Kočka na cestách

kniha od:

Kočka na cestách https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/426973/bmid_kocka-na-cestach-xfo-426973.jpg 4.2 273

Toulavého kocourka Nanu zachrání jednoho dne před jistou smrtí mladý muž jménem Satoru Mijawaki. Pět let spolu žijí v jednom z tisíců tokijských bytů. Potom ovšem zasáhne osud a Satoru musí Nanuovi najít nového páníčka. Nasednou do Satoruovy stříbrné dodávky a vyrazí na cestu. Během putování se Nanu setkává se Satoruovými přáteli z dětství a dostává se na místa, kam by se jinak nikdy nevydal. Postupně je mu čím dál jasnější, že za plánovaným rozloučením bude něco víc než jenom Satoruova komplikovaná finanční situace. Proč se Satoru musí své milované kočky vzdát? Jaký osud ho v životě potkal? A jaké tajemství před Nanuem skrývá? Dojemný příběh o kočce a jejím člověku, odehrávající se v japonském prostředí, potěší nejenom milovníky zvířat a koček, ale hlavně ty, kteří hledají nenáročnou a přesto zábavnou knihu pro dlouhá odpoledne.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Romány

Vydáno: , Kontrast
Originální název:

Tabineko Ripóto / 旅猫リポート , 2011


více info...

Komentáře (77)

Komentáře 77 Recenze 5

LilyGorch
LilyGorch
22.10.2023 4 z 5

Satoru Mijawaki jednoho dne zachrání toulavého kocourka a postupně si ho ochočí. Pojmenuje ho Nana, oblíbí si ho a vezme si ho k sobě do bytu, kde o něj s láskou pečuje. Velice mu připomíná kočku, kterou měl v dětství. Po několika letech Satoru sbalí do své stříbrné dodávky pár důležitých věcí a spolu se svým kočičím přítelem se vydá na cestu, během níž se setkává s kamarády z dětství. Nana poznává, že se mu Satoru nenápadně pokouší najít nového paníčka. Kvůli špatné finanční situaci se prý musí přestěhovat do jiného bytu, kde jsou však kočky zakázané. Bystrému kocourkovi se tento důvod ale moc nezdá. Tuší, že by ho jeho milující páneček jen tak neopustil. Cítí, že hledání nového kočičího domova má mnohem smutnější a tíživější příčinu..

Kočka na cestách je krátký román o přátelství člověka a jeho věrného zvířecího kamaráda. Autorka zde také jemně vykresluje vztahy a city mezi lidmi, nechá čtenáře vnímat jejich emoce. Za jednoduché vyprávění dokáže schovat silnou myšlenku. Příběh vyprávěný z kočičí perspektivy přelouskáte rychle, jenom upozorňuji citlivější povahy, aby si hlavně ke konci knížky nachystaly pro jistotu pár kapesníčků..

4/5 *

Vendula39
Vendula39
07.10.2023 5 z 5

Úžasně zpracovaná kniha s dějem, který nejenom že pohladí na duši, ale taky vás zanese do úplně jiného světa. Do světa, který vnímáme z kočičí perspektivy. Je neuvěřitelné, jak si zvířata dokáží vytvořit s daným člověkem tak silné citové pouto, ale aby daným vztah fungoval je důležité ho udržovat nad hladinou i z pohledu vlastníka daného zvířete.

Musím se přiznat, že už hodně dlouho mě žádná z knih nerozplakala jako právě tato. Při jejím čtení, víceméně v autobusech, se mi hnaly slzy do očí. Proto jsem knížku dočítala na několikrát a poté raději z pohodlí domova.

Daný titul jsem si vybrala díky názvu, vlastním dvě kočky a proto k nim, jako ke zvířatům, mám hodně blízký vztah. Ale když to porovnám se Satoruem, jeho přáteli a Nanou, nikdy takový silný vztah nenaleznu. Líbilo se mi, jak postupně do sebe příběhy začaly zapadat jako kostky z lega.

Určitě doporučuji přečtení, za mě jedna z nejlépe napsaných knih, posledních let.


