Dasa1313 Online Dasa1313 komentáře u knih

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Krásný příběh, velmi krátký, ale o to silnější. Povídka o člověku čisté a hodné duše.

Člověk bere strašně moc věcí ve svém životě jako samozřejmost. Neměl by.

10.10.2023 5 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Chtěla jsem si přečíst něco vtipného, něco oddechového, něco lehkého a jelikož pocházím také z Kyjova jako pan Boček, byla tato kniha jasnou volbou a musím říct, že mě opravdu mile překvapila.
Pan Boček pracuje jako kastelán na zámku v Miloticích, takže jsem si děj knihy nemohla představit nikde jinde než na tomto zámku a stejně tak se zde natáčel i film (podle této knihy) Poslední aristokratka.
Kniha je úderná, vtipná, dobře a rychle se čte. Každá kapitola je jeden den a je to velmi svižné.
Chování a popis lidí pracujících na zámku je skvělý a tak reálný..
Jediné co mě překvapilo byl konec. Žádný zde nebyl. Jako když v divadle začne přestávka, ale druhé dějství již nezačne.

17.02.2023 4 z 5

Jeden za druhým Jeden za druhým Chris Carter

Nejlepší díl!
Celá série je skvělá a čtyři předchozí případy byly výborné a čtivé, ale tento díl má něco navíc. Nevím, jestli je to tím, že vraždy byly tak reálné díky dnešnímu on-line světu, neboť kdyby se něco takového stalo ve skutečnosti, tak by to probíhalo naprosto stejně tak, jak to Chris v knížce popsal.
Je to smutné a děsivé, jak to jde s lidstvem z kopce a všechny ty, kteří hlasovali bych zavřela do vězení. A jen doufám, že se to opravdu někde na dark netu neděje.
Je mi z toho (z lidí) smutno.

05.06.2023 5 z 5

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

Momentálně vyšla kniha Genesis (dvanáctý díl této série), tak na mě ze všech stran Chris "vyskakoval", dlouho jsem odolávala a říkala jsem si, že to určitě nemůže být tak dobré, jak se všude píše a ono je! Hodnocení odpovídá.
Příběh jsem dle recenzí čekala plný krve a brutality, ale to se vůbec nestalo. Naopak je příběh svižný, poutavý a čtivý.
Robert Hunter i Carlos Garcia jsou sympatičtí detektivové. Vlastně jsem nenašla postavu, která by mi nesedla. Skvělé!
Jdu rovnou na druhý díl.

28.03.2023 5 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Ach. Knihy jsem se hodně bála, Hitler, válka, smrt. Myslela jsem si, že kniha bude psychicky velmi náročná. Nebyla. Také jsem očekávala, že kniha bude smutná. Nebyla. Tyto dvě skutečnosti se mi na knize líbily. I Smrt jako vypravěč, ale! Styl psaní - úprava textu, slova v nadpisu, která se objeví v kapitolách, němčina. To mi naprosto zkazilo dojem z knihy a příběhu. I když jsem poslední třetinu přečetla na jeden zátah a těšila se na další stránku bylo to již pozdě, kniha mě absolutně nevtáhla do děje a to jenom kvůli "drobnostem", což mě velice mrzí! Neboť příběh a Smrt mě velice okouzlily.

07.10.2022 3 z 5

Mráz Mráz Bernard Minier

Knihu jsem si chtěla přečíst už dlouho, ale poté, co jsem narazila na Chrise Cartera a musela jsem přečíst celou sérii, šla tato kniha do pozadí.
Ale teď jsem na ni narazila při hledání krimi. Počet stran je trošku vyšší a může to děsit, ale mně se četla kniha velmi dobře, těšila jsem se na každou další stránku i na konec příběhu.
Neříkám, kniha by mohla být o trochu kratší a to, co nemá s příběhem a dějem něco společného by se dalo vypustit. Ale i tak se kniha četla velmi dobře a budu se těšit na další díl.

12.01.2024 4 z 5

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

Detektivka, kde vyšetřování vraždy je ve vedlejší linii, takže nečekejte "klasické" krimi, je to takový psychologický román spojený s vraždou. Životní příběhy lidí, kterých nebylo málo, jsou zde velice krásně vykresleny, postavy velice dobře popsány, připadala jsem si součástí jejich života, jako kdybych s nimi seděla v jejich domě u kávy a ony mi vyprávěly svůj příběh.
Velice krásně napsáno, jediné co mi vadilo bylo, že kapitoly byly sami o sobě dlouhé a odstavce skákaly z postavy na postavu, tudíž bylo těžší se orientovat "kdo to vlastně mluví."

12.01.2023 4 z 5

Kanibal z Nine Elms Kanibal z Nine Elms Robert Bryndza

I když je vrah kanibal, není to v knize prezentováno tak, jak jsem očekávala. Což pro mě byla skvělá zpráva. Eriku jsem si oblíbila více než Kate, ale uvidíme jaké bude pokračování.

