Alois Nebel

Alois Nebel https://www.databazeknih.cz/img/books/72_/7265/bmid_alois-nebel-ejk-7265.jpg 4 306 44

Alois Nebel série

Souborné vydání železničářské trilogie rozšířené o alternativní konec. V hlavní roli Alois Nebel, narozen ve znamení Vah roku 1948 ve Frývaldově, dříve Freiwaldau, nyní Jeseník. Celý život u dráhy, stejně jako jeho příbuzní. Sbírá jízdní řády, pije pivo, kouří a občas v mlze vidí to, co jiní nevidí. Naposledy pracoval jako výpravčí v Bílém Potoce. Pak mu vlaky, projíždějící stanicí napříč celým stoletím, zatemnily mysl.... celý text

Komiksy , Literatura česká

Vydáno: , Labyrint

Miroslavacte
26.03.2024 5 z 5

Jsem velká obdivovatelka Rudiše, čtu ho dlouho a stále mě baví. Tahle kniha je moje nejoblíbenější, nadčasová, milá, zábavná i k zamyšlení. A ty ilustrace? Bomba!

Kotrlat
08.11.2023 3 z 5

Komiksy běžně nečtu, ale vzhledem k tématu (navíc film už jsem viděl) jsem udělal výjimku a... mám docela rozporuplné pocity. Po grafické stránce se nic vytknout nedá, ale samotný příběh není podle mého názoru úplně nosný. Kdyby se celá kniha nesla v duchu úvodní části, byl bych spokojenější.

wooloong
09.10.2023 4 z 5

Můj třetí komiks v životě, předcházel mu akorát Čtyřlístek a Rychlé šípy. Vizuál výborný, jednotlivé příběhy taky, ale nějak jsem se ztrácela v hlavní linii příběhu. Buď nejsem dost pozorná nebo to autoři trochu moc zašmoulili.

sgjoli
16.07.2023 4 z 5

Kombinace dobře napsaného výživného textu se skvělými kresbami - to mne prostě baví. A tady se mi toho dostalo požehnaně. Tento komis (resp. komiksovou trilogii) bych popsala jako příběh balancující na hraně reality, snu, halucinací. To vše zahaleno do hávu určité melancholie, snovosti, zároveň určité živočišnosti a trochu rozervanosti. Možná to může působit nesourodě, ale já to tu viděla a fungovalo to. Jistou pochmurnost, kterou jsem tu též nacházela, podtrhuje fakt, že kresba je černobílá, a pokud byla někde použitá barva, bylo to jen zcela výjimečně.
Příběhově i místem se to motá kolem vlaků a nádraží (očividně jde u J. Rudiše o oblíbený motiv) - milovníci tohoto tématu si tu tak přijdou na své. Motiv nádraží, které spojuje lidi coby cestující nejrůznějších typů), tu pak má zajímavé postavení. Protože v příběhu se nám tu setkávají skutečně nejrůznější typy lidí, které dráha nějakým způsobem spojila dohromady. A mně se tohle propojování lidí prostě líbí.
Nakonec 4 hvězdy z 5. Od J. Rudiše mám dosud nejradši Grandhotel, který byl o dost hutnější a víc se mne dotkl (na malém prostoru hodně silný příběh). Alois Nebel mi proti Grandhotelu nepřišel tolik hutný - jestli je to na škodu nebo ne, to v tuhle chvíli nevím. Nicméně doporučit mohu. :-)

V.Lenka
21.09.2022 3 z 5

Moje druhá zkušenost s knižním komiksem. Nějak nedokážu číst mezi obrázky. Ty časové roviny nijak nerozlišené mi moc nepomáhaly v příběhu se vyznat. Četba mne upřímně moc nebavila. Do knihy jsem se pustila, protože se částečně odehrává v Jeseníkách. Asi nejsem komiksový typ. Film jsem neviděla.

roso.mak
20.08.2022 4 z 5

Příběh hezký a šťastně končí pro hodné a špatně pro zlé. Co víc si přát.

