Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!!

Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! Média, politici, sociální sítě – ze všech těchto zdrojů se na nás neustále valí dohady o tom, kdo, jak a proč se nás snaží dezinformovat. Co ale často opakovaná spojení fake news, dezinformace a alternativní fakta zahrnují? Jedná se o fenomén posledních let, nebo jsou tu s námi, šikovně skryté, už dlouhá staletí? Jak je možné, že fungují? Kdo a proč je vypouští? A co je hlavní, jak se proti nim můžeme bránit? Tato kniha se šikovnou manipulací v samotném názvu vám pomůže najít odpovědi, nebo alespoň poskytne vodítka k přemýšlení nad každodenní záplavou informací, se kterou je dobré se vypořádat kriticky, ale bez zbytečné paranoie....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/366292/big_nejlepsi-kniha-o-fake-news-ri7-366292.jpeg 3.7175

Kniha Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!!

Miliarda

Umně zpracovaný náhled na problematiku dezinformací, hoaxů a propagandy. Kromě historických zajímavostí a vývoje těchto internetových "fenoménů", jakož i jejich charakteristik a odlišujících znaků, lze ocenit především návod jak se proti nim bránit. Jediné co by knize prospělo navíc je jistá kazuističnost, tedy rozebrání skloňovaných dezinformačních zpráv a ukázka toho jak se na ně "nenachytat". Celkově však oceňuji jak literární kvalitu knihy, tak především její ctnostný záměr. Určitě lze její četbu doporučit k prohloubení kritického myšlení všech, kdo o to mají zájem.

EliskaD

Já vlastně vůbec nevím, co jsem čekala, když jsem se do této knihy pustila. Asi mě nalákalo grafické zpracování. Dle obálky jsem také asi čekala nějaké zajímavosti o vzniku a šíření konkrétních hoaxů a fake news včetně jejich konkrétních dopadů na společnost. Jenže ouvej. Nechala jsem se napálit. Kniha je spíše takovým velmi jednoduchým úvodem do problematiky s vysvětlením co to je, kde se to vzalo, jak fungují média a internet apod. Pro mě v knize nebylo nic zvlášť objevného.

TaťkaMF

Kniha již v předmluvě uvádí, že její název je záměrně manipulativní jako většina titulků dezinformačních článků. Právě dezinformace, manipulace a tzv. fake news se chystá více přiblížit a nabídnout alespoň základní vhled do problematiky.

Arkagas
02.04.2021

Knížka, kterou mi půjčila Ori a kterou by si měl přečíst každý, kdo se pohybuje na sociálních sítích. Nejen o tom, co všechno nemusí být pravda, ale i o tom jak funguje náš mozek a jak zpracovává informace. Kniha je plná užitečných informací jak se v kyber prostoru vyznat, jak se naučit rozlišovat reálné informace od fake news, proložena výsledky ze zajímavých studií i experimentů. Velmi zajímavé čtení, které obyčejnému člověku přiblíží jak vlastně ten internet kolem nás a informace na něm fungují.

Dejvid
16.02.2021

Jak již naznačují ostatní komentáře, je to takový stručný úvod do problematiky. Pokud jste o tématu už něco četli, moc nového vám tato kniha nedá (to bych doporučil spíše titul V Síti dezinformací), protože v podstatě všechny části jsou brány dost povrchně. Což ostatně vzhledem k malému rozsahu ani jinak nejde. Nicméně jako pomůcku pro mediální výchovu středoškoláků to určitě považuji za výborný počin, který (snad) pomůže zvýšit mediální gramotnost.

Karin_Kim55
01.11.2020

--- Čteno z povinnosti do školy. ---
Tentokrát mi vůbec nevadilo, že jsem na VŠ dostala povinnou četbu. Zpracování je moderní, červené nadpisy jsou skvělý nápad, bonusové informace v rámečcích, fotky, atd... Tohle není žádná nudná učebnice.
Poprvé, co mě vážně bavilo číst učebnici!

Verpax
28.10.2020

Zajimava kniha. Četla jsem ji s prestavkami, ale prinesla mi přesně, co jsem od ni ocekavala. Nejpraktictejsi byla poslední čtvrtina.

Madluska
26.06.2020

Vlastně trochu zklamání. Celkový dojem u mě hází o příčku níž grafické zpracování (to větší řádkování vypadá jako v závěrečné práci nějakého studenta, rámečky jsou tam taky tak Halabala). Chválím záměr, oceňuji shrnutí, jak se fake news nenechat zahltit, ale čekala bych trošku záživnejší formu, pokud kniha cílí na mladší čtenáře, případně konkrétní ukázky dezinformací, třeba i mimo hlavní text, aby byla ta jednolitá struktura trochu rozbitá. Obálka totiž láká na něco, co uvnitř možná ani nenajdete. A pokud už jste si o fake news někdy něco studovali, mnoho nového neobjevíte. Přesto knihu neodsuzuji, jen jsem prostě čekala něco jiného.