Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!!

KoupitKoupit eknihuAudiokniha

Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! Média, politici, sociální sítě – ze všech těchto zdrojů se na nás neustále valí dohady o tom, kdo, jak a proč se nás snaží dezinformovat. Co ale často opakovaná spojení fake news, dezinformace a alternativní fakta zahrnují? Jedná se o fenomén posledních let, nebo jsou tu s námi, šikovně skryté, už dlouhá staletí? Jak je možné, že fungují? Kdo a proč je vypouští? A co je hlavní, jak se proti nim můžeme bránit? Tato kniha se šikovnou manipulací v samotném názvu vám pomůže najít odpovědi, nebo alespoň poskytne vodítka k přemýšlení nad každodenní záplavou informací, se kterou je dobré se vypořádat kriticky, ale bez zbytečné paranoie....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/36_/366292/nejlepsi-kniha-o-fake-news-ri7-366292.jpeg 3.7128
Literatura naučná
Vydáno, Computer Press (CPress)

Kniha Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!!

Klamm

Je dobře, že takové knihy vznikají.
Kritické myšlení by mělo být aktuální téma. Vždyť ,,Bláznivin se dnes rozsévá nazdařbůh..." a my
už jsme schopní věřit opravdu kdejakè kravině (nechci jmenovat).
Schválně, jestli někdo pamatuje časopis Hrom, z devadesátých let? Bylo to vtipné, ale našli se i jedinci, kteří tomu skálopevně věřili. A to byl jen plátek, s omezenou dostupností čtenářů. Co pak napáchají globální zprávy vložené na net, které se šíří rychlostí blesku...

SyJ

Celkové shrnutí:

Kniha velmi dobře popisuje pojmy jako fake news, dezinformace, propaganda, alternativní pravda. Vysvětluje mechanismy jejich působení na jednotlivce, a tím i na společnost, proč a jak dezinformace vznikají. Zdůvodňují úspěšnost mnohých dezinformací. Autoři jmenují některé vlastnosti fake news, které jejich dezinformační charakter signalizují. Shromáždili zajímavé informace z historie, psychologie a sociologie.
Jazyk knihy je velmi lidový a srozumitelný. Slohový styl knihy mi připomínal spíše zapsanou sadu přednášek.
Mnozí čtenáři mohou mít pocit, že většinu popsaných jevů znají. Existuje ale rozdíl mezi slovy "znát" a "uvědomovat si". Knihu doporučuji.

Několik drobností:

Při četbě mě občas něco opravdu překvapilo. Nicméně to jsou drobnosti, které pro celkové sdělení knihy nejsou významné.

Hned v úvodu autoři píší, že se "budeme soustředit" (česky "soustředíme se" - pozn. překl.).
"... video imigrantů decimujících nádraží v Českých Budějovicích ...".
- - - -
Od dob starověkého Říma se už význam slova "decimace" trochu posunul, přesto by se "decimace" v běžném textu měla týkat jen "živé síly".
"... botnet Twitrových účtů ...".
- - - -
Botnet je ilegálně (bez vědomí a souhlasu jejich majitelů) ovládaná síť počítačů, které pak mohou provádět něco nepěkného. Typickým a nejjednodušším příkladem jsou DoS útoky. Princip fungování je trochu jiný než u soustavy (zřejmě falešných) účtů na Twitru.
"... Díky klínovému písmu, které vzniklo ve 4. století př. n. l.
v Sumeru a které okolní národy (Akkaďané, Asyřané a Babyloňané) převzaly, ... "
- - - - -
Klínové písmo určitě vzniklo mnohem dříve. Je zarážející, že si autoři tuto chybu neuvědomili, protože následná poznámka o převzetí okolními národy je správná. Tyto národy však už ve 4. st. př. n.l. politicky neexistovaly a etnicky už zřejmě jen přežívaly ve stínu nových mocností té doby.
Události tohoto období už byly literárně i filmově zpracovány mnohokrát - věřím, že v základním přehledu jsou známy v podstatě celé populaci.

Na závěr bych si dovolil reagovat na některé myšlenky z předchozích recenzí.

"Napr. médiá ako „strážny pes demokracie“. To vážně? Hlúpejšie, drzejšie a bezobsažnejšie klišé aby jeden hľadal! "
- - - - - -
Média - hlídací pes demokracie je zkratka. Může být pravdivá jen ve spojení s konzumenty, kteří nejsou úplně lhostejní. V opačném případě vytváří takový pes jen nepříjemnou zvukovou kulisu a následně bývá umlčen.