Schmetti
Schmetti
06.09.2023 5 z 5

Za tou vší pohodou, kdy spolu Satoru a Nana cestují po celém Japonsku v jejich stříbrné dodávce, plují na lodi a sledují krajinu plnou fialových a žlutých květin či obrovskou dvojitou duhu nebo kolouška s rodinou, se skrývá hloubka a bezmoc se smutkem a vyrovnání se s těžkou, nejtěžší životní situací.

Příběh je podán jak vtipně, tak i jemně, citlivě a pohladí po duši. Jedná se tu o neskutečně silné spojení páníčka a jeho zvířete. O hluboké přátelství a rodinu.

Při čtení jsem se nikdy nenudila, vždy jsem se dokázala ponořit do děje a smála se, rozplývala, ale také jsem skoro brečela. Posledních padesát stran bylo hodně náročných na emoce. Člověk chtěl plakat a zároveň cítil jakési duševní smíření.

To, proč Satoru potřeboval, aby se o Nanu někdo postaral, se musíte dočíst sami a poté pochopíte, proč tu píšu tyto věty.

Knížku Kočka na cestách doporučuji nejen milovníkům koček, ale opravdu všem, poněvadž takto filozoficky založenou knihu psanou s jemností nenajdete všude. Ráda si přečtu opět něco od japonských autorů, poněvadž jejich kultura a myšlení je hluboké a fascinuje mě.

Obálka knihy je nádherná a zaujala mě na první pohled. Přidávám zde jeden nádhernou citaci z knížky, tedy to, co řekl Nana ve svých myšlenkách.

Karolin77
Karolin77
21.07.2023

Hezký příběh s přidanou hodnotou, u kterého jsem si na konci i pobrečela.
Určitě mohu doporučit

Upřímně nevím kolika hvězdičkami bych knížku ohodnotila, tudíž nechávám bez *

pahorkatina
pahorkatina
28.05.2023 3 z 5

Mám sklony být shovívavější ke knihám, které se mohou pochlubit kočičí přítomností. Přihmouřím pak oči jako spokojená kočka hovící si na vyhřáté CRT televizi a udělím lehce podprůměrné knize průměrné hodnocení.

yonda
yonda
01.05.2023 4 z 5

Milý příběh vyprávěný neotřelým způsobem. Nejen že se dozvíte něco o kočičí duši, ale i o zemi , kde se děj odehrává. Ovšem posledních 30 stran jsem probrečela...

Ebeca
Ebeca
24.03.2023 4 z 5

Už dlouho jsem u knihy nebrečela, ale tahle mě dostala. Chvílemi byl příběh trochu roztahaný, za to ubírám hvězdičku. Doporučuji všem lidem s kladným vztahem ke kočkám. Pokud kočky rádi nemáte, sáhněte raději po jiné knize :o)

lexikon_tf
lexikon_tf
19.02.2023 5 z 5

To byla krása! Už dlouho jsem si takhle nepoplakala (ale to jsem ještě nečetla Dům v blankytně modrém moři!). Japonsko, cestování a hlavně kočka!

Tedy, spíše kocour, který nám celý příběh vypráví. Jak ho našel páníček Satoru (vlastně - kocour si samozřejmě našel jeho, aby bylo jasno!), jak dostal Nana své jméno a vůbec se dozvídáme spoustu věcí i ze Satoruova dětství a dospívání.

Satoru po pár letech příjemného soužití s kocourem jej ale bohužel musí dát pryč, a tak společně cestují po celém Japonsku za jeho známými, kdo z nich by si mohl Nanu nechat.
A proč se vlastně o něj Satoru už dál nemůže starat?

Takhle krásně dojemný příběh plný moudrosti a kočičího sarkasmu jsem ještě nečetla. A byla to opravdu nádhera!
Kdo máte rádi kočky a příběhy, které pohladí na duši, i když jsou velice dojemné, přečtěte si Kočku na cestách!

tygřík2
tygřík2
04.02.2023 5 z 5

Něžné pohlazení po duši. Všichni kočkomilové doporučují.

