elena2054 elena2054 komentáře u knih

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Má první kniha od autora a dost možná i poslední.
Čtení mi přišlo studené jak psí čumák, neosobní. Styl psaní mi zněl jak vojenský marš.
Do žádné z postav jsem se nedokázala zakoukat a hlavní hrdinka mě iritovala, místo aby ve mně vzbuzovala sympatie, i když, zdá se, je nesmrtelná.
Pokud se někdo snažil vymyslet Harry Holeo v sukních, v mých očích se mu to vůbec nepovedlo.
Chlad je cítit nejen v tom, že si všichni, i ve vypjatých situacích vykají, oslovují se příjmením. Nejhorší pro mne je však to, že i ve spánku slyším " detektiv šéfinspektor" .. "superintendant".. Tohle je z té knihy ten největší horor.
Obsah knihy je podle mě nesmysl, hlavně že podle norem jsme měli možnost setkat se 2x s homosexuály, s afroameričanem, rusorumunem, indkou, slovenkou, češkou, bulharkou...
Kniha podle mě nedrží pohromadě, lítá od zdi ke zdi.
Samotný závěr je trapárna.
Vrah nejenže je spiderman, ale na závěr vyšetřovatelce všechno vykecá, což je tak trapné klišé, až v mých očích knihu degradovalo téměř na odpad. Tak k čemu bylo těch 425 stran vyšetřování, kdyż nám to musí vrah na závěr sám sdělit?
Chtěla jsem dát autorovi ještě šanci, ovšem po přečtení recenzí na další knihy si asi raději vyhlédnu jiného autora.

14.04.2019 1 z 5

V kleci V kleci Ellison Cooper

Knihu jsem koupila náhodou v nějaké akci. To jsem však netušila, jakou parádní jízdu jsem si pořídila.
Nebudu opakovat všechna níže uvedená suprlativa, jen dodám, že si pořídím i další knihu autorky klidně za plnou cenu. :)
Vrním blahem.

29.12.2020 5 z 5

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Knihu jsem si koupila kvůli čtenářské výzvě.
Je to má druhá kniha od Kinga. První jsem jako vůbec jedinou knihu nedočetla a málem jsem nedočetla ani tuto.
Kingovo psaní mi zřejmě nevyhovuje.
Kniha plná úvah a myšlenkových pochodů, během nichž se pořád vracíme do minulosti. No, a jelikož je děj velice předvídatelný, nevzbuzuje ve mne ona rozvláčnost a spousta zbytečných stran napětí, ale neskutečnou nudu.
Z celé více než třísetstránkové knihy by stačilo udělat povídku, která by měla stejný efekt nebo by dokonce vyzněla strašidelněji.
Navíc jsem k žádné z postav necítila sympatie.
Chtěla jsem dát z úcty ke spisovateli lepší hodnocení, jenže pak jsem si řekla, že jakápak úcta, když jednu knihu jsem nedočetla a druhou s velkým přemáháním..?

A závěrem ještě jedna věc (pozor, malý spoiler), která mne při čtení iritovala, a to, že jsem ještě nezažila tak vyspělé pětileté dítě se slovníkem a myšlením dospělého.

Škoda no, zdá se, že nejsem cílová skupina pana Kinga.

19.02.2020 2 z 5

Popravčí Popravčí Chris Carter

Pan Carter psát umí, to už bylo jasné z jeho prvotiny.
Kniha má spád, autor umí popisovat detaily, které pak dokáže logicky obhájit, takže skoro nic nepostrádá logiku.
Doufám však, že se v dalších knihách více odváže a nebude hrát na happy end, ale více na realitu.
Poslední mordy byly podle mě uspěchané, tudíž bez atmosféry. Měla jsem z toho pocit, že se Carter rozepsal a ve třech čtvrtinách knihy si uvědomil, že kniha musí mít přesně 346 stran, tak tam honem vtlačil ještě ty tři mrtvoly, co měl v notýsku a oba vrahy pak chytil během čtyř stran.
Dle mě i podruhé nezvládl uspokojivý závěr, jakoby to zatím neuměl jinak než tak, aby nám vše detailně sdělil sám vrah, který je sice celé roky nemluvka, ale nakonec má potřebu se pořádně do všech podrobností vykecat zrovna detektivovi.
Přes všechny mé výtky knize neupírám, že je skvělá, že jsou hlavní hrdinové sympaťáci, a že si hodlám celou sérii nejen přečíst, ale že se na to další čtení těším. :)

08.08.2019 5 z 5

Pohřbení Pohřbení Ellison Cooper

Opět skvělé počteníčko, pro mě ovšem neuvěřitelné. Spíš takové sci-fi.

