dennie3 dennie3 komentáře u knih

Městečko Pines Městečko Pines Blake Crouch

Nápad je geniální, příběh strhující a dobře se čte. Bohužel mě hrozně rušilo to, že Ethana v každém druhém odstavci něco bolí (chápu, že to bolí, ale spisovatel na to nemusí pořád upozorňovat) a že většinu knihy má jedno hrozné zranění za druhým, ale přesto je prostě nesmrtelný a basta. Mám pocit, že za celou knihu měl k jídlu tak jeden hamburger a pár mrkví. Ale hlavně, že žije.
Jeden z mála případů, kdy mi seriál přijde lepší než kniha. Ale příběh se mi četl velice dobře, takže bych si chtěla přečíst i další dva díly - bohužel bych si je musela koupit, protože nejsou přeložené, tudíž ani v knihovně..

06.05.2016 3 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Po dlouhé době kniha, od které jsem se nedokázala odtrhnout. Děj je svižný, nepřestával mě bavit. Mínusem je bohužel to, že už takových sto stránek před koncem mi bylo jasné, kdo je viníkem, takže ten zbytek knihy byl vlastně jen o tom, jak se k tomu dopracovávají. Přišlo mi to možná až moc jednoduché. Jinak super.

14.04.2016 4 z 5

Slečna Julie Slečna Julie August Strindberg

Samotná hra na papíře mě nějak moc neuchvátila. Ten samý večer jsem si ale pustila vynikající film, který mě přesvědčil o tom, že hra je výborná. Bohužel mě ale zmátnul ještě víc než drama samotné. Rozumím hlavním příčinám chování postav, ale nedokážu si všechno pořádně poskládat dohromady tak, aby mi jejich jednotlivá jednání a myšlení dávala smysl. Navíc tak úplně nechápu Juliino poslední rozhodnutí. Jsem prostě zmatená a nevím, jak z toho ven. Strindberg mi dal spoustu ukázek toho,jak můžou být lidé zbláznění, ale možná se místo toho, že je Julie bestie, měl zaměřit na to, proč zblázněná vůbec je. Moc jsem to tam totiž nenašla. Kdyby někdo věděl, prosím, poraďte mi..

10.04.2016 5 z 5

Smrt obchodního cestujícího Smrt obchodního cestujícího Arthur Miller

Vynikající hra. Ještě nikdy předtím jsem při čtení dramatu neměla tak silnou touhu vidět ho ztvárněného na jevišti.

07.04.2016 5 z 5

Vyhoďme ho z kola ven Vyhoďme ho z kola ven Ken Kesey

Tahle kniha je prostě úžasná. Dobře se čte, hodně znamená, poslední věta je geniální, tuhle knihu prostě miluju a miluju a miluju.

28.03.2016 5 z 5

Tajné dopisy mnicha, který prodal své ferrari Tajné dopisy mnicha, který prodal své ferrari Robin S. Sharma

Kniha mi přišla dějově mnohem lepší než první díl, protože zatímco v první knize do nás Sharma stránku za stránkou bušil různá poselství, tady se dokonce i něco odehrává. Bohužel na to, jak je kniha krátká, mě ve dvou třetinách už přestala bavit a přála jsem si konec, protože mi bylo úplně jasné, jak kniha skončí. Devět talismanů je opravdu moc. Osobně bych jich dala pět/šest a stačilo by.

23.03.2016 3 z 5

Kabinet Kabinet Rikki Ducornet

Styl psaní je zajímavý, délka je výborná. Bohužel mě příběh moc nezaujal a v druhé části už jsem se těšila, až knihu dočtu, protože mě osudy postav vůbec nezajímaly. Kniha je zajímavou studií o posedlosti sexem, ale jsem si jistá, že existují tisíckrát lepší.

22.03.2016 2 z 5

Sophiina volba Sophiina volba William Styron

Původně jsem plánovala dát knize tři hvězdy. V jeden čas jsem dokonce uvažovala, že bych jí dala dvě. Na knize mě příšerně vytáčelo, že polovina vlastně ani není o koncentračním táboře (a já očekávala, že to bude celé o tomto tématu), že desítky stránek jsou jen o Styronových sexuálních fantaziích, které mě za 1) nezajímaly a za 2) naprosto otravovaly a trochu znechucovaly, protože přirovnání zadku ke dvěma fantastickým lunárním koulím mi nepřijde zrovna vzrušující. Všechny jeho zážitky se ženami, když nepočítám Sophii, na mě působily tak trochu sexisticky. Obdivuju ho za to, že má velice rozvinutý slovník, ale místo toho, aby přes celou stránku popisoval odstín hnědé nebo něčí prsa, mohl by knížku o polovinu zkrátit.
A přesto jsem knize dala čtyři hvězdy. Přestože jsem hrozně vytočená kvůli všem těm věcem, které jsem tu už zmínila, nemůžu si pomoct a musím knize dát čtyři hvězdy. Protože na mě příběh hluboce zapůsobil. Protože mi konec přišel geniální, protože u desítek pasáží jsem nedokázala přestat číst, protože kniha celá působí přesvědčivě, reálně, měla na mě tvrdý dopad a vyvolala ve mně spoustu rozličných pocitů. Na jednu stranu jsem naštvaná, že knihu hodnotím tak dobře, protože mě ty dlouhé pasáže téměř o ničem naprosto vytáčely, jenže na druhou stranu vím, že si to kniha zaslouží, protože po těchhle nesnesitelných částech přicházely ty části geniální. Uf. Ten Styron mě fakt naštval a fakt dostal a fakt.. faktfakt.

