cziss cziss komentáře u knih

Marťan Marťan Andy Weir

Naprosto fenomenální hard-scifi počin v té době relativně autora "nováčka". Je to už dávno, co jsem viděl velkofilm, ale i tak jsem si ho pamatoval a I TAK byla knížka napínavá od začátku do konce. Povinná četba pro všechny milovníky sci-fi.

29.06.2023 5 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

Fenomenální dílo moderní sci-fi. Kniha je nejenom dobře napsaná a napínavá, ale i dojemná a celkem dost poučná. Dle mě ještě o něco lepší jak autorovo dílo Marťan.

25.09.2023 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Vynikající kritika totalitních režimů, především komunismu. Jedinou vadou na kráse je, že čtenář vlastně už od začátku knihy ví jak to vše skončí. Jenže to platí až v naší době, ne v době vydání originálu.

08.04.2021 5 z 5

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

Opravdu neobvyklé a neotřelé sci-fi, které před čtenářem postupně odhaluje jednotlivé vrstvy. Kromě děje a akce tu je hodně vědeckých myšlenek, které mě osobně donutily si k daným tématům něco zjistit. Dále se tu objeví pár zajímavých filozofických myšlenek a v neposlední řadě i prostředí Číny působí také celkem exoticky. Cca první dvě třetiny se bez dalších informací (vřele doporučuji) nedá moc uhodnout co je meritem knihy a jak spolu souvisí jednotlivé prvky (vědecká konference, Hra, Červený vrch...). Tohle tajemno se mi vážně líbilo. Nakonec se však čtenář všechno dozví i s poměrně důkladným vysvětlením. Konec je samozřejmě otevřený a nachystaný pro další díl, nicméně jako první epizoda příběhu je kniha uzavřena výborně.

23.11.2023 5 z 5

Svědectví Svědectví Stephen King

(SPOILER) Na to jaký je to epos, tak si po dočtení říkám, že tam toho mohlo být více :)... K této knize by měl čtenář přistoupit teprve potom, až už od Kinga něco četl, hlavně z univerza Temné věže, To apod. Potom je jasné, že tu nejde o boj ďábla a Boha, ale dobro vs. zlo v mistrově podání. Nejvíc mě na knize potěšilo asi to, že mistr vidí post-apo vývoj podobě jako já (když odmyslíme ten mystický zápas) - tedy ne jak v těch všech seriálech boj pro boj, ale vlastně postupný návrat k původní civilizaci.

29.05.2023 5 z 5

Dveře do léta Dveře do léta Robert A. Heinlein

Detektivka, Sci-fi, romantika a nakonec trochu fyziky a filozofie. Tato knížka se mi moc líbila. Tehdejší představy o budoucnosti (vlastně minulosti - část se odehrává v roce 2020) působí dnes úsměvně. Ale to ani nevadí, o tom knížka není. Sci-fi část a cestování časem tvoří pouze kulisy příběhu. Proto myslím, že by příběh oslovil i nemilovníky žánru.

05.10.2022 5 z 5

Já, Poutník Já, Poutník Terry Hayes

Opravdu dlouhý a obšírný, přesto napínavý špionážní thriller. Trochu mi připomněl mého oblíbeného autora F. Forsytha, i když oproti zmíněnému autorovi je tento příběh psán víc akčně a hlavně fantasticky. Přece jenom, hrdina příběhu, nejlepší agent na světě, svými schopnostmi plně odpovídá. Líbilo se mi, že ze začátku (tak třetina knihy a že je o pořádná třetina...) vlastně nevíte o čem přesně kniha bude a postupně čtenář splétá linky příběhu do jednoho celku. Povedené dílo, zábavné a napínavé po celé délce.

30.01.2024 5 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Já jsem si knihu poslechl až po tom, co jsem viděl seriál. Řekl bych, že kniha umí být temnější a depresivnější, přestože postrádá oproti seriálu většinu explicitních či násilných scén. V seriálu jsou postavy oproti originálu trochu změněné, v knize však působí věrohodněji. Příběh nám dávkuje pouze June a to dost epizodně, nevíme kolik mezi jednotlivými epizodami uběhlo času. Místy se přítomnost dost prolíná s minulostí. Nevím jak rychle bych se v knize dokázal zorientovat, kdyby neznal seriál. Na druhou stranu tak poslech mohl být ještě zajímavější. Určitě doporučuji všem milovníkům dystopie.

07.09.2021 5 z 5

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

Tento příběh se bude asi líbit hlavně milovníkům young-adult a lidem, kteří mají rádi fantasy romantiku. Musím přiznat, že se mi naopak v knize pár věcí nelíbilo. Občas jsem musel hloubat nad tím, v jaké historické době se to vlastně má odehrávat. Nakonec mě tento knižní svět hodně připomínal svět v série Stínu krkavce (A. Ryan), ale v takovém pseudo-novověku. Potom nízký věk hrdinů vs. jejich dovednosti, vyspělost a taky krutost. Ano, jsou to sice zločinci odkojení ulicí, ale i tak... No a potom (pro mě) zbytečně rozkvetlá romantická linka příběhu. Děj se mi relativně líbil (ubral bych počet zvratů v příběhu), prostředí a historie, stejně jako postavy byly celkem zajímavě vymyšleny.

