Čarodějky na cestách

Celé poslání se jevilo velmi jednoduché. Koneckonců, co těžkého je na tom, postarat se, aby si obyčejné služebné děvče nevzalo prince, zvláště když ho nechce? Jenže poněkud netýkavá a samolibá kmotřička sudička tak jednou rozhodla a na sňatku trvá. Bábi Zlopočasná, Stařenka Oggová a Magráta Česneková chtějí ubohému děvčeti pomoci, a vydávají se proto na cestu do dalekého města Genovy. Háček je v tom, že kromě svých kouzel, založených především na hlavologii, s sebou mají pouze tajemné vúdú paní Gogolové, jednookého kocoura Silvera a magickou hůlku, která dokáže jediné - vykouzlit dýně. Úžasná Zeměplocha, kniha 12., přeložil Jan Kantůrek....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/46_/463/zemeplocha-carodejky-na-cestach-463.jpg 4.61073

Úžasná Zeměplocha / Úžasná Plochozem 12.

Literatura světová, Humor, Fantasy
Vydáno · Talpress

Witches Abroad · 1991

Kniha Čarodějky na cestách

Hadati

Po Soudných sestrách zde máme již podruhé naše trio čarodějek Bábi Zlopočasnou, Stařenku Oggovou a Magrátu Česnekovou. Tentokrát se vydávají mimo území malého království Lancre, až do daleké ciziny, aby bojovaly se zlem, které se tváří jako dobro. Protože hlavologií čarodějek, nutit někomu dobré konce, když o ně nestojí, není správné.

V tomto díle jsou hlavním tématem klasické pohádky, kdy Pratchett se zamýšlí nad tím, jaké by to pro postavy těchto pohádek doopravdy bylo, kdyby byly skutečné, a vtipně je paroduje. První polovina knihy je o putování čarodějek do pohádkového města Genovy, kdy zde Pratchett vytváří epizodické příběhy, kde hlavními aktéry jsou naše tři čarodějky. Mimoděk tak přepisují dějiny jen tím, že některými místy prochází. Zachraňují životy trpasličích horníků, svým osobitým způsobem se účastní běhu býků, vypořádavájí se s místním upírským vládcem nebo narušují běh pohádkových příběhů. Mou oblíbenou částí pak je, kdy Bábi hraje karty s podvodnými karbaníky. Za zmínku pak stojí i krátké intermezzo s postavou, kterou si Pratchett vypůjčil od Tolkiena.

Druhá část knihy se pak týká hlavního děje, kdy se čarodějky snaží bojovat proti zlu, které vládne Genově. Přestože je i tahle část zábavná a kvalitní, je znát, že Pratchettovi více sedí vyprávění krátkých povídkových příběhů.

Shui-Xian

Snad víc než na komické eskapády čarodějek budu vzpomínat na zrcadlovou magii a voodoo paní Gogolové... To totiž dodalo příběhu temnější nádech (osobně jsem si na pár místech připomněla Řbitov zvířátek, což je silné kafe) a taky trošku filosofična k zamyšlení. Nakombinovat to všechno, aniž by byl výsledek patvarný, ale čtenář si z něj odnesl kopec srandy, uznalý úžas a obrovskou chuť na pokračování - to chce zkrátka um. A tvořit s lehkostí, bystře a důvtipně, to Pratchett umí skvěle...
Hvězdičky do plného počtu dávám konkrétně za hráčskou hlavologii Bábi Zlopočasné a Silverovo alter ego. :-)

Faila

Pratchettova schopnost vzít nějaký známý příběh a vtipně (ale hlavně smysluplně) ho předělat, mě nepřestane fascinovat. Stejně jako jeho originální smysl pro humor, dokonalá hravost, vytříbený cit pro jazyk a neuvěřitelná fantazie.

katerina5544

Boží kniha, pobavila jsem se!

TERRORDROME

Keď je treba zabrániť svadbe, Pratchettove čarodejnice sú ideálne kandidátky na splnenie misie a Ich jasne vyprofilované akčné charaktery neomylne ťahajú celý príbeh, dávajúc na frak všetkému a všetkým. Takže sa vydajú na cestu, počas ktorej neustále narážajú na situácie kde sú ľudia aj zvieratá kýmsi zmanipulovaný aby sa správali podľa klasických rozprávok. Najviac ma asi zaujal ten schizofrénny vlk, aj keď to nebola práve jedna z tých vtipných vložiek. Inak je to ale neprekvapivo o tom ako sú fúria Zlopočasná a veselá starenka Oggová ťažko nad vecou a silou arogantného uragánu riešia všetky problémy napríklad tak že proste sfackujú stádo býkov valiace sa mestom, nehovoriac o tom ako dokážu sebedrsnejšieho protivníka psychicky zlomiť len pomocou diabolsky rafinovaného špárania sa v uchu. Ich mladšia a neistejšia kolegyňa Magráta sa im viac menej iba pletie pod nohy ( aj keď je to celé oficiálne jej akcia ) a mení svojou tvrdohlavou kúzelnou paličkou všetko na dyne. Takže z toho vychádza fajn oddychová zábavka s hláškami ( starenkine svojrázne pokusy hovoriť vlastnoručne spatlanými cudzími jazykmi boli brilantné ) a tentoraz menej abstraktným "zlom" než v pár predchádzajúcich Zemeplochách. Miestami som uvažoval či nedám štyri hviezdičky, ale tie tri sú nakoniec tak akurát.

