Bez šance

Fascinující a temná dystopie ze světa, kde společnost zavedla nový zákon: Každé dítě má právo na život od chvíle početí až do věku třinácti let. Mezi třinácti a osmnácti je ale na rodičích, jestli ho vychovají až do dospělosti, anebo ho pošlou… rozpojit. Tohle nenápadné slovo znamená, že problémové děti, sirotci, anebo prostě ty, které v sobě mají příliš vzdoru, jsou odeslány do sběrných táborů, kde jsou jejich těla rozebrána a orgány předány těm, co je potřebují. Takže technicky žijí dál – alespoň to dětem říkají. Tři z nich, Connor, Risa a Lev, se setkávají v táboře a ani na okamžik nemají chuť žít dál…rozpojení. Jedinou šancí je útěk. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/27_/278111/unwind-bez-sance-G5k-278111.jpg 4.3529

Unwind Dystology (1.)

Unwind (2007)

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Knižní klub

Jane100

Příběh zajímavý, neotřelý a PERFEKTNÍ konec.

Pavlaj

Fascinující a temná dystopie - anotace přesně sedí, pro mě obrovské a nečekané překvapení. Při pár scénách mi naskočila husí kůže. Motivace postav i vývoj příběhu krásně propracované a logicky propojené. Bomba.

NikkiJ

Něco tak skvělého jsem dlouho nečetla. Styl jakým je napsaná se mi líbí, jsem přívrženec psaní kapitol z pohledů různých postav. Téma je výborně vymyšlené, tak akorát temné a smutné. Popis rozpojení byl ... znepokojivý. Musela jsem se o ni podělit a rozpůjčovala jsem ji všem, kdo měl zájem. Všichni si ji vychvalovali za což jsem byla opravdu ráda. Jestli nakladatelství nevydá další díl tak vyvolám vzpouru!

Barbarka_CZ

Do téhle dystopie se mi dlouho nechtělo. Kdysi jsem četla ukázku a zrovna dvakrát mi neseděly neustálé změny vyprávění z různých úhlů, různými postavami. Nicméně asi i díky tomu, že je kniha rozdělena na opravdu krátké kapitoly, u kterých dochází ke střídání "vypravěče", zase tolik to v konečném důsledku nevadí.

Samotná hlavní myšlenka příběhu je docela drsná - rozpojování dětí, které natolik vytočily své vlastní rodiče (příp. nebyly "dost dobré" pro pěstouny), až je tito poslali na smrt. Nebo vlastně ne na smrt, ale na jinou formu existence - po částech v tělech jiných lidí.

Kniha je poměrně dlouhou dobu čtivě napsaným, ale poměrně obyčejným příběhem několika dětí, které se svému osudu vzepřely a snaží se ukrýt před systémem a následným rozpojením.

To hlavní, gró celého příběhu přichází až v závěru, kdy se hlavní hrdinové ocitnou ve sklizňovém táboře a čekají na den, který pro ně bude znamenat konec starého života a začátek něčeho nového. Popis průběhu rozpojení jedné z vedlejších postav je jen pro silné nátury. Sice se tam neobjevuje žádná krev ani nic podobně drastického, ale síla to tedy je. Pro čtenáře s bujnou představivostí určitě.

Kniha rozhodně slouží k zamyšlení. Přestože z cca 80 procent jde o příběh několika jednotlivců, kteří se toulají světem a ukrývají se před nezleťáky (něco jako policie), ukrývá v sobě i hluboké poselství. Skutečně existuje lidská duše, která nikdy neumírá? Co je to za rodiče, že jsou schopní poslat své vlastní dítě na smrt? A kam až je možné posunout zákony, aniž by se lidé vzpírali?

Dávám tři hvězdy, ve skutečnosti tři a půl. Je to čtivé, ale myslím, že se toto téma dalo uchopit lépe.

Karatiska27

Kniha se mi líbila, ale konec byl takový neukončený, a jakoby čekal na další díl.

Andy0892

Myslím, že v tomhle případě se zdržím slov a nechám promluvit pět hvězd.

Báječně napsaná kniha, s úžasnými myšlenkami. Mrzí mě, že jsem čekala tak dlouho, než jsem si ji přečetla. A vůbec by mi nevadilo, kdyby neměla pokračování.

misssicccka

Kdyz se mi loni dostal propagacni material s ukazkou knihy, vedela jsem hned, ze to chci cist, i kdyz to neni muj salek kavy. A jsem mile prekvapena az nadsena. Mnoho silnych emoci, mnoho silnych okamziku, desive neskutecnosti, ktere by se mohly stat skutecnymi, protoze, co my vime, jaka je nase budoucnost. Ovsem a bohuzel se nedostavilo to mrazeni, ktere prichazi po stretu se svedectvim skutecnych udalosti z nasi historie, protoze "tohle preci ne". Vyjma nekolika scen, zejmena te demontaze, ta tedy je napsana silne, i kdyz netrva tak dlouho, zadne sceny netrvaji v knize nikdy prehnane dlouho, ma to spad. Vazim si napadu, zpracovani, propracovani, stylu a prekladu a urcite doporucuji. Nebranim se pokracovani, pokud je na ceste.

martina2704

První půlka dobrá, ta druhá na můj vkus byla taková překombinovaná. Příběh má ale nápad a spád, dobře se čte. Koukala jsem, že v angličtině je už i pokračování, takže doufám, že se objeví i u nás.