19.07.2023 3 z 5

Les mytág Les mytág Robert Holdstock

Originální kniha, tak ze 2/3 fantasy a ze 1/3 scifi. Od začátku do konce je dílo prosycené záhadným tajemnem, které ani na konci není zcela osvětleno. Moc se mi líbilo, jak autor do příběhu zapletl různá historická období (postavy) až po pravěk. Prostě vynikající kniha.

05.07.2023 5 z 5

Zvon Zvon Neal Shusterman

Začátek a konec knížky byl opravdu napínavý, řekl bych, že nás autor napínal možná až moc :). Zbytek - většina, byla naopak moc rozvláčná. Váhal jsem mezi 2 - 3 hvězdami, ale za epický konec si knížka 3 hvězdy zaslouží. Bohužel mám pocit, že autor tohle velmi nápadité téma mohl rozvinout lépe, některé věci byly opravdu nápadité a promyšlené (např. Tonisté), některé - a těch bylo víc - se mi zdály moc nepravděpodobné (např. existence utajených ostrovů, když zcela jistě existovali lidé, kteří si je museli pamatovat). Co by ale na knize opravdu vadilo, byla soustavná a celou knihou se jak červená linka táhnoucí propagace "fluidního genderu", a některé dialogy se mi zdály až pomalu jako útok na "běžné" vnímání pohlaví. Proč pro to autor měl potřebu netuším, na děj knihy to vliv nemá. Resp. vzhledem ke konci knížky (chci se vyhnou spoileru), by osoby fluidního genderu byly zcela jistě kontraproduktivní pro zdar toho nadcházejícího.

09.12.2022 3 z 5

Narrenturm Narrenturm Andrzej Sapkowski

Sapkowski je vážně mistrem v psaní děl situovaných do středověku. Zná reálie, historii a nebalamutí čtenáře různými nesmysly, jako třeba rytířským ideálem atp. Popisům postav a bojů se dá věřit i historického hlediska. Co se týče tohoto díla, je to vážně vynikající kousek. Spíš historický román, fantasy je to opravdu jen maličko, ale tahle maličká část tomu dává šmrnc a další, tajemný rozměr. Postavy jsou napsané skvěle, zvlášť ty hlavní - Šarleje a Samsona jsem si zamiloval. Hlavního hrdinu Reinmara také, přestože je často svým kamarádům osinou v ... Pro nás Čechy je kniha zvlášť zajímavá svou husitskou částí, která se odehraje především až na konci, ale zase slibuje plné rozvinutí v následujícím dílu. Nelze než doporučit.

05.03.2024 5 z 5

Temný les Temný les Liou Cch'-sin

Druhý díl se celkově povedl. Myšlenka knihy a finále je promyšlené velmi dobře, ale "wow efekt" to je tak na 50 %, autor totiž nechává hodně vodítek. Než se do finále dostaneme, tak se toho v knize stane poměrně dost. Některé pasáže jsou super, některé už bohužel nudnější a pak tu máme pasáže, které tvoří v zásadě samostatné příběhy (např. příběh lodi Přírodní výběr). Jak se dostáváme časově daleko do budoucnosti Země, tak se knížka stává plnokrevným sci-fi, což není špatně, ale něčemu se hůř věří (např. hibernace člověka, "kapka"...) v kontrastu s prvním dílem. Ovšem teorie Temného lesa, to je brilantní myšlenka. Líbí se mi i to, že má kniha v zásadě uzavřený děj.

08.12.2023 4 z 5

Legie prokletých Legie prokletých Sven Hassel (p)

Další vynikající kniha od "Svena". Zejména v počáteční fázi je vyprávění dost drsné. V pozdější části autor sem tam téma trochu i odlehčí, ale ne moc, a děj se stane víc epizodní. Autor nešetří hořkou kritikou války ani vlastní strany, za kterou bojuje. Autenticita je tam znát opravdu hodně. Vřele doporučuji.

20.10.2021 5 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Jde o příběh obyčejných Němců za 2. sv. války, kteří s Hitlerem neměli nic společného a válka se na nich nakonec podepsala stejně jako na civilistech protivníka. Někteří možná sympatizovali více, někteří určitě méně, ale nakonec to bylo úplně jedno. Příběh vypráví sama Smrt, ale to zase tak moc v knize nehraje roli. Průběh příběhu bych na hvězdičky hodnotil kolísavě, ale konec je dost silný a tak si kniha čtyři hvězdy určitě zaslouží. Co mi ale v knize opravdu vadilo byly úvody do kapitol ve stylu statistiky nebo bibliografie. Nevím jestli to mělo být vtipné, každopádně to rušilo. A také, že nám "Smrt" tu a tam dopředu prozradí část děje dopředu.

