Bez šance

Fascinující a temná dystopie ze světa, kde společnost zavedla nový zákon: Každé dítě má právo na život od chvíle početí až do věku třinácti let. Mezi třinácti a osmnácti je ale na rodičích, jestli ho vychovají až do dospělosti, anebo ho pošlou… rozpojit. Tohle nenápadné slovo znamená, že problémové děti, sirotci, anebo prostě ty, které v sobě mají příliš vzdoru, jsou odeslány do sběrných táborů, kde jsou jejich těla rozebrána a orgány předány těm, co je potřebují. Takže technicky žijí dál – alespoň to dětem říkají. Tři z nich, Connor, Risa a Lev, se setkávají v táboře a ani na okamžik nemají chuť žít dál…rozpojení. Jedinou šancí je útěk....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/27_/278111/unwind-bez-sance-G5k-278111.jpg 4.3562

Unwind Dystology (1.)

Unwind (2007)

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Knižní klub

Meebo87

Jedna z nejlepších knížek, které jsem četl

ZiPur

Svět, který je popsaný v knize, se ze začátku zdá velmi vzdálený a nereálný, ale jak příběh pokračuje, je to svět velmi reálný a od našeho jen krůček. Kniha nadhazuje řadu otázek (politických, filosofických, náboženských, psychologických), na které neodpovídá. Paradoxní svět, který vlastně není paradoxní. A jak jsem postupovala příběhem, začínala jsem mít husí kůži z těch všech paralel s dnešním světem. I příběh toho, jak se svět od našeho dostal ke světu, kde jsou děti rozpojovány, je až příliš uvěřitelný. Nadchla mne práce s městskou legendou. Styl chvílemi vázne, mohl by být více rozpracovaný, ale spádu a autentičnosti hodně dodává systém "jedna scéna postupně popsána pohledem několika jejich aktérů". I psychologický portrét jednotlivých postav by mohl jít hlouběji, nezůstat jen náčrtem. Ale kniha mne jednoduše strhla, takže pět hvězdiček za všechny podněty a otázka k přemýšlení, které mi přinesla.

leny.wood

Po knížce jsem pokukovala delší dobu a až díky výzvě jsem po ní konečně sáhla. Velice povedená záležitost, která ukazuje jednu z podob budoucnosti, kde je neúcta k životu nazývána rozpojení.

O77

Nemá to chybu, autorovi to myslí a zcela určitě to není jedna z mnoha knih. Je to tak trochu parafráze na svět v němž už žijeme. Nastavuje zrcadlo mnoha našim falešným představám.

Welinie

Ja jsem si to užila, a moc mě mrzí, že zatím není pokračování :( !

BetyN.

Originální příběh, který mě bavil.

Melancholie

Je to jedna z mnoha postapokalyptických knih se kterými se v poslední době roztrhl pytel. Není špatná,ale nezanechá ve vás pocit,že by jste ji musel číst znovu.

Lorej

Od knížky jsem čekala něco mnohem jiného. Příběh je velmi zajímavý, ale některé části mi připadali nudné, nebo nelogické. Je to dobrý nápad - vytvořit svět rozpojenců - , ale k čtení jsem se musela někdy nutit.

Fazolka2017

Originální, znepokojivá, šokující. Při čtení pasáže popisující samotný proces rozpojování mi běhal mráz po zádech. Člověka kniha nutí zamýšlet se nad otázkami, které ho nikdy před tím nenapadly ( problematika duše, absolutní transplantace,...). Jsem ráda, že jsem měla možnost si tuto knihu přečíst.

Briv

Knihy jsem si po vydání všimla v knihkupectví, protože mě zaujal její obal. Konečně se ke mě dostala a i když nejsem cílovou skupinou, tak mě mile překvapila.
Je sice vidět, že spisovatel ještě nemá vypsanou ruku, ale při čtení mi to nevadilo.
Téma je dost znepokojující. Bavilo mě sledovat příběh třech hlavních postav, ač mi připadaly na svůj věk příliš vyspělé. Uznávám, že závěr, i když není vyloženě drastický, tak má sílu.
Myslím si, že se dané téma dalo uchopit i lépe a více jej do hloubky propracovat, ale na druhou stranu knížka nabízí spoustu podnětů k zamyšlení, což je dobře.

OndřejMergl

Sci-fi z nepříliš vzdálené budoucnosti. Zajímavé téma rodičovské (ne)zodpovědnosti, poutavý útěk dětí určených k likvidaci. Od příběhu jsem se nemohl odtrhnout, ale jeho závěr mě oproti začátku dost zklamal.

Edona

Ačkoliv pan spisovatel není moc poutavý vypravěč a kniha má místy hluchá místa, tak se jedná o velice poutavý román. Dává nám mnoho otázek na zamyšlení, lehce připomíná knihu 1984 (taky by určitě byla komunisty zakázaná), napsanou však pro YA čtenáře. Určitě doporučuji, kniha mě pohltila.