"Autoři v tom mají jasno a drží se jednoduchých kriterií: to, co je v souladu se současnou politikou EU je pravda a správné a jiné názory jsou právě ty ošklivé dezinformace."
- - - -
Autoři uvádí několik vlastností zprávy, které mohou signalizovat dezinformaci. Autoři netvrdí, že rozpoznání dezinformace je vždy snadné. Mezi příklady dezinformací jsou i některé výroky, které se týkají EU. Čtenář nechť posoudí, zda autoři tyto výroky vyhodnotili jako dezinformace správně.

"kniha je jakousi moderní formou Politického školení mužstva..."
Recenzent zřejmě naráží na jistou naléhavost a snahu přesvědčit, které v textu přítomny jsou. Souhlasil bych i s tím, že se z textu dají s velkou mírou pravděpodobnosti odhadnout politické názory autorů. Pokládám za přirozené, že se to některým čtenářům nemusí líbit. Opět bych upozornil na "přednáškový" styl celé knihy.
Nicméně, jakási "školení" jsem zažil na střední škole. Paralela mezi tímto "školením" a knihou je velmi nepřesná a vzdálená.

"Ocenila by som viac príkladov z reálneho života."
"Ty by se však daly shrnout mnohem stručněji, a tak je část knihy hodně repetitivní."
- - -
Nelze vyhovět všem. Osobně se přikláním spíše k druhému výroku, příkladů je v knize dost.

Tobík

Ta trocha historie byla docela fajn, ale když je to kniha o manipulaci, tak i tam by se autoři měli manipulaci vyhnout.

Janniska

Možná jsem od toho čekala až moc.Kniha není špatná , je zajmavě zpracovaná a chválím super přebal.

Svijanskej
23. srpnaodpad!

První část knihy zcela správně a objektivně popisuje vznik moderního pojetí dezinformace a jejího využití proti nepříteli sovětskou NKVD. Bohužel další části knihy, které si kladou za cíl provést posluchače současnou džunglí dezinformací, již takto seriozní nejsou. Autoři v tom mají jasno a drží se jednoduchých kriterií: to, co je v souladu se současnou politikou EU je pravda a správné a jiné názory jsou právě ty ošklivé dezinformace. Jako příklady dezinformací jsou uváděny z kontextu vytržené citáty Arcibubáka Trumpa, které přitom byly Trumpem míněny jako jasná nadsázka. Lze říci, že kniha je jakousi moderní formou Politického školení mužstva, které již pamatují jen ti starší z nás.

Honziin

Zajímavá kniha o problému dnešní doby, stojí za přečtení.

Bustedka

Manipulace. Hoaxy. Dezinformace. Konspirační teorie. Fake news. Pojmy v poslední době dosti skloňované. Jenže jak tomu čelit? Jak rozpoznávat v tom množství zpráv, která z nich je dobrá, pravdivá a kterou bychom měli radši hned vypustit. Někdy to není tak jednoduché.

"Když se to prsimtě říká, se to prsimtě ví." Dnešní doba přeje sociálním sítím snad po všech stránkách. Je dokázáno, že věříme víc přátelům na FB, než kdejakému opravdovému povolanému expertovi. V USA dokonce 87% obyvatel má FB jako hlavní zpravodajský kanál a nasávají informace jen z toho, co sdílí jejich přátelé. Jenže. Obklopujeme se jen lidmi, co mají podobný názor a tím se uvrtáváme hlouběji a hlouběji do určitě sociální bubliny.

Nejlepší kniha o fakt news vás asi nenaučí ničemu novému. Ani vám neotevře oči. Ale je to příjemné a laicky podané vysvětlení dané problematiky. Otázkou samozřejmě zůstává, do jaké míry nám sami autoři chtěli podstrčit určité názory.

adorjas

Pekné zhrnutie pre laikov, ktorí sa do tejto problematiky dostávajú a často o tom neštudujú.
Na školách by to mali zaviesť ako učebnicu.
Ocenila by som viac príkladov z reálneho života.

masmédia dezinformace manipulace propaganda

Autoři knihy

Petra Vejvodová
česká, 1984

Kniha Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! je v

Právě čtených13x