burg

Přečtené 118Listopád
? - duben 2022
Listopád 2021, Alena Mornštajnová

V rámci výzvy 2022 - kniha s předmluvou. Mám stejný názor a stejné pocity , jako Olca1983. Jen s tím rozdílem, že já jako tří a půl leté pískle si pamatuji jen zvonění klíčema v Budějcích na náměstí. A že jsem se tam ukrutně nudil, naši nechtěli jít domů a tak jsem si šťoural hlínu mezi dlažebními kostkami... Co se knihy týče, přečteno jedním dechem během "speciální operace" na Ukrajině s děsivým mrazením v zádech. A konec příběhu? Už dlouho se mi nestalo, aby mě něco tak moc dostalo a měl jsem srdce jako ve svěráku. Smutné, děsivě smutné! Ale já stejně celý léta říkám "bacha na ně!!"


O myších a lidech
? - březen 2022
O myších a lidech 2004, John Steinbeck

Výzva 2022 - kniha od autora, který prožil první světovou válku. Po deníku Anně Frankové jsem si řekl, že si dám nějakou oddechovku. A volba padla zrovna na tohle. A hloupěji jsem opravdu vybrat nemohl. Tedy myšleno tak, že je to fakt silná kniha o smutné době, celkově smutné čtení a děsivý konec.


Kronika města Kocourkova
? - březen 2022
Kronika města Kocourkova 2008, Ondřej Sekora

Výzva 2022 - kniha mého dětství. Pamatuji si, jak jsem jako malé smrádě jezdil na chalupu a tohle byla jedna z mála knížek, které jsem tak objevil. Skvěle strávené prázdniny. Dodneška si pamatuju, jak Kocourkovští chytali světlo do pytlů, stavěli kašnu, pásli obecního býka, stěhovali kostel a sázeli sůl. A i dnes mě čtení bavilo, stejně jako před čtvrt stoletím. A taky si konečně uvědomuji kde se berou všichni naši vládní činitelé


Deník Anny Frankové
? - březen 2022
Deník Anny Frankové 1992, Anne Frank

Výzva 2022 - postava jež se skrývá. Tohle je asi jedna z těch nejsmutnějších knih, co jsem kdy četl. Bylo to poprvé, kdy jsem si uvědomil, že Židé nebyli jen položky, čísla a řádky ve statistikách, ale lidé z masa a kostí, se svými touhami, radostmi, názory a chutí do života. Zkrátka povinnost přečíst všemi lidmi co sympatizují s jakýmkoliv extremismem a i těmi ostatními, co mají plnou ledničku, střechu nad hlavou, Netflix a každej rok nový nakouslý jablko za 20k a stejně nadávají na to, jak se mají špatně!!


Povídání o pejskovi a kočičce
? - únor 2022
Povídání o pejskovi a kočičce 1956, Josef Čapek

Prostě boží dílko, kdo by ho nemiloval! Moje dcerka vyžaduje pravidelné a krátké dávky, zato prakticky neustále. Jen mě zarazila jedna věc a to, jak obtížně se mi knížka četla - je mi jasné, že se syntax vyvíjí s časem, ale stejně jsem si při čtení připadal jako prvňáček, který sáhne po první knížce, na kterou narazí a pokouší se slabikovat první slůvka. Prostě skladba vět je děsná.


Obchod na korze
? - únor 2022
Obchod na korze 1966, Ladislav Grosman

Původně jsem šel do čtení s tím, že název znám jen coby "nějaký film", který jsem stejně ještě neviděl. Na druhou stranu mi to nekalilo představu a ani nepodsouvalo žádné vzpomínky na děj. Tony Brtky mi bylo moc líto, snad ještě víc, než jeho arizované židovky. A je neuvěřitelné, kolik a jak silně se toho dá odvyprávět na necelých sto padesáti stranách. Strašná doba a děsivé činy podpořené děsivou demagogií.


