Básně sebrané

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Souborné vydání všech dosavadních sbírek nejčtenějšího českého básníka současnosti. Básně J. H. Krchovského, jednoho z nejvýraznějších tvůrců vzešlých z pražského undergroundu, se staly kultovními a některé doslova zlidověly. Svědčí o tom i fakt, že nemálo z nich bylo zhudebněno a jeho dosud vydané knihy jsou dnes beze zbytku rozebrány. Uhrančivost Krchovského poezie, působící napříč generacemi čtenářů, vzlíná z všudypřítomného tajemna a jakéhosi oparu smrti, jenž obestírá děje zdánlivě všední a samozřejmé. Mnoho již bylo napsáno o jeho inspiraci dekadentní poezií a vůbec atmosférou fin de siecle, ale veškerá morbidita a nihilismus jsou tu zároveň zdrojem zdrcujícího sarkasmu a sebeironie....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/40496/big_basne-sebrane-obd-40496.jpg 4.7256
Nahrávám...

Komentáře (48)

Kniha Básně sebrané

Nikola086
28.11.2022

Kdyby tento básník byl mezi povinnou četbou a více se o něm mluvilo ve školách, tak se poezie stane o dost vyhledávanější.
Občas drsné, vtipné a hlavně ze života.

ozzak
23.11.2022

Souborné vydání básní od legendy krchovskeho. Velmi pěkná ponura poezie


Divergence111
06.10.2021

Co báseň, to klenot. Co myšlenka, to geniální absurdita.

666Jitka
10.06.2021

Souborné vydání díla Jiřího Háska mě velmi potěšilo. Kniha dekadentní, ponuré, bizarní a nihilistické poezie mi jako vždy zpříjemnila chvilky před spaním a pochmurná rána. Krchovský patří k mým nejoblíbenějším básníkům. Jeho černý humor beroucí si na mušku otázky života a smrti, pitvání se v marnosti žití, skepse a záhrobní verše mi fakt sedí.

Unaven k smrti nudnou rolí
sám sebe hrát - že jsem… Chci spát
předstírám spánek, tvář mne bolí
vším, čím jsem byl, jsem nebyl rád

Jak se mi zdá, nic se mi nezdá
už nemám o čem dát si zdát
na nebi bledne moje hvězda
vším, čím jsem nebyl, byl jsem rád

cirruska
17.04.2021

Ach, život je tak trapný, bože
jak uprdnutí do soulože

martineden
20.03.2021

Krchovského básně - jednoduché, sprosté, poetické, autentické, syrové, prostě geniální.

Jarek82
28.02.2021

Básník, který v mládí koketoval s myšlenkou že skoncuje s životem, ale neudělal to, se propracovává k běžnému (?) lidskému pachtění a krizi středního věku. Témata smrti, nihilismu. Básně jsou často vtipné, hodně často obsahují nějaký nezvyklý obrat nebo spojení nesouvisejících věcí. Radost číst.

nic18
28.12.2020

Po Máchovi první básně, které mě zaujaly natolik, abych je uměla nazpaměť (aniž bych se o to dlouze snažila). Některé baví více, některé méně, ale obecně za mě fajn.

1