sweeney
sweeney
05.01.2023 5 z 5

"...a jednoho dne všechny ty lidi potkáme znovu. Za dalekým, předalekým obzorem." Krásný a zároveň velmi smutný příběh o cestě mladého Satorua a jeho kocoura Nany. Cesta plná nostalgie, kterou Satoru prožívá při setkávání s dávnými přáteli, ale zároveň i plná veselých zážitků a dojmů z krásné přírody, kterou sdílí se svým zvířecím kamarádem. Velmi čtivá knížka :)

kajzo
kajzo
04.01.2023 5 z 5

Táto nenápadná knižka, ktorú dostala dcéra ešte predchádzajúce Vianoce, ma celkom dostala. Výborne vystavaný dej. Krásne a smutné, vychádzajúce zo špecifík japonskej spoločnosti. Pekne opísané vzťahy medzi ľuďmi a zvieratami a medzi ľuďmi navzájom. Hovoriaci kocúr Nana nemá chybu. Silný príbeh, dávam plný počet bodov.

Jája92
Jája92
10.12.2022 5 z 5

Knihu jsem přečetla za jeden večer, ze začátku mě udivilo, že příběh vypráví Kocour Nana, při čtení anotace jsem si toho nevšimla. Ale ihned jsem si na to zvykla a bylo zajímavé pozorovat svět z kočičí perspektivy.
Vůbec jsem netušila, že mě příběh kocoura a jeho páníčka Satorua tak zasáhne. Jedná se o vyprávění o lidském přátelství, životních překážkách a když jsem vytušila, jak celý příběh skončí, poněkud jsem se zachmuřila. A postupně se odhaluje proč se musí Satoru vzdát svého kocourka.
Málokdy se stane, že by se mi na tak útlé knížce vystřídala taková škála emocí. Od smíchu až po pocit smutnosti.

slaska77
slaska77
27.10.2022 5 z 5

Krásný a dojemný příběh, který pobavil i rozplakal. Dostala jsem doporučení od kolegyně v práci, a tak děkuji a posílám dále. Možná je to japonskou kulturou, která umí vytvořit takto jemné, pokorné a milé příběhy? Napadá mě jedno přirovnání, když by tu snad byl někdo, kdo ještě pamatuje seriál Goro bílý pes, pak získá představu, jak krásná kniha je. Mohu a vlastně musím jen doporučit.

Sahir
Sahir
09.10.2022 5 z 5

skvělé čtení

katerina6763
katerina6763
04.10.2022 4 z 5

Kniha se mi moc líbila, byla to taková oddychová lahůdka na dvě odpoledne. Příběh, který končil v podstatě smutně, ukazuje, jak konáme něco, co vlastně vůbec nechceme, a život nás nakonec navede sám na správnou cestu. Vyprávění hlavního hrdiny Satorua je občas proloženo vyprávěním jeho kočky, a to byly právě ty veselé a vtipné pasáže, které vyrovnaly smutný příběh hlavního hrdiny. Občas jsem se opravdu zasmála.

B99
B99
29.08.2022 5 z 5

Nádherně napsaný příběh nejen pro milovníky koček, postupně se odhaluje příběh skrytý za tím, proč se hlavní postava Saturo musí své milované kočky vzdát a zároveň se kniha vrací i do jeho minulosti. Moc mile napsaný příběh, ukápla si slza

EvaEma
EvaEma
17.08.2022 5 z 5

Tohle čtení mě těšilo. Vyprávění kocoura, občas až trochu dětsky podané, ale přitom s pozadím vážného tématu... a vlastně komentář píšu až několik týdnů po dočtení, jak na mě kniha (v dobrém!) doléhá.
Gramatické chyby odpouštím, jsem moc ráda, že se nám taková kniha dostala na český trh.

Bubo19
Bubo19
16.08.2022 5 z 5

Krásný a dojemný příběh o jednom původně toulavém kocourkovi a jeho páníčkovi. Kniha však není jen o kočkách, ale také o jejich vzájemném přátelství s lidmi a o životě vůbec. Moc pěkné vyprávění. Doporučuji nejen milovníkům koček.

deirdre
deirdre
16.08.2022 4 z 5

Tieto japonské knižky majú také zvláštne čaro. Veľmi jednoduchým jazykovým štýlom vyrozprávaný jednoduchý príbeh, pripomenulo mi to tú slávnu kaviareň Funiculi funicula, aj to vo mne zanechalo podobné príjemné dojmy, ktoré pretrvávajú aj niekoľko dní po dočítaní. Áno, je to smutný príbeh, na druhej strane však v človeku - aspoň teda vo mne- zostane taký hrejivý pocit zmierenia a pokoja.

