Enderova hra

Enderova hra https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/4761/bmid_enderova-saga-enderova-hra-ZXg-4761.jpg 4 1457 227

Enderova sága série

Čtvrté vydání první knihy Enderovské série. Lidstvo jen se štěstím odvrátilo zničující útok mimozemské civilizace úlového typu. A protože nejlepší obranou je útok, rozhodlo se pro protiúder. Zatímco se po dlouhou dobu vysílané vesmírné lodě blíží k území nepřítele, program pro výchovu mladých velitelů se snaží nalézt toho pravého vůdce, jenž by zneškodnil mimozemskou hrozbu jednou provždy. Zdá se, že tím pravým je Andrew "Ender" Wiggin, geniální chlapec, jenž se v útlém věku stane hlavní nadějí na vítězství. Ovšem nároky na něj kladené jsou enormní, pokud zvítězí, stane se pachatelem xenocidy - absolutního vyhlazení mimozemské inteligentní rasy, a pokud prohraje, pak bude lidstvo vydáno na milost agresivnímu nepříteli. Žádný dospívající chlapec dosud nikdy nečelil tak vážné výzvě... Enderova hra je vědeckofantastický román, který můžeme doporučit všem milovníkům dobré literatury. Román nejen o zápasu pozemské civilizace se smrtelným nebezpečím z kosmu, ale také o přátelství, bratrské lásce a nenávisti. Příběh je napsán strhujícím způsobem a patří k tomu nejlepšímu, co moderní světová science fiction produkce nabízí. Román odměněný cenami HUGO a NEBULA.... celý text

Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Laser-books (Laser)

Ender's Game , 1985

Koty7
Koty7
13.03.2024 4 z 5

Kultovní Cardovo dílo, které předpovědělo mnohé. S touto knihou a Enderovým světem se díky otci stýkám už od mala. Také by se to dalo považovat, za jednu z prvních Young Adult vlaštovek. Hezky předpověděl například nástup sociálních sítí atd. Film sice takovou díru do světa neudělal, ale v mém srdci bude vždy mít své místo. :)

nai.ivka
nai.ivka
11.03.2024 5 z 5

Přečetla jsem opět po čase a je pořád skvělá za plný počet.

H67
H67
07.03.2024 5 z 5

Je to už dávno, co jsem ji četl a vím jediné - už jen za ten zvrat na konci si kniha zaslouží plný počet.

Slezadav
Slezadav
04.03.2024 5 z 5

Přestože Enderova hra si už dávno dokázala vydobýt svůj ohlas, stejně mě překvapilo, jak hluboce na mě zapůsobila.
Na jednu stranu napsaná velmi jednoduchým stylem, který svým způsobem odráží věk protagonisty. Na druhou stranu neskutečně hluboká sonda do témat jako manipulace, vyšší potřeba, právo jednotlivce, hodnota individuality, síla propagandy apod. Kdo chce, tak si v této knize najdu opravdu mnoho nádherně zpracovaných myšlenek a poselství. Oceňuji i to, že autor poznal, kdy je potenciál knihy vyčerpaný a neměl potřebu napsat mnohasetstránkovou bichli.
Ten kdo však nechce nebo to z nějakého důvodu v knize nevidí může dostat příběh, kde spousta věcí není úplně logicky v pořádku, postavy (krom Endera) jsou prakticky ploché a bez vývoje a ani samotný děj není nikterak hvězdný. Velké "odhalení" v předposlední kapitole je také docela předvídatelné.
I přes veškerá tato negativa byla kniha pro mne velice čtivá a hodně na mě zapůsobila prakticky vším, co jsem mezi řádky dokázal najít. Enderova hra určitě není perfektní, ale to není nic. Je to ovšem po čertech dobrá kniha, kterou bych doporučil i těm, kteří běžně sci fi v hledáčku nemají.

JackieDecker
JackieDecker
04.11.2023 4 z 5

Po přečtení musím říct, že jak mě film neoslovil, kniha měla přeci jen své klady. Za prvé měla velmi dobrou myšlenku a nesla silné poselství. To mám na knihách, zvlášť sci-fi ráda. Rozhodně byla propracovanější než film a události v ní vyznívaly o dost smysluplněji.
Na druhé straně se mi vůbec nečetla lehce a emocionálně mě nijak neoslovila. Necítila jsem nikdy o Endera strach, ani kvůli němu neplakala a nebyla jsem naštvaná, když se mu nedařilo, nebo na něj byli zlí. To mi přijde trochu škoda. Závěr se mi ale líbil. A to jak ten války s termiťany, tak celkový konec. Rozhodně si kniha zaslouží vysoké hodnocení, ale zároveň necítím po jejím dočtení nějaké skutečné nadšení. Takový zvláštní rozpor...

mila2411
mila2411
03.11.2023 3 z 5

Přečteno úplně náhodou, autora jsem neznal a název knihy mi nic neříkal. Sci-fi dávám spíše zcela vyjímečně a tak jsem od toho nic moc nečekal. Dějové je to zvláštní, geniální dítě vržené do simultálních bojů, které vlastně ani tak... no, prostě je to plné vesmírných stříleček. Líbilo se mi to průměrně, další díly (a že jich je) zatím neplánuji.