Raději zešílet v divočině. Setkání s šumavskými samotáři
? - únor 2022
Raději zešílet v divočině. Setkání s šumavskými samotáři 2018, Aleš Palán

Když pominu kapitoly Tonyho a Jáchyma Kaplana, což byly více méně výmysly smažek a alkáčů kterým začalo totálně hrabat v makovici (očividně ještě před dobou kdy se na Šumavě usadili a OPRAVDU se někdo pokouší že psa udělat vegana???), tak to bylo vážně zajímavý čtení. Nejvíc jsem se dokázal navázat na vyprávění Romana, Mirka a obou dam. Jediné co mi fakt vadilo byl asi ten přístup psaní bez začátku a konce, hození doprostřed děje. Asi jako byste šli do divadla, přišli o půl hodiny pozdě a těsně před koncem vás z toho divadla zase vyhodili....


Myšlenky za volantem
? - srpen 2021
Myšlenky za volantem 2020, Marek Eben

Asi takhle: to, že je pan Eben moudrý, inteligentní a vtipný člověk (čím dál tím vzácnější kombinace!), to jsem tak nějak věděl díky těm létům, kdy jsem na něj narážel v TV. Ale to, že je to (odpusťte mi ten výraz) takovej hlásič a člověk až tak prudce inteligentní, to jsem fakt nečekal. Myšlenky se četly naprosto skvěle a rozhodně nesouhlasím s autorovo výzvou na začátku knihy "klidně si vytrhni stránku či dvě s úvahami, se kterými nesouhlasíš, milý čtenáři. A pokud ti zbydou jen desky, velice se omlouvám." Ba naopak! Stránek bych klidně uvítal třikrát, pětkrát i desetkrát tolik. Přečíst si pár zápisek - to by byl pravý lék na klasickou českou blbou náladu a nasranost. Jedinou výtku, kterou bych ke knize měl je ta, že zahrnuje relativně dlouhé časové období (od dubna 2014 až po červenec 2020) a tak si na další pokračování budeme muset asi dlouho počkat. Velká škoda.


Paní Láryfáry
? - červenec 2021
Paní Láryfáry 1996, Betty MacDonald

Výzva 2021 - jedna z knih, které jsem jako malý kluk vážně žral. Z nostalgie (a za stáří knihy) za 4*, i když vím že dnes se dá sehnat kvalitnější četba. Navíc - až naše mládě chytne jednu ze známých dětských nemocí jako je čurbesajda nebo hubatida, tak alespoň víme po jaké medicíně sáhnout...:-) A zajímavost: vždy jsem si myslel, že paní MacDonaldová je jak dle jména, tak dle stylu vyprávění britka jak poleno, ale to se s její US národností docela vylučuje, že?


Norské dřevo
? - červenec 2021
Norské dřevo 2005, Haruki Murakami

Výzva 2021 - kniha vyprávěná retrospektivně. Sice nemám srovnání, protože z japonských autorů mám načteno tolik, do kolika by napočítal VELMI nešikovný dřevorubec na prstech jedné ruky, ale jsem sakra spokojen. Dovolím si tvrdit, že tak melancholický, dojemný a smutný příběh nikdo jiný snad ani napsat nemůže... Díky pane Murakami! Protože co je to revoluce? Jediný, co se změní, jsou jmenovky na dveřích na úřadě vlády...


Pokání
? - červenec 2021
Pokání 2008, Ian McEwan

odpad!

Výzva 2021. Proboha - vždyť se to vůbec nedá číst! Přečteno tak 20%, ale bylo to stejný utrpení jako si nechat vytrhat všechny zuby bez umrtvení!!


Lolita
? - červen 2021
Lolita 2007, Vladimir Nabokov

Výzva 2021 - děsně špatně se to četlo. Asi kvůli tomu, jaké jsem na knihu slyšel ódy, jsem měl jiná očekávání. Inu - co čekat když člověk čte jen o vnitřních pocitech jednoho frajera, co dostal chuť na mladý masíčko.


Naslouchač
? - červen 2021
Naslouchač 2016, Petra Stehlíková

Výzva 2021... Původně jsem k "původní" České fantasy přistupoval velmi skepticky (kolikrát jsme četli/slyšeli že kniha, kterou držíme v ruce je zaručeně původní?). Po odvyprávění historie světa jsem byl jasně přesvědčen, že jsem se v hodnocení nemýlil - tolik logických, fyzikálních, biologických apod. kiksů a nedomyšleností jsem na těch pár stranách vážně nečekal. Ale budiž - začetl jsem se. Po první třetině uznávám, že alespoň příběhově to taková blbost nebude a že je to i celkem osvěžující čtení, v polovině mě příběh naprosto pohltil a nepustil až do samého konce. Musím říci, že much je v celém tím vyprávění více než na řádně uleželém hnoji ale i tak se moc těším na další příběh z onoho podivuhodného světa!


