Vyhoďme ho z kola ven

Již klasický román o vzpouře jednotlivce proti mašinérii společenského systému. Kniha byla v roce 1975 zfilmována Milošem Formanem. Román je o dělníkovi jménem Randle McMurphy, který se rozhodne předstírat šílenství, aby se dostal z pracovní farmy a aby ho převezli do státního špitálu pro duševně choré. Soudí, že život tam bude příjemnější......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/2606/big_vyhodme-ho-z-kola-ven-wGv-2606.jpg 4.62732

Vydáno: , Maťa

One Flew Over the Cuckoo's Nest, 1962

Kniha Vyhoďme ho z kola ven

Katka2382

Řekla bych, že kniha ma to nejlepší z knihy a film to nejlepší z filmu.
Jako první jsem viděla film a ke knize jsem se dostala až teď po letech.
Vždy stojí za to bojovat,i za cenu nejvyšší.

Frizer

Kombajn asi nakonec semele většinu z nás, i ty nejvíce svobodomyslné. Někteří se vzbouří, ale Kombajn bude vždycky mocnější.

Vyjímečné dílo, nádherně zfilmované...v tomto případě je oboje špička a pěkně se obě díla doplňují. Zatímco ve filmu sledujeme hlavně Murphyho počínání a dění kolem, v knize vše pozorujeme z pohledu náčelníka. Sestra je samozřejmě v obou případech stejně úděsná, knížka která musí nadchnout kohokoliv s liberálním myšlením a neuvěřitelně štvát vyznavače "tradičních hodnot".

P.owl
30.12.2022

Poslechnuto jako audiokniha a srovnáváno s filmovým zpracováním od M. Formana. Každopádně skvěle napsané postavy, události a dobře popsané psychiatrické diagnózy, včetně nemocničního režimu. Já jsem si to užil, vždy, když jsem u toho vařil :D Doporučuji!

ozzak
23.11.2022

Výborný Roman s psychytricke léčebny natočen podle ní byl oskarovy film od Miloše Formana přeled prez kukavci hnízdo. Údajně napsaný pod lsd

alishek
11.10.2022

Musím říci, že rozhodně výborně napsaná kniha, postavy mají vývoj, příběh místy překvapí a místy mrazí.

Maky33
24.09.2022

Přiznám se dobrovolně, že do této doby jsem nevěděla, že Přelet nad kukaččím hnízdem je podle slavného románu Kena Keseyho Vyhoďme ho z kola ven.
Ale teď už to vím ️
Román z prostředí psychiatrické léčebny, který odráží moderní společnost a je úvahou o hranici "normálnosti" a "šílenstvím".
Kdo určuje pravidla? Jak moc nás ovlivňuje společnost?

willy9203
03.08.2022

Nabízí se srovnat knížku s filmem. Osobně jsem měl z obého stejný pocit, což bych připsal rozhodně Formanovi k dobrému. A ten pocit byl takový, že lidem s depresemi rozhodně nepomůže. Pro ty vyrovnané je to ale skvělá četba, ve které můžete hledat hlubší myšlenky (a najdete je tam), anebo jen nechat příběh běžet a i to uspokojí.

Delirium
29.07.2022

Do psychiatrického zařízení přijde drzý McMurphy, člověk, který na jednu stranu potřebuje krotit kvůli násilnickým sklonům, na stranu druhou by mu neuškodila spíše věznice či nucené práce, ze kterých se svojí skromnou hrou na blázna vymanil. Román popisuje dopad McMurphyho na celkový chod léčebny. Příběh je vyprávený z pohledu jednoho chovance, pana Bromdena, obrovitého indiána a pravděpodobně schizofrenika, který předstírá hluchoněmost, což mu umožňuje nepozorovaně sledovat dění v zařízení jak mezi pacienty, tak mezi personálem.
Knihou proplouvají Bromdenovy vize, jeho halucinace, které ho odtrhávají od reality. Do děje jsou tyto vize zakomponovány velmi pečlivě, občas člověku přijde, jako by to nebyly ani představy.
Něžný ¡SPOILER!: velmi jsem ocenila jak se postava Bromdena za celou knihu vyvinula, od docela maličkého člověka, který se bojí „vlastního stínu“ až po člověka vědomého si sám sebe a vlastní velikosti.
Konec prozrazovat nechci, nicméně i přesto, že to nebyl klasický happy end, z něho mám pocit, že to tak mělo být, rozhodně nebyl nějak odfláknutý, ani zbytečně natažený. Prostě tak akorát.
Kniha samotná se četla velmi dobře, přes prvních pár stránek jsem se musela prokousat, avšak dál se četla prakticky sama.