EvaHonsová EvaHonsová komentáře u knih

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Opět po dlouhé době se autorce podařilo napsat knihu, která vás zcela vtáhne do děje a vede k přemýšlení. Nejedná se o oddychové, prázdninové čtení. Téma je skvěle zpracováno.

28.11.2023 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Schopnost autorky málo slovy vystihnout cítění a myšlení dospívající dívky Báry a současně nám nechá kouknout i do hlavy matky. Velmi silný příběh, který stojí za přemýšlení a vybízí nás k vnímání lidí, kteří se v našem životě dostanou do naší blízkosti.

06.05.2023 5 z 5

Karin Lednická než jde s knihou do světa, tak jí věnuje neskutečné množství času nejen z dobových pramenů v archivech, ale také využívá vzpomínek pamětníků. 6. srpna 1944 se v Životicích stala tragédie, kdy nevinní vesničané byli zastřeleni jako odplata za napadení 3 gestapáků v hospodě partyzány. Poukazuje i na četnického velitele v Bludovicích Friedricha Sattlera česky přeloženo Bedřicha Sedláře, který zneužil svoji pravomoc a zastřelil nevinného člověka, který mu překážel...? O tragickém osudu 36 mužů nejen v Životicích jsem se dozvěděla až díky této knize.

26.01.2023 5 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Opět vynikající kniha, která vás vtáhne do života obyčejných lidí ztraceného města v létech 1921 - 1945. Řeší se mimo jiné národnost slezská, česká, polská nebo německá. Jak toto rozhodnutí může fatálně ovlivnit osudy lidí.

01.01.2023 5 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Příběh podle skutečné události se odehrává po 2. světové válce v Českém středohoří. Anna 17 -ti letá přišla o své nejbližší a přijíždí do Čech zřejmě z Ukrajiny. Nikdo ani vlastní teta jí živit nechce, a tak je provdána za válečného invalidu. Příběh je velmi poutavě napsán. Nemohu uvěřit že ho napsal život. Anna si prošla peklem, ale na konci tunelu je světlo. Vynikající!

26.01.2023 5 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Vtipně napsaná kniha o stárnoucím muži, který toho moc nenamluví, ale o to víc umí pracovat rukama a není pro něj žádná technická záležitost problém. Kniha se čte velmi dobře a vede člověka k přemýšlení, což mám moc ráda. Ove se stává pro řadu lidí nepostradatelným, i když si to vůbec neuvědomuje. Má nádherný ryzí vztah ke své ženě, za života i po něm, až to hřeje u srdce.

13.02.2024 5 z 5

Opět velmi čtivě zapsané skutečnosti, které se u nás odehrávaly díky zapáleným komunistům v letech 1948 a 1949. Za mě ještě čtivější byl 1. díl. Už se moc těším na 3. díl. Děkuji za záslužnou činnost Štěpánovi Javůrkovi.

11.01.2024 5 z 5

Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Štěpán Javůrek

Čtivě zapsaný příběh o odsunu Němců až se tají dech. Kniha má spád a rozebírá zakořeněnou představu kolektivní viny a její důsledky na utrpení nevinných obyčejných lidí.

24.10.2023 5 z 5

Hlas kukačky Hlas kukačky Hana Marie Körnerová (p)

Opět velmi čtivě napsaný příběh podle skutečnosti, ale Heřmánkové údolí byla za mne nejlépe napsaná kniha od autorky, kterou velice ráda čtu, neboť je schopna čtenáře vtáhnout zcela do děje. Doporučuji.

14.03.2023 4 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Velmi čtivá kniha založená na skutečných faktech z archivu a doplněna smyšleným příběhem o jeptišce. Kniha mě motivovala k návštěvě Bílé Vody v Rychlebských horách. Zde je Muzeum internace, integrace a izolace, kde se člověk o životě lidí v tomto kraji dozví ještě mnohem víc. Díky, Kateřino Tučková.

