burg burg komentáře u knih

Čtenářská výzva 2020 - aneb co jiného si vybrat, že? :)
Příběh mě bavil stejně jako kdykoliv jindy, ale stejně mám jednu velkou výtku: mě, jakožto třicetiletému čtenáři to přišlo příliš plytké a málo epické – zvlášť v porovnání s tím, jak příběh pokračuje v Pánovi Prstenů. Jasně, Tolkien příběh vymyslel pro své malé děti a ty rozhodně nikdo nemůže otravovat heroickými činy, či vyprávěním o osudových setkáních a velkých bitvách.
Snad proto mi v tomhle kontextu přišel film více „fantasy“ a dějově bohatší, než kniha. Přesto – nebýt tohohle malého chlapíčka (Bilba). tak by nebylo žádné další pořádné vyprávění v rámci žánru (a ne nutně celého universa).
Pane Tolkien: díky!

09.01.2020 4 z 5

Uzly a lana pro horolezce Uzly a lana pro horolezce Duane Raleigh

V rámci Čtenářské výzvy 2020...
Protože se už nějaké to desetiletí věnuji horolezení, via ferratám, vysokohorské turistice a arboristice (resp. lezení do korun stromů), přišla mi tahle knížka jako fajn základ pro nováčky. Základní uzly, jejich rozšíření o nové prvky atd.
Prostě praktický pomocník pro koníček, kde je třeba se neustále učit a pohlcovat nové informace, protože často tu jde minimálně o zdraví.

01.01.2020 4 z 5

Pondělí začíná v sobotu Pondělí začíná v sobotu Arkadij Strugackij

Když jsem knihu četl poprvé, přišlo mi to správně ujetý, trhlý a zkrátka fajn. Bohužel po nějakých patnácti letech jsem po knize sáhl v rámci Čtenářské výzvy 2020 a nějak nechápu, co jsem na tom vlastně viděl. Připadal jsem si jako na nějakým hodně divným tripu, ovšem bez patřičných halucinogenů. Knihu jsem dočetl někam do začátku třetí kapitoly a odteď už vím, že přečíst Strugacké můžu jen v rámci boje o přežití.

01.01.2020 1 z 5

Enderova hra Enderova hra Orson Scott Card

(SPOILER) Nějak se jednoduše nedokážu sžít se základní premisou a to že šestiletý kluk (byť naprostý strategický genius) ovládá planetární armádu místo hraní si s... s čím si to dnešní šestiletá smráťata vůbec hrajou?
Na druhou stranu je to napsáno velmi poutavě, takže jsem se celkem těšil na to, jak bude vypadat boj proti nepřátelům. Snad jen to, že z knížky zbývá stále méně a hlavní bitva (nebo spíš vůbec žádná) "reálná" bitva neprobíhá mi mohlo napovědět jak se věci mají.
Navíc mi nějak není jasné, proč oni piloti obětovaní v poli neseděli taky v nějaký sesli a neřídili své letouny na dálku jako Ender Wiggin?

25.11.2019 3 z 5

Paní jezera Paní jezera Andrzej Sapkowski

Tak si říkám, že největší a nejepičtější bitva v dějinách záchrany fantasy zemí je asi za mnou - Tolkien se svojí Bitvou o Minas Tirith jistě promine :) Cestování v čase a prostoru, popis bitvy u Starých Zadků (pardon, u Brenny)... Zakončení celé ságy tak, jak si ho může fanoušek Sapkowského a Zaklínače přát. Jediné, co mi na tom konci vlastně vadilo, byl ten "Deus ex machina" aneb "Geralt vleze do díry zabít bestii, dojde někam, zjistí něco naprosto ohromujícího atd." To prosím ne. Ale zajímavé je, že pro mě byly daleko důležitější konce všech vedlejších postav, než jen těch ze zaklínačské bandy - Iola, Shani, Rusty atd. Slza ukápla nejen jedna a nejen při tom posledním přečtení, ale snad pokaždé, když tuhle sérii dočtu.
Zkrátka a jednoduše: sešij bílé s bílým, žluté se žlutým, červené s červeným a určitě to bude dobře.

