Básně sebrané

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Souborné vydání všech dosavadních sbírek nejčtenějšího českého básníka současnosti. Básně J. H. Krchovského, jednoho z nejvýraznějších tvůrců vzešlých z pražského undergroundu, se staly kultovními a některé doslova zlidověly. Svědčí o tom i fakt, že nemálo z nich bylo zhudebněno a jeho dosud vydané knihy jsou dnes beze zbytku rozebrány. Uhrančivost Krchovského poezie, působící napříč generacemi čtenářů, vzlíná z všudypřítomného tajemna a jakéhosi oparu smrti, jenž obestírá děje zdánlivě všední a samozřejmé. Mnoho již bylo napsáno o jeho inspiraci dekadentní poezií a vůbec atmosférou fin de siecle, ale veškerá morbidita a nihilismus jsou tu zároveň zdrojem zdrcujícího sarkasmu a sebeironie....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/40_/40496/basne-sebrane-40496.jpg 4.8166
Žánr:
Literatura česká, Poezie
Vydáno:, Host
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (32)

Kniha Básně sebrané

Přidat komentář
Rihatama
13.10.2018

To není kniha k přečtení, to je dílo ke čtení.
Na stolku u postele mi lehává.
Vybírám vždy jen pár básní ke snění.
Víc dekadence na noc nezvládám.

Sarkastický, morbidní, groteskní a tuze lidský nekrofil a dekadent. Rozervaná duše. Zdá se. Vlastně básně ani moc nečtu. Jenže Krchovský, od brněnského krchova, básnickými prostředky tvoří vtipné, nápadité, obskurní básně nebásně. Poetický brutalismus? Možná. Geniální? Rozhodně. Díky Makropulos za inspiraci!

"Všichni jsou zákeřná hladová klíšťata
jsou na svých prdelích vzájemně přisátá
a když se poslední na první zavěsí
pak z jeho prdele vlastní krev saje si."

JoSvob
18.09.2018

Nejlepsi Krchovskeho sbirka a vlastne i to nejlepsi, co se da v ceskem poetickem rybnicku najit. =)

Makropulos
02.09.2018

Tak tahle sbírka, nebo lépe řečeno Krchovského poezie, si mě našla. Původně jsem ji měla půjčenou, ale už po přečtení asi třetiny knihy jsem si musela koupit vlastní. Mohla bych ji tady mít v „Právě čtených“ ještě dlouho, protože zůstala na čtecím stolku a skoro denně ji někde otevřu a nějakou tu básničku si přečtu. Ne, není to žádná selanka, jsou to básně drsné, občas zábavné, zvrhlé, protestující, temné a chmurné, ironické, jsou o životě a hlavně o smrti a jsou chytré a naprosto osobité.

VesmirnaOndatra
11.08.2018

Ne, nechci nic... Jen se mi stýská po tvém hlase
(ozvěna tvého jména tichem rozlehla se)
až do smrti jsem čekal na tvůj telefonát
a čekám pořád...víc už ale nejde skonat

Moja poetická duša krochká blahom.

evonra
13.07.2018

Suverénní, přímočaré, nádherně sarkastické, morbidní i lechtivé ...
Krchovského projev je dokonalost sama...

Prý už mám dost! Zvedají židle, zavírají…
I za tebe, ač sám, teď účet platím v Ráji...
Ještě mi zbylo… V Pekle bude otevřeno!
Heslo je stejné jako tady: tvoje jméno.

Faustka
04.07.2018

Nikdy není pozdě na Krchovského.

Těch hrůz, co bdí u mého lože!
zvlášť tyhle dvě, tak odlišné:
co když dnes umřu, panebože
a nebo, probůh, co když ne?!

evelýny
18.04.2018

Četla jsem verše prokletých básníků, souchotinářů i poštovních úředníků,
psychiatrů i docentů Univerzity Karlovy...
Četla jsem verše milostné, náboženské i politické,
elegie, epigramy, sonety...
Četla jsem balady, romance i Písně kosmické...

A v této souborné sbírce se spojily všechny verše světa,
aby mi vyrazily dech a posadily tvrdě
na zadek!

Jsem duše snící v těle muže
či tělo s duší? - Ptám se prostě:
Jsem hovno, z něhož trčí růže
anebo květ, jenž z hovna roste?

P.S: Snad mi něžné poetické duše prominou, ale já si nemohla pomoci.

patras522
24.01.2018

Ne, Krchovského poezie zkrátka není pro mě.

Veveruška1992
21.11.2017

Konečně básně, které "tnou do živého"....niternost, syrovost, ironie, sarkasmus, bolest , černý humor, sugestivnost, pocity bez příkras, to vše zahalené do brilantní formy, konečně bez tuny metafor a líbivých slovíček....objevila jsem v knihovně, teď už netrpělivě čekám na zásilku od Ježíška, protože něco tak životného musím mít doma...pro mě jeden z největších objevů poslední doby....

horkosladka
03.10.2017

Sbírka cynismu, erotiky, ironie, sarkasmu, černého humoru, špetky sadismu. Osamělost a odcizení, izolace, nihilismus. A přesto hloubka a cit navzdory morbidnímu naladění. Dekadentní celek, který (mě) nikdy neomrzí.

Sobolosh
14.07.2017

Mám u postele a stále se občas vracím. Geniální rytmus, rýmy, myšlenky, hříčky, nálady. Brilantní sladění formy a obsahu. Krásná zábava z pochmurné dekadence, která by útlocitnější mohla možná i pohoršit, mě ne. Autora jako osobu blíže neznám, škoda. Jen doufám, že on se při psaní baví stejně jako čtenář.

