Enderova hra

Čtvrté vydání první knihy Enderovské série. Lidstvo jen se štěstím odvrátilo zničující útok mimozemské civilizace úlového typu. A protože nejlepší obranou je útok, rozhodlo se pro protiúder. Zatímco se po dlouhou dobu vysílané vesmírné lodě blíží k území nepřítele, program pro výchovu mladých velitelů se snaží nalézt toho pravého vůdce, jenž by zneškodnil mimozemskou hrozbu jednou provždy. Zdá se, že tím pravým je Andrew "Ender" Wiggin, geniální chlapec, jenž se v útlém věku stane hlavní nadějí na vítězství. Ovšem nároky na něj kladené jsou enormní, pokud zvítězí, stane se pachatelem xenocidy - absolutního vyhlazení mimozemské inteligentní rasy, a pokud prohraje, pak bude lidstvo vydáno na milost agresivnímu nepříteli. Žádný dospívající chlapec dosud nikdy nečelil tak vážné výzvě... Enderova hra je vědeckofantastický román, který můžeme doporučit všem milovníkům dobré literatury. Román nejen o zápasu pozemské civilizace se smrtelným nebezpečím z kosmu, ale také o přátelství, bratrské lásce a nenávisti. Příběh je napsán strhujícím způsobem a patří k tomu nejlepšímu, co moderní světová science fiction produkce nabízí. Román odměněný cenami HUGO a NEBULA....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/4761/big_enderova-saga-enderova-hra-ZXg-4761.jpg 4.41294

Enderova sága 1.

Literatura světová, Romány, Sci-fi

Vydáno: , Laser-books (Laser)

Ender's Game, 1985

Kniha Enderova hra

micha-ella

O šikaně mi stačí jen číst a cítím odpor. Tak bohužel hned v prvních kapitolách i odpor k této knížce, proto jsem jí odložila nedočtenou. Chování útočníků nikdy nepochopím. Přitom mám sci-fi tak ráda! Asi je to spíš po chlapy, těm většinou násilí a války nevadí.

tuommo

Tahle wigginovic rodinka se povedla... máma a táta sice stojí za starou bačkoru zato jejich ratolesti...inu více se dočtete v knize, která pro mě nebyla ani moc o sci-fi, bylo to spíš o šikaně a prosazení se v drsných podmínkách vojenského "internátu"... Zajímavě přetavená vize budoucnosti do současnosti - Demosthénes a Locke = dnešní influenceři/youtubeři...doporučuji číst, ale trochu se obávám v pokračování této ságy, když vidím ta slabší hodnocení dalších kousků...

Disease

Klasika, která si toto označení zaslouží.

Laféeverte

Za mě je sci-fi prostředí spíše kulisa a hlavní je psychologická linka, takže mi ani moc nevadilo, že jsem se o světě, vněmž Ender žil, moc nedověděla. Všechno se soustředí na Endera a jeho výcvik, přesto je tu řada postav, které jsou neméně zajímavé a taky řada jiných, které jsou spíš do počtu, i když je to možná škoda. Ale popisem dalších postav by to asi trochu ztratilo "tah na branku". [Teď přijde lehký SPOILER] Nemohu si pomoct a musím svým způsobem obdivovat Graffa - byť s jeho názory nesouhlasím a své dítě bych mu nesvěřila. Celá škola je ale vedena naprosto skvělým způsobem - vytvoříte vhodné prostředí a podmínky, kde se jedinec učí sám - z vlastní motivace. Učitel pozoruje a přizpůsobuje aktivity aktuálním potřebám jedince (záměrně nepíšu dítěte). Bohužel chybí to, že ve správnou chvíli učitel také zasáhne. Ale ani to nemohu s ohledem na Graffovo mentální nastavení automaticky zaškatulkovat jako zavrženíhodné. A to je právě to, co podle mě Endera při vší genialitě dělá dítětem. Do školy přichází zpracovaný propagandou a všechno vidí jen v černé a bílé - jako v pohádkách (zlý drak, hodná princezna). Ač u nepřítele je schopen empatie, málokdy chápe emoce dospělých a to, co se za jejich jednáním skrývá. Konečně i Petera a Valentýmu vidí dlouho černobíle.....a přitom čtenář ví, že to není úplně pravda. Ender, který vidí náznak (například Peterovo empatické chování, když si myslí, že Ender spí, nebo chování Graffa, který ho neopouští...), zkratkovitě to považuje za léčku. Postava je u něho nějak zařazená - tj. Ender interpretuje její chování podle toho. Neříkám, že takhle mnohdy neuvažují dospělí lidé (a to dokonce i v knize samotné), ale řekla bych, že schopnost rozlišování oněch stupňů šedi, je i v této knize vnímáno jako znak dospělosti. Možná i proto bylo třeba dětských vojáků - v rozhodující chvili a k tomu ještě ve spojení se závěrečnou pointou.

