denib denib komentáře u knih

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Mám pocit, že vše podstatné už tu bylo v komentářích napsáno. Výborná, skvěle čtivá kniha o hrozných věcech, které se na světě dějí. Tady konkrétně o deportaci lidí z Pobaltí do pracovních táborů na Sibiř během druhé světové války. O tom, jak někteří přežijí (a za jakou cenu), někteří ne. O tom, jak to lidi mění. O zvůli, násilí, ale i dobrotě některých lidí. Ruta Sepetys si vždy vybírá těžká historická témata a zatím mě nikdy nezklamala.

22.11.2022 5 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Nádherná, velmi dobře čtivá kniha. Obyčejný a zároveň silný příběh. Nevím, proč se mi nikdy nechtělo autorku zkusit, ale teď jsem ráda, že jsem to udělala a určitě sáhnu i po dalších knihách. Byla to ukázka síly, vůle a života přes veškeré těžkosti. Bylo to inspirativní. Až se trochu stydím, jak si občas kvůli některým věcem stýskám.

05.04.2023 5 z 5

Předem jsem nevěděla, o jakou knihu se jedná a tak mě překvapilo, že je z větší části faktická, jen místy proložená příběhem. A ještě víc mě překvapilo, že mi to ani trochu nevadilo, že fakta byla psaná tak čtivě, že jsem tu trochu příběhu vlastně ani nepotřebovala. Dobové fotografie a dokumenty to ještě víc ozvláštňují. Opravdu výborná kniha. Kolik práce na zjišťování a sbírání informací musela autorka odvést, zde opěvují už jiní. Doporučuji.

08.01.2024 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Líbí se mi, že se autorka chopila jiného tématu než předchozích knihách. A zvládla to za mě bravurně. Příběh hlavní hrdinky mě vtáhnul a občas jsem měla chuť na dospělé kolem ní křičet. Ke konci, kdy už nešlo o ní, ale někoho blízkého, už zoufalství z knihy přímo tryskalo. Ne, není to veselé čtení. To ale čtenářskému požitku nebrání.

25.01.2024 5 z 5

Byla jsem trochu skeptická, jestli mě kniha psaná formou dopisů bude bavit. Ale jaké to byly dopisy! Jsem uchvácená. Někdy to bylo úsměvné, někdy smutné. Ale vždy tak mile lidské. Všechny postavy jako bych přímo viděla před očima. O druhé sv. válce je toho napsáno spousta, ale tohle je prostě jiné. Nezapadne to mezi ostatní knihy. Doporučuji.

29.05.2023 5 z 5

Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Štěpán Javůrek

Moc dobře vyprávěný příběh. Líbilo se mi, že má František protichůdné myšlenky. Že přeci Němci jsou zlí, ale tihle Němci zlí nejsou... Že spory nenastávaly jen mezi Čechy a Němci nebo mezi sousedy, ale i ve vlastních hlavách.

21.12.2023 5 z 5

Musím tě zradit Musím tě zradit Ruta Sepetys

Výborná kniha, což mě vlastně už u této autorky ani nepřekvapuje. Opět musím vychválit nejen příběh a čtivost, ale i to, že si autorka vybírá země a situace, které se v beletrii neobjevují tak často. Tedy alespoň u nás. Věřím, že v Rumunsku se o Rumunsku něco píše :-) Je to psané velmi realisticky a je vidět, že se autorka předem s danou situací (tentokrát s životem obyčejných lidí za Ceauşesca) vždy obeznámí. Často si k jejím knihám dohledávám další informace a vždy to sedí. A dozvídám se tak něco o dějinách, které jsem neznala. O tíživých dějinách. Přitom to je nenásilnou formou, na velmi dobře napsaném příběhu, který čtenáře zaujme hned od začátku a zájem vydrží až do konce. Jako bonus tu je neskutečně dobře vykreslený strach lidí. Takže opět jasných 5* a doporučuji.