ArkAngel
ArkAngel
03.08.2023 4 z 5

S Enderovou hrou jsem se setkal před lety coby s filmovou adaptací a plánoval jsem, že si jednoho dne přečtu i předlohu. A nezklamala. Je zcela pochopitelné, že ve filmu udělali dětské postavy starší, aby se jim s herci snáze pracovalo, jelikož celý příběh je víceméně o psychické manipulaci dětí, z nichž jsou cvičeni vojenští stratégové. Kromě toho je tu ještě dějová linka týkající se Enderových sourozenců, jejichž cílem je zase ovládnout svět a člověk si místy jen říká, kam jsou papaláši ve svých machinacích ještě ochotni zajít. A přestože děj knihy pracuje s postavou "vyvoleného", volí netradiční cestu, čímž se román odlišuje od jiných sci-fi titulů.

evismaior
evismaior
01.08.2023 5 z 5

90% - Já si po přečtení autorovy předmluvy myslela, že mě to nebude bavit - román o výcviku dětí a jejich připravování na válku? Autor inspirovaný studiemi války Severu proti Jihu? Příběh, který doporučují ke čtení velitelé armád? A navíc založený na dávné autorově myšlence, jak by asi probíhaly nácviky bitev ve stavu beztíže?
Kupodivu ale má tahle knížka opravdu něco do sebe a i pacifistu ve mně dokázala přesvědčit a nevěděla jsem co dřív - zda sledovat strategii hlavního hrdiny, pomocí které se vyrovnává s prostředím rodiny (násilnický starší bratr), školy a později s šikanou na Bitevní škole, pozorovat jeho přemýšlení o soupeři a taktice bitev, zamýšlet se spolu s ním, zda bojuje opravdu jen ve hře proti spolužákům či jde víc o souboj s náročnými a často neférovými podmínkami nastavenými učiteli tak, aby z něj vyždímali maximum (anebo ho nechali padnout), a do jaké míry se to celé bude podobat boji s mimozemskou rasou termiťanů, zkrátka opravdu toho nebylo málo. Včetně úvah Endera o povaze přátelství versus velitelství, jeho strachu, zda se z něj nestává zabijácké monstrum, a vědomí, že vždy a ve všem bude na všechno úplně sám.
S čím jsem měla problém (a podle autora zjevně nejen já), byl ten věk hlavního hrdiny Endera. Pokouším si představit, co asi tak mohli důstojníci monitorovat na dítěti ve školkovém věku, a nedokážu uvěřit Enderovu chování ve věku, kdy u nás děti nastupují do první třídy - jako ano, v rámci permanentní přípravy na válku byly na Zemi zkrátka jiné podmínky a Ender byl navíc super geniální dítě - takže nemám úplně problém uvěřit tomu, jak mluví a jak přemýšlí o taktice hry, ale už méně si umím představit, že by byl v takto nízkém věku schopen takového vcítění do ostatních lidí, aby byl schopen předjímat jejich akce a více (či méně) přiměřeně na ně reagovat. S genialitou se člověk narodit může, ale k empatii zkrátka potřebuje určité životní zkušenosti. V tomto ohledu jsem zpětně ocenila, že jsem jako první viděla film s Harrisonem Fordem a Benem Kingsleym v působivě odehraných rolích "učitelů" a Asou Butterfieldem v roli Endera - jemu v době natáčení bylo zhruba 15-16 let (i když vypadal tak na 12, pořád se tak nějak ošíval a škubal sebou a jeho schopnosti někoho přeprat jsem taky nevěřila ani omylem, a to ho mám z filmů Hugo a jeho velký objev a Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti hodně ráda) a já ho prostě měla při čtení pořád před očima, takže pokud mi autor opakovaně nenutil údaje o Enderově pozvolna narůstajícím věku, tak jsem si zkrátka Endera představovala v pro mě uvěřitelných letech. Film mě také připravil na působivý zvrat v závěru a byla jsem ráda, že si to v knížce mohu znovu řádně vychutnat. Oproti filmu byl pak v knize zajímavě a dost vizionářsky využit i potenciál Enderových sourozenců Petra a Valentiny.

"Stejně si myslím, že většina z nás čte tyto příběhy, o nichž víme, že nejsou "pravdivé", proto, že toužíme po nějaké jiné pravdě: mytické pravdě a lidské povaze jako takové, konkrétní pravdě o těch komunitách, které vymezují naši identitu, a nejspecifičtější pravdě ze všech - našem vlastním příběhu. Díky tomu, že beletrie není o někom, kdo doopravdy žil v reálném světě, v sobě vždycky má tu možnost, že je o nás. (...) Příběh je ten, který vy a já společně vytvoříme ve vaší paměti. Jestli pro vás ten příběh má vůbec nějaký smysl, pak o něm nepřemýšlejte, až si na něj následně vzpomenete, jako o něčem, co jsem vytvořil já, ale spíš jako o něčem, co jsme stvořili společně." (z předmluvy autora)

ibapisem
ibapisem
13.07.2023 5 z 5

kniha ktera byla top.....film nezachranil ani H. Ford ..........