"Orgány třináctileté Angličanky pomohly zachránit osm lidí" - tento titulek na novinkách mě zaskočil.. okamžitě mi na mysl přišli rozpojení.. kdo ví?

Maanna

Nápad se společností, která řeší potraty až zpětně, mě velmi zaujal a líbilo se mi i jeho logické odůvodnění. Některé zápletky sice byly hůře uvěřitelné, ale celkově mě kniha zaujala a jako čtení na dovolenou byla fajn. jen na rozdíl od mnohých zde bych byla celkem ráda, kdyby už žádné pokračování nebylo...

lenka1872

výborná kniha,doufám,že u nás budou vydané i další díly...

maja8148

Konec hodně dobrý (nevíte někdo kdy vyjde dvojka?) Ale ta část z demontážní místnosti... No TYVOLE! Brutální. Vřele doporučuji.

Jane100

Příběh zajímavý, neotřelý a PERFEKTNÍ konec.

Pavlaj

Fascinující a temná dystopie - anotace přesně sedí, pro mě obrovské a nečekané překvapení. Při pár scénách mi naskočila husí kůže. Motivace postav i vývoj příběhu krásně propracované a logicky propojené. Bomba.

NikkiJ

Něco tak skvělého jsem dlouho nečetla. Styl jakým je napsaná se mi líbí, jsem přívrženec psaní kapitol z pohledů různých postav. Téma je výborně vymyšlené, tak akorát temné a smutné. Popis rozpojení byl ... znepokojivý. Musela jsem se o ni podělit a rozpůjčovala jsem ji všem, kdo měl zájem. Všichni si ji vychvalovali za což jsem byla opravdu ráda. Jestli nakladatelství nevydá další díl tak vyvolám vzpouru!

Barbarka_CZ

Do téhle dystopie se mi dlouho nechtělo. Kdysi jsem četla ukázku a zrovna dvakrát mi neseděly neustálé změny vyprávění z různých úhlů, různými postavami. Nicméně asi i díky tomu, že je kniha rozdělena na opravdu krátké kapitoly, u kterých dochází ke střídání "vypravěče", zase tolik to v konečném důsledku nevadí.

Samotná hlavní myšlenka příběhu je docela drsná - rozpojování dětí, které natolik vytočily své vlastní rodiče (příp. nebyly "dost dobré" pro pěstouny), až je tito poslali na smrt. Nebo vlastně ne na smrt, ale na jinou formu existence - po částech v tělech jiných lidí.

Kniha je poměrně dlouhou dobu čtivě napsaným, ale poměrně obyčejným příběhem několika dětí, které se svému osudu vzepřely a snaží se ukrýt před systémem a následným rozpojením.

To hlavní, gró celého příběhu přichází až v závěru, kdy se hlavní hrdinové ocitnou ve sklizňovém táboře a čekají na den, který pro ně bude znamenat konec starého života a začátek něčeho nového. Popis průběhu rozpojení jedné z vedlejších postav je jen pro silné nátury. Sice se tam neobjevuje žádná krev ani nic podobně drastického, ale síla to tedy je. Pro čtenáře s bujnou představivostí určitě.

Kniha rozhodně slouží k zamyšlení. Přestože z cca 80 procent jde o příběh několika jednotlivců, kteří se toulají světem a ukrývají se před nezleťáky (něco jako policie), ukrývá v sobě i hluboké poselství. Skutečně existuje lidská duše, která nikdy neumírá? Co je to za rodiče, že jsou schopní poslat své vlastní dítě na smrt? A kam až je možné posunout zákony, aniž by se lidé vzpírali?

Dávám tři hvězdy, ve skutečnosti tři a půl. Je to čtivé, ale myslím, že se toto téma dalo uchopit lépe.

Karatiska27

Kniha se mi líbila, ale konec byl takový neukončený, a jakoby čekal na další díl.

Andy0892

Myslím, že v tomhle případě se zdržím slov a nechám promluvit pět hvězd.

Báječně napsaná kniha, s úžasnými myšlenkami. Mrzí mě, že jsem čekala tak dlouho, než jsem si ji přečetla. A vůbec by mi nevadilo, kdyby neměla pokračování.

misssicccka

Kdyz se mi loni dostal propagacni material s ukazkou knihy, vedela jsem hned, ze to chci cist, i kdyz to neni muj salek kavy. A jsem mile prekvapena az nadsena. Mnoho silnych emoci, mnoho silnych okamziku, desive neskutecnosti, ktere by se mohly stat skutecnymi, protoze, co my vime, jaka je nase budoucnost. Ovsem a bohuzel se nedostavilo to mrazeni, ktere prichazi po stretu se svedectvim skutecnych udalosti z nasi historie, protoze "tohle preci ne". Vyjma nekolika scen, zejmena te demontaze, ta tedy je napsana silne, i kdyz netrva tak dlouho, zadne sceny netrvaji v knize nikdy prehnane dlouho, ma to spad. Vazim si napadu, zpracovani, propracovani, stylu a prekladu a urcite doporucuji. Nebranim se pokracovani, pokud je na ceste.

martina2704

První půlka dobrá, ta druhá na můj vkus byla taková překombinovaná. Příběh má ale nápad a spád, dobře se čte. Koukala jsem, že v angličtině je už i pokračování, takže doufám, že se objeví i u nás.