Akorát by bylo fajn, kdyby se autor více vžil do čtenáře a po marvelovsku vizuálně odděloval časové osy a snové stavy. Takhle je to dost zmatené, ale možná o to šlo. Trochu přiblížit šílenství.

PastorMal13
16.05.2022 4 z 5

Děj se sice mírně od filmu liší a je rozsáhlejší, ale atmosféra je výborně zpracována, dokonce možná lepší než ve filmu.

ElissEm333
06.04.2022 5 z 5

Ta atmosféra je prostě dokonalá. A jestli vám nesedl komiks, zajděte si do divadla. Ten příběh za to stojí!

david5746
29.09.2021 2 z 5

Grafické pojetí a zpracování je na pět hvězd bez debat. Jen ten děj k tomu byl pro mě tak zmatenej a chaotickej, že jsem ho z větší části nepobral. Asi to nebyla kniha pro mě.

tučňák222
27.06.2021 4 z 5

Podle mě dobrý námět ale nevhodný pro komiks, grafika často ubírala srozumitelnosti a šílený font.

DonPax
24.05.2021 5 z 5

Nejsem zrovna typický čtenář komiksů, ale tohle se mi opravdu líbilo. Velmi sugestivní a povedené kresby a zápletka inspirovaná životem na samém okraji společnosti. Zhltl jsem to skoro jedním dechem.

EliskaD
21.04.2021 1 z 5

Takové blábolení, páté přes deváté. Asi nejsem ta správná cílová skupina.
Pokud budu číst ještě nějaký jiný komiks, tak asi leda tak Kačera Donalda. Tohle jsem totiž moc nepobrala.

milan3696
23.03.2021 3 z 5

Komiks mám rád, ale tenhle jsem vůbec nepochopil. Asi je to mimo moje mentální možnosti.

TwoFace
19.03.2021 5 z 5

Kdo zná a dokáže ocenit "hnusnokrásné" Jeseníky, tomu kniha dá ještě něco navíc. Poetika pánů Rudiše a Švejdíka je jedinečná a myslím, že zajímavá i pro lidi, kteří jinak komiks chápou jako pokleslou zábavu.

Gural
10.02.2021 5 z 5

Líbí se mi jak kniha - komiks, tak film a to tak, že moc. Švejdík je můj oblíbený autor písní i malíř. Nálada je tam ponurá, jako celé Sudety a celý příběh je pro mě silný, Alois Nebel v podání p. Krobota nepřekonatelný. Často se v duchu k tomu příběhu vracím, i když je to už doba, co jsem se s ním seznámil poprvé.

Gabi13
27.11.2020 5 z 5

Povedená grafika. Měla jsem potřebu přečíst si Nebela na základě vzpomínky na film. A zase si musím potvrdit, že nejsem čtenář komiksů, ale toto beru za kvalitní dílo.

Jarka_rybář
02.10.2020 5 z 5

Je zajímavé, v jaké situaci Aloise Nebela potkáváme. Scéna na nádrží je dobrá. Jeho vidiny, o kterých občas nevím, zda nejsou pravda, určitá osamělost míst i lidí, která z děje čiší, styl kresby... Všechno je opravdu dobré, zasahující.

lencin
03.09.2020 5 z 5

Komiksová trilogie ze Sudet.
První díl: Nádraží ve slezských horách. Blázinec v Bílém Potoce. Výpravčí Alois Nebel.
Druhý díl: Alois Nebel chce vidět nejkrásnější železniční stanici u nás.
Třetí díl: Opuštěná trať. Zlato pod horami. Polský vrah na útěku. Do života A. Nebela zasáhne povodeň i láska.
(3.2.2009)

vlkcz
12.04.2020 5 z 5

Působivé. Nádherně vykreslená (a v tomto případě doslova) atmosféra zapomenutých Sudet, podivínství hlavního hrdiny a řada nečekaných myšlenek.

JulietRocks
12.02.2020 1 z 5

Hvězdička za grafické zpracování. Ale jinak.. Za mě ne.