Bez šance

Fascinující a temná dystopie ze světa, kde společnost zavedla nový zákon: Každé dítě má právo na život od chvíle početí až do věku třinácti let. Mezi třinácti a osmnácti je ale na rodičích, jestli ho vychovají až do dospělosti, anebo ho pošlou… rozpojit. Tohle nenápadné slovo znamená, že problémové děti, sirotci, anebo prostě ty, které v sobě mají příliš vzdoru, jsou odeslány do sběrných táborů, kde jsou jejich těla rozebrána a orgány předány těm, co je potřebují. Takže technicky žijí dál – alespoň to dětem říkají. Tři z nich, Connor, Risa a Lev, se setkávají v táboře a ani na okamžik nemají chuť žít dál…rozpojení. Jedinou šancí je útěk....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/27_/278111/unwind-bez-sance-G5k-278111.jpg 4.3781

Unwind Dystology (1.)

Unwind (2007)

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Knižní klub

Lusicat

Knížka na mě působí velmi zvláštním dojmem. Úplně se mi nechtělo číst o puberťácích, kteří statečně bojují o přežití. Knížku jsem několikrát odložila a mezitím si přečetla jinou. Nakonec jsem se k ní vrátila a dočetla ji. Knížku musím pochválit za velmi zajímavou myšlenku, kterou sděluje. Je vytvořen vlastní svět, ve kterém je omezeno právo na život a společnost to toleruje. Po tom co jsem překousala hektický začátek, jsem nakonec četla se zájmem. Knížka byla pro mě na půl nudná a na půl zajímavá. Jsem ráda, že tam autor napsal i jak rozpojení funguje na sále, to byla pro mě velmi zajímavá část. Jak jsem psala na začátku, mám z ní zvláštní pocit. Za mě 3 hvězdičky

jaja4

Ak chceš byť dobrý spisovateľ, musíš mať schopnosť písať inak, ako ostatní. Ak chceš napísať dobrú antiutopickú knihu, musíš mať schopnosť do smútku, ktorého je kniha plná, vniesť pozitívne emócie. A čím viac, tým lepšie. Je ľahké popisovať zlé veci. Ťažké je nájsť pozitíva uprostred temnej noci. A to žiaľ ani Neal Shusterman nedokázal.

MichaELABush

Samotná myšlenka rozpojování dětí je dost mrazivá, motiv pro strhující příběh jak dělaný ..ale nemůžu si pomoct, vnitřně jsem se tak trochu těšila, až budu mít dočteno. Pro mě fajn průměr.

Knihomolka10942

Konečně ji mám přečtenou... Jo, trvalo mi to fakt dlouho a ani nevím proč, přitom je to jen 300 stránková knížka! Ale stálo to za to. Od začátku se v příběhu stále něco dělo, prostě si myslím že kniha by měla čtenáře upoutat co nejdříve a tahle knížka to zvládla na výbornou. Při některých kapitolách jsem se i celkem bála (např. kapitola 61). Ten nápad s rozpojováním mi přijde zajímavý, jen jsem tak úplně nechápala rodiče rozpojenců, jaký z toho mají užitek že dají své dítě na orgány.

Áňa 998

Neskutečná kniha, běhal mi z ní mráz po zádech!

PaniJani

Sci-fi dystopický (spíše young adult) thriller, který se čte fakt dobře. I mně, člověku, co sci-fi vůbec nemusí. A vlastně ani YA literaturu. Podobný pocit beznaděje jsem při čtení měla asi naposled u Orwella a jeho 1984. Určitě za přečtení stojí, má to spád, je to čtivé a nejsou tam žádná nudná místa.

nikolryskova

Mě to prostě pohltilo, nenarazila jsem ani na nudné pasáže, celkově to mělo zábavný a rychlý spád. Něco nového a neotřelého! Zajímalo by mě, jestli vyjde i další díl a kdy.