Bílá nemoc
? - červen 2021
Bílá nemoc 1948, Karel Čapek

Výzva 2021 - přečteno poté, co jsem dočetl Petra a Lucii. Musel jsem si spravit chuť něčím pořádným. Vlastně je zvláštní, že obě knihy měly jasný protiválečný podtext, ale Bílá nemoc je pro mě jasně lepší, kvalitnější, zkrátka ideální na spravení chuti...:-) A navíc v téhle době COVIDové má ten příběh nečekaný rozměr navíc - chováním lidí, jejich reakcemi, původem nemoci atd...


Petr a Lucie
? - červen 2021
Petr a Lucie 2018, Romain Rolland

Výzva 2021 - hodně známá kniha (asi z hodin ČJ že?) a o to víc mě překvapilo, jak naivní příběh to vlastně je. Je mi jasné, že před sto lety takových příběhů moc napsáno nebylo (o to méně těch co by byly známé ještě po sto letech) a asi bych se na knihu normálně díval úplně jinak, ale takhle to fakt nebylo nic pro mě. Škoda


Dva proti Říši
? - květen 2021
Dva proti Říši 2007, Jiří Šulc

Výzva 2021. Respekt. Hluboký, nejhlubší respekt.


Chlapec, krtek, liška a kůň
? - květen 2021
Chlapec, krtek, liška a kůň 2021, Charlie Mackesy

Vážně jsem nečekal, že mě tak moc zasáhne kniha, která by se dala přečíst dvakrát během jedněch reklam v TV. Myšlenky s hloubkou Mariánského příkopu a naprosto NÁDHERNÝ kresby jsou důvod, proč o knize budu ještě dlouho, předlouho přemýšlet. Při čtení jsem si několikráte vzpomněl na Exupéryho, který tvrdil že správně lze vidět pouze srdcem, protože co je důležité, je očím neviditelné. Tahle kniha to plně dokazuje. Děkuji pane Mackesy. Z celého srdce děkuji.


Příběh lvice Elsy
? - květen 2021
Příběh lvice Elsy 1972, Joy Adamson

Silný, úžasný, nesmrtelný, melancholický a občas dojemně smutný příběh - rozhodně kniha, na kterou budu v rámci letošní výzvy vzpomínat nejvíce.


Cop
? - květen 2021
Cop 2018, Lætitia Colombani

Výzva 2021. Kniha s pruhovanou obálkou. Snažil jsem se co to šlo, abych se vyhnul vězeňskému prostředí, potažmo holocaustu, protože po několika přečtených titulech hned za sebou už nemám na něco takového sílu. Proto Cop. A dobře jsem udělal - příběh tak spletitý, jak jen cop může být. Jsem moc rád, že i když se příběh zakončil celkem romanticky (kolikrát to takhle skončí v životě?), vyhnula se spisovatelka zbytečnému patosu. A že ač každý pramen onoho copu začíná jako samostatný a celkem křehký dílek, tak vše končí jako jeden pevný spletenec. Zkrátka příjemné čtení, velmi příjemné!


Stručné odpovědi na velké otázky
? - květen 2021
Stručné odpovědi na velké otázky 2021, Stephen William Hawking

Výzva 2021. V případě velkého Stephena Hawkinga jde patrně o malý úlet ihned v názvu knihy - čekejte od něj vše, co se čekat dá, tedy kromě stručných odpovědí. Nevím jak to vše začalo, ani jak to skončí (a zda vůbec budeme mít někdy nějakou jistotu), jaká bude naše budoucnost, či jak bude vypadat lidstvo za tisíc let (bude-li vůbec existovat), a o ostatních velkých odpovědích vyvolávající ještě větší otázky taky není nouze. Zkrátka vše je v knize naservírováno tak, jak to máme (či jsme měli) od tohoto převelice moudrého pána rádi. Slovy klasika: můžeme o tom vést spory, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je tak všechno, co se proti tomu dá dělat... :-)


Hlava XXII
? - duben 2021
Hlava XXII 2005, Joseph Heller

Výzva 2021. Na jednu stranu geniální a legendární vyprávění o tom, že válka je vůl, na druhou stranu strašlivě rozvlelý příběh, který se děsivě táhne a zda se, že nemá konce. Těch pár absurdních situací, které mě pobavily ani zdaleka nevyváží tu hromadu nudy mezi tím. Plně chápu čtenáře, kteří knihu vyzdvihují až do nebes, ale tohle fakt nebylo pro mě.


