Bez šance

Fascinující a temná dystopie ze světa, kde společnost zavedla nový zákon: Každé dítě má právo na život od chvíle početí až do věku třinácti let. Mezi třinácti a osmnácti je ale na rodičích, jestli ho vychovají až do dospělosti, anebo ho pošlou… rozpojit. Tohle nenápadné slovo znamená, že problémové děti, sirotci, anebo prostě ty, které v sobě mají příliš vzdoru, jsou odeslány do sběrných táborů, kde jsou jejich těla rozebrána a orgány předány těm, co je potřebují. Takže technicky žijí dál – alespoň to dětem říkají. Tři z nich, Connor, Risa a Lev, se setkávají v táboře a ani na okamžik nemají chuť žít dál…rozpojení. Jedinou šancí je útěk....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/27_/278111/unwind-bez-sance-G5k-278111.jpg 4.3826

Unwind Dystology (1.)

Unwind (2007)

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Knižní klub

Dandy1
včera

Jen mě napadá, kolik dětí by se dožilo dospělosti, když by se v pubertě dali rozložit? Kolik rodičů si v tomto období říká, co to mají doma za cizince? :-) :-) :-)
Mé děti se dospělosti dožily, ale neříkám, že to bylo snadné. :-)

vandalka
03. prosince

Neal Shusterman je psavec. Píše hodně, píše často, píše rád. A píše dobře. Jeho YA dystopie ční mezi svými souputníky jako strom na křovinaté polopoušti. Pořád si stěžuji, jak jsou ty YA série, co čtu, plytké, ledabylé, jak myslí jen na jedno, ale stejně se pokaždé nechám zlákat mámivou nadějí, že tentokrát to bude ono. A ono jo! :) UnWind má myšlenku a vyprávění je prostředek, jímž ji autor rozvíjí a dotváří. Téměř nevídaný jev! Mám ráda knihy, které se zabývají představou „coby kdyby“, u kterých stojí na počátku nějaký zajímavý nápad a psaní i čtení je zvědavé objevování netušených možností. Moc se mi to líbilo, chytrá, čtivá, napínavá kniha. Přečetla jsem nakonec všechny čtyři díly a žádný z nich mě nezklamal. Až u povídek (UnBound) mě to najednou, jako když utne, přestalo bavit. Děkuji autorovi, že mi vrátil naději v inteligentní YA sci-fi.

Falda
25. listopadu

Kniha se mi moc nelíbila. Dobrý byl leda námět. Zvažovala jsem, zda ji vůbec dočíst. Smrtka mi přišla mnohem lepší.

Denisa153
22. listopadu

Po zklamání ze smrtky jsem si řekla, že dám autorovi ještě jednu šanci a vrhla jsem se do hlubin této knihy. A byla jsem příjemně překvapena. Líbí se mi téma knihy i když mohlo být zpracováno více do hloubky.

Hania932
18. listopadu

Tohle byla hodně zajímavá a zvláštní kniha. Když jsem si knihu koupila, tak jsem byla nasšená z té obálky a když jsem zjistila co ta obálka "znamená" tak mě to ohromilo ještě víc. Ze začátku jsem knihu uplně hltala, ale tak v půlce mě to nějak přestalo bavit. Ale konec to zachránil, bylo tam plno akce, zvratů a emocí. Co mi tam ale trochu chybělo to seznámení s rozpojením. Autor mohl tento "proces" trochu víc popsat, nebo jak to vlastně probíhá. A postavy nejsou tak špatné, ale k žádnou si moc neoblíbila. Ale Connor byl asi můj nejoblíbenější.
Kniha mě překvapila a byl to opravdu zajímavý příběh s netradičným dějem. Knížka určitě stojí za přečtení.

danyinsidebooks
14. listopadu

3,5*
Napřed jsem četla Smrtku. A asi proto nejsem z Bez šance tak odvařená. Nebylo to špatné, to vůbec. Nápad byl zajímavý. Zápletka taky. Jen jsem čekala větší pecku. Zhruba první polovinu jsem se nemohla začíst, ale posledních asi sto stran bylo tak nabitých akcí a zvraty, že jsem se nemohla odtrhnout. Byla by fakt škoda, kdyby pokračování nevyšlo.

edisek83
12. listopadu

Nechala jsem se navnadit velkým množstvím dobrých recenzí, ale mě kniha úplně nenadchla. Čekala jsem trochu víc...