16.11.2019 5 z 5

Čas opovržení Čas opovržení Andrzej Sapkowski

Ach jo, nebýt banketu na Thanedu, bylo by to tutově za plný počet. Ale když já ty pikle, kejkle, kecy o politické situaci a rejdění špionů (pardon, tady spíš čarodějů) xmrti nesnáším, nudí mě a nikdy si nedovedu představit, co se pod tím vším ve skutečnosti skrývá.

14.11.2019 4 z 5

Křest ohněm Křest ohněm Andrzej Sapkowski

Patálie bandy s trpaslíky v utečeneckém táboře mi zůstanou v paměti asi do smrti!

14.11.2019 5 z 5

Věž vlaštovky Věž vlaštovky Andrzej Sapkowski

Jednoduše špica: ač jsem si dobře pamatoval osudy Ciri a její potkaní bandy, celkem slušně i osudy Ciri bez bandy, tak osudy zaklínačovi skupinky už jsem v paměti neudržel. Takže jsem se alespoň (opět) dozvěděl něco "nového". Zdá se, že čím novější díl série vezmu do ruky, tím lepší a propracovanější se mi zdá. Díky pane Sapkowski!

14.11.2019 5 z 5

Co kdyby? Co kdyby? Randall Munroe

Tahle naprosto švihlá kniha odpovídající na naprosto švihlá témata vám dokonale dokáže, že středoškolské hodiny matematiky a fyziky (a ve spoustě případů i matematiky a fyziky základoškolské) bylo fajn brát vážně a poslouchat. Nejlepší pasáže jsem předčítal kolegům v práci (odpolední se občas svinsky vleče...) přičemž jsme si po různých představách připadali jako parta imbecilních puberťáků naprosto neschopných se přestat smát.
Kdyby Randal Munroe učil mě osobně, budu chodit do hodin s chutí a nadšením!

PS: ještě se mi nestalo, abych nějakou knihu četl jinak, než od začátku do konce. Tady to nejde! :)

07.11.2019 5 z 5

Stalker Stalker Arkadij Strugackij

Uff, jsem rád, že ne všichni autoři nutně musejí ve svých knihách vysvětlovat k čemu to sakra došlo - prostě jen vrhnou pár postaviček do děje a čtenáři - snaž se!
Dílko už klasické i když já být autorem, tak ten příběh nejspíš vystavím trochu jinak. Na druhou stranu je dobře, že nejsem autor, protože by to po mě nikdo nečetl :)

01.11.2019 5 z 5

Hračkář Hračkář Andrew Mayne

Ufff! Tak a poslední kniha z letošní Čtenářské výzvy je za mnou...!
Za svůj život jsem přečetl tolik kriminálek, kolik by spočítal nešikovný dřevorubec na prstech své jedné ruky. Ale tohle mě fakt dostalo - když teda pominu těch pár chvilek vyšetřování ála CSI - což stejně všichni v koutku mysli víme, že to tak naprosto nefunguje.
Příběh perfektní, vyprávění popsané tak, že jsem se od děje nemohl dva dny téměř odtrhnout a ten konec, na který tu pár lidí docela nadává? Mohl snad očekávat člověk něco jiného? Za mě se jedná o vážně slušnou krimi (první, co jsem od Maynea četl) a určitě se brzy poohlédnu po dalším jeho díle!

31.10.2019 4 z 5

Meč osudu Meč osudu Andrzej Sapkowski

Když já toho Sapkowského prostě žeru. Hranice možností, Věčný oheň a Něco končí, něco začíná jsou naprosto geniální, ostatní "jen" nadprůměrné.

18.10.2019 5 z 5

Krev elfů Krev elfů Andrzej Sapkowski

Těžko říci kolikrát jsem ať už celou ságu, nebo jen jednotlivé díly a povídky přelouskal - Sapkowski píše tak kouzelně, že skvěle vykreslené postavy se stávají geniálními a čtenáři jsou servírovány v perfektně odměřených dávkách.
Jediné, co fakt nemusím, jsou ty pletichy a mocenské boje. K dobrému fantasy fakt nepotřebuju ani zákulisní intriky, ani špionění pro toho, či onoho vládce nebo pro vlastní potřebu.
Co mě naopak velmi (opět) bavilo, byly jemné vtípky a pomrknutí od autora ke čtenářům a to, jak dokáže naroubovat staré známé pohádky do nových podob.

