EliskaD EliskaD komentáře u knih

Rozprávky pre neposlušné deti a ich starostlivých rodičov Rozprávky pre neposlušné deti a ich starostlivých rodičov Dušan Taragel

Když se řeknou pohádky, napadne mě hned několik znaků - nadpřirozené bytosti, kouzelné předměty nebo šťastné konce. A toto v těchto “pohádkách” chybělo. Dětem bych číst asi nedávala. A jako dospělou mě to vážně nebavilo. Velmi slabé.

25.06.2022 2 z 5

Najděte si svého marťana Najděte si svého marťana Marek Herman

Knihu mi byla opakovaně doporučovaná, naposled jako "povinné čtení" před porodem. Byla jsem zvědavá, jaký v ní tedy najdu čarovný recept, jak se stát skvělým rodičem.
Kniha je pojatá opravdu mile a citlivě a autor jako by mluvil přímo ke svému čtenáři (a někdy až otravně neformálně). Obecně je kniha takovou směsicí všeho možného, co autor (pedagog, nikoliv psycholog!) nachytal v průběhu svého života o psychologii. Místy to bylo jako když pejsek s kočičkou připravovali dort. Některé části mě vyloženě zarazily a proto bych uvítala citace nebo konkrétní odkazy na zdroje informací. Přes to všechno v knize byly podnětné pasáže, které mě přiměly se zamyslet a popřemýšlet. Nakonec však hodnotím za 2. A vlastně ani nevím, proč se kniha jmenuje tak, jak se jmenuje.

23.06.2022 2 z 5

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Jsem zklamaná kvůli nedějovitosti knihy. Zoufale se v ní nic nedělo a já se strašně nudila. Samé vnitřní dialogy, myšlenkové pochody, náhledy na tehdejší společnost. Příběh ani v tak kratičké knížečce téměř žádný. Nevím, co jsem čekala od milostné novely. Je však pravda, že svou poetiku a romantiku měla. Já to ale nedokázala ocenit.

13.06.2022 2 z 5

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

To, že čtu detektivku jsem si začala plně uvědomovat až tak v poslední čtvrtině. Do té doby to byl spíše román o vztazích. O vztazích mateřských, manželských, mileneckých, kamarádských, sousedských... A motiv k vraždě mohl mít téměř kdokoliv...

12.06.2022 4 z 5

Žárlivost a jiné povídky Žárlivost a jiné povídky Jo Nesbø

Protože jsem se už poněkud přesytila série s HH, vděčně jsem sáhla po povídkách. A musím uznat, že byly čtivě napsané a skvěle vypointované. Nesbo je zkrátka Pan Spisovatel.

12.06.2022 4 z 5

Mlčící pacientka Mlčící pacientka Alex Michaelides

Toto není jeden z těch thrillerů, který Vás nenechá spát, který by zalezl pod kůži a nepustil. Zpočátku je kniha dokonce poměrně nudná a nic zvláštního se v ní neděje. Postupně začne příběh nabírat na zajímavosti, do příběhu vstupují další postavy a děj začne směřovat k zajímavému rozuzlení. Pro toho, kdo vyhledává poklidnější thriller s neakčními pasážemi, je toto ta správná volba.

09.06.2022 3 z 5

Muž bez minulosti Muž bez minulosti Tim Weaver

(SPOILER) Tak nevím, jestli Tim Weaver neztrácí trochu originalitu. Příběh osmého dílu si drží stále vysokou kvalitu, napětí nepolevuje, avšak jedno odhalení, které vede k rozmotání celého příběhu se v sérii už podruhé opakuje. Přesto jsem to nečekala a Tim mě opět dostal.

Zlomené srdce Zlomené srdce Tim Weaver

Co mám po 7 dílech k Timu Weaverovi a jeho sérii s Rakerem stále psát? I další příběh je velmi čtivý, napínavý a stále si drží originalitu co do zápletky jako takové, tak i momentů překvapení v při jejím rozuzlování.