Bouřková sezóna
? - březen 2021
Bouřková sezóna 2014, Andrzej Sapkowski

Výzva 2021. Miluji svět zaklínače a až u téhle knížky jsem si uvědomil tu ohromnou spoustu obyčejné moudrosti napěchovanou v krásném příběhu. Mnozí tvrdí, že kniha nemusela vůbec vyjít, ale já jsem naprosto opačného názoru: kdyby vycházely příběhy z tohoto světa co půlrok, byl bych ten nejspokojenější čtenář. A navíc ty bombastické ilustrace!! Snad jen pár malých výtek: člověk může těžko očekávat, že bude zdejší svět napěchován latinskými výrazy a hlavně za ono deus ex machina vyřešení situace ohledně mečů. Prostě mi tam cosi na konci chybělo...


O smyslu bytí
? - březen 2021
O smyslu bytí 2000, Richard P. Feynman

Po přečtení Neobyčejné teorie světla a látky jsem byl celkem zvědav i na další názory pana Feynmana na víru, vědu, výzkum a spoustu dalších věcí (zkrátka na život) a musím říci, že jsem nebyl zklamán. Je zkrátka neuvěřitelné, jak může jeden člověk mít co říci i více než tři dekády po své smrti a stále budou jeho názory považovány za platné. Ano, s něčím jsem úplně nesouhlasil, ale s valnou většinou rozhodně ano a tak je to asi v pořádku. A vsadím se, že kdyby se ho někdy zeptali jestli věří tomu, že ve vesmíru objevíme opravdu inteligentní život, tak určitě odpoví něco ve smyslu "Ano a objevíme ho na Zemi" :)


Neobyčejná teorie světla a látky
? - březen 2021
Neobyčejná teorie světla a látky 2001, Richard P. Feynman

Neobyčejně zajímavá kniha o neobyčejných teoriích jednoho neobyčejně moudrého pána. První dvě kapitoly člověk pochopí snadno, u dalších dvou už to chce jistou dávku představivosti, klidu a ticha. Pak vám nepřijde divné, že to co dokáže pochopit jeden hlupák, zvládne i druhý :) Ale opět mi nezbývá než si povzdechnout nad dvěmi věcmi: 1) že ta věda přímo letí neuvěřitelnými skoky kupředu (u několik dekád staré knihy je to velmi markantní) a 2) že je škoda, že takových profesorů není po světě a ve školách daleko více!


Lady Fuckingham
? - březen 2021
Lady Fuckingham 1999, Oscar Wilde

Už mi nikdo nevymluví, že umělci typu Oscar Wilde, Baudelaire, Verlaine a další nebyli nic jiného, než pěkní kaňouři. Dost mě udivilo, kolik se dá vytvořit různých označení pro pohlavní ústrojí. I když mě poměrně zklamalo, že ač je použitý jazyk poměrně květnatý, tak příběhově kniha velmi pokulhává. Asi jsem od Wilda (a bylo to moje první setkání s autorem) čekal daleko více. Zkrátka jako jakékoliv jiné péčko - po čtvrthodině začne nudit a málokdo čeká na to, jestli se ti dva (tři, čtyři) nakonec skutečně vezmou...


Modlitba za Černobyl – kronika budoucnosti
? - březen 2021
Modlitba za Černobyl – kronika budoucnosti 2017, Světlana Alexandrovna Alexijevič