Any27

Woho! Když jsem na tuto knížku random narazila v knihovně...čekala jsem něco, ale rozhodně ne TOTO!! Byl to silný příběh! A sakra originální! Jakoby tato kniha poukazovala na dnešní společnost-jen svým vlastním způsobem.

Anyv

Knihu hodnotím jako čtivou, ale postrádala jsem emoce, které ve mě většinou příběhy vyvolávají a nějaké ty pocity a dojmy, co vám v hlavě zůstanou, když dočtete poslední stránku. Hlavní hrdinové jsou sice děti, ale myslím, že vás překvapí svým chováním a mnohdy jsou lepší než ti dospělí, kteří se jich chtějí zbavit, protože jsou pro společnost zbyteční.

LynnWeiLi

Moc se mi líbil styl, jakým je kniha psaná. Děj se rychle posouvá kupředu, nezdržuje se zbytečnými popisy, přesto dává dostatek prostoru k tomu, abychom si k postavám vytvořili nějakou citovou vazbu, a já si oblíbila všechny, i Rolanda. Jediným záporákem je vlastně systém.
Ačkoli je to podle popisu první díl, řekla bych, že ukončení má - sice je to částečně otevřený konec, ale za mě dostačující.

-Annett-

Tato kniha je pro hodnocení velice zvláštní. Jedná se o naprosto originální a neskutečně čtivou knihu s mrazivým námětem. Opravdu, knihu jsem přečetla za necelý den, ale po dočtení se nedostavil "wau efekt". Nemohla jsem si pomoci, ale přišlo mi, že mo tam něco chybí. Myslím, že nápad skvělý, ale chtělo by to lépe propracovat.

NicaCola

Na to, abych dala pět hvězdiček, knížce něco málo chybělo. Ale každopádně super nápad! Hned jsem si oblíbila hlavní postavy a prožívala jsem vše s nimi. Za mě palec nahoru! :)

helena8550

Knihu jsem přečetla za víkend. Mám ráda střídání vyprávění příběhu z pohledu různých postav. Četlo se velmi dobře, děj ubíhal. Kniha mi připomněla Dárce (L. Lowry). Ne příběhem. Ne stylem. Ale jak vás donutí přemýšlet, zamýšlet se nad životem a dnešním světem. Ne po skončení, ale při čtení. Ale právě kvůli srovnání s Dárcem nemůžu dát 5 hvězd. Tady něco chybělo. Hlavně mi nesedl asi ten konec. Není tam žádný závěr, ale zároveň ani takový ten otevřený konec. Asi si nechává otevřené dveře k dalšímu dílu. Šanci mu určitě dám, ale osobně se trošku bojím, že téma je vyčerpané a už půjde jen o "útěkovou" a "bojovnou" dobrodružnou knihu pro náctileté. Uvidíme.

mirektrubak

Do knížky jsem se pustil, protože byla prezentována jako dystopie. Jenže... Podle mě je silou dystopických příběhů to, že naší společnosti "nastavují zrcadlo", že v nadsazené podobě zobrazují aspekty našeho světa, které pro naši společnost mohou být zničující. Příklad? Právě v den, kdy píšu tento komentář jsem se dočetl, že země, která je součástí NATO (a tedy by měla být součástí obrany svobodného, demokratického světa) zavádí restrikci vzdělávacích stránek na internetu. Což dává četbě dystopické knihy 451 stupňů Fahrenheita další rozměr. Stejně tak čtení Mechanického pomeranče, 1984, Pána much (a hromady dalších) je románovým komentářem k dnešnímu světu a pomáhá nám nad našimi životy přemýšlet a uvědomovat si souvislosti a rizika.
Kniha Bez šance nic takového nenabízí. Ani nemůže, protože vychází ze situace, že je společensky akceptovatelné ukončit život mladých lidí (ve věku 13-18 let). To je něco, co je zcela mimo realitu a nijak se to nevztahuje k současnému světu.

Bez šance tak nezbývá než číst jako dobrodružný příběh pro mládež, který má docela předvídatelný děj, schématické postavy a velké množství různých dramatických situací, záchran na poslední chvilku a podobných věcí, které zřejmě k tomuto žánru patří. Což ale zase není zas tak málo, Shusterman sice není bůhvíjaký mistr pera, ale napětí se mu daří držet a stránky se tak otáčí docela rychle - přistihl jsem se, že jsem byl zvědavý, jak to vlastně celé dopadne a ty dva večery s tímto příběhem mně nakonec docela rychle utekly.

