EvaEma EvaEma komentáře u knih

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Autorka nasadila vysokou laťku předchozími knihami, trochu jsem se bála, jestli se mi tato novinka bude líbit. Kniha je z úplně jiného soudku... A přeci je to pořád "zlatá Mornštajnová". Těch citů!

20.01.2022 5 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Sice oddychově napsané, ale přitom náročné téma. Líbilo se mi, jak je detektivní zápletka zasazená do historického pozadí. Je dobře, že takové knihy jsou!

15.09.2021 5 z 5

Čas žít, čas umírat Čas žít, čas umírat Erich Maria Remarque (p)

Asi po 20 letech další Remarque. Potřebovala jsem ho. Potřebovala jsem tu velkou dávku emocí a válečné tragédie, abych si zas uvědomila, jaké malichernosti řeším, a že se mám výborně. Ještě nemám přečtené všechny autorovy knihy, po nějaké pauze určitě sáhnu po další.

17.07.2021 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

To byl krásný příběh. Vše přesně akorát - detektivní zápletka, milostný román, naučná kniha o přírodě,... užívala jsem si každou větu. Jen při popisu, jaký by správný muž měl být (".....správný muž se pozná tak, že pláče beze studu, čte poezii srdcem, v duši mu zní opera a udělá všechno, co může, aby ochránil ženu..."), jsem se musela pousmát, že je vidět, že to napsala žena :-)

06.05.2021 5 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Nejdřív jsem si říkala, jojo, lidový jazyk, to bude rychlovka. Zdravotnické prostředí je mi blízké, tam se nic nového zásadního nedozvím, měla jsem i "čest" poznat několik doktorů s blízkým vztahem k alkoholu, pořád to jsou lidi... kniha mě ale velmi mile překvapila. Ukazuje celkem všední život, plný každodenních starostí, ale je zde hezky vidět, jak nad něčím ani nemrkneme, přes něco se s nadhledem přeneseme a pak jsou problémy, které nás ničí... vlastně šlo o těžké, hutné téma, přitom popsané jednoduše. Až mi mrazí, když si uvědomím, kolikrát lehce někoho odsoudím, aniž bych věděla, co se za jeho chováním a názory skrývá...

08.02.2020 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Ze začátku knihy jsem si říkala, jo jo, takový normální příběh, ale jak to pak gradovalo! Dočetla jsem s takovou citovou náloží, že teď nejsem schopná na nic jiného myslet!!!!! Teda, paní Mornštajnová, Vy mi dáváte!

09.06.2019 5 z 5

Mezi dobrem a zlem Mezi dobrem a zlem Marek Hnila

Pár příběhů, které vás nutí přemýšlet. Neobvykle napsaná kniha, čte se rychle, má široké řádkování, pár stránek, nic těžkého... ale při čtení a pak po dočtení nevěříte, že lze tak silná témata vyjádřit tak stručnými příběhy. Neuvěřitelné. A já jdu teď aktivně naslouchat dětem :-)

14.04.2021 5 z 5

Tři jablka spadlá z nebe Tři jablka spadlá z nebe Narine Abgarjan

Nikdy na nic není pozdě. A člověk by neměl vytěsňovat kouzelné jevy, i kdyby byly jen v naší hlavě. Život je pak bohatší i v největší chudobě. To jsem si z knihy odnesla.
Nadšená jsem ale byla i z popisu života neobyčejných obyčejných lidí a jejich souladu s přírodou.
Kniha plyne příjemným mírným tempem, na všechno jsem měla čas, abych si to vychutnala.

28.12.2020 5 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

To bylo milé čtení. Všechny "knihy" mě bavily. Jasně, že člověk od začátku tuší závěr, ale bylo příjemné si k tomu závěru dojít a trochu si taky zapřemýšlet nad vlastními "výčitkami" :-)

16.10.2022 5 z 5

Válka se stromy Válka se stromy Jan Tománek

Ze začátku jsem se výborně bavila, ale postupně mi tuhnul úsměv na tváři... a na konci už mi jen mrazilo a bylo ouzko (a vím přesně proč). Páni!!!!!! Moc děkuju za tuhle knihu!!!!!

