Bez šance

Fascinující a temná dystopie ze světa, kde společnost zavedla nový zákon: Každé dítě má právo na život od chvíle početí až do věku třinácti let. Mezi třinácti a osmnácti je ale na rodičích, jestli ho vychovají až do dospělosti, anebo ho pošlou… rozpojit. Tohle nenápadné slovo znamená, že problémové děti, sirotci, anebo prostě ty, které v sobě mají příliš vzdoru, jsou odeslány do sběrných táborů, kde jsou jejich těla rozebrána a orgány předány těm, co je potřebují. Takže technicky žijí dál – alespoň to dětem říkají. Tři z nich, Connor, Risa a Lev, se setkávají v táboře a ani na okamžik nemají chuť žít dál…rozpojení. Jedinou šancí je útěk....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/27_/278111/unwind-bez-sance-G5k-278111.jpg 4.3657

Unwind Dystology (1.)

Unwind (2007)

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Knižní klub

Marekh

Kniha se mi moc líbila a knihu určitě doporučuji, kdo má rád sci-fi. Originální námět knihy, kniha se četla dobře. Po celou dobu čtení jsem byl udržován ve stálém napětí. U jedné epizody mne hodně mrazilo. V knize nalezneme také zamyšlení o životě a o duši, které si kladou "rozpojenci".

Citáty z knihy, které mne oslovily:

V životě, který je tak plný pravidel a regulí, je snadné zapomenout, že jsme lidé. Ví - vidí - jak často soucit ustupuje osobnímu prospěchu.

Jednou z věcí, které se naučíš, když budeš žít tak dlouho jako já, je ta, že lidé nejsou skrznaskrz dobří a nejsou skrznaskrz špatní. Celý život se noříme do tmy a zase z ní vycházíme ven. Momentálně mám radost, že jsem na světle.

Magič

Výborná scifi. Ani chvíli jsem se nenudila, bála jsem se s hlavními hrdinami o jejich život a chápala jsem jejich rozhodnutí. Konec byl více než překvapivý. Těším se na další díly od autora.

SimonaP

Knížka, i když spíš spadá do kategorie pro mládež, se mi líbila moc. Napínavá, drsná, zvláštní, zajímavá.

Endy17

Trochu drsná, neotřelá a rozhodně zajímavá kniha, která donutí čtenáře k zamyšlení.

Bee.M

Nemám slov. Příběh mě naprosto uchvátil, vyděsil a hlavně strhnul už od začátku. Je to přeně ta kniha, kdy si říkáte: „Co? “, „Cože? “, „Co ještě se může stát? “. Ani v jedné části jsem neměla pocit, že příběh stagnuje, nebo že bych se nudila. Myslím, že si v knize každý najde to svoje a rozhodně nenechá vaší hlavu čistou. Existuje duše? Co je vlastně vědomí? Co je přes čáru, když jste v ohrožení života? Jak velkou cenu jeden život má? Pokud stejně jako já nejste fanda sci-f vůbec se nebojte. Tahle kniha má všechno. Drama. Filozofii. Sci-fi. Romantiku. Humor. Válku.

kacenka_m

Nečekala jsem, jak moc mě pohltí tato kniha. Říkala jsem si, že mě něco takovýho bavit nikdy nebude. Ale bylo to všechno moc hezky vymyšlené a bavilo mě to. Samozřejmě mě nějaké části nebavily, ale to je u každé knihy. Vše bylo krásně vymyšlené a vše do sebe zapadalo. Děj se netáhl, pořád se něco dělo. Autor nezdržoval děj. Byla jsem ráda, že to není jen sci-fi, ale i ta romantika, kterou hledám v každé knize. Ostatně to končilo tak, jak jsem si myslela, že to skončí, až na nějaké drobnosti.

Život-s-Kačí

Po celkem dlouhé době výborná kniha, ke které nemám žádnou výtku. Příběh byl originální a i k zamyšlení. Moc jsem si čtení užila.

Maxicek0022

Skvělá kniha. Dlouho jsem měla problém se čtením...dělalo mi problémy se začíst a hrozně mě to mrzelo. Ale tahle kniha mě vrátila. Pro mě je senzační. Moje mysl si ani jednou neodpočinula. Pořád je na, co se ptát. Při tom, když čtete, jak se zachází s dětskými životy mi bylo hodně smutno. Je to velký nápor na city. Celá kniha je úžasná, čtivá a právem si zaslouží to nejlepší hodnocení...alespoň z mé ruky.

Ajinka126

Sci-fi žánr s sebou přináší vždy tolik vhledu do současné spolešnosti. Nastavuje nám zrcadlo a pokládá nám otázky. Téma se mi velmi líbilo. Při čtení mě to často přenášelo k 451 Fahrenheita a k Náhradníkům. Jen to samotné čtení pro mě nebylo lehké. Neuměla jsem se začíst. Přiběh byl velmi chladný, necítila jsem spojení s hlavními postavami. Trochu mi i vadil ten chaos ve vyprávění. To je škoda. Tohle mohlo přinést silnější čtenářský zážitek. Konec byl ukvapený, ale na druhou stranu uvěřitelný, protože to skončilo jako "naděje" na revoluci, která nepřijde přes noc. Líbil se mi fakt, že mi to předložilo skutečnost, že děti se rodí do režimu, který jsme jim vytvořili. Jsou bez možnosti volby, a tak mě ta anarchie a touha to změnit připadala na uvěřitelnosti.

elusi

Pre mňa prekvapenie - pozitívne.