14.06.2023 5 z 5

Pavouk Pavouk Lars Kepler

S hodnocením dost váhám a možná ho časem ještě snížím, zatím 4*. Když se vezme z knihy to, že jde o sériové vraždy, že detektivové dostávají hádanky, že pátrají a závodí s časem, že obvinění padá na nevinné, je to dobré. Dobrý a napínavý krimi případ. Sice ne zrovna pravděpodobný, ani ne úplně proveditelný, ale to vem čert. Líbila se mi i forma hádanek. ALE... Už mě nebaví, že se zase případ motá kolem Jurka. Nebaví mě, že je případ zase osobní proti detektivům. Nehledě k tomu, že mají tolik vlastních problémů, že by je už nikdo neunesl, natož aby dál fungovali v tak stresujícím zaměstnání. Není už na čase Jurka definitivně opustit? Já bych to uvítala... a zřejmě by se ve Švédsku znatelně snížila zločinnost :-)

14.06.2023 4 z 5

Duch domu Ashburnů Duch domu Ashburnů Darcy Coates

Je pravda, že kniha není žádný zázrak mezi horory a nedá se říct, že bych se klepala strachy. Jenže to je velmi dobře napsané a moc mě to bavilo. Nenašla jsem tam nic extra nového. Na druhou stranu jsem si to úplně představovala a prožívala to, takže jsem nadmíru spokojená. Určitě si od autorky toho chci přečíst víc. Byl to příjemně strávený čas a jelikož jsem se u knihy cítila tak fajn, musím dát skoro plný počet hvězd. Ne, není to objektivní :-)

21.12.2023 4 z 5

Baletky Baletky Miřenka Čechová

Tak to bylo drsné čtení. Baletky musí být očividně strašně odolné nejen fyzicky, ale i psychicky. Vydržet to může jen ten, který má fakt velkou sebekázeň, fyzické předpoklady a především obrovskou touhu (nebo spíš posedlost) se tou baletkou opravdu stát. Tak velkou, že tomu všechno podřídíte, že všechno snesete. Od desíti let snášet takový dril, bolesti, hlad i ponižování... Nároky na ně jsou strašně velké. A důvodů, proč to nakonec nevyjde, je spousta. Jasně že se obecně ví, že to je těžké povolání a dřina. Ale tady se člověk dozví mnohem mnohem víc, než co si představuje. Číst o tom, jak se nateklé, zkrvavené prsty opět a opět pokoušíte narvat znovu do špiček a tančit, je horší, než číst nějaký vymyšlený thriller nebo horor. Ale taky je to fascinující. Zaujal mě i vypravěčský styl. Je to psané trochu zvláštně - ve druhé osobě a navíc se skáče v čase, občas to prokládá deníkový záznam. Jenže mě to nesmírně vyhovovalo. Je to hodně jakoby to autorka jen tak vyprávěla a to přímo mně. Každému tenhle styl vyhovovat nebude. Ale já knihu přesto doporučuji k přečtení.

17.05.2023 5 z 5

Na tak krátkou knihu to je vážně silný příběh. Napsané krásně čtivě a téma vězení, odcizení i mateřské lásky je dost zajímavé. Smutné čtení, ale přitom ve mně nezůstává žádná hořkost, spíš naděje. Ráda zkusím od autorky i jiné knihy.

20.12.2022 4 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

(SPOILER) Kniha mě zaujala nápadem. POZOR, teď budu spoilerovat. Každé, i to sebemenší rozhodnutí může náš život posunout úplně jiným směrem a ovlivnit tak nejen nás ale i lidi kolem. A možnost si tyto různé životy vyzkoušet v půlnoční knihovně mezi životem a smrtí je prostě zajímavá. Ještě víc mě nadchla myšlenka, že i když náš život vypadá bezútěšně, něco dobrého se na něm najde, jen si to třeba zrovna neuvědomujeme. Obzvlášť v depresi. A úplně nejvíc mě nadchnul konec, který sice končí předvídatelným happy endem, ale zase ne až tak přeslazeným, jak by mohl být. Vlastně to je velmi jednoduchá a dobře čtivá kniha. Ale mě nadchla.

22.11.2022 5 z 5

Volání netvora Volání netvora Patrick Ness

Pevně doufám, že se knize kvůli zařazení do škatulky "pro děti a mládež" nevyhnou ani dospělí. Tato kniha rozhodně stojí za přečtení a je prostě skvělá. Smutná, bolavá, moudrá, skvělá. Někdy je tak strašně těžké uvěřit pravdě, i když nás přímo bije do očí. A někdy je tak těžké poznat, co je dobré a co špatné. Jsou chvíle, kdy bych taky chtěla mít svého netvora, aby mi to ukázal.

