V šedých tónech

KoupitKoupit eknihuAudiokniha

Píše se rok 1941. Lině je patnáct let a těší se, že po prázdninách půjde na uměleckou školu. Ale jednoho večera k nim domů vrazí sovětská tajná policie a společně s její matkou a malým bráškou ji odvlečou pryč. Čeká je deportace do pracovních táborů na Sibiři. Lina se musí naučit bojovat o život, přijímat obtížná rozhodnutí, spolknout ponižování a bití a hlavně nenechat se zlomit, udržet si vlastní lidství. A to se jí daří díky své rodině a také lásce k výtvarnému umění. I přes ohromné riziko si kreslí a zapisuje, co všechno ona a ostatní lidé okolo ní zažívají. Nejdříve kreslí, protože doufá, že se díky obrázkům a vzkazům podaří jejímu otci je najít a zachránit. Později proto, aby uchovala paměť národa a vzdala tak poctu tisícům nevinných lidí, kteří byli odsouzeni k smrti, ať už okamžité při popravách, nebo pomalejší v pracovních táborech. Linin pohnutý příběh je plný lidské krutosti a nenávisti, ale zároveň lásky a naděje. Otázkou zůstává, zda naděje a láska dokáží udržet člověka při životě a s hlavou vztyčenou dostatečně dlouho…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/36_/363677/v-sedych-tonech-WMU-363677.jpg 4.72332
Literatura světová, Romány, Historické romány
Vydáno, CooBoo

Between Shades of Gray, 2011

Kniha V šedých tónech

Scheila

Kniha se četla rychle a i se mi líbila, ale popravdě píšu komentář pár týdnů po přečtení a už nemám šajna o čem byla. :( jen si vzpomínám na nějaké úseky. To se mi u knih nestává. Takže pro mě je to spíše zklamáním, než ta bomba jak každý píše.

david9690

Popisovaný příběh a zvolené téma bylo opravdu velmi silné. O tehle strašlivé genocidě ke které došlo v Litvě, Lotyšsku s Estonsku jsem neměl před tím žádné informace a musím říct že mě to fakt šokovalo. Čeho byli lidi schopni? A opravdu hluboce se skalním před charaktery hlavních postav, nejvíce pak Jeleny, ale i jejích dětí Liny a Jonase - je neuvěřitelné že v tom všem čím procházeli dokázali být optimistický založení a hlavně nadmíru laskaví k jejich okolí. Je to moc smutné čtení ale také hodně poučné. Myslím že by si tuto knihu měli přečíst všichni a zejména pak věční stěžovatelé a brblalové.

martina.culik

Druhá kniha od autorky a opět mě příběh zcela pohltil. Další téma, o kterém jsem toho moc nevěděla, a přitom by se o tom určitě vědět mělo.
"Ještě že jsme v bezpečí. Chrání nás náruč pekla."
"Tahle válka nás zničí všechny, je jedno, jestli to bude Stalin, nebo Hitler. Litva je sevřená mezi oběma stranami."

ivis77

Priserny pribeh k tematu, o kterem se moc nepise. Jsem zvykla spise na psychologicke thrillery, takze me cteni prilis nedesilo, ale kdyz si pak clovek uvedomi, ze velke mnozstvi lidi tohle opravdu prozilo... Hruza.
Doporucuji precist, stoji to za to.

cirilla.s

Krásně napsané. Poslední dvě stránky příběhu jsem proslzela. Navzdory tématu, je to tak mile napsané. Klobouk dolu před všemi, kteří si tím prošli, dneska si člověk i jen zoufá, když mrzne na zastávce či má slabší den.

Stani95

Přečteno jedním dechem. Krásná a smutná knížka o lidském utrpení, podle historických událostí.

snobold

Po stovkách knih z koncentračních táborů je zde osvěžující téma Gulagu. Příběh o tom, jak to probíhalo v táborech \"u těch druhých zlých\". Příběh Liny je seskládáním povídání několika Litevců. Forma sepsání do příběhu jedné holčiny není vyloženě špatná, ale všimnete si poměrně dosti prvků, že se o reálnou postavu a o reálný život mladé litevky nejedná.

Barča9

Je až děsivé,čím si mnozí museli projít! V tomto příběhu je vše-láska,tyranie,vlastenectví,nenávist i odpuštění. Rozhodně doporučuji k přečtení...