Safira55

Moc pěkně napsáno a kniha mě vtáhla do děje

kdu

Tak tahle kniha mě fakt pohltila. Po dlouhé době jsem se těšila na každou chvilku, kterou si na čtení najdu. Neotřelý nápad, čtivé zpracování, různorodé postavy. Autor vytvořil zajímavý svět, který na poměrně malém množství stránek dokázal vysvětlit (žádné hluché pasáže nebo přehnaně dlouhé nudné popisy).
Doufám, že brzy budou přeloženy další díly série!

ondras666
27.12.2017

Velice poutavý příběh s nevšední zápletkou. Jak snadné je se zbavit dítěte, které je problémové...
Kniha mě strhla hned od začátku a nemohl se dočkat jak to vlastně dopadne. Samotné rozpojení popsané v jedné kapitole bylo hodně zajímavé, ale možná jsem čekal, že to bude trochu víc popsáno podrobněji (ale je to zase kniha pro mládež, tudíž popis dostačující).
Doufám, že se s hlavními hrdiny ještě potkám v pokračování.

Tánička11
28.11.2017

Je strašně iracionální jak tento autor mohl tak dlouho zůstat ve svém utajeném úkrytu. Vytvořil nám takový svět kde jsem pochopila co znamená slovo VOLBA. Dřív to bylo pouhé slovo, které mi ani docela nedávalo na významu, vždyť všichni máme právo volby, máme právo se rozhodovat, máme právo říct NE! Všichni kdo knihu dočtou nejen tohle pochopí, ale i to proč by, jsme si měli vážit našeho života. Protože za pár let „život“ bude byznys jak každý jiný … Protože v tomhle světě právo volby mají jen lidé od 1-12 a 18- a víc. Ale právo volby by měl by mít každý, bez rozdílu. Možná že mě kniha ze začátku nebavila, možná, že z prve byla nudná, ale pak pochopíte, že v sobě skrývá nějaký poslání, nějakou pravdu… Jak je možné jen tak poslat svoje dítě na rozpojení, jak se tohohle může někdo dopustit, vždyť je to vražda.

Kniha je úžasná a překvapila mě natolik, že nemám slov, nevím co dřív bych měla říct. Čapání, tleskači, rozpojování, volba,… všechno se to ve mně přehrnuje a já nevím. Je jediné co vám musím, nebo spíž můžu říct je to dokonalé dílo.

Danulia
27.11.2017

Velice hluboký příběh,který mě zasáhl jako matku i jako člověka...Máme právo rozhodovat o životě člověka ,i když(nebo právě proto), je to naše dítě?
Četla jsem hodně knih,ale jen některé ve mě zanechali trvalou stopu.Tahle k nim zaručeně patří.Co dodat?Přečtěte si...!?!

anibeni
25.11.2017

Dle anotace jsem si představovala skvělý dystopický příběh, ale po přečtení jsem byla tak trochu zklamaná... Možná to bylo tím, že dystopií jsem přečetla již dost a některé byly opravdu výborné, možná to bylo tím, že zajímavý námět nebyl podle mě úplně dobře zpracován... nevím, ale má-li toto být první díl nějaké série, vím jistě, že po druhém díle již nešáhnu..

ThePeace135
18.11.2017

Knihy podobného žánru normálně nečtu, ale anotace mě zaujala, hodila se mi do Čtenářské výzvy, tak jsem udělala výjimku a rozhodně jsem neprohloupila. Originální příběh, který krásně odsýpá, nejsou tam žádná hluchá místa, naopak, je to psané stylem, který vás nutí otáčet jednu stranu za druhou. Navíc celou dobu držíte palce Connorovi, Rise i Levovi, aby jejich příběh dobře dopadl, zároveň ale nechcete, aby byl konec... Navíc je to příběh o něčem sice tak trochu fantaskním ale dost možná ne zcela nemožném. Představa, že by Vám za pár let mohli v klidu transplantovat i tu nejmenší buňku v těle je úžasná, proces jakým k tomu dochází už tolik ne. Nicméně smekám před autorem za poutavé a originální dílo.

mysterygirl
18.11.2017

Mam takove knihy rada, ale tohle bylo az moc morbidni..popis toho rozpojovani..ten mi nedelal dobre..proto jen 3 hvezdy

terezaba1
09.11.2017

Skvělá kniha. Knihy podobného žánru moc nečtu, zde jsem ale udělala výjimku, a rozhodně nelituji! Strhující příběh, děj odsýpal, neprvoplánové rozuzlení... Přečetla jsem ji velice rychle, nemohla jsem se odtrhnout. Obzvlášť pasáž v demontážní místnosti při rozpojování mě teda úplně dostala.. pecka.

