EliskaD EliskaD komentáře u knih

Žena v okně Žena v okně A.J. Finn (p)

Kniha mě po celou dobu udržovala v příjemném mírném napětí a zvědavosti. Je Anna korunním svědkem událostí nebo jsou to všechno přeludy vyvolané její nemocí, spoustou vypitého vína a účinky léků? Obávala jsem se, že příběh bude nudný a nebude mít moc co nabídnout vzhledem k dějovému umístění příběhu mezi zdi jednoho domu. Opak je pravdou. Vykreslení vnitřního světa hlavní hrdinky a odhalování příčin její nemoci celý příběh okořenily.

20.02.2021 4 z 5

Moucha Moucha Dominik Dán

Po velkém mediálním ohlase jsem se rozhodla i já přečíst něco od Dominika Dána. Po přečtení musím konstatovat, že to pro mě bylo zklamání. Dánovi se nedá upřít literární talent a um čtivě psát (četla jsem ve slovenštině). Samotný příběh je takovým průměrem. Čtenář od začátku tuší, kdo je padouch a jen čeká, kdy to budou vědět i neustále nasávající policisté. V závěru knihy docela zajímavý zvrat, avšak nedojde k dořešení zločinu z druhé dějové linie - k tomu je pravděpodobně potřeba přečíst další díl. To mě trochu rozhořčilo. Váhám mezi ** a ***. Nakonec volím za horší 3, protože se mi kniha opravdu dobře četla a postup vyšetřování uvěřitelný (i když se spoustou příliš velkých náhod).

13.02.2021 3 z 5

Mlhy Ölandu Mlhy Ölandu Johan Theorin

Knize se musí ponechat opravdu skvělé vykreslení atmosféry prostředí, ve kterém se děj odehrává. No, i když nevím, jestli je "děj" to správné slovo. V první čtvrtině nebyly skoro žádné dialogy, děj se začal rozjíždět až zhruba v poslední třetině. Celková zápletka a její rozuzlení však nebyla natolik silná, abych si řekla wow. Do knihy jsem se spíše nutila, postavy mi byly nesympatické a chovaly se nepochopitelně (proč otec tajnůstkaří a nemůže své zoufalé dceři říct rovnou všechno co ví?).

11.02.2021 3 z 5

Oběť bez tváře Oběť bez tváře Stefan Ahnhem

Výborná kniha. Co kapitola, to zvrat a překvapení. Pachatel dopředu mistrovsky celé své konání promyslel a s vyšetřujícími policisty i se čtenářovou myslí si pohrával od začátku do konce. O napětí nebyla nouze a kniha se velmi dobře četla.

09.02.2021 5 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

Žádná strhující detektivka, spíše takový průměr. Pro mě žádné překvapivé rozuzlení nebo zvrat... Místy však rozhodně napínavé. Děj byl pro mě předvídatelný, závěr se dal tak trochu tušit. Nicméně kniha je poměrně krátká a může posloužit jako příjemná oddechovka od knih, které mají daleko zamotanější a propletenější příběh.

30.01.2021 3 z 5

Sluneční bouře Sluneční bouře Åsa Larsson

Pro severskou krimi poměrně neokoukaný náboženský námět. Kniha mě se mi pěkně četla a udržovala mě v napětí. Příběh se příjemně vyvíjel a (kromě závěru) neobsahoval množství přehnaných akčních scén. Líbí se mi důkladné vykreslení jednotlivých postav. A zejména kvůli nim jsem přečetla i všechny ostatní díly této série.

29.01.2021 4 z 5

Kaštánek Kaštánek Søren Sveistrup

Kniha, která se se svou brutálností řadí k mnoha knihám Nesba nebo dalších severských autorů. Z té brutality a dalších popisovaných okolností šel opravdu mráz po zádech. Příběh byl napínavý a nepředvídatelný, přesto do sebe dějové linky velmi promyšleně zapadaly. Přesto že byl vrah odhalen asi v poslední pětině, bylo i nadále co číst a příběh ještě gradoval. Ubírám jednu hvězdu za obrovské množství postav, které autor vysypal z rukávu všechny najednou a nedal prostor se s nimi postupně seznamovat. Byla jsem tedy první polovinu knihy zmatená, kdo je vlastně kdo...

29.01.2021 4 z 5

Oběť Molochovi Oběť Molochovi Åsa Larsson

Velice napínavé počtení příběhů ze současnosti i z minulosti. Velmi čtivé, napínavé, celé velmi dobře vypointované a do sebe zapadající. Vynikající kniha, dle mého nejlepší z celé série. A také jedna z nejlepších severských krimi, které jsem četla.

25.01.2021 5 z 5

Než pomine tvůj hněv Než pomine tvůj hněv Åsa Larsson

Kniha byla velmi čtivá a poměrně napínavá. Příběh protnut příběhy z minulosti. Líbí se mi, že je příběh podáván románově, žádné přehnané napětí a akce. Ale spíše tak, jak by to zřejmě bylo doopravdy - postavy mají svůj život, který si žijí a nejde jen o pátrání a hledání motivu a souvislostí. Utopení pod ledem při potápění do vraku letadla pro mě byl velmi zajímavý neokoukaný motiv. Za mě ale slabší kniha celé série.

25.01.2021 4 z 5

Nůž Nůž Jo Nesbø

Knihu jsem poslouchala jako audioknihu - namluvená příjemným hlasem, neztrácela jsem se v postavách, byly dobře rozeznatelné. Příběh byl napínavý, plný nečekaných zvratů, moc jsem po celou dobu knihy nevěřila, že by všichni podezřívaní byli opravdu vinni, ale odhalení vraha v závěru mě opravdu překvapilo. Chytře vymyšlené, vše do sebe pěkně zapadlo.

18.01.2021 5 z 5

Prolitá krev Prolitá krev Åsa Larsson

Za mě nejslabší kniha celé série. Autorku mám ráda, vyhovuje mi její rozvolněný styl vyprávění na pomezí mezi detektivkou a románem. Líbí se mi jak umí vykreslit jednotlivé postavy i přírodu chladného severu. Mám však pocit, že zde bylo vyšetřování vraždy jen okrajovou záležitostí. Příliš napětí nečekejte.

14.01.2021 3 z 5

Hlavolam Hlavolam Håkan Nesser

Opravdu ztráta času. Knihu jsem měla na dovolené a neodložila jsem ji jen kvůli tomu, že jsem neměla jinou. Postavy nesympatické, příběh ve kterém se nic neděje, vyšetřování se neposouvá...

14.01.2021 1 z 5

Temná stezka Temná stezka Åsa Larsson

Kniha se mi moc líbila, zhltla jsem ji během týdne. Knihy této autorky jsou na pomezí mezi detektivkou a románem. Autorka vykresluje pozadí jednotlivých postav - jejich dětství, zážitky... Střídá se současnost s minulostí. Dokonce se střídá úhel vyprávění jedné situace z pohledu různých postav. To mě moc bavilo. Když už jsem v závěru knihy myslela, že je po všem, příběh znovu vygradoval do dramatického závěru, který je v knihách autorky typický.

K této autorce mě přivedla zcela náhodně vybraná kniha Oběť Molochovi. Po jejím přečtení jsem vzala celou sérii od začátku (vše během cca 1,5 měsíce). Přirostly mi k srdci hlavní postavy a baví mě sledovat jejich životní příběh napříč jednotlivými knihami. Autorčin styl mi vyhovuje.

14.01.2021 4 z 5