LuCyMcLy

Na knize mě zaujal celkově naprosto originální a zároveň děsivý příběh. Jsme v době, kdy vybrané děti prochází procesem zvané rozpojení, oddělí se jim veškeré orgány a končetiny a jsou uchovány pro pozdější použití. Děsivé, co? Příběh vypráví o dětech, které měl potkat stejný osud, ale vzepřely se a teď jsou na útěku. Celou dobu jste napjatí a doufáte v dobrý konec. Bez šance je perfektně promyšlený mrazivý příběh o lásce, vzpouře a přežití. Hrozivé na tom je, že v dnešní době, s dnešními technologiemi nám může být tento osud mnohem bližší, než by nám bylo milé.

masinkas

Zajimavy namet,misty me ta predstava ze by to byla realita az desila :).Cetlo se to dobre a dej se odvijel rychle.Ale dej se podoba jine autorove knize coz je mozna trochu skoda ale zase v teto knize je nadeje v te druhe moc ne.Kniha nuti k zamysleni a myslenka rozpojeni je zajimave kombinovana s nabozenstvim.

Daenerys

Delikátní záležitost!

Nikkiproch

Na knize hodnotím dvě věci - nápad a zpracování.
Téma knihy je perfektní. Myšlenka rozpojení člověka až v pubertálním věku místo potratu v prenatálním je jistě něco, nad čím se člověk hlouběji zamyslí, proč by jedno mělo být v pořádku a běžné a druhé už ne.
Zpracování trochu zaostává za myšlenkou. Respektuji, že kniha je spíše pro mládež než pro dospělé, každopádně v některých pasážích mi přišlo celkem líto, že příběh se ubírá takovým směrem. Jistě by se s touto myšlenkou dalo naložit lépe.
Asi nejvíce se mi líbila kapitola Sklizeň, z ní šel opravdu mráz po zádech.
Hrozně jsem si ale přála, aby se tam neobjevil nějaký šílený patos, ale bohužel - spoiler - ruka s tetováním žraloka mě odrovnala. :-) Proto dávám 3 hvězdičky. Pokračování už nejspíš číst nebudu.

zdazilek

Námět nebyl špatný a knížka byla i čtivá. Jen jsem měla pocit, že jsem na tuto knihu stará. Myslím, že náctiletým by určitě radost udělala víc než mě.

Fíček01

Skvělá kniha, super námět, určitě si přečtu i další díl. :-) A ještě otázka pro ty, kteří zde píší, že je to kniha pro mládež...Vy opravdu nečtete třeba pohádky, protože jsou určeny malým dětem a ne dospělým?

SeverusSnape

Celkem zajímavý námět a dobré podaní,ale čekala jsem trochu víc

milan1315

Pro mládež. Bohužel už jsem dospělý.

novina

Sci-fi žánr normálně nečtu, ale tenhle námět mě zaujal. Mám ráda knihy psané z pohledu více osob - tohle byl přesně můj šálek čaje. Děj byl napínavý od začátku do konce a z popisu rozpojování jsem měla husí kůži.

Phoenix16.cz

Celková myšlenka knihy mě poměrně zaujala, protože nabízí spoustu prostoru na přemýšlení, ale její samostatné zpracování už tolik ne. Jako zarytý scifista jsem zvyklá u příběhu přemýšlet, zda vše do sebe zapadá a dává smysl, a zde bylo na můj vkus příliš mnoho nelogičností a často se příběh dostával do situací opravdu těžko představitelných, že by mohly být skutečné. Vrchol knihy představuje scéna, kdy konečně autor popíše vlastní průběh rozřezávání, který ve výsledku zas tak šokují stejně není. Prostě jen systematický, jako celý děj knihy, který se posouvá dopředu prvoplánovitě a bez žádných zásadnějších a nečekaných zvratů.
Příjemně překvapila náboženská linka, která krásně nastiňuje nesmyslnost (slepé) víry a poměrně přímo kritizuje tuto instituci jako celek. Náboženstvím se dá vlastně vysvětlit a především omluvit úplně všechno. My nic, to bůh...

Patapuf

Ten nápad sám o sobě je vynikající... a oproti spoustě jiných autorů se zde povedlo jej dokonale využít... Od knihy se člověk odtrhne až na konci... Námět každopádně k zamyšlení...

AndyK

Letos jsem si dala předsevzetí, že budu objevovat nové žánry. Dobré rozhodnutí. Knížka na mě opravdu zapůsobila a nejednou mi přeběhl mráz po zádech...

acheska

Kniha se čte jedním dechem. Zákon o životě, rozpojování, Válka o vnitrozemí, desátci, někoho čápnout, příběh o Humphrey Dunfeem....všechny tyto autorem vytvořené skutečnosti děsí. Nejednou jsem z příběhu měla husí kůži a proces rozpojování, kdy máte právo vědět, co všechno se s Vámi děje, ten už z hlavy asi nikdy nedostanu. Scifi opravdu není můj šálek čaje..., i když se nad určitými věcmi v návaznosti prostě zamyslet musíte.

karavela

Skvělé,čtivé,originální a znepokojivé čtení.

MonikaHos

Dystopie miluju, ale ne vždy se povedou. Tato mě ale chytla od samého počátku a prakticky jsem se od ní nemohla odtrhnout. Rozhodně by neuškodil více propracovaný konec příběhu, ale za mě stále plný počet hvězdiček. Těším se na další díl!