V rámci výzvy 2021 - místo na kterém bych se nechtěl ocitnout. Tedy takhle: podívat bych se tam chtěl. A moc. Ale teď. Rozhodně ne na konci dubna 1986. A kuafixdoprkennývohrady - do čeho jsem to proboha začetl??? O Černobylu byly popsány stohy papírů a prakticky každý, kdo se o problematiku alespoň vzdáleně zajímá si může dohledat sled událostí téměř po vteřině. Co vám ale nikdo neřekne, jsou vzpomínky Černobylců - pocity lidí, kteří byli toho osudného dne na tom nejblbějším místě. Takže jsem nesmírně rád, že jsem na tuhle knížku narazil. I když se vůbec nečetla lehce a i když by se se svými třemi sty stranami dala přelouskat za sobotu, či neděli, tohle se fakt nedalo. Kapitoly o postižených dětech, o rodinách likvidátorů a o likvidaci zvěře jsem musel neskutečně dlouho vydýchávat. Při čtení o stupiditě "těch nahoře", kterým bylo naprosto jedno, co se děje, hlavně když oni jsou v bezpečí a nemusí s hlavou na špalek. O to větší horor a utrpení, že se nejedná o fikci. Marat Filippovič Kochanov, bývalý hlavní inženýr Ústavu jaderné energie: Kontrolovali jsme mateřské mléko – bylo radioaktivní… Odebíráme salám a vejce… Děláme rentgenový snímek: to nejsou potraviny, ale radioaktivní odpad… Na lavičce před domem sedí mladá žena a kojí dítě… Mléko s ceziem… Černobylská madona… Naděžda Afanasjevna Burakovová, obyvatelka čtvrti Chojniki: Má dcerka mi nedávno řekla: Mami, jestli porodím mrzáčka, budu ho přesto milovat… Lilija Michajlovna Kuzmenkovová, učitelka, režisérka: Včera jsem jela trolejbusem. Chlapec neuvolnil místo starci. Ten mu domlouvá: Až budeš starý, taky ti nikdo neuvolní místo. Já nikdy starý nebudu, odbude ho chlapec Irena Kiselevová, novinářka: Sousedka mi pošeptala, že rádio Svobodná Evropa hlásilo, že došlo k havárii v černobylské atomové elektrárně. Nepřikládala jsem tomu žádný význam. Byla to naprostá jistota, že kdyby se něco vážného stalo, byli bychom informováni. Budou nás včas varovat. Byli jsme si tím jisti... Vasilij Borisovič Něstěrenko, bývalý ředitel Institutu jaderné energetiky Akademie věd: …Na naší zemi už ležely tisíce tun cezia, jódu, olova, cirkonia, kadmia, berillia, boru a neznámé množství plutonia – celkem čtyři sta padesát typů radionuklidů. Bylo nezbytné mluvit o fyzice. O zákonech fyziky. A mluvilo se o nepřátelích. Hledali se nepřátelé. …Jenže obavu nemáme o lidi, ale o moc! Ve městě měli připraveno sedm set kilogramů preparátů. Prostě dodat jódové preparáty do vodojemů, dolévat ji do mléka. Zůstaly ovšem ve skladech… Hněvu shora se báli lidé víc než atomu. …Je traktorista chráněný, třeba jen respirátorem? Ne, pracují bez respirátorů. Cože, vám je nedovezli? Ale jo. Dovezli nám jich tolik, že nám vystačí do roku dva tisíce. Ale my je nevydáváme. Vznikla by panika. …Kdybychom byli jako dříve uzavřený systém, za železnou oponou, žili by lidé dodnes u elektrárny. Utajilo by se to!! Jen si vzpomeňte: Kyštym, Semipalatinsk… Stalinská země. Stále ještě stalinská země…


Vejce a já
? - únor 2021
Vejce a já 2004, Betty MacDonald

Čtenářská výzva 2021. V podstatě ano - oddychový román, který vám párkrát vykouzlí úsměv na rtec. Kolikrát záleží hlavně na tom, jak moc se dokážete napojit na hlavní hrdinku, ale mě se to nějak nepovedlo. Uprostřed čtení jsem si uvědomil, že je to spíš sonda do života vidláků kdesi na (severo?)západě USA očividně před vynálezem civilizačních výdobytků typu tekoucí voda, hajzl v domě pod jednou střechou, zámky na dveřích apod. Takže na každý drobný úsměv a následovalo asi tak deset povzdechnutí a úšklebků. Za vzpomínku stojí tak maximálně lov kuguára (puma, ne?) a kapitola poslední. A obě ve mě vyvolaly spíš rozporuplné reakce.


