Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!!

Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/366292/bmid_nejlepsi-kniha-o-fake-news-ri7-366292.jpeg 4 205 57

Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! Média, politici, sociální sítě – ze všech těchto zdrojů se na nás neustále valí dohady o tom, kdo, jak a proč se nás snaží dezinformovat. Co ale často opakovaná spojení fake news, dezinformace a alternativní fakta zahrnují? Jedná se o fenomén posledních let, nebo jsou tu s námi, šikovně skryté, už dlouhá staletí? Jak je možné, že fungují? Kdo a proč je vypouští? A co je hlavní, jak se proti nim můžeme bránit? Tato kniha se šikovnou manipulací v samotném názvu vám pomůže najít odpovědi, nebo alespoň poskytne vodítka k přemýšlení nad každodenní záplavou informací, se kterou je dobré se vypořádat kriticky, ale bez zbytečné paranoie.... celý text

Literatura naučná

Vydáno: , CPress

jiri4861
jiri4861
25.02.2024 5 z 5

Mám vystudovanou žurnalistiku, takže pro mě určitě zajímavé čtení.

04.11.2023 odpad!

(SPOILER) Tak se vymyslel nový pojem desinformace aby se zakryli politické manipulace a lži a hlupáci na to skáčou a vycurankove si z toho dělají živnost.Tak jen to hltejte ovečky.

12.10.2023 odpad!

Jasně, a opravdu je vrchol důvěryhodnosti "kolektiv autorů". Tak tím korunovaly svojí debilitu. Banda hlupců co chtějí diktovat lidem co si mají myslet, teda spíš nemají... Demokratůra v podání mladých, hloupých aktivistů a "kolektivu Autorů" z BISky.

vesihiisi
vesihiisi
08.04.2023 3 z 5

Kniha obsahuje všechny "základní" informace týkající se dezinformací, líbilo se mi, že se zabývá i historií propagandy a šíření dezinformací, a to i historií poměrně dávnou. Současně pro mě byla trochu zklamáním, protože přinesla jen velmi málo nových informací (kdo se o téma alespoň trochu zajímá, má pocit, že čte jen dobře zformulovanou formu vlastních úvah a postřehů). Na mě byl text až příliš "čtivý", trochu mě obtěžovalo neustálé upozorňování na to, že cílem autorů bylo napsat knihu srozumitelnou (myslím, že běžný čtenář by zvládl i trochu "odbornější" level). Na druhou stranu možná jsem špatně odhadla cílovou skupinu - tuto knihu bych doporučila zejména žákům na 2. stupni ZŠ a středoškolákům.

nevermore3
nevermore3
17.11.2022 5 z 5

Knížka jako taková mně osobně nedala nic, protože jsem to vše už 100x slyšel a četl. Ta problematika mě šíleně zajímá. Nicméně knihu považuji za velmi důležitou pro lidi, kteří jsou někde na pomezí. TI, co jsou propagandou už semletí, tohle dílo stejně odloží jako škvár. Jediné, čeho se obavám a oprávněně nejspíš - že ti pro které je kniha určená a kteří by si z ní opravdu měli vzít poučení, těm se pod oči prostě stejně nedostane.

Miliarda
Miliarda
28.04.2022 4 z 5

Umně zpracovaný náhled na problematiku dezinformací, hoaxů a propagandy. Kromě historických zajímavostí a vývoje těchto internetových "fenoménů", jakož i jejich charakteristik a odlišujících znaků, lze ocenit především návod jak se proti nim bránit. Jediné co by knize prospělo navíc je jistá kazuističnost, tedy rozebrání skloňovaných dezinformačních zpráv a ukázka toho jak se na ně "nenachytat". Celkově však oceňuji jak literární kvalitu knihy, tak především její ctnostný záměr. Určitě lze její četbu doporučit k prohloubení kritického myšlení všech, kdo o to mají zájem.

EliskaD
EliskaD
23.04.2022 2 z 5

Já vlastně vůbec nevím, co jsem čekala, když jsem se do této knihy pustila. Asi mě nalákalo grafické zpracování. Dle obálky jsem také asi čekala nějaké zajímavosti o vzniku a šíření konkrétních hoaxů a fake news včetně jejich konkrétních dopadů na společnost. Jenže ouvej. Nechala jsem se napálit. Kniha je spíše takovým velmi jednoduchým úvodem do problematiky s vysvětlením co to je, kde se to vzalo, jak fungují média a internet apod. Pro mě v knize nebylo nic zvlášť objevného.

TaťkaMF
TaťkaMF
09.01.2022 5 z 5

Kniha již v předmluvě uvádí, že její název je záměrně manipulativní jako většina titulků dezinformačních článků. Právě dezinformace, manipulace a tzv. fake news se chystá více přiblížit a nabídnout alespoň základní vhled do problematiky.

Arkagas
Arkagas
02.04.2021 4 z 5

Knížka, kterou mi půjčila Ori a kterou by si měl přečíst každý, kdo se pohybuje na sociálních sítích. Nejen o tom, co všechno nemusí být pravda, ale i o tom jak funguje náš mozek a jak zpracovává informace. Kniha je plná užitečných informací jak se v kyber prostoru vyznat, jak se naučit rozlišovat reálné informace od fake news, proložena výsledky ze zajímavých studií i experimentů. Velmi zajímavé čtení, které obyčejnému člověku přiblíží jak vlastně ten internet kolem nás a informace na něm fungují.