18.10.2019 4 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

V podstatě ani nevím, kolikrát jsem knihu za posledních řekněme deset, patnáct let četl... Některé povídky jsou jen dobré, zbytek pak geniální. Zkrátka ideální začátek jak se seznámit se světem Zaklínače.
Rozhodně oceňuji to, jak autor dokázal decentně zakomponovat "lidské" pohádky do svého světa - viz Sněhurka, Kráska a zvíře a jemně na ně jednou větou, či mrknutím oka odkázat.

05.10.2019 5 z 5

Pán much Pán much William Golding

Čtenářská výzva 2019 - namlsán spoustou kladných ohlasů jsem si knihu vybral jako jednu z možných okruhů. A asi jsem si neměl o knize zjišťovat vůbec žádné informace, protože mě neskutečně nebavila, napsáno takovou formou a stylistikou, kdy jsem se v ději neskutečně ztrácel (občas jsem jeden odstavec musel číst čtyřikrát, než jsem pochopil, co se tam vlastně stalo...) Zkrátka: do čtení jsem se musel nutit a jak to dopadne, to mi začalo být od půlky knihy naprosto buřt.

01.10.2019 1 z 5

Jak drahé je zdarma? Jak drahé je zdarma? Dan Ariely

Hergott - tak vám nevím... Jak a jestli by vypadal a dopadl výzkum, pokud by Danu Arielymu přišlo deset exemplářů jednoho burga, protože jsem měl při čtení pocit, že se jedná o výzkum "těch druhých".
Od reklam totiž utíkám, slovo AKCE beru jako urážku, nakupovat potraviny chodím zásadně sytý (takže nekupuju tunu kravin co nepotřebuji) a na nic zadarmo zkrátka nevěřím.
Ale musím přiznat, že při představě některých situací (zvlášť pokud bych byl v určitém rozpoložení), tak bych asi to drahé ZDARMA bral všemi deseti :)
A také nevěřím, že vy ne! :)

24.09.2019 4 z 5

Schindlerův seznam Schindlerův seznam Thomas Michael Keneally

Čtenářská výzva 2019...
Během pár prvních stránek jsem si uvědomil, že to pro mě není až taková novinka, protože jsem si začínal rozpomínat na drobné střípky vyprávění, které mi v paměti zůstaly. Patrně jsem knihu vzal do ruky zcela náhodou někdy před patnácti lety v knihovně. A přiznejme si, že příběh jednoho neúspěšného německého velkotovárníka a podnikatele se prostě jen tak nezapomíná. Oč neúspěšný byl co se podnikání týče, o to úspěšnější byl v jiných oblastech.
A rovnou říkám, že z poslední třetiny knihy mi fakt běhal mráz po zádech - ani nevím, jestli víc ze zla, které se všude a na všech okolo páchalo, nebo nad dobrem, které v té strašlivé době občas probliklo jako zapálený plamínek v temné jeskyni.
Je to zkrátka jedna z knih, kterou by si měl povinně přečíst každý!

24.09.2019 5 z 5

Na doporučení kamaráda - a musím říct, že ač se mi do čtení moc nechtělo, byl jsem velmi příjemně (a danými fakty také trochu nepříjemně) překvapen. Prostě mě to donutilo se zamyslet nad tím, jak vlastně dnes žijeme, jsme-li šťastnější než středověký sedlák a jak asi může vypadat budoucnost rodu Sapiens.

18.09.2019 5 z 5

Jsem zvědav, jestli se taky tak budu smát za čtvrt roku, až se nám to malé satáně narodí :) Přečteno během jednoho dne v práci na odpolední a předpokládám, že si o mě kolegové myslí, že už začínám trpět laktační psychózou - půlkou knížky jsem se jen prohihňal, u druhé jsem téměř brečel smíchy!

05.09.2019 5 z 5

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Dokonalé. A pak, že to bez těch arogantních zelených zmetků nepůjde! Ač je to knížka velmi útlá, tak na ni dokonce života nezapomenu!

05.09.2019 5 z 5