Bez šance

Fascinující a temná dystopie ze světa, kde společnost zavedla nový zákon: Každé dítě má právo na život od chvíle početí až do věku třinácti let. Mezi třinácti a osmnácti je ale na rodičích, jestli ho vychovají až do dospělosti, anebo ho pošlou… rozpojit. Tohle nenápadné slovo znamená, že problémové děti, sirotci, anebo prostě ty, které v sobě mají příliš vzdoru, jsou odeslány do sběrných táborů, kde jsou jejich těla rozebrána a orgány předány těm, co je potřebují. Takže technicky žijí dál – alespoň to dětem říkají. Tři z nich, Connor, Risa a Lev, se setkávají v táboře a ani na okamžik nemají chuť žít dál…rozpojení. Jedinou šancí je útěk....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/278111/unwind-bez-sance-G5k-278111.jpg 4.31299

Unwind Dystology 1.

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno, Knižní klub

Unwind, 2007

Kniha Bez šance

katallinka
včera

Nechápu jak to autor dělá, tolik děsivých a zároveň promyšlených budoucností, kdy lidstvo nějakým způsobem rezignuje. Myslela jsem, že to nemůže být stejně dobrá kniha jako Smrtka, ale v některých částech byla možná i trošku lepší, i když Smrtka u mě stále vede. Na této knize jde malinko poznat, že je to autorova prvotina. Rozhodně si chci v budoucnu přečíst vše co autor napíše, jeho knihy v sobě mají vždy nějaké zajímavé myšlenky a varování.

ZÓNA

Prvotina autora, která se zabývá, podobně jako jeho další knihy, určitou variantou smrti.
Mohu se pouze domnívat, zda Shusterman sám má strach ze smrti. A proto o ní píše (Smrtka, Sucho).
Každý má strach ze smrti a nikdo nezná její ortel. Shusterman smrt obchází, dává jí bezbolestnou auru.
Alespoň v tomto příběhu.Přestože jej vede zcela opačným směrem.
Ale sleduji pouze svoje domněnky a raději bych se měl vyjádřit ke knize samotné.
Nejistota autora je v prvních stránkách knihy znát.
I přes dobrý námět nevyužívá jeho potenciál.
Až v závěru se dočkáme bohatého vyvrcholení děje a odneseme si z knihy skvělý zážitek.
Shusterman ve svých knihách cílí na temné zákoutí lidstva.
Přesto mu dává naději.
A díky ní čteme jeho knihy...

kikidok

Kniha plná zajímavých nápadů a námětů na přemýšlení! Nejdřív jsem si říkala, že mi v knize chybí příběh a tím pádem i napětí. A musím uznat, že kniha nebyla silná na příběh. Nakonec ale přece jen vzbudila napětí a chtěla jsem vědět, jak dopadne. Kniha není obyčejná a má svůj zvláštní styl. Prozatím to je pro mě nejpotentnější kniha co se týče citátů a námětů na přemýšlení, kterými je kniha narvaná. Asi to není čistých 5 z 5, díky tomu příběhu, ale blíže to má k pětce než ke čtyřce.

kristie

Smrtku mám doma už rok a nějak se k ní ne a ne dostat. Nicméně anotace knihy Bez šance mě natolik zaujala, že jsem do ní šla hned, jak se mi dostala do ruky.

Málokdy se stane, že by mě kniha natolik vzala, abych i po dočtení měla nepříjemný pocit. U Bez šance se to stalo. První 2 třetiny knihy byly taková fajn dystopická young adultovka. Nicméně poslední část mi dala zabrat. Popis rozpojení jsem četla se staženým žaludkem a měla jsem co dělat, abych knihu neodložila. Celé rozpojování mi zavánělo Mengeleho pokusy a to, jak je to ve společnosti bráno za normální, mě děsilo asi ze všeho nejvíc.

Ocenila bych, kdyby se člověk v knize dozvěděl víc o minulosti a o tom, jak to celé vzniklo a proč to je pro spoustu rodičů natolik přijatelné, že nechají rozpojit vlastní dítě. Tenhle pohled mi v knize trochu chyběl, protože, ač tam nějaké nastínění minulosti bylo, nestačilo mi to, abych dokázala pochopit, co společnost přimělo k takovému šílenému kroku.