03.01.2023 4 z 5

Do posledního dechu Do posledního dechu Robert Bryndza

Čtvrtý případ Eriky.
Stejně jako u druhého případu Eriky se brzy dozvíme kdo je vrah. Ač mám raději krimi, kdy vraha odhalíme na konci knihy, u p. Bryndzy odhalením vraha příběh neztrácí na tajemnosti a udržuje čtenáře stále v určitém napětí. Kapitoly z pohledu vraha jsou velmi zajímavé.

Příběh, který je postaven na internetových seznamkách a falešných profilech je skvělé téma, které je aktuální a myslím si, že s nastupující technikou bude tento problém čím dál horší. Je to děsivé, ale příběh je to skvělý!

Také se mi líbí krátké kapitoly, které čtenáře nutí číst dál a dál.

A konečně se posunul i Eričin osobní život!

15.02.2024 4 z 5

Hovor se smrtí Hovor se smrtí Chris Carter

Tak tohle bylo silné, samotná vražda člověka tak nezasáhne, jako smrt někoho blízkého, vražda, na kterou se musíte dívat. Je to těžké téma, když si člověk představí, že by se ocitl na místě pozorovatele, na místě člověka, který hovor přijme.
Carter neumí psát knihy jinak než dokonale.
Jen.. chápu první tři vraždy, chápu způsob zabíjení, chápu důvod vraždy, jen by mě zajímalo, jakým způsobem by umřeli ti další.. Jestli by se způsob usmrcení opakoval?!..
A Robert by s sebou někdy mohl vzít Garciu a neřešit všechno sám:)).

03.08.2023 5 z 5

Noční lovec Noční lovec Chris Carter

Třetí Robertův případ, který není tak brutální jako ten předchozí, i když samotné vraždy jsou opravdu zajímavé. A jelikož Robert nevyšetřuje jen tak ledajaké vraždy, je zde opět důležitá vrahova psychika.
V druhém díle jsme byli upozornění na to, že nikdy nikoho nemáme šikanovat, v tomto díle jsme se ujistili v tom, jak jsou rodinné vztahy důležité a psychika dítěte je velmi křehká a s ní jdeme až do dospělosti.
U této série s Robertem se člověk bude asi opakovat, ale opět skvělá kniha, zápletka, děj i postavy. Jediné co mi vadilo je, že zde přeskakovala návaznost kapitol, asi prostor pro napětí, já byla naštvaná, že je děj otevřený a přesunul se jinam :)).
Opět proložím knihou s lehčím tématem a těším se na čtvrtý díl.

03.05.2023 4 z 5

Noční lov Noční lov Robert Bryndza

Druhý případ Eriky.
Nečetla jsem jej poprvé a spoustu věcí jsem si pamatovala, neboť ve mně něco zanechaly, i když je to již dávno, kdy jsem knihu četla poprvé.
Příběh Vás vtáhne do děje od první stránky, kde se dozvídáme o smrti praktického lékaře. Přesně v půlce knihy se čtenář dozví kdo za tím vším stojí, ale vůbec to ději neublíží. Naopak je o krok blíž k vrahovi, k jeho myšlenkám, plánům, pocitům. Opět skvěle napsáno a já jsem jen zvědavá, zda se dá Erika s Petersonem dohromady :).

07.03.2023 4 z 5

Losos v kaluži Losos v kaluži Markéta Lukášková

Jelikož jsem si nepřečetla o čem kniha pojednává, bylo to pro mě vcelku překvapení, tudíž jsem si při jízdě vlakem a čtení této knihy i poplakala:). Knihy psané z pohledu dvou lidí se mi moc líbí a myšlenka, jak funguje nebe a peklo je zde moc hezky popsána. A nutí k zamyšlení, vidíme znamení kolem sebe?

29.07.2022 5 z 5

Temné hlubiny Temné hlubiny Robert Bryndza

Třetí případ Eriky.
Lom a mrtvá holčička. Ta představa, že se člověk koupe, či bruslí na různých vodních plochách a přitom neví, co je pod nimi je dost strašidelná.
Ač kniha začíná tak, že je Erika na protidrogovém oddělení, nechá se přeložit tam, kde má být a to na vyšetřování smrti malé holčičky.
Jsem ráda, že je zde opět Moosová a Peterson, je to sympatický vyšetřovací tým, ale doufám, že sestra Lenka si najde lepšího manžela:)
Skvělý děj, postavy, povahy, životní příběhy.

22.01.2024 4 z 5

Popravčí Popravčí Chris Carter

Druhý Robertův případ je stejně skvělý jako první, ale už jsem pochopila, proč je často v recenzích zmíněno "jen pro silné povahy". První díl mi takový nepřišel, ale popravčí..
Smrt zvířat je pro mě absolutně nepřijatelná, ale v této knize je popsáno i mučení lidí takovým způsobem, že Vám z toho brní tělo, ocitáte se v těle oběti a jen doufáte, že se to ve skutečnosti nikomu nepřihodí :).