20.06.2021 5 z 5

Záhada na zámku Styles Záhada na zámku Styles Agatha Christie

Údajně se jedná o první Agathinu knihu.
Pokud tomu tak je, pak je cítit její nesporný talent hned od prvopočátku.
Navíc není v psaní příliš patrný stoletý rozdíl, což z paní spisovatelky ve své době jistě činilo velmi moderní až nadčasovou autorku.

Četla jsem všechny knihy se slečnou Marplovou a moc se mi líbily.
Tento příběh jsem neznala, vybrala jsem si ho do čtenářské výzvy a jsem za to ráda.
Obsah malinko ještě naivní, ovšem coby prvotina, parádní. :)

03.04.2021 5 z 5

Trajekt Trajekt Mats Strandberg

Tak já se nebudu stydět dát plný počet, abych knize trochu vylepšila hodnocení.
Námět je zajímavý, jen je podle mne nerovnováha mezi první a druhou půli knihy.
První půlka je seznamovací jak s postavami, tak s prostředím.
Ta druhá půle je už akční a závěr vám nedá vydechnout.
No, a pak autor nevěděl, jak příběh ukončit, tak...
Uvidite sami. :)

21.07.2020 5 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Má oblíbená sbírka básní.
Pochmurná až hororová.

11.01.2020 5 z 5

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

Při hodnocení jiné knihy jsem narazila na jméno Chris Carter a koukla se, co píše.
Vypadalo to, že by mi jeho tvorba mohla vyhovovat, tak jsem si jeho sérii koupila.
Dvojitý kříž je tedy mým prvním setkáním s autorem a musím říct, že nejsem vůbec zklamaná.
Kniha se čte lehce, hlavní hrdina není nesympatický.
Jako Chrisova prvotina je kniha velmi zdařilá.
Pachatele jsem dle indícií tušila od třetiny, takže ty další dvě jsem si ho do vyprávění dosazovala. Sice jsem dvakrát zaváhala, zda jsem ho uhodla správně, ale nakonec se ukázalo, že ano.
To, že tuším vraha již tak brzy mi však neubralo z požitku čtení.
Jediné, co mi přišlo jako trapné klišé, bylo závěrečné setkání Huntera s pachatelem a detailní vysvětlování.
Do té doby děj působil záhadně, lehce mysteriózně.
Závěr z toho udělal spíš tuctovku.
Jenže, jak podotýkám v úvodu, jedná se o prvotinu, takže odpuštěno. :)
Kniha má spád, popisy postav a míst jsou srozumitelné a přehledné a děj jako celek drží.
Zítra odjíždím na dovolenou, takže si s sebou balím i Popravčí. Prý má pršet. :)
Knihu i autora vřele doporučuji.

02.08.2019 5 z 5

Policie Policie Jo Nesbø

Pozor spoiler!
Pane Nesbø, já Vás za BL nenávidím. To jste nemusel.
Kniha je skvělá. I přes hodně dějových linek jsem se ve čtení neztrácela. To je ale možná i tím, že jsem knihu přečetla za sobotu a neděli.
Kniha se dobře čte a pěkně "odsejpá". Začátek bez Harryho byl pro mne zvláštní a pěkně mě popletl, avšak díky Beátě, která mi byla s Harrym nejbližší, se to dalo snést.
Od třetiny knihy jsem měla tip na pachatele, avšak po odhalení toho skutečného jsem musela uznat, že mě Nesbø pěkně vypekl.
U této knihy je téměř nutná znalost předchozích knih a předpokládám, že Žízeň bude pokračováním.
Z mého pohledu jsou nejlepší díly (v tomto pořadí) Červenka, Levhart, Policie, Sněhulák.
Na závěr komentáře dvě malé výtky :
1) poprvé jsem měla pocit, že by knize prospělo méně stránek, že byla trochu uměle natahována
2) ta akce s lednicí podle mě už byla ze žánru sci-fi
Přesto hodnotím plným počtem. :)

18.02.2019 5 z 5

Já jsem smrt Já jsem smrt Chris Carter

Výborný dej, kniha se čte velice dobře. Jen té brutality mi už přijde přehršel.
Přiznám se, že už začínám být přecartrována. Je to jistě i tím, že čtu celou sérii bez prokladu pohádkami.
Chápu, že kdyby bylo v knihách méně brutality, byla by i jiná cílová skupina čtenářů, jenže mně ty detailní popisy násilí a potoky krve potěšení nedělají.
Tak ještě dvě knihy a dám šanci novemu autorovi. :)

16.10.2019 5 z 5

Sestry Sestry Bernard Minier

První polovina knihy, minulost, byla perfektní. Zajímavá, napínavá, mysteriózní. Prostě přesně můj šálek čaje.
Ovšem druhá část byla děs.
Proč jen Minier raději v té minulosti nezůstal, nebo proč se alespoň nedržel trochu toho mystery?
Z úžasného začátku uplácal divnou tuctovku s ještě divnější pointou.
Cpaní jeho syna nesyna do děje a ještě ho používat v dějové lince mi připadá jako trapné klišé.
Minier opět nezvládl závěr a pointu.
Tři hvězdy za povedenou první polovinu.

