo, když se jí nezúčastnil král Jan a po jeho boku české rytířstvo. Divoké jízdy po celé Evropě, osobní vztahy ke všem evropským panovníkům i papeži v Avignonu, intriky a boje jsou neodmyslitelně spojené s Janovou krkolomnou vládou. V letech 1320 - 1325, která zachycuje třetí díl Lucemburské trilogie, opět vzrostl význam Českých zemí, ale nesmírně vzrostly také královské dluhy. Přesto Jan Lucemburský svým rytířským a válečnickým věhlasem připravil svému synovi Karlu IV. cestu na císařský trůn....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15189/roky-pred-usvitem-15189.jpg 4.5101

Kniha Roky před úsvitem

DuncanIdaho
01.12.2020

Pěkné dovršení trilogie. Kniha je opět plná historie, lásky a citů. Jen ty hlavní hrdinové jsou nějak moc slušní, lidumilní a poctivý. Nevím, nevím, jestli ve středověku opravdu takový páni byli.

VojtěchL.
06.09.2020

Snad ještě lepší než Království na prodej... Nádherné!

likaf
25.07.2017

Stejně skvělé jako všechny předcházející knihy od paní Vaňkové, které jsem četla. Jan Lucemburk drancuje Čechy a užívá si radovánek v cizině. Eliška Přemyslovna se stáhla do ústraní. Pan Jindřich z Lipé spokojeně žije se svoji láskou Richenzou v Brně.
Oldřich Pluh řeší svoje vztahy se Zuzankou a Radmilou. A malý Václav-Karel je odvezen do Francie, kde se jako malý chlapec žení s Blaničkou.
Od poutavě napsané knihy se nelze odtrhnout. Rozhodně doporučuji k přečtení.

Fizulka71
21.08.2016

Z celé série nejslabší díl, ale předchozí dva nastavily tak vysokou laťku, že ji už nešlo překročit. Kniha dějově předchází sérii Orel a lev.

R.E.M.
27.03.2016

I mně se zdál třetí díl série nejslabší, ale pořád jde o víc než dobrou knihu.

Selinute
11.11.2015

Tento díl mně přišel malinko slabší, přesto se mi knížka moc líbila a opět jsem se skvěle bavila.

GepardLady
05.11.2015

Nejslabší kniha Lucemburské trilogie. Jak dobře se mi četl První muž království a Rab z Rabštejna, tak těžko jsem se prokousávala Roky před úsvitem. První polovina ještě šla, ale jak se to přetavilo v čistě ženský román, navíc s poněkud za vlasy přitaženými příběhy Heřmana s Irmengardou a Oldřicha se Zuzankou, už to nebylo ono.

Pet007
07.04.2013

Pěkná kniha, mám ráda období Přemyslovců i Lucemburků, Karel IV. v sobě měl to nejlepší z nich.