Ta myšlenka, ten nápad, to, když se zhmotní tvoje nejhorší představy a obavy.. Vím, čeho se bojíš.." Naprosto děsivá až hororová představa.

Opět znamenitá kniha, jen ta Molly.. pokud tomu člověk nevěří, tak je to trošku sci-fi.

Teď si jdu přečíst nějakou lehčí knihu a poté se opět k Robertovi vrátím a už se moc těším!

P.S.: Nikdy nikoho nešikanujte, žádným způsobem.

17.04.2023 4 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

První případ Eriky, která si jde tvrdě za svým. Otázka je jak by to bylo ve skutečném světě, tuším že by establishment vyhrál na plné čáře a pokud by náhodou někdo šel proti němu, tak by se to zařídilo k jejich prospěchu.
Zde, ale spravedlnost funguje a Erika je skvělá. I když jsem knihu četla podruhé, nechtěla jsem ji odložit. Skvěle napsáno - příběh, postavy, i když Eričin životní příběh je smutný. A Londýn, to je moje srdcovka.

28.02.2023 4 z 5

Hypnotizér Hypnotizér Lars Kepler

Trošku jsem se této knihy bála, poněvadž recenze byly rozporuplné a počet stran mě odrazoval - pokud by se mi kniha opravdu nelíbila, ale jelikož čtu knihy popořadě, tak nebyla jiná možnost než začít s Hypnotizérem.
A byla to chyba! Obávat se.
Kniha je skvělá, příběh, postavy, děj, napětí, styl psaní, vybarvení daných situací. Díky vyššímu počtu stran bylo všechno dokonale popsáno, což mně osobně nevadilo, naopak. V každé popsané scéně jsem byla, byla jsem s Erikem součástí skupiny, kterou hypnotizoval, sledovala vztah s manželkou Simonou a byla na večírku s Joonou.
Báječné. Není co dodat.

23.01.2023 5 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Jako první jsem narazila na seriál C.B. Strike, seriál se mi moc líbil a postavy Cormorana i Robin mi byly velmi sympatické, tak jsem si přečetla knihu, samozřejmě vizuálně už pro mě budou postavy z knihy vypadat, tak jak v seriálu, ale myslím, že tvůrci seriálu se do postav strefily a jsou stejně (ne)sympatické.

Kniha není klasickou detektivkou - brutální vražda, napětí, strach, policejní stanice. Což chápu, že nemusí sedět každému čtenáři.

Cormoran je nerudný detektiv, který se snaží sám objasnit sebevraždu, co za ní stálo, nebo zda za ní nestojí někdo druhý. Náhodou ke Cormoranovi přichází sekretářka Robin a ti dva k sobě sednou jak pr**l na hrnec (nenapadá mě jiné přirovnání:o)).

Jejich spolupráce je skvělá, obě postavy jsou velmi sympatické a vyšetřování v jejich podání mě bavilo. Příběh neobsahuje spoustu postav a čtenář se v příběhu krásně orientuje a navíc se to celé odehrává v Londýně, což příběhu taky přidává příjemnou auru.

Čtivé, trošku složitější na čtení a dlouhé (přitom nejkratší kniha ze série), ale naprosto skvělé, jiné, ale výtečné.

01.02.2024 4 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Vizuálně jsem knihu měla zkreslenou filmem, který je, ale podle mě taky naprosto skvělý (viděla jsem pouze švédskou verzi).
Začátek a konec knihy, který se týká finančníka Hans-Erika Wennerströma by pro mě mohl být klidně ve zkrácenější verzi, ale jinak je kniha naprosto skvělá.
Severské krimi má prostě své osobité kouzlo.

06.12.2023 4 z 5

Napsáno krví Napsáno krví Chris Carter

Knihu jsem přečetla jedním dechem, Angela jako zlodějka je velice chytrá a sympatická, až na jednu situaci,.. ale to si přečtete sami. Vrah je neuvěřitelný.. vzdělaný, zdatný, vycvičený, spolehlivý,.. nezačít si psát deník, asi by nebyl objeven.. výcvik, armáda, jeho přátelé, hlasy... šílené.

Tento díl byl jiný, nevím, jestli byl poznamenaný osobní tragédií Chrise, ale přijde osobnější. Hunter je víc lidštější a je zde mnohem více jeho pocitů, i když asi poprvé zde není zmíněno, že hodně čte a trošku mi vadilo, že si celý deník nepřečetli hned!:)

„Žijeme ve smutném a velice temném světě,“ poznamenal Garcia, „když lidé nejenže mohou tyhle věci prodávat přes internet, ale navíc existují stovky.. tisíce lidí ochotných je kupovat a my proti tomu nemůžeme nic dělat. Štve mě to.“

Bezmoc je smutná a skličující. Bohužel ta skutečnost, že se tohle děje v reálném životě je ještě smutnější a to včetně příběhu vraha. (armáda, darkweb)

Opět nemám slov, čeká mě poslední díl a doufám, že další díly, budou brzy následovat.

09.10.2023 5 z 5