burg burg komentáře u knih

Bůh Černého lesa: Povídky o bestiích Bůh Černého lesa: Povídky o bestiích * antologie

Celkem překvapení - možná, že jsem čekal trošku pečlivější výběr toho, co se v knize objeví (i když samozřejmě nevím, z čeho všeho se vybíralo), protože některé povídky mi přišly jako by sem ani nepatřily - viz Kápě, pečeť a já (kteroužto dle obsahu navíc napsala Hana Piterková), Bagárovi nebo Nová generace.
Na druhou stranu po přečtení Boha černého lesa, povídky která nakonec vyhrála, jsem si řekl, že "No ty vole..." Nic tak famózního, co by mě takhle uzemnilo už jsem dlouho nečetl. Očividně se autor inspiroval studentským kraťasem Lesapán, který zpracovává podobné téma.

25.06.2020 3 z 5

Fáma Fáma Lesley Kara

Čtenářská výzva 2020. Na pomezí 3-4*. Čtivý, fajnově se rozvíjející a napínavý příběh o jednom nevinném drbu.. Na druhou stranu těch náhodiček (hlavně ve finále) bylo na mě už moc a taky jsem měl z příběhu pocit, že program na ochranu svědků je dobrý tak na to, aby svou oběť (či pachatele) našel každý zainteresovaný v dané kauze. Škoda.

10.06.2020 3 z 5

Čarodějky na cestách Čarodějky na cestách Terry Pratchett

Některé knihy vás ihned uchvátí, některé se budou líbit časem, ale tahle kniha mezi ně fakt nepatří. Strašlivě jsem se ztrácel v ději (a jak zjišťuji, je to u čím dál tím více Pratchettových knih) a i když je autor mistrem v hledání těch správných přirovnání na správná místa, tak to ten zbytek prostě nezachrání.

09.06.2020 2 z 5

Fakt nevím - lze si vůbec představit, že si někdo kdysi dávno myslel, že se člověku po požití jisté drogy změní nejen psychické rysy (to snadno), ale i fyzická podoba? Ale no tak... Do čtení jsem se vůbec nedokázal dostat a než se tak stalo, byl konec...

31.05.2020 2 z 5

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Výzva 2020. Byl jsem ke knize trochu skeptický, ale po prvních pár stranách mě pan Hartl neskutečně nabudil svým nadšením pro věc a lehkostí jakou spřádal příběh čtyř kamarádů. Přečteno za dva dny a zvláštní je, že jak to první den vypadalo jen jako humoristická a notně odlehčená kniha na léto, tak na druhý den čtení mi zbylo pěkné drámo v podobě nevěry, rozvodu a smrti. Ale i o tom dokáže autor psát s lehkostí sobě vlastní.
A teď mě omluvte, jdu vyzkoušet zdalipak jsem sráč či nikoliv...

29.05.2020 5 z 5

Nimbus Nimbus Neal Shusterman

Výzva 2020. Nečekal jsem, že se z nejmocnějšího nadvědomí celého světa stane takový filosof - nezavání to ale trochu metafyzikou?
Také mě velmi bavily ty jemné detaily, plastičtější vykreslení hlavních postav, zkrátka vše, co dělá onen svět oním světem.. :)

28.05.2020 5 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Výzva 2020, aneb kdo by nechtěl mít Smrt jako povolání...
Možná že byl příběh určen především pro puberťáky, ale to neznamená, že si ho nemůže dospělý užít. Bavila mě čeká ta myšlenka cechu smrtek, ačkoliv na zeměplošského Smrtě tomu ještě malinko chybelo. Přečteno za dva dny, zato jedním dechem :-)

15.05.2020 5 z 5

Malé pikantní vraždy Malé pikantní vraždy Jussi Adler-Olsen

Výzva 2020.
Jak jsem byl příjemně překvapen z první jednohubky (sice příběhově blbost, která sice potěší, ale stejně si člověk říká, že by to takhle jednoduše nikomu určitě nevyšlo), tak mě překvapila jednohubka druhá, kterou jsem tam fakt nečekal. Jasně, člověk rychle odhalují jak se věci mají, ale coby čtení na odpoledne je to fajn.
Navíc: malé a pikantní jsou prostě malé a pikantní!