11.01.2021 4 z 5

Limes inferior Limes inferior Janusz Andrzej Zajdel

(SPOILER) Parádní nápad tahle knížka. To vám tak jednou Země čelí invazi ufounů. A ne, nejsou to kruťáci ve stylu Aliena či Predátorů, TIHLE jsou daleko, daleko horší. Jsou to totiž komouši jak řemen. Karl a Friedrich jsou oproti nim přištipkáři, protože tihle kluci ve snaze nastolit beztřídní společnost udělají společnost se sedmi, no vlastně osmi třídami. Jistě, sice neposílají každého ne100% soudruha do gulagů, ale mají PLÁN. Bohužel nikdo neví jaký...

Jako kritika socialismu je tato knížka velmi dobře vymyšlená, zvlášť pravda je odkrývána postupně a ze začátku to snad vypadá i nějaká obhajoba tamního systému. Ten zvrat se mi líbí. Konec je prostě snaha o happyend. Z knížky samozřejmě čpí jisté, dnes již překonané teze, jakože inteligence se dá souhrnně kvantifikovat nebo naivní představy o budoucí technice, ale to je běžné. A že za všechno můžou ufouni? No a nebyly "ufouni" všichni tihle Stalinové, Leninové a Brežněvové? Brežněv ten byl stopro :).

Jinak, k některým komentářům co sem tu četl. Kniha rozhodně, ani trochu, nemá žádnou spojitost s tím, jak dnes žijeme. Nemá smysl to moc rozpatlávat, takže jen krátce. Kastovní systém nemáme, nemáme exkluzivní sady peněz pro různé druhy zboží (což je vlastně další kastovní záležitost), máme svobodu pohybu atd. atd. Hledat podobnost mezi platební kartou a "klíčem" je nesmysl. Mezi plošnou dávkou a tamními dávkami také (3 měny...). A že na úřadech a ve vládě jsou neschopní lidé? No, tak to choďte víc k volbám ;).

15.12.2020 4 z 5

Dobrá znamení Dobrá znamení Terry Pratchett

Moje první Pratchettovka mimo Zeměplochu. Jak už je zvykem, inspirace D. Adamsem, je tu dost znát. Bohužel je humor k pousmání hodně na úkor děje, který se navíc dost vleče. Nic moc.

22.07.2020 3 z 5

Cizinec v cizí zemi Cizinec v cizí zemi Robert A. Heinlein

Tento román bych doporučil někomu, kdo už od Heinleina četl víc knih. Příběh je především o filozofii a náboženství než o sci-fi - to tu tvoří pouze jakousi kostru. Některé dialogy slouží pouze k prezentaci filozofických nebo náboženských názorů, přesto je to dílo opravdu čtivé. Asi i proto, že Heinlein znal hodně z historie. Myšlenky, i když je jich hodně z kategorie "co kdyby" byly zajímavé. Každopádně doporučuji všem, kteří se pro knihu rozhodnou, aby si o ní prvně něco zjistili. Podobně jak u "Hvězdné pěchoty" dokáže člověka dost překvapit.

20.02.2023 4 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Celkem průměrná detektivka. Líbilo se mi prostředí Austrálie a že autor občas zabrousí i do reálií nebo mytologie prostředí. Napětí ke konci na jedničku.

14.11.2022 3 z 5

Duna Duna Frank Herbert

(SPOILER) Vynikající sci-fi pro dospěláky a inspirace pro spousty dalších děl později (SW, Battlestar Galactica, Babylon 5...). Moc se mi líbí atmosféra dálného východu, která je pro nás Evropany tak exotická. Cítím tam i takovou lehkou příchuť post-apo. Dobře vymyšlené má autor důvody pro boj s chladnými zbraněmi, nebo ty záležitosti ohledně proroctví. Taky se mi líbilo, že se třeba ani nezapomíná na ekonomické aspekty válčení, že zbraně, stroje a výcvik vojáků něco stojí a někdo to zaplatit musí. Že také existuje nějaké strategie a logistika. Neubráním se ale ani troše kritiky, protože některé, a dost zásadní, věci se mi zdají nedomyšlené nebo dostatečně objasněné. Asi nejvíc jako nesmysl se mi jeví, že by jeden člověk a k tomu ještě bez jakéhokoliv poplachu mohl deaktivovat hlavní obranný systém komplexu na Arrakisu. Také bylo řečeno, že ve vesmíru nejsou mimozemské organismy, pouze zmutované. Červy a uhoři, ale evidentně cizího původu jsou - tak jak je to tedy? Fremenové mají dostatek finančních prostředků, to je z knihy jasné. Proč tedy raději neodletí na jinou planetu a proč se tam vůbec usazovali? Doufám, že to další díly trochu objasní. PS.: Jsem moc rád, že konečně Duna také dostala kvalitní filmové zpracování.

EDIT po dočtení 3. dílu.: Se sérií končím a čtenářům nedoporučuji se do dalších dílů pouštět. Zbytečně si pokazíte dojem z dobré knihy.

10.11.2021 5 z 5