Dela111
02. listopadu

Bohužel nesdílím většinové nadšení. Bezesporu jde o originální námět, ale nelíbilo se mi zpracování.
První tři čtvrtiny knihy, kdy hlavní hrdinové doslova utíkají o život a zažívají vypjaté situace, jsou popsané tak nezáživným způsobem, že jsem chtěla knihu odložit. Mělo to být napínavé, měla bych se o ty chudáky bát, ale ... nic.
Ovšem poslední čtvrtina je naprostý opak, najednou je z toho nervydrásající čtení, které vzbuzuje až hrůzné emoce a u jedné části mi bylo až zle. Všechno napětí, akci, čtivost příběhu si autor schoval až na závěr. A to je pro mě nevyvážené zpracování.
Námět je skutečně hodně drsný, přímo mega hnus. Jsem zvyklá na thrillery "s potoky krve a vnitřnostmi na stropě", ale toto je horší. Především proto, že jde o děti a na "rozpojení" je posílají rodiče...

roman9276
02. listopadu

"Lidé nejsou skrznaskrz dobří a nejsou ani skrznaskrz špatní. Celý život se noříme do tmy a zase z ní vycházíme ven. Momentálně mám radost, že jsem ma světle."
Každý má právo na život, ale mezi 13 a 18 lety může rodič rozhodnout, že půjdete na rozpojení a z vašeho těla se stanou součástky pro jiné lidi. Fascinující příběh několika rozpojenců, místama sem vole ani nedejchal. Mega mě bavily hluboký myšlenky o existenci duše, právu na život a celkově tenhle dystopickej svět.

lucie5078
01. listopadu

Velmi zajímavý námět, který by zasloužil i filmové zpracování. Celkově bych ale myšlenky více popsala do hloubky, z knížky by měl čtenář pak ještě větší zážitek.

Pavlína79

moc hezký příběh o děsivé myšlence aneb jak ze smrti udělat prospěšnou věc :-(. Kniha, která nutí k zamyšlení nad tím, že i velmi špatný nápad se dá vysvětlit jako prospěšná věc ... a naopak, a proto máme každý svůj vlastní rozum, úsudek a morálku.

morava

Tento zanr zrovna nevyhledavam, ale anotace znela zajimave a ja po teto knize v knihkupectvi parkrat pokukovala. Nakonec jsem na ni narazila pri posledni navsteve knihovny, a tak jsem po ni capla. A udelala jsem dobre. Dosti mrazive tema, takovych zakonu by jsme se urcite dockat nechteli. Cetlo se to samo a styl psani tohoto autora mi vyhovoval, takze se budu tesit na dalsi dil.

Purple7

Bavilo, hodně. Vůbec se nebojte toho, že je to jen první díl ze série. Na konci je sice náznak toho, jakým směrem se bude děj vyvíjet dál, nicméně není nikterak brutálně otevřený, takže vhodné i pro ty, kteří si na série nepotrpí. Kupte ji, čtěte ji a mluvte o ní, zaslouží si to. Ukažte této knize, že není bez šance. Ideálně doporučte tuto knihu alespoň třem lidem a ti ať mají stejný úkol. Snad, snad se Euromedia slitují a dopřejí nám další díl. ;) Kdo by nevěděl jak na to, doporučuji se podívat na Pošli to dál. ;)

Kexina

Knížku jsem dlouho odkládala s obavami, že mě ne zrovna originální téma bude bavit. A nakonec jsem litovala, že jsem ji odkládala tak dlouho. Skvěle napsaný příběh, u kterého jsem se těšila doslova na každou další kapitolu.

Bookgirl

Nevím, ale tohle mě prostě nějak...nenadchlo? Námět byl rozhodně zajímavý a k zamyšlení a místy mi běhal mráz po zádech,ale... Asi to bude tím, že to prostě není můj žánr. Vracím se zpátky k fantasy.

kysely2759

Velice zajímavý námět knihy, který stojí za zamyšlení. Kniha jako taková není žádné excelentní dílo, ale příběh je opravdu zajímavý a nutí člověka o něm přemýšlet. Osobně mi chybělo víc části o samotném rozpojeni. Určitě doporučuji přečíst :)

Ewerine

Tohle bylo prostě TOP ????

