Slečna Julie

Naturalistické drama z roku 1888 bývá označováno jako manifest skandinávského naturalismu. Příběh trojice mladých lidí rozdělených společenským postavením se odehrává za magické svatojanské noci, kdy se dostávají na povrch skryté touhy a vášně, od začátku spěje k neodvratné tragédii. Vychází v moderním překladu Fr. Fröhlicha jako 82. svazek edice D....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/74_/74126/big_slecna-julie-bBK-74126.jpg 3.674
Literatura světová, Divadelní hry

Vydáno: , Artur

Fröken Julie, 1888

Kniha Slečna Julie

Chesterton
17.12.2021

Poslouchala jsem herecký koncert na Čro Dvojka v podání tria Vlasáková - Trojan - Vilhelmová a byly to myšlenky přesně podle mého gusta :o)
Humor, výstižnost a realismus psychologie postav. A ano, temné a lehce zrůdné postavičky, jímž jde jakoby o nic, ale vlastně o vše :o)
Luxusní poslech.

palka452
23.11.2021

Analýza lidské psychologie

radimch
21.11.2021

Propracované, na malém prostoru tady Strindberg odhaluje člověka.

Terazky
21.12.2020

Mnohovrstevnatý živočišný Jean - takové temné až lehce zrůdné postavičky jsou fajn a baví mě.
Ale ženské typy Julie mi jdou silně proti srsti, jsou odporné.

Evina.Cetba
29.11.2020

Konflikt trojice mladých lidí pocházejících z různých sociálních skupin, které mají odlišný hodnotový žebříček. Mladík Jean, sebevědomej a ctižádovivej sluha své mladé, nepraktické a rozhárané paní, se do své zaměstnavatelky Julie zakouká a ona do něho. Zároveň se chtějí navzájem využít a oddávají se naivnímu snění o společném útěku, životě někde jinde a na jiném místě. Aby mohli útěk zrealizovat, dojde ke krádeži peněz... Jean má rovněž vztah s kuchařkou Kristýnou, rozhodně ne bezchybnou, která si ovšem na rozdíl od těch dvou nestaví v životě žádné vzdušné zámky, nemá pochybné ambice, má selský rozum, nehraje si na to co není, má vyrovnanější povahu než chaotická Julie s pochybnou morálkou. Komunikace a soužití s K. by snad bylo snadnější, není tak nevyzpytatelná, jako panička, která si chvíli hraje na něco lepšího, pak se zase chvíli ponižuje s náhle malým sebevědomím, často mění svoje emoce a stanoviska. Labilní Julie ani neví, jak se postavit životu, co dělat, kde je její místo a strhává sebou do dramatických situací i Jeana...

blonde_elis
10.03.2019

Zajímavé dílo, ve kterém zdánlivě banální události vyústí v překvapivě dramatický a fatální závěr.
Nicméně nijak oslněná jsem nebyla. Možná by mě lépe oslovilo zpracování na jevišti.

tanya139
07.03.2019

Další skvělé dílo A. Strindberga. Postavy působí propracovaně, včetně postavy hraběte, který ve hře nepůsobí aktivně a pouze je zmiňován. Je zde skoro až božskou silou, která vše ovlivňuje. Do dramatu je jednoduché se vžít, také díky detailním scénickým postavám a předmluvě. Člověk až fyzicky cítí beznaděj a smutek slečny Julie. Při čtení jsme se byla naštvaná na postavy podobně, jako bych je osobně znala. Konec byl překvapivý. Zajímalo by mne, jak by hru předvedla divadla v dnešní době, protože se poněkud obávám, že by mohlo dojít k posunu autorova záměru.

Pawlisman
13.02.2019

Dá se, ale nezaujalo. Moc jsem nepochopil, ačkoliv břitké a moderní. Dekadentní.