DericCaster

Myslím, že je to velmi hezká knížka. Námět je neotřelý a zajímavý... A umím si představit, že by taková mohla být jednou i realita... Příběh se hezky čte i když vývoj není zas tak překvapivý. Nevím, možná by se mi v příběhu líbilo trochu více romatiky, ale to zas ne že bych to kritizoval. Za mne pěkná kniha a určitě vyhledám od autora další.

kristyna3

Na tuhle knihu nemám dostatek slov. Podle mě je to naprostá bomba. Knížku jsem přečetla jedním dechem. Citáty, které provází knihou, jsou neskutečně pravdivé až mě to chvílemi děsilo.
Doufám, že bude další díl, jenom přeci k tomu děj trochu směřuje podle mě :)

Edlik

Trvalo mi dlouho se knihou prokousat a vlastně jsem dlouho nevěděl jestli se mi ta kniha líbí a nebo ne. Co naprosto rozhodlo bylo až skoro na konci knihy v Happy Jack - nechci více spoilerovat. Škoda, že u nás nejsou další díly.

sabanka

Tenhle autor rozhodně patří mezi ty přední, co se teď YA týče, jen mě mrzí, že tato jeho kniha u nás nemá takovou publicitu. ačkoliv dle mého si ji zaslouží stejně jako Smrtka. Autor má občas mírné sklony sklouzávat k takovému tomu "amíkovství", ale jinak jsem si to zase užila a byla to jízda.

harena

Skvělý, překvapivý a napínavý futuristický thriller s originální myšlenkou. Zajímalo by mě, jestli pan Shusterman přišel na tento nápad v době, kdy jeho čtyři děti byly v pubertě :))) ? "Rozpojit" člověka, použít ho jako náhradní díly a v každé jeho části, v každém orgánu paměť nebo vědomí zůstává dál? A co duše? Napínavý a promyšlený příběh, který jsem dočetla ve tři hodiny ráno.

certik003

Kam na ty nápady autor chodí? Po Smrtce, z které jsem byla nadšená, jsem si pochopitelně „musela“ přečíst i tuhle knížku a nejsem zklamaná. Opět originální námět, čtivě napsaný. Místy jsem měla pocit, že už je děj hodně překombinovaný, ale kdyby někdy vyšel druhý díl, určitě bych si ho ráda přečetla.

Leniik33

Velmi poutavé a čtivé. Námět je originální a trochu mi to připomíná Orwella, kterého zbožňuji :) Doporučuji a sahám po druhé knížce :)

okeey

,,Zůstat pohromadě je jejich jediná naděje."
Originální námět. Stále jsem trnula, jak to dopadne. Svět trochu jinak, jak by se vám líbilo, žít ve světě, kde můžete být čápnuti? (tzn. najít na prahu domu kojence a muset si ho nechat) Nebo mít tu možnost, že když se vám vaše dítě ,,nehodí", poslat ho na rozpojení? (tzn. rozpojit tělo a poskytnout části těla k transplantacím) A co když byste na to rozpojení museli právě vy? Dá se tomu vyhnout?
V tomhle světě bych nechtěla žít ani za nic, ale číst o něm, to je jiná. Velice poutavě napsaný příběh a doufám, že vybojujem druhej díl!

kalinkacz

Můj ty bože jak já tohoto autora zbožňuju! Letos jsem přečetla Smrtku, ze které jsem byla absolutně mimo... Proto jsem rychle sáhla po knize Bez šance, abych si od autora přečetla něco dalšího... Jako nebudu lhát, není to tak dobré, ale ten nápad je podle mě naprosto geniální... Jde vidět, že je to autorova starší kniha, ale i tak to hlavně překoná mnoho ceněných a milovaných knih...

Týnka2819

Skvělá kniha! Tak ráda bych dala pět hvězd, ale tak moc mi přijde nereálné a nepravděpodobné, že by tolik rodičů poslalo své “ zlobivé děti na smrt”... Jinak poprvé jsem měla u čtení knihy mrazení, jako ještě nikdy předtím - KAPITOLA 61 ( a jsem si jistá, že jsem nebyla sama)

Aust

velice dobrá kniha. Nejvíc se mi líbil styl psaní, který se snad i vyrovnal smrtce. Jde vidět, že autor umí psát skvělé knihy. 80%

Pampalini

Výborné a celkom originálne pojednávanie o nevábnej budúcnosti. Človek je skutočne schopný všetkého. Len viac kníh a príbehov a snáď sa poučíme. Bod dole za tuposť rodičov.

planet129

Tak tohle bylo fakt super! Příběh je neuvěřitelně poutavý a detailně vykreslený. Při pár momentech jsem skoro brečela... prostě to stojí za to!

eva.haf

Ne, že by to nebylo originální, napínavé a čtivé. Co mi hodně vadilo, bylo nepochopitelné chování rodičů. Proč by měli být tak krutí a lhostejní ke svým dětem? Co se stalo? Prostě si to odhlasovali? Nějaká válka o vnitrozemí, v knize asi dvakrát zmíněná, takové chování vysvětlit nemůže.

jvetvicka

Co je největší chyba téhle knihy? Že nejsou do češtiny přeložené další díly :) Je to sice YA, ale příběh je hodně dobrý a bavil mě. Možná mohl být víc temnější, protože místa, kde se např. popisovalo rozpojení byla parádní a mrazivá. A i když je v anotaci napsáno, že je to příběh tří dětí, tak těch příběhů a postav je tam mnohem více.