10.10.2022 5 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Četla jsem celkem hodně knih s touto tématikou, navíc jsem ještě měla tu možnost vyslechnout si zkušenosti z války od prarodičů. A když mám za sebou např. Modlitbu za Kateřinu Horowitzovou, Životy ve vypůjčeném čase a především zmíněné Laskavé bohyně, pak mi Vypravěčka přišla místy až směšná. Z pozice historické výpovědi je tato kniha naprosto zbytečná, občas až urážlivá (např.vůči současným Němcům).
Od autorky příběhu "Je to i můj život" jsem čekala něco jiného.

30.12.2014 2 z 5

Kočka na cestách Kočka na cestách Hiro Arikawa

Tohle čtení mě těšilo. Vyprávění kocoura, občas až trochu dětsky podané, ale přitom s pozadím vážného tématu... a vlastně komentář píšu až několik týdnů po dočtení, jak na mě kniha (v dobrém!) doléhá.
Gramatické chyby odpouštím, jsem moc ráda, že se nám taková kniha dostala na český trh.

17.08.2022 5 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Výborně napsáno!

24.07.2019 5 z 5

Narodili se, aby přežili Narodili se, aby přežili Wendy Holden

Zde je vidět, že si autorka dala s knihou mnoho práce. Je to sepsáno poctivě a citlivě. Oceňuji, že obsahuje dokumentární části, historická fakta; že to není "jen" emotivní příběh.

27.12.2017 5 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Vynikající anglická/londýnská detektivka. Nebyla jsem předem ovlivněna tím, že jde o slavnou autorku (neb jsem se to dozvěděla až někdy v polovině čtení) a celou dobu jsem si užívala anglický styl, občas jsem vzpomněla na A. Christie. Vyhovovalo mi tempo, žádná velká akce, pěkně všechno propracované, promyšlené. Prostě odpočinková detektivka (vlastně tolik odpočinková ne, donutila mě ponocovat:-)).

20.02.2017 5 z 5

Jedna z pěti Jedna z pěti Dagmar Digma Čechová

Tohle pro mě byl výběr "vedle". Obyčejné vyprávění, podobně si píšou mraky lidí do šuplíků nebo někam do blogů, ale za zveřejňování to nestojí. Nic jsem se nedozvěděla, bohužel ani nepobavila. Pro mě úplně zbytečné čtení, ztráta času.

17.04.2022 odpad!

Mlha nad Shadow Sands Mlha nad Shadow Sands Robert Bryndza

První kniha tohoto autora a přesně taková, jakou jsem potřebovala. Měla spád, všechno mělo hlavu a patu, zapadalo do sebe. Hlavní hrdinové sympatičtí, fandila jsem jim. A napsáno tak, že jsem se do příběhu ponořila a nemohla odejít. Potřebovala jsem něco nenáročného a to se splnilo.

29.01.2021 5 z 5

Sběratel sněhu Sběratel sněhu Jan Štifter

A autor je ročník 1984?! Takový zralý román! Výborně!!!!

06.10.2019 5 z 5

Sněžný měsíc Sněžný měsíc Michaela Klevisová

Výborná detektivka. Jen je vidět, že knihu psala žena :-) Tedy nevím, ale myslím si, že chlap si moc nevšímá, jak o sebe žena pečuje, jestli má vlasy stažené do obyčejného culíku, jestli má natržený volán na šatech, svetr prožraný od molů...no, dobře, šlo o vyšetřovatele, ale stejně na můj vkus moc ženský úhel pohledu. Jinak kniha výborná, líbily se mi popisované roubenky, pustiny, lesy,... jako bych tam byla. Snad autorka pracuje na něčem dalším, těším se.

16.08.2019 5 z 5

Kolibřík Kolibřík Sandro Veronesi

První stránky mě navnadily, těšila jsem se, byla jsem nedočkavá... pak jsem se začala ztrácet v čase a pochopila jsem, že tuhle knihu nejde číst rychle. Jsem moc ráda, že mě kniha donutila věnovat se jí soustředěně a pozorně. Stálo to za to.

08.10.2023 5 z 5