21.03.2016 4 z 5

Eleanor a Park Eleanor a Park Rainbow Rowell

Po Greenovi mě young adults poměrně omrzely, protože přestože mají krásné myšlenky, je v nich spousta zbytečných keců okolo, které mě nezajímají a ruší mě. To stejné se mi stalo s All the bright places.
Eleanor a Park je jiný případ. Z počátku jsem se bála, že tam taky budou desetistránkové konverzace o ničem, ale naštěstí se to nestalo. Plus se z té knihy stalo něco úžasného, od čeho jsem se po straně cca 100 nemohla odtrhnout. Rainbow krásně píše, jednoduše, ale vždycky ví, jak použít slova, aby se mě dotkla. Konec mě nejdřív hrozně naštval, ale po přečtení doslovu (který je taky krásný) jsem se s tím smířila. Eleanor a Parkovi dávám pět hvězd nejen proto, že mě jejich příběh příjemně překvapil, ale i proto, že mě nezaklamal tak jako hodně knih před tím, takže jsem zase začala mít víru v dobré knihy pro teenagery.
(A taky je to za dlouhou dobu první dobrá love story, co jsem četla.)

05.02.2016 5 z 5

Básně sebrané Básně sebrané J. H. Krchovský (p)

Sbírky Noci, po nichž nepřichází ráno a Nad jedním světem mi přijdou hodně dobré, zbytek už tak dobrý není. Krchovský je vynikající básník, ale většina jeho básní mi připadá stejná, takže po přečtení tří stovek stránek se mi to všechno slévá do jednoho hejna, které bych pojmenovala "chci se zabít x láska x sex mix". Přesto si ho ráda jednou někdy znovu přečtu.

05.02.2016 3 z 5

Veronika se rozhodla zemřít Veronika se rozhodla zemřít Paulo Coelho

Nádherná, nádherná, nádherná knížka.

24.01.2016 5 z 5

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Moc nevím, co si o knize myslet. Autor používá nádherné slovní obraty a píše s něhou, na druhou stranu by některé momenty připadaly moc přeslazené a přímá řeč mi často kazila zdání reality - nedokážu si představit, že by lidé tolikrát používali "miláčku, blázínku..". Na druhou stranu je to doba století stará a každý je jiný..
Kniha má spoustu krásných a děsivých myšlenek, konec je úžasný.

20.01.2016 4 z 5

Othello Othello William Shakespeare

Moc dobrá hra. Překlad od Hilského mi vyhovuje ze všech nejvíc, je sice nejvolnější, ale taky mi připadá nejpřirozenější.

18.01.2016 5 z 5

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Krásná a upřímná kniha. Jediné mínus je, že na mě často působila ospalým dojmem, takže mi trvalo poměrně dlouho ji přečíst.

17.01.2016 4 z 5

Posel Posel Markus Zusak

Kniha je úžasná, je zajímavě napsaná a myšlenka je krásná. Posel je jednou z těch knih, která vám vhrne slzy do očí nad tím, jak důležité poselství vám vlastně předává. Na druhou stranu byla někdy poměrně rozvleklá a četla jsem ji docela dlouho. Myslím, že jsem po Zlodějce knih čekala trochu víc, takže jsem z knihy nejdřív nebyla nijak unešená. Po dočtení ale musím říct, že Posel je fakt dobrý.

06.01.2016 4 z 5

Mnich, který prodal své ferrari Mnich, který prodal své ferrari Robin S. Sharma

Tahle kniha mi nabídla spoustu možností, jak udělat svůj život lepším. A přitom je to tak jednoduché.

25.12.2015 5 z 5

Dash & Lily: Kniha přání Dash & Lily: Kniha přání Rachel Cohn

Nejdřív mě na knížce štvala jedna věc - měla jsem pocit, že autoři záměrně cpou rádoby vtipné řeči na každý možný řádek. V průběhu knihy jsem si ale na ten styl psaní zvykla a konec se mi líbil. Kniha přání by se dala označit za příjemnou oddychovou vánoční četbu. Nic extra, ale nápad je super a postavy jsem měla celkem ráda.

17.12.2015 3 z 5

Andělé a démoni Andělé a démoni Dan Brown

Kniha, která vás pohltí, která vás naučí spoustu věcí, která vás baví. Akorát mi někdy přišla až moc rozvleklá, některé scény by se daly úplně vyškrtnout a ničemu by to neuškodilo.

13.12.2015 4 z 5

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Na téhle knize je kouzelná jedna věc. Přestože Tolkien popisuje tisíc stromů a krajin, přestože 80 procent knihy je o tom, jak jdou, přestože vás spousta pasáží vlastně ani moc nebaví.. tak tu knížku vždycky rádi zase otevřete. Protože Pán prstenů má svojí nádhernou atmosféru a svoje nádherné kouzlo. A miluju hobity! (Obzvláště Sama Křepelku.)

05.12.2015 4 z 5

Vraní dívka Vraní dívka Erik Axl Sund

Kniha je zajímavě napsaná, udržuje vás v napětí, klidně u ní několik hodin sedíte a čtete a čtete. Akorát mi přijde někdy až přílišně útočná proti mužům - chápu, proč tomu tak je, ale vztah mezi těmi dvěma ženami mi přijde navíc, jakoby jen zbytečně podtrhoval už řečené. Zdá se mi dost zajímavé, že knihu přitom dva muži napsali..

28.11.2015 4 z 5