EliskaD EliskaD komentáře u knih

Hadrový panák Hadrový panák Daniel Cole

Zajímavý nápad na zápletku, úvod mě i přes anotaci šokoval a podnítil číst dál. Poté to šlo ale z kopce a příběh nějak nedokázal držet mou pozornost. Šest obětí na začátku a poté příslib dalších šesti? Začala jsem se ztrácet kdo je kdo, kdo je ještě živý, kdo ne, kdo patří do které šestice... Dotáhla jsem to do závěru spíše ze zvědavosti a pro sympatie k hlavním vyšetřovatelům. Závěr byl dost divný, vysvětlení dost neuspokojivé a neúplné. Možná vše ozřejmují další díly. Ale to už nebudu zjišťovat.

07.05.2021 2 z 5

Hon na mrtvého Hon na mrtvého Tim Weaver

Hodně spletitý, přehnaný a těžko uvěřitelný příběh s naprosto nezlomným vyšetřovatelem. Ale proč ne? Kniha to byla od začátku až do samého konce čtivá, akční a hlavně také napínavá. A to je přesně to, co od thrillerů čekám. A ten závěr! Když už jsem myslela, že je po všem, přišlo naprosto překvapivé a šokující odhaleni. Super. Určitě sáhnu po dalších dílech. Těším se na další případy Davida Rakera i na to, do jakých svízelných situací se dostane příště.

01.05.2021 4 z 5

Labyrint pohybu Labyrint pohybu Pavel Kolář

Velmi moudré vyprávění s příběhy hrozných lékařských případů, ale i šťastných konců. Místy velmi odborné a pro laika těžce pochopitelné, přesto se spoustou zajímavých informací uváděných v souvislostech. Např. proč se nám zvedá žaludek na moři nebo pouťové atrakcí, proč si při sportu nepouštet hudbu do sluchátek, o bolesti, o placebo efektu, o stresu i odpočinku. Sem tam drobné motorické testy, které si může čtenář sám na sobě vyzkoušet.

30.04.2021 5 z 5

Slepota Slepota Robin Cook

Pěkné a čtivé, ale bez napětí. Kdo a proč činy páchá je známo už skoro od počátku, jen čekáte, kdy, kdo a jak vše odhalí. Žádné detektivní pátrání se tu vlastně ani nekoná. Vývoj událostí je dán spíše jednáním patoložky, kterou pohání vlastní intuice. Určitě si přečtu i další díl série. Hlavní postavy mi byly sympatické a těším se na jejich další osud.

24.04.2021 3 z 5

Slaďák Slaďák Philippa Rice

Tento komiks opravdu dostává svého názvu. Sladké, milé, s krásnými černo-bílo-červenými ilustracemi. Spíše než ke čtení je to kniha k prohlížení obrázků, které potěší oko. Velmi málo textu, skoro žádný.

23.04.2021 4 z 5

Alois Nebel Alois Nebel Jaroslav Rudiš

Takové blábolení, páté přes deváté. Asi nejsem ta správná cílová skupina.
Pokud budu číst ještě nějaký jiný komiks, tak asi leda tak Kačera Donalda. Tohle jsem totiž moc nepobrala.

21.04.2021 1 z 5

Někdo cizí v domě Někdo cizí v domě Shari Lapena

Průměrná kniha, i když čtivá. Není to moje první setkání s autorkou, proto mám pocit, že vykrádá sama sebe. Ve všech knihách podobné linky a zápletky, kvůli kterým je průběh knihy i její závěr tušit už od počátku. Kdyby toto byla moje první kniha, možná bych hodnotila lépe.

20.04.2021 3 z 5

Smutek poručíka Borůvky Smutek poručíka Borůvky Josef Škvorecký

Krásná květnatá čeština...Čtení mi ale ztežovala velice dlouhá souvětí, která vyžadovala velkou dávku mého soustředění.
Řešení jednotlivých případů se zakládá na dedukci poručíka Borůvky. Vysvětlení však není v příbězích explicitně řečeno, čtenář si díky vodítkům má v mnohých případech domyslet přesný závěr sám.
Některé příběhy jsou doplněny náčrtky a plány míst činu, které ve čtečce nejsou dobře viditelné a přitom jsou velmi důležité jako podklad pro řešení daného případu.

18.04.2021 3 z 5

Vážka Vážka Michel Bussi

Nemohla jsem se začíst, nakonec jsem to nějak prolomila. Po čtvrtině knížky jsem si vytvořila svůj vlastní závěr a říkala si, o čem sakra bude dalších 300 stránek. Četla jsem dál, ačkoli mi bylo skoro jedno, jak to vlastně dopadne a jestli se mi můj tip potvrdí. Příběh mě moc nevtáhl, spíše plynul nějak mimo mě. Mínění o knize mi vylepšil napínavý, čtivý a dynamický závěr.

18.04.2021 3 z 5

Nevítaný host Nevítaný host Shari Lapena

Neoriginální, příliš jednoduché a navíc bez toho, aby si čtenář podle nějakých náznaků a indicií mohl ve svých myšlenkách tvořit vlastní detektivní pátrání. Vraha jsem sice neodhalila, přesto mi odhalení bylo tak nějak jedno. Vysvětlení sice uspokojivé, ale žádný aha moment to nebyl. Celkově takové nemastné, neslané. V paměti nezůstane.