09.05.2019 3 z 5

Zkurvenej příběh Zkurvenej příběh Bernard Minier

První seznámení s autorem a hned láska na první pohled.
Kniha se mi lehce četla a byla pro mne důležitější než spánek.
Perfektní od začátku do konce. Ten konec byl úžasný.

15.10.2018 5 z 5

Parta od Mississippi Parta od Mississippi Davide Morosinotto

Knížka parádní, až na ten konec.
Klidně bych se bez čtvrté části obešla.
Škoda, mohlo zůstat kus tajemna pro fantazii čtenáře.

28.03.2021 4 z 5

Tajemství sídla Craven Manor Tajemství sídla Craven Manor Darcy Coates

Tak já se toho bát nebudu a dám plný počet.
Mně se kniha líbila, a to i přesto, že ji považuji za hrstkovou polévku. Hrst toho, hrst tohoto a hrst tamtoho. Pak opatrně, ale důkladně promíchat.
I přes smíšené pocity a občasné nelogičnosti v ději se přiznávám, že se mi kniha četla dobře. :)

24.09.2020 5 z 5

Nůž Nůž Jo Nesbø

Pozor spoiler!
Kniha je neuvěřitelně čtivá, jako i ty předchozí.
Ovšem děj mě zklamal. Jakoby Nesbo měl už plné zuby série s HH.
Úplně nechápu, proč už poněkolikáté je oběť či pachatel někdo, s kým jsme si vytvořili virtuální vztah.
Z tohoto důvodu je dost možné, že dalšího Harryho číst nebudu.
Je to frustrující.

15.07.2020 5 z 5

Zloba Zloba Chris Carter

Úžasné vyprávění, ovšem vyjednávání pachatele s členy FBI mi přišlo přitažené za vlasy.
Jinak to byla krásná psychologická hra.

16.10.2019 5 z 5

Jeden za druhým Jeden za druhým Chris Carter

!! Pozor, spoiler!!
Co ke knize říct...?
Mé pocity jsou smíšené.
Tato kniha je zřejmě určena těm, kteří si libují ve vraždách online, v utrpení obětí, v sadismu.
Marně hledám jiný smysl tohoto počinu a jsem hodně zklamaná.
Obsah knihy: nechutná vražda online - kyberprostor - neschopní plodové - druhá nechutná vražda online - spousta blábolů - tuna zbytečných papírů - neschopní plodové - neschopná FBI - třetí nechutná vražda online - zase žádné stopy, zase žádné vyšetřování - všichni neschopní - - osvícení Huntera - neznámý příběh - neznámý vrah - neschopný vrah - nelogický Garcia - muž v černém Hunter.
Tak tohle mě fakt nebavilo, cítila jsem se neinformovaně.
Absence stop, klasického vyšetřování a tipování si pachatele v mých očích pasovalo tento počin na ryzí úchylárnu.
Jen z úcty k předchozím knihám dávám tři hvězdy a doufám, že další příběhy se vrátí zpět ke klasičtější krimi.

18.08.2019 3 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Po Levhartovi, Pentagramu a Přízraku jsem si koupila celou první sérii a začala číst od začátku.
Netopýr je pěkná detektivka. Jako první kniha autora je dost dobrá. Je to zřejmě tím, že vím, že bude pokračovat a bude líp. ;)
Rozjezd dobrý, jen zatím takový málo osobní, takové chození po špičkách.
Jsem ráda, že jsem nečetla od začátku, možná bych nebyla pak tak dychtivá. :)
Pro začátečníky, nenechte se odradit a s chutí čtěte dál. ;)

26.12.2018 4 z 5

Pamatuj na smrt Pamatuj na smrt Aleš Novotný

Není to horor, není to thriller, je to okrajově detektivka.
Vzhledem k tomu, že je autorem jihomoravák, navíc se narodil ve Valticích, pak chci dát maximální hodnocení a říct Bravo.
Jako prvotina je to skvělé.
Pachatele jsem uhádla velice záhy, už mám dost načteno a nápověd bylo fakt hodně a velice okaté.
Wow efekt se nekonal a to dost možná i proto, že mě čtení místy nudilo.
Jak píši výše, není to....
Možná spíše Cesta do hlubin
študákovi duše.