Bez šance přehled

Bez šance
https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/278111/bmid_bez-sance-pIR-278111.jpg 4 1964 1964

Unwind Dystology série

1. díl >

Fascinující a temná dystopie ze světa, kde společnost zavedla nový zákon: Každé dítě má právo na život od chvíle početí až do věku třinácti let. Mezi třinácti a osmnácti je ale na rodičích, jestli ho vychovají až do dospělosti, anebo ho pošlou… rozpojit. Tohle nenápadné slovo znamená, že problémové děti, sirotci, anebo prostě ty, které v sobě mají příliš vzdoru, jsou odeslány do sběrných táborů, kde jsou jejich těla rozebrána a orgány předány těm, co je potřebují. Takže technicky žijí dál – alespoň to dětem říkají. Tři z nich, Connor, Risa a Lev, se setkávají v táboře a ani na okamžik nemají chuť žít dál…rozpojení. Jedinou šancí je útěk.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Knižní klub
Originální název:

Unwind , 2007


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Bez šance. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (520)

Scheron
09.05.2024 4 z 5

(SPOILER) Bez Šance je kniha, na kterou jen tak nezapomenete. Respektive, zapomenete na postavy a konkrétní děj, ale na poselství knihy ne. Na rozdíl od Smrtky, tahle alternativní budoucnost mi připadá až děsivě pravděpodobná. Po celou dobu čtení vás bude mrazit - ne z toho, jak je kniha napsaná, ale proto, jak realisticky je svět vystaven. Ano, některé záležitosti jsou nedomyšlené (čápnutí; to, jak je vlastně nastaven systém rozpojování - je někde dáno, kolik dětí se může / musí nechat rozpojit?), a některé zápletky skvěle doplňovaly a dotvářely charakter světa (tleskači, Cy-fi). Postavy Connora i Risy mě nijak neobtěžovaly a Lev byl extrémně zajímavý konfliktní charakter. Vlastně všechny postavy, které se v knize objevily, byly skvěle vystavěné a každá z nich do děje něco přinesla. Závěrečná pasáž vygradovala neuvěřitelným způsobem a konečné zacyklení, kdy hrdina spatří paži s vytetovaným žralokem, mě šokovalo tak, jako už dlouho nic. Do dalších dílů se pouštět ale nebudu, stále mi nesedí autorův styl psaní, takže jsem velmi ráda, že děj skončil jakž takž uzavřeně. Škoda, že Neil nepíše o maličko lépe, protože fantazii má neuvěřitelnou.

nai.ivka
09.03.2024 5 z 5

Fu, to je síla. Pro mě hodně uvěřitelná budoucnost, když si vzpomenu na sběrné tábory a podobné věci, tohle lidi zvládnou hravě ... Občas se mi to ani nechtělo číst dál. Také knížka nutí k zamyšlení. Navíc nutně potřebuju vědět, že to aspoň ústřední dvojice přežije. U druhého dílu je napsáno, že je to pro mládež, no možná kvůli věku rozpojenců. Snad jsou ty dětští čtenáři odolnější než jsem já, stejný ročník jako autor.


Gracinka
29.01.2024 4 z 5

(SPOILER) Asi 120 stran jsem se nemohla začíst. Termíny jako buf, tleskač, čápnutí a nezleťáci jsou prostě šílené. Kdo tohle vymyslel?
Connor s Risou byli moc fajn, Lev mi neskutečně lezl na nervy a nespravil to ani na konci. Dějová linka s Cyfim byla vyloženě zbytečná a nezajímavá. Roland mě štval a jeho rozpojení jsem mu docela přála. A ten samotný proces byl prostě wau.
Moc se mi líbilo shledání všech částí admirálové syna.

všechny komentáře

Související novinky (2)

Knižní novinky (49. týden)

29.11.2020


50 nejčtenějších knih minulého roku (2016)

17.01.2017


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Bez šance v seznamech

v Právě čtených33x
v Přečtených2 587x
ve Čtenářské výzvě666x
v Doporučených227x
v Knihotéce830x
v Chystám se číst1 297x
v Chci si koupit319x
v dalších seznamech28x