Dveře do léta

Byl jednou jeden kocour a ten neměl rád déšť. A sníh ho studil do tlapek. Ale choval pevné přesvědčení, že když se otevře dostatečný počet dveří, jedny přece musí vést do jasného letního dne… A protože na konci dvacátého století se pomocí hypotermie a cestování v čase dá uniknout skoro všemu – možná, že za třicet let opravdu jedny dveře povedou když ne do léta, tak alespoň do lepších časů… Skvělá sci-fi, snad vůbec nejčtenější román Roberta Heinleina. Vydejte se do Velkého Los Angeles – a ani se nemusíte nechat zmrazit....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/49_/49157/dvere-do-leta-dc0-49157.png 4.4410
Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Odeon

The Door into Summer (1957)

Kniha Dveře do léta

letadlosknihou

Je to sci-fi a není to sci-fi. Taková krátká studie o možné budoucnosti a co všechno by se mohlo stát při cestování časem. Už je to delší doba, co jsem ji četla, ale pořád mi leží v hlavě a asi si ji jednoho dne přečtu znova. Už jenom kvůli tomu kocourovi, co hledá dveře do léta :)

Ziriath

Moje první setkání s autorem. Kniha je celkově jiná, než by se z anotace dalo očekávat, především nejde o futuristicky a scénicky vykreslené sci-fi, popisnosti tam moc nenajdete - spíše se tam řeší právní spory konstruktéra a jeho znepřátelených společníků v jeho firmě a jak nakládá s akciema, a jak tohle řeší s pomoci kryogeniky a cestování časem, které se tam objeví trochu jak deus ex machina.
Z mého oboru mě potěšil ten předvídaný 'Autocad' nebo 'Solid', zde ale ve formě samostatného stroje.
SPOILER
Působil na mě pedofilně vztah hlavní postavy a malé Ricky - jedenáctiletá holka se zasnoubí s o dvacet let starším chlápkem, deset let na něj čeká, nechá se zmrazit a pak se hned radostně vezmou, jako wtf?

denniys
23.12.2018

Velmi příjemné,krásné scifi..nic nechybělo,nic nepřebývalo,dokonale vyvážená kniha se sympatickým hlavním hrdinou,zajímavá vize budoucnosti..

Dimas
06.12.2018

Překvapivě fajn knížka, kterou jsem objevila díky Čtenářské výzvě.

elotriel
10.11.2018

Super kniha, napínavý děj, hezky se čte, jen technické popisy vynálezů mne bavily méně.

ModráLaboratoř
09.11.2018

Věřím, že každý z nás hledá své dveře do léta. Mohou být zamčené nebo schované za starou tapetou, ale jednou za čas se nám je podaří najít. Když čtu dobrou knihu, tak si tím otevřu své vlastní dveře do léta. To už pak přeslechnu cvaknutí kliky i zavrzání pantů. Kniha Dveře do léta je vážně dobrou knihou. Je to ten typ příběhu, kdy si uděláte výlet na druhý konec vesmíru a do oběda jste zase zpět. A můžete ho číst stále pořád a dokola a nikdy nezreziví. Po dočtení posledního odstavce se hřejivé pudinkové světlo jednoduše přelije i do reality a svět je zase jednou v pořádku.
Nehledě na to všechno – kočky a cestování v čase jsou ta nejlepší možná kombinace. A to i podle „kočičího protokolu, který je přísnější než diplomatický“, jak napsal sám autor.

meluzena
04.11.2018

Překrásná knížka.
Spousta knih zasazených do budoucnosti, která je z našeho pohledu už minulostí (tahle je napsaná v roce 1957 jako sci-fi odehrávající se v roce 1970 a 2000), působí spíš úsměvně, protože obsahují předpotopní "technické vymoženosti", nebo naopak technologie, které jsou i v dnešní době stále v oblasti snů.
Dveře do léta je oproti tomu dílko převelice roztomilé, protože jednak se v mnoha technických záležitostech až pozoruhodně trefuje a hlavně: samotný příběh je daleko víc o obyčejných lidských věcech jako je přátelství, zrada a láska (a nejmilejší kocour, samozřejmě!).

Hezký příběh, svižně odvyprávěný pěkným jazykem, který přečtěte klidně na jeden zátah a máte z něj hřejivý pocit, že svět je snad stále ještě v pořádku. A že ikdyž je venku zima, má smysl hledat dveře do léta. Vřele doporučuji.
---
"Můj táta vždycky říkával, že moudrý člověk by měl být připravený kdykoliv se rozloučit se svými zavazadly."

smazenaryba
19.09.2018

Po Hviezdnej pechote som si hádam nemohol vybrať kontrastnejšie Heinleinove dielo.

Možno nie tak uvedomelé a hlboké ako niektoré ďalšie autorove knihy, napriek tomu je ťažké si predstaviť, že by kniha mohla fanúšika žánru sklamať. Cestovanie v čase je síce dnes už dosti vyčerpaná téma, no Dvere do leta sú jej ukážkovým klasickým spracovaním.