Jessica007
Jessica007
14.08.2022 5 z 5

Moc krásný, dojemný příběh o kocourkovi a jeho majiteli. V knížce je dost filozofie, moudrosti i citů. Nejdřív jsem váhala, zda si mám knížku koupit.. Ale líbil se mi obal i ty barvy, anotace.. Knížku jsem si koupila, ale ani jsem ji nezačala hned číst. A před pár dny jsem ji číst začala a líbila se mi nakonec tak moc. Mohu doporučit a zdaleka nejen milovníkům koček, sama jsem pejsková. Krásná knížka.

cathyblack
cathyblack
13.08.2022 4 z 5

Dojemný příběh o jednom majiteli kočky. A o kočičce, která ho nechtěla opustit. Zajímavé, když bylo vyprávěno z pohledu té kočky.

Antitalent
Antitalent
03.08.2022 5 z 5

Kniha se mi moc líbila, ale na to jak jsem četla, že je strašně předvídatelná, jsem na *to* přišla až skoro ke konci :D

literarniposuk
literarniposuk
04.07.2022 5 z 5

Tohle mi autor neměl dělat. To je tak strašné klišé, tak strašně okaté … Ale dostal mne. Naprosto. Já o tomhle nemůžu říct půl špatného slova. Nemůžu o tom říct vlastně vůbec nic. Tohle si MUSÍTE přečíst. Je to jednohubka na studené podzimní večery u krbu. Nejspíš už se k ní nikdy nevrátíte, ale zanechá ve vás hluboký dojem a probudí emoce a city a za to ručím!

Emišta
Emišta
02.07.2022 2 z 5

Příběh sám o sobě se mi celkem líbil, páneček, který hledá nový domov pro svého kocoura a setkává se se starými známými i vyprávění z pohledu kocoura. Ale styl psaní mi vůbec nesedl. Místy jsem přemýšlela, jestli je to tak hrozně přeložené, nebo to napsal žák základní školy jako slohovku. O hrubkách radši ani nemluvím.

Mirka320
Mirka320
15.06.2022 2 z 5

Už dlouho jsem si chtěla přečíst japonskou literaturu. Náhodně jsem si vybrala tuto knihu o přátelství mezi člověkem a zvířetem, kočkou. Nejsem kočkomil ani psorád, ale příběh se mi docela líbil. Nejdřív jsem byla překvapená, že příběh je popisován kočkou, bylo to celkem i vtipný. Čekala jsem teda víc emocí, ale to bude asi tím, že opravdu nejsem kočkomil. Styl psaní mi nevadil, naopak udržoval pozornost.

Dejnau
Dejnau
11.06.2022 5 z 5

Na klíně mi leží můj Ragdollák a já stará cíťa brečím jak želva..
Nádherná kniha!

Aziza23
Aziza23
30.05.2022 3 z 5

Miestami trochu rozťahané, ale inak sa mi príbeh páčil. Bolo to zaujímavé čítanie. Trochu zmeny nezaškodí. :)

Šajler
Šajler
19.04.2022

Bohužel knihu jsem nezvládla dočíst, přišlo mi to takové nějaké. Děj mě moc nezaujal.

alibaba72
alibaba72
15.03.2022 5 z 5

Laskavý, humorný, melancholický příběh... Ideální pro milovníky koček :-)

Nicole_Emma
Nicole_Emma
06.02.2022 5 z 5

Tak tato kniha si získala mé srdce. Absolutně krásný, dojemný a pravdivý příběh ze života navíc vyprávěný z pohledu velice chytrého kocourka. Nenásilné zakomponování filozofických myšlenek do prostého děje mi velice připomínalo styl Malého prince, z čehož jsem byla nadšená. Troufám si říct, že této knize by měl dát šanci každý.

Štítky knihy

kočky Japonsko zfilmováno nemoci japonská literatura dětství

Autorovy knížky

Hiro Arikawa
japonská, 1972
2020  84%Kočka na cestách

Kniha Kočka na cestách je v

Právě čtených15x
Přečtených348x
Čtenářské výzvě82x
Doporučených26x
Knihotéce262x
Chystám se číst210x
Chci si koupit46x
dalších seznamech13x