Nahá opice Nahá opice Desmond Morris

Velmi zajímavě a čtivě podané téma od zoologa o tom, jak se chování zvířat (zejména primátů a lidoopů) projevuje v našem lidském chování, jakých nových rozměrů nabylo a kam se za tisíciletí posunulo.
Kniha je rozdělena do několika kapitol, z nichž každá popisuje určitý aspekt lidského počínání - od samotného původu člověka, přes sexuální chování, rodinu a výchovu, poznávání světa, soupeření, stravování až po upravování a vztah k (ostatním) zvířatům. Kniha je psána poutavě, avšak místy trpí nepřesnostmi (jak je ostatně zmíněno i v doslovu), jsou opomíjena důležitá fakta, nebo jsou fakta předkládána poněkud zjednodušeně. Vysvětlení některých korelací mi samotné připadá poněkud zvláštní (zejména v posledních kapitolách u upravování a o zvířatech) avšak budiž - s ohledem na to, v jakém roce vyšel originál.

Mlha nad Shadow Sands Mlha nad Shadow Sands Robert Bryndza

Poměrně čtivě podaný příběh, avšak v rámci žánru nevýrazný, ničím nevybočující. Neurazí, ale ani výrazně nenadchne. Času stráveného s touto knihou však rozhodně nelituji. Počtení bylo vesměs příjemné, lehké a nekomplikované. V paměti však neuvízne.

17.05.2022 3 z 5

Vyhoďme ho z kola ven Vyhoďme ho z kola ven Ken Kesey

Přečteno do čtenářské výzvy. A opravdu to byla výzva. Dost jsem se nad stránkami trápila, nebavilo mě to, nedokázala jsem udržet pozornost. Podle hodnocení jsem čekala příběh, který chytí a nepustí od samého začátku. Bohužel mě to nechytlo ani později. Zkusím filmové zpracování, které jsem zatím neměla možnost shlédnout.

17.05.2022 1 z 5

Okamžiky štěstí Okamžiky štěstí Patrik Hartl

Šílenství kolem Patrika Hartla mě nechávalo velmi dlouho chladnou, až mě zvědavost dohnala a já si přečetla Okamžiky štěstí. Možná to byla na první knihu špatná volba, protože jinak nechápu, čím si Hartl zasluhuje takovou pozornost.

Originální nápad, ale s velmi průměrným a zdlouhavým příběhem popisujícím přibližně 10 let života sourozenců Veroniky a Jáchyma. Co mi hodně nesedělo bylo ve Veroničině části čtení o tématech jako je kojení, zánět bradavek nebo tantrický sex z pera mužského autora.

17.05.2022 3 z 5

Kniha pro mě byla jednoduchým a svěže podaným úvodem do geopolitiky. Přinesla mi spoustu nových informací a z některých mi začalo být i dost úzko. "Chamtivost bývá koneckonců pramenem válek právě tak jako strach z druhých [...] Historie zná spoustu příkladů hrabivého soupeření na úkor druhých." (str. 275).

Kniha má velice ambiciózní podtitul Jak lze pomocí deseti map pochopit světovou politiku. Nemohu říci, že by se tak stalo. Kniha ve mě ale vzbudila spíše zvídavost po dalších informacích, protože na mnohá svá proč jsem v knize odpovědi nenalezla. Jenže to by rozsah knihy musel být několikanásobný.

Velkou výtku mám k mapám. Proč proboha nakladatel neinvestoval do barevného tisku? Nejenže jsou mapy černobílé, ale také poměrně malé. Bez map na internetu bych se neobešla.

17.05.2022 4 z 5

Písař Bartleby Písař Bartleby Herman Melville

Pořád jsem čekala, že přijde nějaká super manažerská poučka a pointa, ve které se dozvíme, co s lidmi jako je Bartleby... Příběh vyzněl poněkud do ztracena. Přesto jsem si čtení užila, a to i přesto, že jsem i já prostřednictvím knihy na vlastní kůži zažívala tu neskutečnou frustraci Bartlebyho zaměstnavatele.