InaPražáková
31.05.2017

Proč má smysl tu bichli, z níž nejméně polovina veršů je na internetu, mít doma? Protože při přečtení většího množství Krchovského básní najednou je lépe vidět, že nejsou tak jednoduché a vtipné, jak se na první pohled zdají. Že stokrát opakované téma se neopakuje jen proto, aby se vyčerpaly všechny rýmové možnosti. Protože nechat je na sebe působit bolí.

lada4430
17.02.2017

Moje bible.

Báseň je... Nic, a vše! Vyšší stav ducha
ducha, jenž sám sebe skrz naskrz kuchá

LucieT.
01.02.2017

Jedinečné, provokativní, vtipné, ale i vážné... temné, místy drsné, ale i citlivé. Svérázný smysl pro humor a velká dávka sebeironie, tleskám!

suezie
15.01.2017

K rutý
R ozporuplný
C ynický
H ouževnatý
O tevřený
V zpurný
S existický
K reativní
Ý ...

medialstar
01.01.2017

Nadělila jsem si dárek. Dárek, který budu rozbalovat stále znovu a nikdy se neomrzí.

LejcaS
18.12.2016

Už bych měl dávno spát a přesto neusnu
bojím se odplout tmou na cestu k zlému snu
nechal jsem rozžato, mám strach mít v noci tmu
bojím se krásných snů, že z nich zas procitnu
...
pro mě jedna z nejkrásnějších básní co jsem doposavad četla

nefernefer
24.08.2016

Přiznám se, že tyhle básničky mě dost často drží při životě :o)

alcaaja
30.04.2016

dokonala kniha... k tomuto basnikovy me privedla ucitelka ze stredni skoly co mela velmi dobry vkus uz po dvou basnich snimiz nas seznamila se mi zalibil.

dennie3
05.02.2016

Sbírky Noci, po nichž nepřichází ráno a Nad jedním světem mi přijdou hodně dobré, zbytek už tak dobrý není. Krchovský je vynikající básník, ale většina jeho básní mi připadá stejná, takže po přečtení tří stovek stránek se mi to všechno slévá do jednoho hejna, které bych pojmenovala "chci se zabít x láska x sex mix". Přesto si ho ráda jednou někdy znovu přečtu.

jacqueline
29.12.2015

Úžasná knížka díky které jsem se naučila číst poezii. Je v ní prostě všechno.

GrasselováL
02.12.2015

"Jakože jsem..dál nejdu ve svém předstírání, ničemu tady nerozumím! (nechci ani) a snad mne to i ctí...jen nevím, nač být hrdý, když sdílím tentýž svět se všemi těmi zmrdy."

Lermontova Lyra
27.01.2015

Chci Ti říct, nežli mě přemůže dřímota
že jsem Tě miloval! Do konce života...

Pawlisman
16.09.2014

Sprosté, ale některé geniální. Jednoduché s velkým nábojem. Tento druh humoru můžu, stejně jako psychadelickou a schizofrenní polohu některých básní.

vitek.sk
09.09.2014

Ke Krchovskému mne přivedla učitelka společenských věd na gymnááziu, která ho měla hodně ráda a i já jsem si ho brzy zamiloval a stal se po Janu Vodňanském mým druhým nejoblíbenějším českým básníkem. Jeho posedlost sexem a temná atmosféra knih mi vyhovuje. Nejoblíbenější báseň je "Chci-li zmizet beze stopy." Touto geniální, i když temnou básní si mne Krchovský definitivně získal.

Renegát
28.10.2013

Na mně moc temné, ale takové má K. vidění světa a má na to právo, je to jeho licence (nebo póza?). Dávám 3*, snad pro tu občas až zbytečnou a násilnou dekadentnost.

viwalda
23.09.2013

Prostě -Krch off-

Belatris
21.07.2013

Je skvělé mít Krchovského "vcelku"! Člověk nemusí prohrabávat hromadu knih, aby našel oblíbenou báseň. Parádní vydání, zamilovala jsem se i do dvou záložkových šňůr!

adamczik
03.12.2012

Krchovského básně jsou harmonickou směsí intimity, dekadence a satyry. Nic nepřečnívá, nic nechybí, přestože se většinou jedná o krátké, čtyř až osmi veršové básně.
Bravo, jeden z mála básníků, který řekne vše co chce bez nesrozumitelných metafor a frází.

mcleod
20.10.2012

Výborně napsané a myšlenkově bohaté básně, které stojí za to si přečíst. Rozhodně jde o jednoho z nejlepších českých básníků. Trochu mě ale zamrzel Krchovského básnický vývoj. Nejlepší básně (v obou výše uvedených aspektech) psal na začátku své tvorby v 70. a 80. letech. Jeho následný vývoj už však směřoval pouze jedním značně depresivním, sebevražedným, úmrtním a úchylným dekadentním směrem, básně se stávají jednoduchými, často jen dvouveršovými. I mezi těmi lze občas nalézt nějaké hodně dobré básně s myšlenkou, ale... Často, především v těch nejnovějších básních, je bohužel cítit nucení autora do těchto dekadentních veršů, aby obstál své pověsti a svému stylu, ale které již mnohdy nemají tu u básní tolik potřebnou přirozenost a autentičnost.