Gump – pes, který naučil lidi žít
? - únor 2021
Gump – pes, který naučil lidi žít 2019, Filip Rožek

Čtenářská výzva 2021 - aneb knihu, kterou jsem přečetl a někomu daroval. I když v rámci boje za splnění tématu jsem si krapet upravil pravidla. Totiž knihu jsem na poslední chvíli daroval manželce na Valentýna a pár dní poté jí zabavil (tu knihu) a přečetl :) Parafrází jednoho klasika: Jedno vám teda povim, bejt Gump neni žádnej med. Asi to bude ta nejsmutnější kniha s dobrým koncem, kterou jsem kdy četl. Z toho, co dokáže udělat člověk němé tváři často jen za honbou peněz, nebo z toho důvodu, že mě pes přestal bavit, se mi chce vážně blít. Nazývat takové jedince dobytkem, by bylo urážkou oněch zvířat. A vůbec spousta dalších lidí by musela strašlivě moc zabrat, aby se mohli nechat dobytkem nazývat. Zvířata vás buď milují (a to celým svým srdcem), nebo jste jim ukradení. Nic jiného. Děsně moc jsem chtěl vědět, jak to celé dopadne a zároveň jsem se konce bál, protože konce takových příběhů jsou plné zprávy. Naštěstí mé obavy se nevyplnily a já si skutečně zhluboka oddechl. A děkuji panu Rožkovi za ujištění, že ne všichni jsou stejní.


Kuře melancholik
? - únor 2021
Kuře melancholik 2008, Josef Karel Šlejhar

Čtenářská výzva 2021. Ze čtení mi bylo popravdě dost blivno - ani ne tak stylem psaní (na ten jsem si po pár stranách zvykl), ale celkovým vyzněním. A hlavně při pomyšlení, že tohle se už dávno neděje (ale ano, denně a kdo si myslí něco jiného, tak lže sám sobě). Zkrátka a dobře - kde jsou vousatý báby ze sociálky a OSPODu, když už by je člověk uvítal?


Muži, kteří nenávidí ženy
? - únor 2021
Muži, kteří nenávidí ženy 2008, Stieg Larsson

S detektivkami (skandinávskými obzvlášť) jsem ve svěm životě měl co dočinění jen párkrát - a vlastně všechno to bylo v rámci Čtenářské výzvy. Larsson nezklamal a tak musím říci, že to bylo několik fakt parádních večerů, kdy jsem ani nedutal a čekal co se jak vyvine. Některé moje předpovědi se potvrdily, jiné jsem sám zavrhl s tím, jak se děj odvíjel, ale stejně jsem neměl nejmenšího tucha, kdo je zahradník. Ehm, tedy vlastně vrah :) Obdivuju všechny autory, kteří napíší něco podobného a příběh, detaily a všechno ostatní udrží jednak v hlavě a dvadnak na uzdě a příběh skončí tak, že čtenář nemá po přečtení pocit, jako by snědl něco děsivě kyselého, zvlášť když měl chuť na sladkou tečku. Rozhodně to nebylo poslední shledání s Miléniem.


Svět podle Garpa
? - únor 2021
Svět podle Garpa 2003, John Irving

Fakt nevím. Snažil jsem se, ale ani zaboha nechápu, co se na tom komu líbí. Prostě špatně podaná kniha o psaní špatných knih a tak vůbec. V podstatě mi bylo celou dobu naprosto jedno jak se bude příběh rozvíjet, jestli tam nějaký příběh vůbec bude a tak podobně. Třeba se někdy ještě dokopu k tomu, abych se do ní zakousl, ale v příštích pár letech to rozhodně nebude.


Doktore, fofrem, jde o život!
? - únor 2021
Doktore, fofrem, jde o život! 2009, Patrick Taylor

Výzva 2021 - při poslední řečené otázce jsem si v duchu říkal, že tuhle vesnici člověk musí milovat, i kdyby nechtěl. A to samé platí i o knize samotné - postavičky jak z poslední Horní Dolní, anglický humor suchý jak drn, prostě bomba. Díky za recepty na konci knihy a už teď vím, že to nebylo poslední shledání se svérázným Ballybucklebo!