RyonMathrin

Čarodějky jsou v bezvadné formě. Příběh si bere na paškál klasické pohádky a svérázným Pratchettovým humorem je překrucuje, tedy, pokouší se je narovnat. (Je tu však ještě další postava, velmi nečekaná, která je v pozadí všeho, ale ať nespoiluji.) Co mě však bavilo nejvíc, jsou dialogy, které zdůrazňují typické postoje všech třech čarodějek. Kromě parodie na pohádky je kniha nabitá právě humorem, vycházejícím z charakterů čarodějek. Sice je známe už z předchozích knih, ale přestože se to opakuje v bledě modrém dokola, pokaždé to znovu pobaví. Nemá to chybu.
Malé ochutnávky pro ty, kdož nečetli, připomenutí pro ty, kdož četli:

„Poslyš, s tím pitím bys měla začít brzdit, Gyto,“ ozvala se Bábi, když hospodský před Stařenku
Oggovou postavil další láhev. „Já bych nevěřila žádnému pití, které je takhle zelené.“
„Ale vždyť tohle není opravdický alkohol,“ uklidňovala ji Stařenka. „Tady na té vinětě se píše,
že je to vyrobené z různých bylin. Pořádný alkohol z bylin nikdy neuděláš. Okoštuj kapku.“
Bábi čichla k hrdlu otevřené láhve.
„Voní to jako anýzovka,“ připustila.
„Tady se píše ,Absinth’, na té láhvi,“ upozorňovala ji Stařenka.
„Ale to je přece jen jiný název pro pelyněk,“ usmála se Magráta, která se v bylinkách vyznala
dokonale. „Můj herbář říká, ,zze to na pokazzenj zzaloudek dobré geft, a kdyzz fe bere przed
gjdlem, przedchazj to zzaludecnjm tezzkoftem’.“
„Tady to máš,“ prohlásila s převahou Stařenka. „Bylinky. Vždyť on je to vlastně lék.“

Bábi strhla z blízkého stromu kus liány a švihala s ní do vody.
Stařenka Oggová o krok ustoupila.
„To bys neměla dělat, Esme! To bys neměla!“ zadrmolila poněkud poplašeně. Aligátor zuřivě rozvířil vodu a couvl.
„Takového drzého přerostlého niloka si můžu mlátit, kdy chci!“
„Můžeš, to víš, že můžeš,“ uklidňovala ji Stařenka Oggová, „ale možná…, že bys to neměla…
dělat… tím hadem…“

„Nic se neboj,“ utěšovala Magrátu Bábi, „budeme tam taky.“
„A to by mě mělo podle vás uklidnit, ano?“

„Nenávidím je!“
Stařenka zatahala Magrátu, která se nehýbala, za rukáv.
„Tak pojď už!“
„Já je fakt nenávidím.“
„Budeš je moct nenávidět ještě lip, když od nich budeš dost daleko.“

A krátká zmínka o sen-buddhistech mě zcela rozebrala: "Sen-buddhisté jsou nejbohatší náboženskou sektou ve vesmíru. Základní pilíř jejich náboženství spočívá v přesvědčení, že hromadění bohatství je velké zlo a nesmírně zatěžuje lidskou duši. Sen-buddhisté se proto bez ohledu na osobní risk a oběti snaží získat co největší bohatství, aby tak snížili nebezpečí, ohrožující ostatní lidi."

Doporučuji.
Neboť jak píše Stařenka Oggová v jednom ze svých neskutečně pravopisně zprzněných dopisů, "... protože dobro na konci pokaždý vyzraje."

slawa.cap

Poslouchal jsem jako audioknihu. Musím říct, že je to zatím nejlepší epizoda Čarodějek. Mám rád cestopisy a tohle vlastně cestopis je. A hodně osobitý. Ve srovnání s Čaroprávností neskutečný posun jak autora, tak Bábi. Sarkastická parodie na pohádky a několik jiných příběhů. Trochu mě zarazil nezvykle rychle ukončený příběh bez epilogu nebo nějakého dovětku jak je zvykem u jiných Zeměplošských knih. A Stařenčiny dopisy jsou bezkonkurenční - podobně píšu manželce nákupní seznam.

PPS

Bábi Zlopočasná. Pro ty, co znají Terryho Pratchetta je tohle vše, co je třeba vědět. Buď zemělpošské knihy s ní máte rádi NEBO NEMÁTE SMYSL PRO...tedy, nebo nemáte a pak víte, jestli po ní sáhnout, či nikoliv. Pro ty ostatní, co vás v této knize čeká: Tři drsné čarodějky jaksepatří (no, dvě a Magráta), taková road movie, parodie slavných pohádek (a nejen těch), téma vlivu a síly příběhů, typicky anglický humor, jedny z nejlepších hlášek celé série, jo a taky dýně. A trpasličí chleba, ale ten je tu vždycky...

TIP: Máte rádi Databázi knih?

Terry Pratchett
britská, 1948 - 2015

všech 94 knih autora

Kniha Čarodějky na cestách je v

Právě čtených10x
Přečtených1976x