Any27

Woho! Když jsem na tuto knížku random narazila v knihovně...čekala jsem něco, ale rozhodně ne TOTO!! Byl to silný příběh! A sakra originální! Jakoby tato kniha poukazovala na dnešní společnost-jen svým vlastním způsobem.

Anyv

Knihu hodnotím jako čtivou, ale postrádala jsem emoce, které ve mě většinou příběhy vyvolávají a nějaké ty pocity a dojmy, co vám v hlavě zůstanou, když dočtete poslední stránku. Hlavní hrdinové jsou sice děti, ale myslím, že vás překvapí svým chováním a mnohdy jsou lepší než ti dospělí, kteří se jich chtějí zbavit, protože jsou pro společnost zbyteční.

LynnWeiLi

Moc se mi líbil styl, jakým je kniha psaná. Děj se rychle posouvá kupředu, nezdržuje se zbytečnými popisy, přesto dává dostatek prostoru k tomu, abychom si k postavám vytvořili nějakou citovou vazbu, a já si oblíbila všechny, i Rolanda. Jediným záporákem je vlastně systém.
Ačkoli je to podle popisu první díl, řekla bych, že ukončení má - sice je to částečně otevřený konec, ale za mě dostačující.

-Annett-

Tato kniha je pro hodnocení velice zvláštní. Jedná se o naprosto originální a neskutečně čtivou knihu s mrazivým námětem. Opravdu, knihu jsem přečetla za necelý den, ale po dočtení se nedostavil "wau efekt". Nemohla jsem si pomoci, ale přišlo mi, že mo tam něco chybí. Myslím, že nápad skvělý, ale chtělo by to lépe propracovat.

NicaCola

Na to, abych dala pět hvězdiček, knížce něco málo chybělo. Ale každopádně super nápad! Hned jsem si oblíbila hlavní postavy a prožívala jsem vše s nimi. Za mě palec nahoru! :)

helena8550

Knihu jsem přečetla za víkend. Mám ráda střídání vyprávění příběhu z pohledu různých postav. Četlo se velmi dobře, děj ubíhal. Kniha mi připomněla Dárce (L. Lowry). Ne příběhem. Ne stylem. Ale jak vás donutí přemýšlet, zamýšlet se nad životem a dnešním světem. Ne po skončení, ale při čtení. Ale právě kvůli srovnání s Dárcem nemůžu dát 5 hvězd. Tady něco chybělo. Hlavně mi nesedl asi ten konec. Není tam žádný závěr, ale zároveň ani takový ten otevřený konec. Asi si nechává otevřené dveře k dalšímu dílu. Šanci mu určitě dám, ale osobně se trošku bojím, že téma je vyčerpané a už půjde jen o "útěkovou" a "bojovnou" dobrodružnou knihu pro náctileté. Uvidíme.

mirektrubak

Do knížky jsem se pustil, protože byla prezentována jako dystopie. Jenže... Podle mě je silou dystopických příběhů to, že naší společnosti "nastavují zrcadlo", že v nadsazené podobě zobrazují aspekty našeho světa, které pro naši společnost mohou být zničující. Příklad? Právě v den, kdy píšu tento komentář jsem se dočetl, že země, která je součástí NATO (a tedy by měla být součástí obrany svobodného, demokratického světa) zavádí restrikci vzdělávacích stránek na internetu. Což dává četbě dystopické knihy 451 stupňů Fahrenheita další rozměr. Stejně tak čtení Mechanického pomeranče, 1984, Pána much (a hromady dalších) je románovým komentářem k dnešnímu světu a pomáhá nám nad našimi životy přemýšlet a uvědomovat si souvislosti a rizika.
Kniha Bez šance nic takového nenabízí. Ani nemůže, protože vychází ze situace, že je společensky akceptovatelné ukončit život mladých lidí (ve věku 13-18 let). To je něco, co je zcela mimo realitu a nijak se to nevztahuje k současnému světu.

Bez šance tak nezbývá než číst jako dobrodružný příběh pro mládež, který má docela předvídatelný děj, schématické postavy a velké množství různých dramatických situací, záchran na poslední chvilku a podobných věcí, které zřejmě k tomuto žánru patří. Což ale zase není zas tak málo, Shusterman sice není bůhvíjaký mistr pera, ale napětí se mu daří držet a stránky se tak otáčí docela rychle - přistihl jsem se, že jsem byl zvědavý, jak to vlastně celé dopadne a ty dva večery s tímto příběhem mně nakonec docela rychle utekly.