alca-212
alca-212
16.05.2023 4 z 5

Enderova hra... kniha napsaná před téměř 40 lety. Vysoce hodnocená zde, doporučovaná kamarády - prý je super, tak jsem se do ní pustila. Bylo to jako na houpačce. Chvilku mě bavila, o pár stránek dál už to nebylo úplně ono - aby se to za chvíli zase vrátilo ke čtivosti. Na bojůvky já moc nejsem, ale celkový dojem z knihy ve mně nakonec zůstal dobrý. Asi bych přímo neřekla - ano, Enderova hra je super, ale za přečtení stála. Další díly si už ale nechám ujít.

Timkim
Timkim
26.04.2023 3 z 5

Nevím, čím to bude, ale tahle kniha mě vůbec nezaujala. Netuším jestli to bude stylem psaní, nevýraznými postavami, nebo nudným výcvikem, ale příběh mi jen tak protekl sluchátky a žádnou stopu ani emoci nezanechal. Pokračování už nedám.

Kamba
Kamba
16.04.2023 5 z 5

Naprosto skvělá kniha. Doporučuji všem fanouškům sci-fi.

knihomolka_68
knihomolka_68
10.04.2023 4 z 5

Chytré, napínavé, skvěle napsané.

šneki
šneki
11.02.2023 4 z 5

I po druhém přečtení skvělé, ale vím že další díly teprve ukážou, jak komplexní je celá série.
Nicméně už jsem si všimla některých lehce kontroverzních částí, které už by dnes nejspíš neprošly a kvůli kterým byl autor kritizován.

Thalin
Thalin
04.01.2023 3 z 5

Nejdřív jsem viděla film a až pak přečetla knihu. A moc mě nechytila, místy vyloženě nudila. Na druhý díl mě to nijak nenavnadilo. Možná kdybych byla mladší.

Belisima
Belisima
23.12.2022 5 z 5

Hm, velmi zajimava knizka. Poprve jsem cetla asi pred 10 lety a nelibila. Ted jsem uz dozrala natolik, ze pribeh ocenuji, ackoliv neni uplne uveritelny.

Razič
Razič
15.11.2022 5 z 5

Četl jsem letos v dubnu.
Pamatuju si, že jsem přemýšlel, zda čtu velmi dobrou nebo velmi špatnou knížku. Pět hvězdiček zachránil nečekaný zvrat v závěru.

Peter73
Peter73
20.09.2022 5 z 5

Ku knihe som sa dostal na základe čtenárské výzvy - a super voľba. Majstrovský kus sci-fi, autor vytvoril prepracované dielo zamerané na samotnú postavu, nie na opisy nepochopenej budúcnosti. Z prostredia školy pre medzigalaktických veliteľov, autor na relatívne malom priestore rozohral dej, kde sa zameral na vzťahy medzi mladšími a staršími žiakmi, na ich spoločný pobyt v malom priestore, kde človek nesmie ukázať strach a mať rešpekt. Veľký priestor je venovaný rozvoju charakteru a tlak učiteľov a starších žiakov formuje Endera na veľkého veliteľa. Kniha je vynikajúco napísaná, čo sa týka rozvoja hl. postavy a nezaostáva ani vytvorené universum. Rýchlo, rýchlo zohnať ďalší diel.

mgeisselreiter
mgeisselreiter
12.09.2022 4 z 5

Moje první setkání s tímto autorem dopadlo velmi dobře. Téměř celou knihu jsem přečetl na jeden zátah, což vypovídá o tom, že se četla dobře, že nenudila, že byla zajímavá, a to i přesto, že nejsem vůbec fanda do válčení a vojenské taktiky. Z tohoto důvodu mě nezajímaly pasáže věnující se bojové strategii, kterých ale naštěstí nebylo tolik. Když to shrnu, námět je taková klasická stará škola sci-fi, o které není třeba moc polemizovat - je to či není uvěřitelné, to je na každém, ale je třeba to brát tak, jak to je a není účelem to řešit. Trochu víc možná někdo řeší to, jakým jazykem mluví a jak se chovají opravdu malé děti - to je méně realistické, ale opět není nutné to nijak řešit. Prostě se nechce unášet příběhem a vychutnávejte si ho. Za pozornost stojí doslov, detailně pitvající celé autorovo dílo. 75-80%, 12. 9. 2022.
Dodám, že ač jsem s románem spokojen, mám jaksi dojem, že už nic od autora číst nemusím, že vše ostatní bude jen slabší pokračování.

Hakate
Hakate
03.09.2022 3 z 5

četla jsem před pár lety, bohužel serie mě nezaujala, přečetla jsem 1-2 díl, dále jsem nepokračovala. Námět není špatný. Knihy se i dobře čtou. Ale nesedla mi úplně celá zápletka.
V tomto případě se mi filmové zpracování líbilo více.