13.05.2020 4 z 5

Mechanický pomeranč Mechanický pomeranč Anthony Burgess

Výzva 2020.
Chorošný? Brutálně! Musím se pochválit, že jsem se v tom newspeaku ani krapet neztratil a ono to výrazivo docela v kontextu smysl dávalo. Co se příběhu týče, docela mě překvapilo, jak hluboko se mi dostal film viděný naposledy před téměř dvaceti lety pod kůži a do paměti, protože téměř všechny zásadní scény se mi vybavovaly tak, jak se příběh odvíjel před mýma očima. Jen si autor opravdu mohl odpustit ten happyend, ánčto se do toho nějak moc nehodí.

13.05.2020 5 z 5

Moje Pacifická hřebenovka Moje Pacifická hřebenovka Monika Benešová

Výzva 2020.
Jo, chápu - holčina se chtěla vypsat že svých pocitů. Potud dobrý. Možná jako trochu nevšední cestopis. Jenže mám pocit že takhle se snaží psát každý cestovatel.
A tak nějak jsem čekal, že při četbě budu mít ten správný turisticky pozitivní pocit (sbalit se a vyrazit kamkoliv do lesa) ale onen pocit se ne a ne dostavit. A to je zvlášť u žurnalisticky vzdělané osoby docela problém, nemyslíte? Navíc po přečtení Divočiny od Cheryl Strayed musím hodnocení opět snížit - tahle kniha je prostě brak!

11.05.2020 1 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Nedá se jinak. Jak je možné, že nejhorší zvěrstva která byla kdy páchána, dělal jeden člověk druhému?

28.04.2020 5 z 5

Jméno růže Jméno růže Umberto Eco

Ne, ne a ještě jednou ne. Pro mě větší utrpení, než strávit týden na semináři o perspektivách hřebíku. Nuda, šeď a teologický kecy třináctýho století. Vydržel jsem čtvrtinu knihy a mám pocit, že během té doby uběhly celý staletí.
A proč že jsem si něco podobného vybral v rámci čtenářské výzvy 2020? Asi jsem větší masochista, než jsem čekal...

14.04.2020 odpad!

To To Stephen King

Čtenářská výzva 2020 - poprvé jsem četl knihu před takovými patnácti lety a nechápu, jak jsem si od té doby mohl myslet, že se jedná sice o velmi známou, ale taky "jen" nadprůměrnou knihu. Hodně se od té doby změnilo a já jsem se konečně do kniho "dočetl". Teď, po přečtení dalších cca patnácti kingovek je mi jasné, že jsem četl jeho Opus Magnum. Doteď nechápu, jak jsem mohl více než 1000 stránek dorazit během jednoho měsíce vzhledem k tomu, že máme doma čtyřměsíčního prcka - King je zkrátka Mistr vypravěč v knižním světě stejně tak, jako je Spielberg Mistrem vypravěčem toho světa filmového :)

01.04.2020 5 z 5

Hledání Aljašky Hledání Aljašky John Green

Výzva 2020...
Musím říct, že první půlka (zhruba do dne "D") se četla výborně - vlastně jsem to dal na jeden zátah. Bohužel pak jsem si musel dát pauzu a ke čtení jsem se dostal až za pár dní. A to už mě tak moc nebavilo. Občas jsem se musel do knížky docela nutit a to už je co říci.
Přesto přečteno a i když už mám studentská léta nějaký ten pátek za sebou, uznávám, že jsem se celkem v hlavních postavách viděl.

12.02.2020 3 z 5

Nevítaný host Nevítaný host Shari Lapena

Čtenářská výzva 2020... Nebýt toho, že jsem týden před touhle knihou dočetl Deset malých černoušků, klidně bych uronil ještě jednu hvězdu. Tahle knížka není vůbec špatná, jen v porovnání s první jmenovanou si člověk uvědomí, že je slabá asi jako kafe z třikrát přelitýho lógru...