Nicméně kniha byla skvělá i tak a já se konečně vrhnu na i na tu Smrtku.

Ze začátku si člověk říká, jak je to celé absurdní a nemyslitelné. Na konci ovšem zůstane nepříjemná pachuť...

dom.ini

Knížka se četla dobře, námět byl zajímavý, ale něco mi tady tak úplně nesedělo. Některé věci mi připadaly nelogické a nedotažené. Rozhodně bych ocenila, kdyby byla více rozpracovaná třeba motivace rodičů, historické souvislosti apod. Smrtka se mi líbila rozhodně více, ale přečtení určitě nelituju.

KatChiss

3,5/5
Na tuhle knihu jsem četla tolik chvály! Měla jsem opravdu vysoká očekávání. Od autora jsme už četla Smrtku a Sucho.
Tohle je již druhé vydání, tentokrát vyšlo u Yoli v klasickém paperbacku s novou obálkou, která je naprosto boží! Námět je skvělý. Zákon o životě, který umožňuje poslat děti mezi 13. a 18. rokem na zpětný “potrat” neboli tzv. “rozpojení” je geniální. Jenže… samotný příběh mě už tolika nebavil. Všímala jsem si dost podobných vzorců s knihou Suchou. I zde autor vytvořil v reálném světě nějakou situaci, která ovlivnila část populace. Děti, které jí byly zasaženy, před ní samozřejmě utekly a začal boj o přežití. A v ten moment se projeví pravý charakter každé z postav. Některé jsou laskavé, chtějí v této vypjaté situaci pomoci druhým, někdo jiný zase využije příležitosti, aby všechny zmanipuloval a vnutil jim své názory, stane se jejich vůdcem. Pak se konečně vše vyhrotí a nastane totální chaos. Ke konci se zase tempo zpomaluje a pomyslné nebe se vyjasňuje. Bouřka přešla a zpoza mraků vykukuje slunce.
První čtvrtinu knihy sledujeme děti na útěku. Prchají ze stejného důvodu, ale jejich příběhy se liší. Ty mi přišly nejzajímavější. Útěk z bodu A do bodu B mi nepřišel tak zábavný, ale právě jejich minulost mě bavila, jelikož pak odrazovala jejich činy. Když se dostaly do bodu B, vše se zklidnilo a přišlo hluché místo. To bylo asi tak v polovině knihy. Pak přišel již zmíněný zlom a chaos, ve kterém jsem se celkem vyžívala, protože se konečně dělo něco zajímavého. Konečně jsem netušila, co se stane a jak to dopadne. V jednu chvíli jsem si myslela, že je konec světa, v další zase, že vše bude v pořádku a to se měnilo každým dalším odstavcem. Noa pak přišlo to slunce a na mě až moc idilický konec. Představovala jsem si ho trochu jinak, ale chápu, že se autor připravoval na další díl.
Kolem a kolem to nebyla špatná kniha, jen mi tím vzorcem dost připomínala Sucho. A ano, vím, že tuhle knihu autor napsal dříve než Sucho. Ale kdybych ji četla jako první a pak si přečetla Sucho, zase bych tam tvrdila, že mi připomíná Bez šance. Chápeme se? Nemyslím si, že by autor vykrádal sám sebe, jen má zkrátka zaběhnutý vzorec, ve kterém rád píše. I když musím říct, že u Smrtky jsem se nenudila ani chviličku. Knihu jsem hodnotila 3,5 hvězdičkami, takže je nadprůměrná a další díl (pokud vyjde) si ráda přečtu :)
Za knihu děkuju @knizniklub #spoluprace

bookbypatrik

Neal Shusterman mě opět utvrdil v tom, že umí výborně psát a také že vymýšlí neskutečně originální náměty.
Bylo to velmi znepokojující čtení, ale jak je napsáno na zadní straně knihy - nutí k zamyšlení.

vipera

Hlavní myšlenky hluboké, příběh plytký, nápady zajímavé, kvůli roli pozorovatele větší odstup...a tak pořad dokola, jednou plus a pak zas mínus