15.04.2021 2 z 5

Mráz Mráz Bernard Minier

Příliš moc stránek, a nebo naopak příliš málo stránek. Kniha obsahuje velké množství vaty, která by se dala vypustit. Na druhou stranu kniha neobjasňuje některé linky příběhu, které by stálo za to rozvinout, dopracovat a zejména čtenáři vysvětlit (např. technické provedení zločinů). Nápad zajímavý, ale potenciál nebyl plně využitý. Do příběhu autor vrazil takový pel-mel - od všeho trochu a vlastně nic do hloubky. Autor ve mě na počátku vzbudil sice zvědavost, ale napětí jsem příliš nepociťovala. Závěr mi dojem z knihy spíše zkazil. Přes to všechno se mi kniha dobře četla a stránky ubývaly poměrně rychle. Hodnotím jako průměr. Žádná bomba to nebyla.

12.04.2021 3 z 5

Pes baskervillský Pes baskervillský Arthur Conan Doyle

Několik příběhů o Sherlockovi znám z filmového zpracování a moc mě nenadchly, proto jsem sáhla po knize a konkrétně po příběhu, který jsem neznala, abych se seznámila i s četbou tohoto tak oblíbeného autora. Možná jsem měla kvůli slávě A. C. Doyla přehnaná očekávání, ale příběh mě bohužel moc nezaujal. Do knihy jsem se musela skoro nutit, nebylo v něm pro mě žádné napětí, které by mě podněcovalo číst pořád dál. Rozuzlení mi nepřipadalo příliš zajímavé, i když byl příběh velmi dobře promyšlený.

02.04.2021 3 z 5

Faktomluva Faktomluva Hans Rosling

Z knihy jsem rozpačitá. Dělá na mě dělá dojem zpopularizované učebnice středoškolské statistiky s již vypočítanými úlohami, které jsou doplněné o příběhy a zážitky autora. Neustálé opakování výsledků z anketních otázek včetně statistik jednotlivých odpovědí v různých státech/profesích/odborných konferencí bylo přímo otravné. Autor na mě působí nabubřele, neustále opakuje, jak se všichni mýlí a mají v anketě horší výsledky než šimpanzi (jejichž výsledky by byli náhodně alespoň přibližně rovnoměrně rozložené mezi nabízené možnosti). Možná je tento dojem způsoben psaním v ich formě (přestože se jedná o práci tří autorů). Zkrátka mě to iritovalo. Samé "já", "já", "já". Ale rozhodně nechci autorovi odepírat zásluhy za veškerou misijní lékařskou práci v nejchudších oblastech světa. Knize dávám hvězdičku navíc za snahu přinést lidem pozitivní pohled na svět.

01.04.2021 2 z 5

Skrýš Skrýš Johan Theorin

Kniha se mi velmi dobře četla. Byla nepředvídatelná, napínavá a nemohla jsem se od ní odtrhnout jak mě příběh pohltil. Postupné odkrývání záhad vedlo k nečekanému překvapivému rozuzlení.

31.03.2021 5 z 5

Poezie umělého světa Poezie umělého světa Jiří Materna

Neuvěřitelné, že je možné vytrénovat počítač na generování básní. A navíc nejen smysluplných, ale i velmi zdařilých a mnohdy úsměvných.

SPRAVEDLNOST
na tvou dekadentní duši
ráno i v poledne
bůh má připravenou kuši

30.03.2021 5 z 5

Haiku haiečku Haiku haiečku Jiří Dědeček

První setkání s haiku. Moc krásné, některé k zamyšlení, některé vyvolávají úsměv na tváři.

Kočičí hlavy

Prokletý ostrov Prokletý ostrov Dennis Lehane

Tíživé. Znepokojivé. Bravurní.

27.03.2021 5 z 5

Dívka se sněhem ve vlasech Dívka se sněhem ve vlasech Ninni Schulman

Po přečtení prvních asi 20 stránek jsem se musela vrátit opět na začátek a začít číst pozorněji, protože jmen postav bylo už takto na začátku příliš a přestávala jsem se orientovat. Postav bylo v knize opravdu mnoho a mnohé z nich neměly v ději knihy zvláštní význam, pouze doplňovaly a dokreslovaly děj. Příběh nebyl překombinovaný, působil reálně, byl poutavý, příjemně se četl a udržoval v mírném napětí po celou dobu knihy, přestože se vyšetřování nepřinášelo příliš velké zvraty nebo významné objevy. Dramatické rozuzlení se odehrálo až na pár posledních stránkách knihy. Překvapením pro mě bylo, že námět (nikoliv samotný děj) byl inspirován skutečnou událostí.

27.03.2021 4 z 5

Svět bez stížností Svět bez stížností Will Bowen

V knize je velmi cítit přehnaný americký optimismus typický pro tento druh rozvojové literatury. I přes tento fakt knihu hodnotím velmi kladně. Ač jsem se nepustila do plnění 21denní výzvy, kniha mi pomohla si leccos uvědomit a více si všímat svých vlastních stížností, které jsou mnohdy úplně zbytečné. Kniha v sobě zahrnuje spoustu mouder, které jsou dokládány přiléhavými příběhy, které se (prý) skutečně staly. Většinou mi připadaly trochu přibarvené a přitažené za vlasy, aby k danému tématu více sedly. Jako ilustrující příklady však splňovaly, co měly. Příběhů je v knize až možná příliš, ale jednalo se o milé a pozitivní čtení, které knize neuškodilo.

27.03.2021 4 z 5

Bajky barda Beedleho Bajky barda Beedleho J. K. Rowling (p)

Spíše než o bajky šlo o pohádky. A navíc moc pěkné. Pohádky by klidně mohly stát samostatně, ale díky poznámkám Brumbála mohla být využita popularita HP, která jistě zvýšila prodeje této knihy. Spíše to vidím jako marketingový tah. Přesto pohádky hodnotím jako vynikající, Brumbálova doplnění mě spíše nudila.

08.03.2021 4 z 5