klempy2

Kultovní záležitost v žánru sci-fi a podle mě si tento status zaslouží. Nejlepší sci-fi knihou pro mě stále zůstává Hyperion ale Enderova hra bude mít v mé knihovně vždy speciální místo.

Je to nenáročné, svižné čtení. Jednoduchá premisa "mimozemská hrozba, kolonizace, vesmírné bitvy" atd. - Autor to ale obalil výbornými postavami a vetkal do příběhu vrstvy.

Endera jsem litoval a celou dobu jsem si říkal jestli účel opravdu světí prostředky...Nakonec knihy se dozvídáme, že vlastně ne. Ender je génius ale než z něho bude legendární velitel flotily, je třeba ho nejprve izolovat, vzít mu všechno na čem mu záleží, zlomit ho - Na to, že je dítě bitevní škola nehledí a místy jsem měl chuť Graffovi zakroutit krkem.

Nikoho asi nepřekvapí, že Ender to nakonec zvládne ale za jakou cenu?

Příběh je psaný svižně, nikde se autor nezdržuje zbytečně dlouho a stránky se otáčejí samy. Konec se mu podle mého taky hodně povedl a zanechal ve mně stopu. Můžu vřele doporučit.

Jipe01

Enderova hra pro mě byla druhá kniha od O.S.Carda a jen jsem se chtěl ujistit jestli chci jeho knihy číst dál a chci je prostě dobrej. Jen se mi trochu nelíbilo jak se děti chovají a mluví až moc jako dospělý jinak úžasná myšlenka.

Ivan F

Nemôžem si pomôcť, ale ani opakované čítanie po cca dvadsiatich rokoch mi neprinieslo pôžitok a pritom som ho tak očakával. Príbeh som si na počudovanie pamätal takmer do detailov a stále som čakal to "wau" (nedostavilo sa), za ktoré toto dielo dostalo Nebulu aj Huga. Kniha je jednoznačne v rámci žánru nadhodnotená alebo som čítal inú Enderovu hru. Sci-fi je jediný zo žánrov, ktorý ma nesklamal (hoci pár kravín sa aj tu nájde), no mnohokrát sa nestotožňujem s udelením ocenení a v rokoch 1985 a 1986 vyšlo niekoľko kníh, ktoré by si Nebulu a Huga (z môjho pohľadu) zaslúžilo viac. Nevadí, ani s Oscarmi sa nestotožňujem, ale názor akadémie rešpektujem. :-)

Okrem toho mi bol Ender od samého začiatku dosť nesympatický (aj prvý raz, aj teraz), ak by som ho stretol, mal by som chuť rozbiť mu nos. Navyše je Orson začiatočnícky kostrbatý a napríklad jeho Vykúpenie Krištofa Columba je o triedu lepšie napísané a určite lepšie dielo, než Ender. A ešte jedna vec, ktorá je najväčšou slabinou Enderovej hry - takmer úplná absencia opisu sveta, v ktorom sa príbeh dohráva. Takisto som ani na okamih neuveril, že deti prestanú byť akoby cvaknutím vypínača deťmi a chovajú sa ako dospelí. Sú to stále deti - síce geniálne - ale deti so všetkým, čo k nim patrí. Za mňa skutočne precenená kniha.

Poeta.kno

Chytře vymyšlený sci-fi příběh. Od poloviny knihy si říkám, zda čtu jen první díl, nebo bude mít kniha svůj originální konec. A ejhle byl tu konec knihy.