Dejvid
Dejvid
16.02.2021 3 z 5

Jak již naznačují ostatní komentáře, je to takový stručný úvod do problematiky. Pokud jste o tématu už něco četli, moc nového vám tato kniha nedá (to bych doporučil spíše titul V Síti dezinformací), protože v podstatě všechny části jsou brány dost povrchně. Což ostatně vzhledem k malému rozsahu ani jinak nejde. Nicméně jako pomůcku pro mediální výchovu středoškoláků to určitě považuji za výborný počin, který (snad) pomůže zvýšit mediální gramotnost.

Karin_Kim55
Karin_Kim55
01.11.2020

--- Čteno z povinnosti do školy. ---
Tentokrát mi vůbec nevadilo, že jsem na VŠ dostala povinnou četbu. Zpracování je moderní, červené nadpisy jsou skvělý nápad, bonusové informace v rámečcích, fotky, atd... Tohle není žádná nudná učebnice.
Poprvé, co mě vážně bavilo číst učebnici!

Verpax
Verpax
28.10.2020 4 z 5

Zajimava kniha. Četla jsem ji s prestavkami, ale prinesla mi přesně, co jsem od ni ocekavala. Nejpraktictejsi byla poslední čtvrtina.

Madluska
Madluska
26.06.2020 3 z 5

Vlastně trochu zklamání. Celkový dojem u mě hází o příčku níž grafické zpracování (to větší řádkování vypadá jako v závěrečné práci nějakého studenta, rámečky jsou tam taky tak Halabala). Chválím záměr, oceňuji shrnutí, jak se fake news nenechat zahltit, ale čekala bych trošku záživnejší formu, pokud kniha cílí na mladší čtenáře, případně konkrétní ukázky dezinformací, třeba i mimo hlavní text, aby byla ta jednolitá struktura trochu rozbitá. Obálka totiž láká na něco, co uvnitř možná ani nenajdete. A pokud už jste si o fake news někdy něco studovali, mnoho nového neobjevíte. Přesto knihu neodsuzuji, jen jsem prostě čekala něco jiného.

Tregullo
Tregullo
02.06.2020 3 z 5

Vcelku zábavná poučka o historii fake news a jejím praktikování dnes. Určena těm, kteří o tomto fenoménu ví minimum nebo se chtějí dozvědět jakýsi základ na jednom místě. Kniha to není zbytečná, ale neobsahuje nic navíc, co běžný, virtuálnem nepožraný uživatel (nejen internetu) neví. Takovým hlavním rysem, který někomu sedne a někomu ne je fakt, že knihu psalo více autorů a mne osobně to nesedí.

TajemnýSmrad
TajemnýSmrad
21.05.2020 3 z 5

Kniha mi nepřišla nějak zásadně objevná... Na druhou stranu rozumím, že jako člověk, který dokáže ověřovat informace a vnímat rozdíl mezi informací objektivní a informací poskytující "tu jedinou skutečnou pravdu", možná nejsem úplně čtenář, na kterého kniha cílí.

Na druhou stranu třeba svým rodičům bych knihu dal jako povinnou četbu a kdyby to šlo, museli by povinně udělat večer z toho co četli referát a k tomu stokrát opsat větu: "Nemůžu věřit parlamentním listům."

Takže průměr - tedy 3 hvězdičky.

pavla.ba
pavla.ba
10.05.2020 3 z 5

Velmi povrchově napsaná kniha. Po přečtení jsem se nedozvěděla nic, co bych už nevěděla. Je super knihy o tomto tématu vydávat a šířit veřejnosti, ale možná trošku víc dopodrobna, tahle mi přišla jakoby byla napsaná pro děti.

kape97
kape97
11.01.2020 5 z 5

Díky za tuhle knihu. Tohle by se mělo vyučovat jako povinný předmět na každé základní škole :) kniha byla napsaná velmi poutavě, takže i když bych jindy po takovémhle žánru nesáhla, tato kniha mě přesvědčila.

Venda32
Venda32
02.01.2020 5 z 5

Knihu doporučuji jako dobrý podklad pro hodiny informatiky.

Phoenix16.cz
Phoenix16.cz
30.12.2019 4 z 5

Nemůžu se rozhodnout, jestli je kniha učebnice nebo beletrie. Spíš se přikláním k té učebnici, protože si knihu umím představit jako zdroj pro mediální výuku. Je tu mnoho užitečných rad a informací, o kterých by uživatelé internetu měli vědět.

rencovav
rencovav
22.11.2019 4 z 5

Tuhle útlou knížku se určitě vyplatí si přečíst! Pokud se o média, historii a fake news už nějakou dobu zajímáte, ne vše pro vás bude novinkou. Ale i tak vás možná něco překvapí. Zároveň se ale trochu bojím, že třeba moje babička by si z téhle knížky nic neodnesla. Asi je to určeno spíš mileniálům - a tak nezbývá než doufat, že se trocha osvěty podaří.