25.07.2018 5 z 5

Dveře do léta Dveře do léta Robert A. Heinlein

Proč já s touto knížkou tak otálela? Je naprosto luxusní. Někdy se mi stane, že se v knihách o cestování časem trochu ztrácím. V těch, kde se sáhodlouze vysvětluje princip. Ale tady? Tady mě bavilo každé slovo a žádný nudný výklad se nekonal a ani nechyběl. Bylo to zábavné, napínavé, čtivé... prostě takhle má pro mě vypadat dobré sci-fi. Těch pět hvězdiček je skoro málo :-)

30.10.2023 5 z 5

Hlas kukačky Hlas kukačky Hana Marie Körnerová (p)

Výborný, zajímavý, neveselý příběh s výstižným názvem, příběh o nelehkých osudech žen jedné rodiny. Tak nějak se mě dotknul, toho si u knihy vždycky cením. Navíc psáno velmi čtivě. Doporučuji.

12.12.2023 5 z 5

Vraní oko Vraní oko Michaela Klevisová

Troufám si říct, že to je vlastně klasické dílo paní Klevisové - jako vždy poutavé, jako vždy zajímavé, jako vždy z příjemného prostředí, jako vždy s Josefem Bergmanem, jako vždy s vraždou.... Těch "jako vždy" je tu opravdu hodně. A přesto z knihy necítím opakování a pořád mě to nenudí. Je to prostě jako vždy výborné.

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Chvilku mi trvalo, než jsem pochopila, že tohle nebude kniha jako třeba Ove. Není to humorné čtení o jednom člověku, kolem kterého se kupí vtipné situace. Tahle kniha je vážná, o vážných věcech. Je tam i humor, ale není to žádné zábavné čtení. Často mi bylo smutno. Není tu vlastně jedna hlavní postava - hlavní je celá komunita a v ní jsou lidé malí i velcí, stateční i zbabělí, prospěchářští i čestní. A taky teenageři, kteří někdy musí mít víc rozumu než dospělí, a dospělí, kteří někdy nemají rozum ani jako děti. Jejich chování, vztahy, uvažování i motivace jsou zviditelněné městem, které je menší než ambice některých z nich. Městem, ve kterém se vlastně nic neděje - jen hokej. Rozhodně nemusíte mít rádi hokej, aby se vám tahle kniha líbila. Ale měli byste mít chuť se nad čtením zamyslet.

17.05.2019 5 z 5

Dolores Claiborneová Dolores Claiborneová Stephen King

Naprosto vynikající kniha. Podle mě jedna z Kingových nejlepších. I když na Kinga nedám dopustit, má občas problém knihu nějak smysluplně zakončit. Tady ne. Je to dokonalé čtení od začátku do konce. Skvěle popsané chování ženské, která nemá v životě moc na výběr. Skvěle popsaný strach, bezmoc, vztek i chování mrchy, které je vám přitom ke konci líto. A moc se mi líbí i styl - celé je to psané jako výpověď, vyprávění hlavní hrdinky tak, jak jí "zobák" narostl. Bravo.

27.09.2017 5 z 5

Děti nade vše Děti nade vše Delphine de Vigan

Rozhodně bych neřekla, že to je thriller, ale to vůbec knize nevadí, protože to z mého pohledu není to hlavní. Líbí se mi téma - posedlost popularitou skrze sociální sítě. A hlavně se mi líbí, že problém vidím jak z hlediska posedlé matky, tak z hlediska později už dospělých dětí. Jaký dopad neustálé postování má na všechny zúčastněné a vlastně i na cizí lidi. Fakt mě to zaujalo. Asi si zkusím od autorky přečíst i něco dalšího, obzvlášť když tu ostatní píší, že její jiné knihy jsou lepší :-)

21.02.2024 5 z 5

Meč osudu Meč osudu Andrzej Sapkowski

Tak jo, musím jít s pravdou ven. Do knihách o zaklínači jsem se prostě zamilovala. A do Geralta tak trochu taky :-) Už dlouho se mi nestalo, že bych chtěla přečíst snad celou sérii najednou. Je to nesmírně poutavé, čtivé a velmi dobře napsané - někdy s humorem, někdy s napětím. Celý ten svět je zajímavý a plný zajímavých tvorů. Postavy jsou tak lidské... i v případě, že o lidi nejde :-) Některé mě baví, jiné nemám ráda. Prostě to opravdu prožívám a tak to má být.