Tirisa
03.11.2017

Dystopie miluji (těžko říct, co to o mně vypovídá). Námět této knihy mě nadchnul a moc jsem se na ni těšila. Po samotném přečtení jsem ale byla zklamaná. Nejspíš jde jen o to, že dystopických knih jsem už přečetla tolik, že ve srovnání s jinými jsem si ji prostě zařadila na nižší příčku mého osobního žebříčku. Jsem si bohužel jistá, že v sérii dál pokračovat nebudu, už teď si vlastně pořádně nevybavuji, co a jak se stalo a v knihovně na mě čeká mnoho jiných knih, kterým věnuji svůj čas raději.

crazyslunicko
30.10.2017

Wau a wau. Naprosto uzasna knizka. Po dlouhe dobe me nejaka knizka tolik nadchla. Naprosto promysleny pribeh se zajimavymi hlavnimi postavami. Mozna mohl byt pribeh mnohem vic propracovany a natazeny o nejake prazdne nic nerikajici casti, ale me se takto kniha libila jako celek.

MíšaS.
27.10.2017

Skvělý příběh, zajímavý námět. Možná by to chtělo ještě trochu propracovat. Ale jinak jsem si krásně početla.

vlkove
27.10.2017

Kniha mě velice zklamala, slibný začátek knihy přispěl k mému nadšení a pak se vše začalo hroutit. Příběh se začal ubírat směrem, který byl nečekaný a ne moc promyšlený. Některé postavy jsou nepříjemné a nepromyšlené. Nápad knihy je skvělí, provedení slabé.
Knihu bych nedoporučila. Dnes existuje mnoho lepších a promyšlenějších dystopií, které stojí za přečtení, tato mezi ně bohužel nepatří.

Flyn
23.10.2017

Tezke filosoficke dilema a zcela novy pohled na tematiku potratu. Presto je to psane nenasilne a pro teenagery. Vlastne mi to pripomelo neco co uz jsem cetla. Jednu podobnou knihu o "rozpojovani" ale tam se resily spis prava klonu (mam to na jazyku ale vzpomenout si na jmeno zrovna nemuzu). A ten konec kdy nam popisuje jak "to" probiha? Naskocila mi husi kuze. Jen si vyjimecne myslim ze konec byl paradni a pokracovani by knizce jen ublizilo. Kazdopadne Bez sance je ctive psane a dostava ode me 4 hvezdicky za jiny uhel pohledu.

JankaV80
23.10.2017

Tahle kniha si označení "Světový bestseller" rozhodně zaslouží. Má originální téma, které člověka nutí se nad ním pořád zamýšlet. Není vyloučené, že by v budoucnu bylo rozpojování lidí opravdu možné. Nikdo z nás neví, kam se posuna věda a medicína. Jen to rozpojování by mělo být za jiných podmínek, než v knize. Přijde mi hodně zvláštní rozhodovat o rozpojení/nerozpojení dítěte v době puberty, kdy většina z nás dělá plno chyb. Závěr knihy byl naprosto excelentní a rozhodně doporučuji si ji přečíst :-)

Petulka25
19.10.2017

doporučíte mi nějakou velmi podobnou a stejně dobře čtivou knihu? nemůžu nic najít

Christianne.K
06.10.2017

Takto dobrou knížku jsem už dlouho nečetla. Jediné co mne osobně nebavilo byl začátek, ale ten konec? To bylo opravdu boží. Mrazilo mne při tom na zádech, dokonce jsem měla i na krajíčku. Jednoduše skvělé moc doporučuju si přečíst. :)

lucie2371
30.09.2017

Kniha byla opravdu suprová! Fantasy je můj oblíbený žánr a tahle kniha v sobě měla dobrodružství,napětí i nečekaný konec! Proto dávám 5* jelikož si je kniha zaslouží!

Meebo87
12.09.2017

Jedna z nejlepších knížek, které jsem četl

ZiPur
05.09.2017

Svět, který je popsaný v knize, se ze začátku zdá velmi vzdálený a nereálný, ale jak příběh pokračuje, je to svět velmi reálný a od našeho jen krůček. Kniha nadhazuje řadu otázek (politických, filosofických, náboženských, psychologických), na které neodpovídá. Paradoxní svět, který vlastně není paradoxní. A jak jsem postupovala příběhem, začínala jsem mít husí kůži z těch všech paralel s dnešním světem. I příběh toho, jak se svět od našeho dostal ke světu, kde jsou děti rozpojovány, je až příliš uvěřitelný. Nadchla mne práce s městskou legendou. Styl chvílemi vázne, mohl by být více rozpracovaný, ale spádu a autentičnosti hodně dodává systém "jedna scéna postupně popsána pohledem několika jejich aktérů". I psychologický portrét jednotlivých postav by mohl jít hlouběji, nezůstat jen náčrtem. Ale kniha mne jednoduše strhla, takže pět hvězdiček za všechny podněty a otázka k přemýšlení, které mi přinesla.