Vyhoďme ho z kola ven

Již klasický román o vzpouře jednotlivce proti mašinérii společenského systému. Kniha byla v roce 1975 zfilmována Milošem Formanem. Román je o dělníkovi jménem Randle McMurphy, který se rozhodne předstírat šílenství, aby se dostal z pracovní farmy a aby ho převezli do státního špitálu pro duševně choré. Soudí, že život tam bude příjemnější......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/2606/big_vyhodme-ho-z-kola-ven-wGv-2606.jpg 4.62532

Vydáno: , Maťa

One Flew Over the Cuckoo's Nest, 1962

Kniha Vyhoďme ho z kola ven

Lucie Pfeifer.

Toto dílo mě dostalo svým příběhem, bojem proti vyšší síle, kde jak už bylo v knize řečeno, není možné vyhrát, ale jen se rvát a rvát až vám nakonec dojdou síly a nahradí vás někdo další.

McMurphy se rval. Zároveň také zahnal mlhu z oddělení psychiatrické léčebny a zbavil je pískotu v uších. Ale co je nejdůležitější, dal těm chlapům opět důvod, proč se smát.

nicolettkaa

Tady půjdu asi proti proudu, ale mě teda kniha nebavila. Zhruba v třetině jsem váhala zda ji neodložit. Nakonec jsem ji teda po menší pauze dorazila až do konce. Nemůžu říct, že by byla špatná, podle mě je prostě jiná. Vyprávění z pohledy náčelníka se mi líbilo, ale v jeho halucinacích jsem se ztrácela a byly pro mě dosti rušívým elementem.

BaPe895

Krásná kniha všeobecně známá i díky filmové verzi od Miloše Formana.

micha-ella

Přečteno podruhé, teď už se mi to zdálo zdlouhavější. K přečteným knížkám se vracím po letech, když momentálně nemám co číst a obvykle už nemají tu sílu, jako napoprvé. Samozřejmě - když znám konec. Ale tohle je prostě klasika a můj první komentář platí.

Any26

Panebože! Tak to bylo něco! Dost drsný, silný, skvělý. Zkrátka jsem se nemohla od knížky odtrhnout a myslela jsem na ni pokaždé když jsem ji byla nucena odložit.
McMurphy - neuvěřitelný člověk, který dokázal svým příchodem změnit život ostatním, a naučil je se znovu smát, užívat si života, věřit si. A hlavně to, co jim dal a ukázal...svobodu. Veškerý popis osob, atmosféry, situací a závěr, při kterém skoro zapomínáte dýchat...to vše je tak dokonalé.

Gleam

Kniha ve mě zanechala pocit velkého smutku. Útěk pro mě není výhra, takže v konečném zamyšlení se nabízí otázka, kdo byl vlastně pomyslným vítězem psychologického boje.

baji42

Dle mého soudu jedna z nejlepších knih vůbec. Notoricky známý příběh, který byl i zfilmován Milošem Formanem. Jack Nicholson byl neskutečný.

Sixao

(+ SPOILER) Letošní výzvu mám hodně o dočítání knižních předloh slavných filmů. Vyhoďme ho z kola ven je jednou z nich. Formanův Přelet nad kukaččím hnízdem považuji od prvního shlédnutí za výborný film. Při čtení se mi před očima míhaly skvělé herecké výkony Jacka Nicholsona jako McMurphyho, Louise Fletcherové jako sestry Retchedové, Dannny deVita a dalších. Většinou se mi po přečtení knihy filmová adaptace moc nelíbí, tady mám pocit, že režisér dokázal z předlohy vykřesat ještě o kapku víc. Např. slavná scéna, jak McMurphy zapojuje chovance do hrají basketbalu, v knize je o tom jen zmínka. Ve filmu mi nechybělo nic, v knize trochu postrádám tu Nicholsnovu jiskru. A těžko říct, jak bych to vnímala, kdybych nejdřív přečetla knihu. Jinak je celý příběh prostoupený smutkem, pro mě o to větším, že jsem věděla, jak to celé dopadne. Bezmoc proti bezpráví a zlovůli, umanutá sestra zavádějící absurdní opatření, všechny pacienty naházela do jednoho pytle, zacházela s nimi jako s nesvéprávnými a srážela jim sebevědomí nejspíš jen pro ten pocit moci, kterou nad nimi měla.