Až uvidíš moře Až uvidíš moře Scarlett Wilková

Vynikajícím a velmi čtivým způsobem přiblížen život Řeků v Československu, kteří k nám přijeli jako uprchlíci v roce 1948. O tom dějepis na školách mlčí.

29.08.2023 5 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

Výborně rozkreslena postava hlavního hrdiny a davu, kde stačí jen něco mimoděk utrousit a už se rozjíždí nenávist. Kniha se čte jedním dechem.

08.09.2023 5 z 5

Pravda, nebo lež Pravda, nebo lež Colleen Hoover

Autorka má obrovský dar vtáhnout čtenáře zcela do děje. Popisuje elmi nepochopitelné jednání a chování matky k malým dvojčátkům, až se zastavuje krevní oběh v těle. Kdo tady vlastně mluví pravdu? Konec je opět překvapivý. Je to pravda nebo zase lež?

21.06.2023 5 z 5

Co by si člověk měl odnést do života z ranného dětství:
1. O všechno se rozděl.
2. Hraj fér.
3. Nikoho nebij.
4. Vracej věci tam, kde jsi je našel.
5. Uklízej po sobě.
6. Neber si nic, co ti nepatří.
7. Když někomu ublížíš, řekni, promiň.
8. Před jídlem si umyj ruce.
9. Splachuj!
10. Teplé koláčky a studené mléko Ti udělají dobře.

ŽIJ VYROVNANĚ. Trochu se uč, trochu přemýšlej, každý den trochu maluj a kresli, zpívej, tancuj, hraj si a pracuj. Každý den odpoledne si zdřímni. Když vyrazíš do světa, dávej pozor na auta, chytni někoho za ruku a drž se s ostatními pohromadě. NEPŘESTÁVEJ ŽASNOUT.

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Fantasy román postrádá napětí a vtažení do příběhu. Nudné postavy. Určitě nebudu pokračovat ve čtení následujících dílů. Do čtení jsem se musela nutit, ale zvládla jsem to, proto ta jedna hvězda.

28.01.2024 1 z 5

Sítě Sítě Petra Dvořáková

Vynikajícím způsobem vykreslené 3 příběhy zaměřené na manipulátory, kult osobnosti a na lidi, kteří zneužívají svou moc nad ostatními lidmi. Nejvíc mě oslovil první příběh. Druhý příběh z katolického prostředí je velmi hodnotný radami řádového kněze Ambrože. Člověka až mrazí z tíživé situace, do které je Kristýna svým milujícím mužem uvězněna. Ve třetím příběhu je hlavní hrdinka zápornou postavou a opět čtením jejího způsobu myšlení je člověku až fyzicky zle. Petra Dvořáková opět nezklamala! Doporučuji vřele.

07.09.2023 5 z 5

Nebe nad Perninkem Nebe nad Perninkem Štěpán Javůrek

Pohodové, odpočinkové čtení bez dramatických zvratů.

22.11.2023 3 z 5

Nikdo není sám Nikdo není sám Petra Soukupová

Zase jedna ze slabších knih, které jsem přečetla. Autorka mohla obsah zredukovat na třetinu a stále by psala o tomtéž v kruhu. Snad závěr knihy - možná poselství: " Nemusíš poslouchat svou matku", když už jsi dávno dospělá, je středobodem příběhu.

15.05.2023 2 z 5

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Nejlepší kniha od Patrika Hartla. Pobaví a člověk se s chutí zasměje na plné kolo.

Námi to končí Námi to končí Colleen Hoover

Knihu doporučuji k přečtení přednostně mládeži. Většinou co se nám děje v životě, to se jeví při čtení až nepravděpodobné. Autorka se zaměřuje na domácí násilí a jak píše v epilogu, inspirovala se skutečným příběhem. Kniha se čte velice lehce a není z ní čtenář vystresovaný. Je tam popsaná spousta romantických chvil.

03.04.2024 4 z 5