07.05.2022 4 z 5

Divná planeta Divná planeta Nathan W. Pyle

Zpočátku jsem byla ke knize dost nedůvěřivá, protože jsem při letmém prohlížení narazila zrovna na strip, který jsem vůbec nepochopila (takových nepochopení jsem měla v knize několik). Nakonec však dílko musím hodnotit jako velmi úsměvné počtení o tom, jak by to vypadalo, kdyby se mimozemšťané chovali jako lidé, a jak možná až absurdně mohou některé věci vypadat.

"Tento předmět hoří (myšleno dort)... Vydechnu na něj... Kdo to chce pozřít poté, co jsem na to vydechla?"

Zároveň tleskám překladateli za neskutečnou kreativitu. Nohotlačná dvoukolka, pružné lapače dechu, textilní trubice, pojezdové sání nášlapné textilie, hydratační válec, osobní tlumič hvězdy... a spousta dalších.

07.05.2022 4 z 5

Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! Petra Vejvodová

Já vlastně vůbec nevím, co jsem čekala, když jsem se do této knihy pustila. Asi mě nalákalo grafické zpracování. Dle obálky jsem také asi čekala nějaké zajímavosti o vzniku a šíření konkrétních hoaxů a fake news včetně jejich konkrétních dopadů na společnost. Jenže ouvej. Nechala jsem se napálit. Kniha je spíše takovým velmi jednoduchým úvodem do problematiky s vysvětlením co to je, kde se to vzalo, jak fungují média a internet apod. Pro mě v knize nebylo nic zvlášť objevného.

23.04.2022 2 z 5

Bez šance Bez šance Neal Shusterman

Kniha, která je naprosto mimo můj běžný žánr zájmu. Do knihy jsem se pustila proto, že mě nesmírně zaujal už jen ten nápaditý originální a hlavně šílený námět. A co teprve provedení? Tolik emocí, tolik momentů k zamyšlení, tolik touhy po životě a také zoufalství. Nejvíce mě emočně zasáhl příběh Cy-Fiho a také Špunti a dalších jemu podobných. Celé to pak korunoval popis průběhu rozpojování a samotný závěr. Mnohé stránky jsem přečetla se zatajeným dechem. Jedním slovem wow (a tlesk?)

23.04.2022 5 z 5

Jonathan Livingston Racek Jonathan Livingston Racek Richard David Bach

Vůbec nevím, jak knihu hodnotit. Jako bajku? Jako jakousi bibli nějakého new age hnutí o svobodě, volnosti, pozitivním myšlení a životě po životě? Ať to bylo cokoliv, neoslovilo mě to z žádného pohledu.

14.04.2022 2 z 5

Skvělá kniha, která především stručně, srozumitelně a hlavně poutavě předkládá historii lidské existence včetně zamyšlení o naší budoucnosti. Kniha je psaná opravdu natolik jednoduše, že by mohla klidně zaujmout i starší žáky nebo studenty. Tím nechci říci, že knihu nevnímám jako čtení pro dospělé. Ba naopak. I dospělému umí nabídnout v populárně-naučné podobě velké množství informací a podnětů k dalšímu zamyšlení. Popsat historické události složitě a s nejmenšími detaily umí možná leckterý historik. Ale umět tu obrovskou složitost naší historie zjednodušit na úplnou podstatu, ale bez opomenutí důležitých faktů, je výzva. A tu autor za mě splnil na výbornou.

14.04.2022 5 z 5

Těhotenství a mateřství Těhotenství a mateřství Miloš Velemínský ml.

Užitečná kniha s velkým množstvím barevných obrázků. Popsané informace rozhodně pomohou v základní orientaci co a jak. Informace o těhotenství jsou v knize jen na prvních několika stranách, většina knihy je o péči o novorozence a kojence. Oceňuji v závěru přehled možných dětských nemocí a neduhů a jak je řešit. Nechybí ani popis resuscitace.

14.04.2022 4 z 5