07.02.2020 3 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Čtenářská výzva 2020 - a taky klasika všech klasik. Před rokem, či dvěma jsem v TV chytil tak čtvrthodinový úryvek z třídílné minisérie natočené dle tohohle románu a říkal jsem si, že by určitě stálo za to si knížku přečíst. Což se mi povedlo až teď a jsem nesmírně rád, že jsem se k tomu dokopal - ta knížka nemá (až na pár drobných mušek) žádnou chybu!
Deset lidí na pustém ostrově, deset vražd a deset trestů. A snad i já jsem postupně podezíral všechny obyvatele ostrova. Chvíli. Do jejich smrti.
Možná mi jen vadilo kalkulování onoho N. Z. Namyho, které v reálu prostě nemohlo vyjít. Rozhodně ne desetkrát. Přesto: tuhle jízdu doporučuje devět černoušků z deseti! :-D

07.02.2020 5 z 5

Klub rváčů Klub rváčů Chuck Palahniuk

Řekl bych, že v literární a filmové historii je tolik zásadních dějových zvratů, kolik by napočítal nešikovný dřevorubec na prstech jedné ruky - jedním z jich je Keyser Söze a druhým Tyler Durden. A ač je to už nějakej ten pátek, co jsem viděl Klub rváčů v TV (to, že je to zfilmovaná kniha jsem se dozvěděl až poté), při četbě se mi před očima přehrávaly všechny scény, o kterých jsem ani nevěděl, že jsem si je vůbec zapamatoval.
Ta knížka je prostě geniální a pokud bych mohl dát jedné knize více, než pět hvězd, bude to tady!

25.01.2020 5 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Čtenářská výzva 2020.
Sorry, ale ne, ne a ještě jednou ne. Poezie prostě není můj šálek kávy, dokonce ani jiného horkého či studeného nápoje. Je mi úplně buřt a putna, že se o Erbenovi učí smradi ve škole už přes století, je mi fakt jedno, že "Umřela matka do hrobu dána, siroty po ní zůstaly" a "Hoj jede jede z lesa pán..." zná v téhle republice snad každý literaturou políbený člověk. Pro mě to bude vždy zakázané území, kam se může vypravit leda tak masochista. Na druhou stranu, abych knihu tak moc nestrhal, tak Zlatý kolovrat a Svatební košile se číst daly, to jo.
Z úcty k autorovi bez hodnocení.
Aha - tak bez hodnocení nesplním jednu dvacetinu čtenářské výzvy. Bezva...

24.01.2020 odpad!

Čtenářská výzva 2020...
Musím říct, že pokračování mě nadchlo úplně stejně, jako první díl. A protože jsem první díl používal jako sondu do života čerstvého fotra a hlavně jako poučení i pro mě (protože mě to taky čekalo), tak tady jsem knížku bral jako náskok k tomu, co mě zhruba za 7 měsíců čeká - až naší Markétce bude rok :)
A opět jsem se při četbě chlámal jako prosťáček a opět jsem ty nejlepší pasáže (vaření, bobování a vysvědčení) předčítal v práci na odpolední. Holt se to tam svinsky táhlo a tahle knížka mi přišla přesně k duhu.
Těším se na další díly!

24.01.2020 5 z 5

Kmotr Kmotr Mario Puzo

Čtenářská výzva 2020... Teda čím častěji čtu tenhle román, tím lepší pocity nad tím příběhem mám - o tom, jak se "pár" chlapíků nechtělo spokojit s almužnou, kterou by jim kdokoliv jiný nabízel a tak se rozhodli vzít osud do vlastních rukou. O tom, že i když někdo nechtěl, stejně ho Naše věc - Cosa nostra semlela. A o tom, že málokdo umíral stářím ve vlastní posteli... Jednoduše brilantní!

24.01.2020 5 z 5