Ti druzí
? - leden 2021
Ti druzí 2020, C. J. Tudor

Čtenářská výzva 2021 - kniha do patnáctého místa v některém žebříčku na DBknih. Takže lednové nejčtenější knihy. Ergo: rychle to dočti, než to odtud zmizí :) Ačkoliv název evekuje mimozemskou sci-fi, případně špionážní thriller ze studené války, tak jsem byl nakonec příjemně překvapen. Kniha se fakt povedla. Na autorku jsem přede dvěma roky narazil taky v rámci plnění výzvy, četl jsem Kříďáka. A kdyby tehdy autorka dokázala dotáhnout do konce příběh a atmosféru příběhu, vypadalo by to asi takhle. Pěkně budované napětí, i když rozuzlení přišlo už někdy na začátku druhé půlky knihy. Zbytek byl příjemný dojezd a vyvrcholení. Sice mírně překombinované a ze začátku jsem se krapet ztrácel v dějových linkách (které jsem napočítal čtyři), ale jinak je to dílo rozhodně povedené.


Pět
? - prosinec 2020
Pět 2015, Ursula Poznanski

Jakožto kačer beru čtení tohohle krimi téměř jako povinnost. Prakticky jediné, co mi fakt vadilo bylo to, jak vyšetřovatelé všechny stopy bravurně vyluštili během pár okamžiků a hlavně jak vůbec přišlo na to, že bylo co vyšetřovat. Krapet přitažené za vlasy, ale jinak fajn čtení na několik málo večerů.


Kmen Andromeda
? - říjen 2020
Kmen Andromeda 2008, Michael Crichton

Parádní četba, která sice vyčnívá nad všechny katastrofické scénáře, ale i tak tomu spousta věcí chybí. Přišlo mi hodně nepravděpodobné, že bude osud světa záviset na jednání a konání čtyř vědců, stejně tak mě nebral ten velmi zrychlený konec. Jinak já to fajn čtení na deštivý víkend!


Minority Report (II)
? - říjen 2020
Minority Report (II) 2015, Philip K. Dick

Krapet lepší, než první díl. Ubylo post-apo povídek kde se zbytky člověčenství pokouší o přežití v převážně radiací zamořeném prostředí, zato přibylo všeho ostatního. Většinou dost ironického, případně politicky satirického. Prostě to bylo fajn počtení.


Čtyři roční doby
? - říjen 2020
Čtyři roční doby 2003, Stephen King

Tělo mi přišlo strašlivě rozvleklé a táhlé (asi jako může být táhlý smrad z mírně uleželého těla). RIta Hayworthová je klasika všech klasik. Nadaný žák mě velmi, ale velmi překvapil. To až tolik, že jsem nelenil a shlédl i film, který podle téhle povídky natočili. No a k Dýchací metodě nemám slov. Radši. Jak se asi musel onen taxikář cítit a nač myslel?


Cujo
? - říjen 2020
Cujo 1992, Stephen King

Ta kniha je neskutečná. Už dlouho se mi nestalo, abych se po přečtení bál přiblížit i k malému, leč neznámému vořechovi s představou, že je to metrákové bernardýnovské uslintané monstrum, které jen čeká na to, až se do mě bude moci zakousnout... Pravda, rozjezd je krapet pomalejší, ale zato to plně vynahrazuje druhá polovina knihy. A navíc to finále! Boží!


Běh o život
? - říjen 2020
Běh o život 2011, R. Bachman (pseudonym)

Kdo by to byl řekl, že mistr pera přesně předpoví, jak se za pár desetiletí všichni seběhnou k TV, aby sledovali když už ne běh o život jednoho maníka, tak s naprosto tupým výrazem v xichtě alespoň Ulici, Růžovku, nebo podobnou kravinu.


Minority Report (I)
? - říjen 2020
Minority Report (I) 2015, Philip K. Dick

Musím říct, že povídky pana PKD mám neskutečně rád. Bohužel tady mi ten výběr vůbec nepadl do noty. Je jasné, že z těch pěti povídkových knížek, které doma v knihovně mám, prostě musí být statisticky pravděpodobné, že něco bude trochu slabší, ale je škoda, že to vyšlo zrovna na díl, který beru do ruky tak nějak nejčastěji. Snad pro vynikající Spielbergův film natočený na motivy jedné povídky, snad je to tou jedničkou v názvu. Nevím. Některé povídky jsou fakt praštěný, některé se číst dají, ale celkově vzato jsem se děsně nudil.


1