MonikaV

Je to sice opravdu kniha pro mládež, ale bavilo mě to, přečteno za pár dní, doporučuji.

Brambu

Jsem nadšená. Tohle bylo parádní. Naprosto originální příběh. Mám moc ráda, když autoři přijdou s něčím novým, s něčím, co ještě před nimi nebylo napsáno a tohle byla trefa do černého! Rozhodně stojí za přečtení!

Mišule_11

Nikdy bych neřekla, že zrovna tento typ knihy mě bude bavit! :) Ze začátku knihy jsem se bála, že to nebude nic pro mě, nemohla jsem se ani pořádně začíst, ale od určitého okamžiku mě něco k té knize táhlo.. Snad zvědavost, jak to celé se všemi třemi hlavními postavami - Connor, Risa a Lev dopadne a jestli je chytnou a rozpojí.
Za mě určitě po nevydařeném začátku, kniha, která mě za letošní rok zatím překvapila! :)

Pitbullka

Začátek super, prostředek mě moc nebavil, konec byl fajn. I tak to ale nebyla Smrtka. A na můj vkus bylo v příběhu zbytečně moc postav.

zbožňuju_knihy

Trochu jsem se obávala, že se bude jednat o knihu pro mládež a že si při čtení budu říkat "Tak to tohle už jde mimo mne". Nakonec se ale jednalo o čtivou a dobrou knihu, kterou jsem přečetla na pár zátahů, i když už voda ve vaně byla studená :-). SPOILER: Za ten konec, který mne potěšil, ale byl na mne moc americký a v rámci možností happy-endový, dávám 4 hvězdy. Myslím, že kdyby to skončilo tragicky, kniha by vyzněla jinak, ale z vytvořeného konce má čtenář alespoň dobrý pocit. Chvílemi to na mne taktéž působí, že všechno tak nějak vychází a hlavní hrdinové to vždycky nějak překlepou a nemusím se o ně bát. Do Connora by se jedna zamilovala hned teď, drsňák s charakterem, hmmm :-D

StephenKingje

Nečekal jsem od této knihy nic zvláštního. Ale rychle jsem zjišťoval, že na ní něco zvláštního je. V téhle knize se prostě musí obdivovat autorovo pochopení pro mladší generaci. Tahle kniha je taky, velice čtivá, dobře promyšlená, charaktery jsou představitelné a vcelku se jedná o velice kvalitní antiutopii, která má nápad a vcelku je to prostě skvělá kniha.

HODNOCENÍ:10/10

caroline.aiko

Tak tohle byla rozhodně jedna z nejlepších knih co jsem kdy četla. Od knížky jsem toho moc nečekala, ale podle mě to byla chyba, jelikož mě vážně nadchla. Většina knih o budoucnosti je buďto maximálně pozitivní, ve smyslu lítajících aut a léků na všechny nemoce nebo naopak maximálně apokaliptická, ve smyslu pár lidí na Zemi nebo různí mimozemšťani a zombií nebo něco takového, ALE tahle kniha jedná o lidech v budoucnosti skoro jako teď (nejsou lidé nijak vylepšeni elektronikou nebo nesmrtelností), ale je to proložené moderní technologií v lékařství a traumatickými zážitky malých “rozpojenců” což dodává příběhu jisté oživení. Podle mě jedna z nejlepších knížek s pohledem na budoucnost :Dd

Květ

Kdo má náladu na trochu sci-fi, tomu můžu doporučit tento originální a velice čtivý román. Znepokojivý a napínavý dystopický příběh o společnosti, ve které je zákonem stanoveno, že každé dítě má právo na život od početí do 13 let věku. V období mezi 13 a 18 rokem života dítěte se rodiče rozhodnou, jestli dítě vychovají do dospělosti, nebo to nestojí za to a pošlou ho "rozpojit." Ve sběrných táborech se "rozpojenci" rozeberou na orgány, které se darují potřebným. V knížce sledujeme osud tří takových dětí.

vzpoura budoucnost americká literatura antiutopie mladí lidé pro dospívající mládež (young adult)

Neal Shusterman

Neal Shusterman