Lusicat

Knížka na mě působí velmi zvláštním dojmem. Úplně se mi nechtělo číst o puberťácích, kteří statečně bojují o přežití. Knížku jsem několikrát odložila a mezitím si přečetla jinou. Nakonec jsem se k ní vrátila a dočetla ji. Knížku musím pochválit za velmi zajímavou myšlenku, kterou sděluje. Je vytvořen vlastní svět, ve kterém je omezeno právo na život a společnost to toleruje. Po tom co jsem překousala hektický začátek, jsem nakonec četla se zájmem. Knížka byla pro mě na půl nudná a na půl zajímavá. Jsem ráda, že tam autor napsal i jak rozpojení funguje na sále, to byla pro mě velmi zajímavá část. Jak jsem psala na začátku, mám z ní zvláštní pocit. Za mě 3 hvězdičky

jaja4

Ak chceš byť dobrý spisovateľ, musíš mať schopnosť písať inak, ako ostatní. Ak chceš napísať dobrú antiutopickú knihu, musíš mať schopnosť do smútku, ktorého je kniha plná, vniesť pozitívne emócie. A čím viac, tým lepšie. Je ľahké popisovať zlé veci. Ťažké je nájsť pozitíva uprostred temnej noci. A to žiaľ ani Neal Shusterman nedokázal.

MichaELABush

Samotná myšlenka rozpojování dětí je dost mrazivá, motiv pro strhující příběh jak dělaný ..ale nemůžu si pomoct, vnitřně jsem se tak trochu těšila, až budu mít dočteno. Pro mě fajn průměr.

Knihomolka10942

Konečně ji mám přečtenou... Jo, trvalo mi to fakt dlouho a ani nevím proč, přitom je to jen 300 stránková knížka! Ale stálo to za to. Od začátku se v příběhu stále něco dělo, prostě si myslím že kniha by měla čtenáře upoutat co nejdříve a tahle knížka to zvládla na výbornou. Při některých kapitolách jsem se i celkem bála (např. kapitola 61). Ten nápad s rozpojováním mi přijde zajímavý, jen jsem tak úplně nechápala rodiče rozpojenců, jaký z toho mají užitek že dají své dítě na orgány.

Áňa 998

Neskutečná kniha, běhal mi z ní mráz po zádech!

PaniJani

Sci-fi dystopický (spíše young adult) thriller, který se čte fakt dobře. I mně, člověku, co sci-fi vůbec nemusí. A vlastně ani YA literaturu. Podobný pocit beznaděje jsem při čtení měla asi naposled u Orwella a jeho 1984. Určitě za přečtení stojí, má to spád, je to čtivé a nejsou tam žádná nudná místa.

nikolryskova

Mě to prostě pohltilo, nenarazila jsem ani na nudné pasáže, celkově to mělo zábavný a rychlý spád. Něco nového a neotřelého! Zajímalo by mě, jestli vyjde i další díl a kdy.

DericCaster

Myslím, že je to velmi hezká knížka. Námět je neotřelý a zajímavý... A umím si představit, že by taková mohla být jednou i realita... Příběh se hezky čte i když vývoj není zas tak překvapivý. Nevím, možná by se mi v příběhu líbilo trochu více romatiky, ale to zas ne že bych to kritizoval. Za mne pěkná kniha a určitě vyhledám od autora další.

kristyna3

Na tuhle knihu nemám dostatek slov. Podle mě je to naprostá bomba. Knížku jsem přečetla jedním dechem. Citáty, které provází knihou, jsou neskutečně pravdivé až mě to chvílemi děsilo.
Doufám, že bude další díl, jenom přeci k tomu děj trochu směřuje podle mě :)

Edlik

Trvalo mi dlouho se knihou prokousat a vlastně jsem dlouho nevěděl jestli se mi ta kniha líbí a nebo ne. Co naprosto rozhodlo bylo až skoro na konci knihy v Happy Jack - nechci více spoilerovat. Škoda, že u nás nejsou další díly.

sabanka

Tenhle autor rozhodně patří mezi ty přední, co se teď YA týče, jen mě mrzí, že tato jeho kniha u nás nemá takovou publicitu. ačkoliv dle mého si ji zaslouží stejně jako Smrtka. Autor má občas mírné sklony sklouzávat k takovému tomu "amíkovství", ale jinak jsem si to zase užila a byla to jízda.

harena

Skvělý, překvapivý a napínavý futuristický thriller s originální myšlenkou. Zajímalo by mě, jestli pan Shusterman přišel na tento nápad v době, kdy jeho čtyři děti byly v pubertě :))) ? "Rozpojit" člověka, použít ho jako náhradní díly a v každé jeho části, v každém orgánu paměť nebo vědomí zůstává dál? A co duše? Napínavý a promyšlený příběh, který jsem dočetla ve tři hodiny ráno.

certik003

Kam na ty nápady autor chodí? Po Smrtce, z které jsem byla nadšená, jsem si pochopitelně „musela“ přečíst i tuhle knížku a nejsem zklamaná. Opět originální námět, čtivě napsaný. Místy jsem měla pocit, že už je děj hodně překombinovaný, ale kdyby někdy vyšel druhý díl, určitě bych si ho ráda přečetla.